201608.08
4
24

Evlenme ve Boşanma Konularında Tavsiyeler

evlenme ve boşanma tavsiyeleri

Evlenme ve Boşanma Konusunda Tavsiyeler

Yıllardır boşanma davalarına bakan ve bu konuda tecrübe sahibi bir boşanma avukatı olarak gerek evlenme tavsiyeleri gerekse boşanma tavsiyeleri konusunda şunları belirtmek isteriz:

Evlenme Tavsiyeleri

1- Evlenmek için evlenmeyin. Çevrenizi mutlu etmek, sırf ailenizin isteğini yerine getirmek ve genel olarak birilerini tatmin etmek için asla evlilik yapmayın.

2- Evlenmeden önce mutlaka mal rejimi sözleşmesi (evlilik sözleşmesi) yapın, bu konuda hiç çekinmeyin ve müstakbel eşinizle bu konuyu açıkça konuşup evlilik sözleşmesi yapın. Eğer zaten müstakbel eşiniz sizi gerçekten seviyor ve sizinle ortak bir gelecek hayal ediyorsa evlilik sözleşmesi imzalamaktan imtina etmeyecektir.

3- Eşinizi iyice tanıyıp iyi anlaştığınız konusunda kesin kanaate varmadan çocuk sahibi olmayın. Yanlış bir evlilikten daha büyük bir yanlışlık var ise o da yanlış bir evlilikte çocuk sahibi olmaktır.

4- Eşinize ve ailesine gereken saygıyı gösterin. Yalnızca eşe ilgi ve saygı göstermek ama eşin ailesine yeterli saygıyı göstermemek çoğu zaman problemlere neden olmaktadır.

5- Evlililiğe rağmen eşlerin özel hayatı olduğunu unutmayın. Eşinizin e-posta veya sosyal medya hesaplarının şifresini istemeyin telefonunu veya bilgisayarını incelemeyi talep etmeyin. Eşin özel hayatına müdahale, psikolojik baksı yarattığı gibi ayrıca güven bunalımına neden olmakta ve karşılıklı güvensizlik sonucu doğurmaktadır.

Boşanma Tavsiyeleri

1- Boşanma sürecinde duygusal ve fevri davranıp “boşanma bir an önce bitsin, kurtulayım” düşüncesiyle ilerde pişman olacağınız bir boşanma protokolüne asla imza atmayın. Eğer önemli mal varlığınız var ise ve anlaşmalı boşanma söz konusu olacaksa mutlaka bir boşanma avukatından hukuki destek alın.

2- İnternette dolaşan ve çok sayıda eksiklik ve hata barındıran boşanma protokolü örneklerini asla kullanmayın. Boşanma protokolü kişilere özgü hazırlanır ve asla herkes için standart bir metin yoktur. Eğer anlaşmalı boşanma davasını avukat ile açacak durumunuz yok ise en azından boşanmanın anayasası olan boşanma protokolünü mutlaka bir boşanma avukatına hazırlatınız.

3- Boşanma süreci uslü ve esas olarak teknik hukuki bilgi gerektirdiğinden hak kaybına uğramamak adına mutlaka davanızı bir boşanma avukatı vasıtasıyla açıp takip ediniz. Eğer avukatlık ücreti ödeyecek durumda değilseniz en azından bir aile ve boşanma avukatından davanın açılışı ve takibi konularında danışmanlık hizmeti alıp  Aki taksirde biten bir boşanma davası ve boşanma protokolü, hayatınızda açacağınız yeni sayfayı daha başlamadan çekilmez hale getirebilir.

4- Eğer eşinizle boşanma konusunda tam bir anlaşmaya vardıysanız anlaşmalı boşanma davası, ancak boşanmadaki her husus konusunda tam olarak anlaşamıyorsanız çekişmeli boşanma davası söz konusu olacaktır.  Çekişmeli boşanma davaları en az 1 yıl süren ve çok meşakkatli davalar olduğundan mümkün olduğunca anlaşmalı boşanmaya çalışın. Ancak anlaşmalı da olsa çekişmeli de olsa boşanma davası açmadan evvel bir boşanma avukatından avukatlık veya en azından danışmanlık hizmeti alınmasını tavsiye ediyoruz.

5- Çekişmeli boşanma davalarında tanıkların rolü son derece önemlidir. Tanığınız yok ise veya tanığınız olmakla birlikte tanığınızın beyanları davanızı ve iddialarınızı ispatlayacak nitelikte değilse davayı kaybetme riskiniz olacaktır.

6- Boşanma davası boşanma ile sona ererse ve taraflar temyiz hakkını kullanmaz ise, boşanma tam olarak son duruşmanın yapılıp hükmün açıklandığı tarihte değil, gerekçeli boşanma kararının taraflara tebliğinden sonra ve istinaf süresinin dolmasından sonra gerçekleştiğini aklınızdan çıkarmayın.

7- Eğer hatalı bir evlilik yaptığınızı düşünüyorsanız ve evlilik size mutluluktan çok üzüntü veriyorsa ve boşanmayı gerçekten istediğiniz halde sırf çocuklar olumsuz etkilenir diye boşanmayıp hatalı evliliğe katlanmaya devam ediyorsanız hata yapıyorsunuz demektir. Zira araştırmalar sık sık kavgaların yaşandığı ve huzurun olmadığı bir evde büyüyen çocukların, boşanmış anne veya babasının yanında yaşayan çocuklardan daha olumsuz etkilendiğini ortaya koymaktadır.

8- Eğer eşiniz tarafından darp edilirseniz boşanma davası açacak olsanız da olmasınız da mutlaka darp raporu alın.

Av. İlker ATAMER
Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.


Soru veya yorum yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. *