201803.04
0
3

İnternetten Görsel Kaldırma

görsel kaldırma

İnternetten Görsel Kaldırma

Google görsel kaldırma konusunda uzun yıllardır hukuki destek veren ve bilişim hukuku alanında uzman bir hukuk bürosu olarak internetten fotoğraf silme konusunda talebin her geçen gün arttığını gözlemlemekteyiz. İnternette yayınlanan bir takım fotoğraflar gerek özel hayatı ihlal etmesi gerekse kişinin geçmiş yaşamına dair özel bilgiler içermesi nedeniyle internetten görsel kaldırma ve fotoğraf silme işlemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Görsel sildirme talepleri daha çok haber sitelerinde yayınlanan fotoğraflar ile sosyal medyada daha önce paylaşılan ancak sosyal medya hesabı kapatıldığı veya gizli hale getirildiği halde hala görsel aramalarında çıkan fotoğraflar konusunda gelmektedir. Bunun dışında şantaj suçu amaçlı olarak internet ortamında paylaşılan ve özel hayatın gizliliğini ihlal eden fotoğraf ve videolar hakkında da hukuki yoldan görsel kaldırma talepleri gelmektedir.

Google’dan Görsel Kaldırma

Google’dan görsel kaldırma işlemleri de yine bilişim avukatı olarak en sık yaptığımız hukuki işlemlerden birisidir. Çoğu zaman bir internet sitesinden kaldırılan bir içeriğin Google önbellekteki yansıması otomatik olarak kalkmadığı gibi bir internet sitesinden çıkartılan bir fotoğraf veya resim de Google görsel arama sonuçlarından kendiliğinden çıkmamaktadır. Bu bakımından fotoğraf kaldırma veya resim kaldırma amaçlı olarak Google görsel silme işlemleri yapılması gerekmektedir. Bilişim avukatı olarak bize başvuran kişilere bu anlamda görsel kaldırma desteği veriyoruz.

Google Fotoğraf Silme İşlemleri

Görsel kaldırma işlemnin bir alt türü de Google görsel aramalarında çıkan fotoğrafların silinmesi işlemidir. Haber sitelerinde, sosyal medya sitelerinde, forumlarda veya kişisel sitelerde yayınlanan fotoğraflar Google’ın görsel arama sonuçlarında çıkmakta ve fotoğrafı yayınlanan kişileri bazen rahatsız etmektedir. Bu şekilde Google arama sonuçlarında çıkan fotoğraflar için sildirme işlemi yapmak isteyen müvekkillerimize yönelik Google Fotoğraf Silme işlemi konusunda hukuki destek veriyoruz ve çok kısa sürede fotoğraf silme işleminde netice alıyoruz.

Yandex ve Bing Gibi Diğer Arama Motorlarından Görsel Çıkartma

İnternette ağırlıklı olarak kullanılan arama motoru Google olduğu için yukarıdaki açıklamalarda Google arama motorundan söz edilmiştir. Ancak Google görsel kaldırma işlemlerinin yanı sıra Yandex, Yahoo ve Bing gibi diğer belli başlı arama motorlarından da aynı şekilde fotoğraf silme ve görsel çıkartma işlemi yapmaktayız.

İşlemin Hukuki Boyutu ve Maliyeti

Öncelikle ifade etmek gerekir ki, internetten görsel kaldırma ve Google fotoğraf silme işlemleri tamamen hukuki işlemler olup ancak bu konuda uzman bir bilişim avukatının vekaletname ile yapabileceği işlemlerdir. Dolayısıyla “itibar yönetimi” yaptığını iddia eden ve avukat sıfatı taşımayan kişilerden ve şirketlerden kaçınılması uygun olacaktır. Görsel silme ve fotoğraf kaldırma işlemleri, işlem yapılacak siteye, arama motoruna, ilgili görsel kaç sitede bulunduğuna, yerli veya yabancı site olup olmadığına göre farklılık arz etmektedir. Bu itibarla avukatlık ücreti konusunda rakam verebilmek için görsel kaldırma ve silme işlemleri konusunda hukuki destek almak isteyen kişilerin bize email veya telefonla ulaşıp çıkartılmasını istediği görseller konusunda net bilgi vermesi gerekmektedir.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

Soru veya yorum yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. *