201803.04
2
3

İnternetten Görsel Kaldırma

İnternetten Görsel Kaldırma

Google görsel kaldırma konusunda uzun yıllardır hukuki destek veren ve bilişim hukuku alanında uzman bir hukuk bürosu olarak internetten fotoğraf silme konusunda talebin her geçen gün arttığını gözlemlemekteyiz. İnternette yayınlanan bir takım fotoğraflar gerek özel hayatı ihlal etmesi gerekse kişinin geçmiş yaşamına dair özel bilgiler içermesi nedeniyle internetten görsel silme ve kaldırma ile fotoğraf silme işlemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Görsel sildirme talepleri daha çok haber sitelerinde yayınlanan fotoğraflar ile sosyal medyada daha önce paylaşılan ancak sosyal medya hesabı kapatıldığı veya gizli hale getirildiği halde hala görsel aramalarında çıkan fotoğraflar konusunda gelmektedir. Bunun dışında şantaj suçu amaçlı olarak internet ortamında paylaşılan ve özel hayatın gizliliğini ihlal eden fotoğraf ve videolar hakkında da hukuki yoldan görsel silme ve kaldırma talepleri gelmektedir.

görsel kaldırma

Google’dan Görsel Kaldırma

Google’dan görsel sildirme işlemleri de yine bilişim avukatı olarak en sık yaptığımız hukuki işlemlerden birisidir. Çoğu zaman bir internet sitesinden kaldırılan bir içeriğin Google önbellekteki yansıması otomatik olarak kalkmadığı gibi bir internet sitesinden çıkartılan bir fotoğraf veya resim de Google görsel arama sonuçlarından kendiliğinden çıkmamaktadır. Bu bakımından fotoğraf kaldırma veya resim kaldırma amaçlı olarak Google görsel silme işlemleri yapılması gerekmektedir. Bilişim avukatı olarak bize başvuran kişilere bu anlamda görsel ve fotoğraf kaldırma desteği veriyoruz.

Google Fotoğraf Silme İşlemleri

Görsel kaldırma işleminin bir alt türü de Google görsel aramalarında çıkan fotoğrafların silinmesi işlemidir. Haber sitelerinde, sosyal medya sitelerinde, forumlarda veya kişisel sitelerde yayınlanan fotoğraflar Google’ın görsel arama sonuçlarında çıkmakta ve fotoğrafı yayınlanan kişileri bazen rahatsız etmektedir. Bu şekilde Google arama sonuçlarında çıkan fotoğraflar için sildirme işlemi yapmak isteyen müvekkillerimize yönelik Google fotoğraf silme işlemi konusunda hukuki destek veriyoruz ve çok kısa sürede fotoğraf silme işleminde netice alıyoruz. Bu konuda detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızdaki telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Yandex ve Bing Gibi Diğer Arama Motorlarından Görsel Çıkartma

İnternette ağırlıklı olarak kullanılan arama motoru Google olduğu için yukarıdaki açıklamalarda Google arama motorundan söz edilmiştir. Ancak Google görsel kaldırma işlemlerinin yanı sıra Yandex, Yahoo ve Bing gibi diğer belli başlı arama motorlarından da aynı şekilde fotoğraf silme ve görsel çıkartma işlemi yapmaktayız. Rahatsız edici görsellerin hızlı bir şekilde kaldırılması bunlar tekrar internet ortamında yayılmasını önlemek açısından son derece önemlidir. Aksi takdirde internete düşen bir görselin başka sitelerde kopyalanarak yayınlanması ile hızlı bir yayılma gerçekleşebilir ve kaldırma maliyeti daha da artabilir.

Görsel Kaldırmanın Maliyeti

Öncelikle ifade etmek gerekir ki, internetten görsel çıkartma ve Google fotoğraf silme işlemleri tamamen hukuki işlemler olup ancak bu konuda uzman bir bilişim avukatının vekaletname ile yapabileceği işlemlerdir. Dolayısıyla “itibar yönetimi” yaptığını iddia eden ve avukat sıfatı taşımayan kişilerden ve şirketlerden kaçınılması uygun olacaktır. Görsel silme ve fotoğraf kaldırma işlemleri, işlem yapılacak siteye, arama motoruna, ilgili görsel kaç sitede bulunduğuna, yerli veya yabancı site olup olmadığına göre farklılık arz etmektedir. Bu itibarla avukatlık ücreti konusunda rakam verebilmek için görsel kaldırma ve silme işlemleri konusunda bize telefonla ulaşıp çıkartılmasını istenen görseller konusunda bilgi verilmesi gerekmektedir.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

Soru veya yorum yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. *