+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

avukat arama

Avukat Arama

Avukat arama süreci, herhangi bir hukuki konu nedeniyle avukat bulma ihtiyacı doğduğunda başlayan ve avukat arıyorum diyen herkesin dahil olduğu bir süreçtir. İster ceza davası ister hukuk davası söz konusu olsun, bir kişinin kendisini en şekilde temsil edip haklarını sonuna kadar savunabilecek bir avukat bulması hukuki sorunun aşılması veya lehe çözümlenmesi bakımından son derece önemlidir. Zira uzmanlığı ve tecrübesi olmayan bir avukatla çalışmak, kazanılması kesin bir davanın dahi bambaşka noktalara gitmesine sebep olabilir. Bu bakımdan avukat arama kişi ve kurumların menfaatlerinin korunması ve herhangi bir hukuki zarar görmemeleri açısından hukuki konu veya problem konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip en iyi avukatlara ulaşmak için yapılan bir araştırma faaliyetidir.

avukat arama

Doğru Avukatı Arama

Doğru avukat aramak ve bulmak için öncelikle hukuki problemin ne olduğunu tespit etmek önemlidir. Eğer kişi yaşadığı hukuki problemin hukukun hangi alanına girdiğini bilmiyorsa, konunun gerçekten uzmanı olan bir avukata ulaşması da zorlaşacaktır. Ayrıca hangi davaya hangi avukatın baktığı konusunda bilgi sahibi olunmaması da doğru avukata ulaşmayı güçleştirebilir. Eğer boşanma ile ilgili bir problem varsa boşanma avukatı aramak; eğer ceza hukuku alanına giren bir problem varsa ceza avukatı aramak gerekmektedir. Büyük bir şehir olduğundan ve çok sayıda avukat bulunduğundan İstanbul, avukat arama ve doğru avukat bulma bakımından avantaj sunmaktadır. Avukatların hemen her konuda dava aldığı ve uzmanlaşmanın olmadığı küçük şehirlerin aksine avukat arama, İstanbul gibi büyük şehirlerde daha kolaydır. Avukat sorgulama için en iyi yöntem bulunduğunuz şehirdeki baronun internet sitesinden “avukat arama” veya “baro levhası” sayfalarından arama yapmaktır. Eğer ilgili baronun internet sitesinde avukat ara sayfası yok ise telefonla baroya kayıtlı avukatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Avukatınızı Tanıyın

Bir avukatın farklı hukuki alanlarda uzman olması mümkün olmayacağına göre ihtiyaçları doğru tespit edip ardından avukat aramak daha uygun olacaktır. Bu bakımdan her alanda faaliyet gösteren bir avukat yerine hukukun belirli alanlarına yoğunlaşmış ve tecrübe kazanmış bir avukat aramak kritik öneme sahiptir. Avukatınız mezun olduğu okul, kariyer geçmişi, toplam mesleki tecrübesi ve uzmanlık alanı ile mesleki çalışmaları hakkında bilgi edinin ki bunun en iyi yolu da avukatınızın CV’sini incelemektir. Avukatınızın mesleki birikimi konusunda bilgi sahibi değilseniz kendisinden CV talep ederek eğitim ve kariyer geçmiş hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Nitekim serbest avukatlık yapan bir avukatın en az 10 yıl tecrübesi bulunması genel olarak tavsiye edilmektedir.

İnternet Siteleri Aldatıcı Olabilmektedir

Henüz 1-2 yıl önce mesleğe başlamış ve stajı biter bitmez büro açmış tecrübesiz bir avukat bile oldukça göze hoş gelen bir internet sitesi kurabilmektedir. Ardından “uzman avukat”, “yıllara dayanan tecrübe”, “en iyi avukat” gibi sloganlarla tecrübeli bir avukatmış gibi imaj çizebilmektedir. Bu bakımdan çalışacağınız avukatı tanımanız, bu hususta avukatın CV’sine ve Linkedin profiline bakılması faydalı olacaktır. Ayrıca, avukatın mesleki bilgisi ve tecrübesi hakkında fikir edinmek için avukatın biyografisi de incelebilir.  Ama avukatlara dair ayrıntılı bilgi içermeyen, CV bulunmayan hukuk bürosu sitelerinden uzak durulması gerektiği kanaatindeyiz.

avukat ara

Uzmanlık Alanına Göre Avukat Bulma

İyi bir avukat arayan herkesin avukat bulmadan önce avukatın uzmanlık alanına dikkat etmesi uygun olacaktır. Eğer boşanma davası söz konusu ise şirket avukatı ile çalışmak yerine boşanma avukatı aramak, ceza davası söz konusu ise ticari işlere bakan bir avukatla çalışmak yerine ceza avukatı tavsiyesi almak son derece önemlidir. Kişilerin ihtiyaç duydukları hukuki danışmanlık veya avukatlık hizmetleri için avukat arama faaliyetine başlamadan önce uzmanlık netleştirilmelidir. Zira bir kişinin çalışmak istediği avukatın kendisine gerçekten yardımcı olabilecek uzmanlığı olup olmadığı önemlidir. Bu anlamda mevcut hukuki problem veya ihtiyaç doğrultusunda uzman bir avukat aramanın en iyi yolu, hukuki problemi iyi bir şekilde tespit etmektir. Eğer konu aile hukuku alanını ilgilendiriyorsa bir aile avukatı veya boşanma konusunda hukuki desteğe ihtiyaç varsa boşanma avukatı bulmak gerekecektir. Eğer bir ceza davası söz konusu ise ceza avukatı ya da bilişim suçları veya bilişim hukuku alanında avukat ihtiyacı varsa bilişim avukatı bulmak yerinde olacaktır.

Avukat Arama ve Avukat Tavsiyesi

Kişiler veya kurumlar bazen hukuki bir problem çıkmadan önce bilgilenmek veya hukuki risklerden haberdar olmak için danışacak avukat ararlar. Bazen de kişiler tarafı oldukları davalarda kendilerini temsil ettirmek için avukat arayışına girerler. İnternetin yaygınlaşmadığı geçmiş dönemlerde avukata arama adına yapılabilen tek şey çevreden en iyi avukatlar konusunda avukat tavsiyesi istemektir. Ancak baroların ve baroya kayıtlı avukatların internet sitesi sahibi olmasıyla birlikte avukatlar çalışma ve uzmanlık alanları konusunda bilgilerini paylaşmaya başlamıştır. Bu itibarla artık avukat tavsiyesi almak yerine internet üzerinden avukat aramak daha yaygın hale gelmiştir. Avukat arama faaliyeti sırasında avukat tavsiyesi almak kuşkusuz önemlidir. Ancak iyi bir avukat bulmak için sadece kulaktan dolma bilgilerle veya subjektif yorumlarla hareket etmek yerine avukatın özgeçmişi, eğitim geçmişi, çalışma alanı, uzmanlığı ve mesleki tecrübesi gibi konuları da araştırmak avukat arama faaliyetinin neticeye ulaşması bakımından son derece yerinde olacaktır.

1 Response

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!