+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

Kripto Para bitcoin Dolandırıcılığı

Kripto Para Dolandırıcılığı Suçu

Bitcoin dolandırıcılığı veya daha genel adıyla kripto para dolandırıcılığı suçu özellikle dijital paraların yaygınlaştığı son birkaç yılda artış gösteren bilişim suçları arasında girmiştir. Kripto paralarla internette Bitcoin şantaj sucu ve fidye suçları işlenebildiği gibi internet dolandırıcılığı suçu türleri de işlenmektedir. Bu yazının konusu ise doğrudan kripto paralar ve Bitcoin üzerinden işlenen dolandırıcılık suçlarıdır. Cryptocurrency veya Türkçe’deki anlamı ile kripto para, alfa-numerik kodlarla ifade edilen blok-zincir teknolojisi alt yapısına dayanan elektronik para türüdür. Bitcoin ve diğer dijital paraların yatırım piyasasında yeni yeni bilinmeye başlaması ve bazı coin türlerindeki kısa süredeki yüksek artış ve kar oranları çok sayıda yatırımcıyı bu alana yöneltmiştir. Ancak kripto para piyasasında sadece bu işin uzmanları değil aynı zamanda yeterli bilgiye sahip olmayanlar da yatırım yapmaktadır. Gerçekten, coin piyasaları konusunda çok bilgisi olmayan veya finansal bilgisi olmakla beraber teknik bilgisi yeterli olmayan kişiler de elektronik para piyasalarında işlem yapmaktadır. Bu da İnternetteki kripto para piyasasını kötü niyetli kişiler ve dolandırıcılar için uygun bir ortam haline getirmektedir. Kripto paralar ve Bitcoinler vasıtasıyla işlenen dolandırıcılık suçlarının detayları yazımızın devamında işlenmiştir.
bitcoin dolandırıcılığı

Bitcoin Dolandırıcılığı

Bitcoin dolandırıcılığı suçu farklı şekillerde tezahür edebilmektedir. Bunların başında Bitcoin karşılığı bir ürün veya hizmet satışı yapıp BTC ile transfer aldıktan sonra ürün veya hizmeti vermemektir. Bitcoin’in takip edilemeyen anonim yapısı dolandırıcılar için ideal bir araç olarak görülmesine neden olmaktadır. Eğer dolandırıcılar bir banka hesabı verirlerse hemen yakalanacaklarını bildikleri için Bitcoin üzerinden tahsilat yapmayı tercih etmektedir. Bu en tipik dolandırıcılık yöntemi dışında ayrıca aşağıda incelenen başka dijital para dolandırıcılığı suçları da söz konusudur.

Bitcoin Yatırım Dolandırıcılığı

En klasik kripto para dolandırıcılığı suçu Bitcoin alma veya satma bahanesiyle kişilerin paralarının veya Bitcoinlerinin hileli ve hukuka aykırı yoldan ele geçirilerek maddi menfaat sağlanmasıdır. Bitcoin dolandırıcılığının en sık görülen tipi, çevresinden Bitcoin alma bahsiyle para toplayıp ancak para veren kişilere karşılığında bir şey vermemek suretiyle menfaat temin edilmesidir. Bitcoin ve diğer altcoinler, internet ve bilgisayar teknolojilerinden anlamayan kişiler için yatırım yapılması zor olan elektronik paralardır. Dolayısıyla dijital para almak isteyen ancak nereden ve nasıl alabileceğini bilmeyen kişiler kripto para dolandırıcılarının hedefi olmaktadır. Bitcoin dolandırıcıları, Bitcoin yatırımı yapmak isteyen ama bilgisi olmayan kişilere onlar adına kripto para alacağı iddiasıyla para toplamakta ancak ya hiç kripto para almamakta ya da aldığı kripto paraları vermemektedir. Bazı durumlarda ise dijital para cüzdanı veya safe üzerinde Bitcoin tutma vaadiyle de mağdurlar dolandırılmaktadır.

Sahte Bitcoin Borsaları ve Siteleri Üzerinden Dolandırıcılık

Diğer sık görülen Bitcoin dolandırıcılığı suçu ise sahte elektronik para borsası veya kripto para sitesi üzerinden dolandırıcılık yapılmasıdır. Kripto para dolandırıcıları, bazen sahte veya taklit bir site kurup mağdurun güvenini kazanıp verdikleri BTC adresine bitcoin transferi alarak dolandırıcılık yapmaktadır.

Sahte Dijital Paralar ve Coinler

Bitcoin dolandırıcıları bu suçu internette sahte Bitcoin alım-satım platformu ve sahte elektronik para borsaları kurarak online olarak işleyebilmektedir. Gerçekten dolandırıcılar gerçekte hiç var olmayan tamamen sahte bir kripto para birimi icat edip bu sahte coini internette mağdurlara tavsiye ederek bu şekilde hiç var olmayan tamamen sahte kripto paraları satarak dolandırıcılık yapmaktadırlar.

Bitcoin Dolandırıcılığı Mağdurları

Türkiye’de Bitcoin hukuku ve dijital paralar mevzuat anlamında henüz gelişmediği için özel kanunlar yerine TCK gibi genel kanunlar uygulanmaktadır. Ayrıca konunun teknik yönü ve ciddi bir bilişim bilgisi gerektiren yapısı nedeniyle bu tür kripto para dolandırıcılığı mağduru olan veya Bitcoin dolandırıcılığı suçunda maddi kayba uğrayan kişiler bitcoin avukat yardımı için bilişim avukatı kadromuzdan profesyonel destek alabilirler.

4 Responses

  1. Sezer Taş

    Merhaba dün gece youtube da xrp sahibi Brad garlinghouse canlı yayın yapıyordu ve bı çekiliş başlattığını xrp musterilerinin şirket hesabına ne kadar xrp gönderirlerse 2x olarak geri gondercekleri yaziyodu bende yaptım fakat sonrasında dolandırıldığımı anladım ne yapmalıyım

    1. Bahsetmiş olduğunuz olay, tipik bir siber dolandırıcılık suçun benzemektedir. Suçun yurt içinden yoksa yurt dışından mı işlendiğine göre yasal süreç başlatmak gerekmektedir.

  2. Mehmet göktaş

    Hocam ben binance diye bir borsada al sat yapıyordum. Cover protocol diye bir coin al sat yapoyordum birden bire heclendik dediler ve binance borsasıda bu coinin al sat işlemini durdurdu ve halen magduriyetimiz giderilmedi ne yapmam lazım acaba yardımcı olurmusunuz

    1. Mehmet Bey sahte dijital para ile işlenen dolandırıcılık suçu mağduru olmuş olabilirsiniz. Bu konuda uzman bir hukuk bürosu olarak bize ulaşırsanız hukuki destek alabilirsiniz.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!