+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

uyuşturucu kullanma bulundurma yakalatma

Uyuşturucu Suçları

Türk Ceza Kanunu’nda uyuşturucunun imali ve ticaretinin yanında kullanma ve bulundurma eylemlerine yönelik de cezalar öngörülmüştür. Konusu uyuşturucu olan bu suçlara genel tanım olarak uyuşturucu suçları denmektedir. Ancak bu makalenin konusu sadece uyuşturucu kullanma ve bulundurma suçlarıdır. Nitekim Atamer Hukuk Bürosu, prensip olarak uyuşturucu satma ve ticaret suçlarında hukuki destek vermemekte yalnızca kullanma ve bulundurma eylemleri nedeniyle şüpheli veya sanık durumuna düşen kişilere danışmanlık ve avukatlık hizmeti sunmaktadır.

uyuşturucu kullanma ve bulundurma

Kullanmak İçin Uyuşturucu Satın Almak ve Kabul Etmek

TCK madde 191’de düzenlenmiş olan “uyuşturucu suçu” olarak bilinen uyuşturucu kullanma veya bulundurma suçunun maddi unsuru uyuşturucu nitelikte bir maddeyi ücret karşılığında satın almak veya ücretsiz olarak kabul etmektir. Suçun işlenişi bakımından uyuşturucu maddenin ücretli veya ücretsiz almanın bir farkı olmadığı gibi cezaya da hiçbir etkisi yoktur. Uyuşturucu suçu bakımından suçun manevi unsuru kişisel kullanım kastıdır. Failin uyuşturucu maddeyi sadece ve sadece kendi şahsi kullanımı amacıyla satın alması veya kabul etmesi gereklidir. Eğer fail kendi şahsi kullanımı için değil başkalarına satmak, vermek ve kullandırtmak amacıyla satın alıyorsa veya kabul ediyorsa bu durumda TCK 188’de düzenlenen “Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti” suçundan söz etmek mümkündür.

Uyuşturucu Madde Bulundurmak

Bu suçun maddi unsuru ise uyuşturucu maddeyi kişisel kullanım amacı ile bulundurmaktadır. Failin uyuşturucu maddeyi üzerinde veya evinde ya da arabasında bulundurmasının suça ve cezaya bir tesiri bulunmamaktadır. Failin uyuşturucu maddeyi sadece kendi kişisel kullanımı amacıyla ve kişisel kullanım sınırını aşmayacak miktarda bulundurması gereklidir. Eğer fail kendi şahsi kullanımı için değil başkalarına satmak, vermek ve kullandırmak amacıyla bulunduruyorsa bu halde TCK 188’deki “Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti” suçu işlenmiş olacaktır.

Uyuşturucu Madde Kullanmak

Uyuşturucu maddeyi salt kişisel olarak kullanmak da uyuşturucu suçu bakımından bir diğer suçun işleniş halidir. Diğer pek çok ülkenin ceza yasasında olduğu gibi Türk Ceza Kanunu da uyuşturucu kullanmaya, satma veya kullandırmaya göre nispeten daha hafif bir ceza öngörmüştür.

Uyuşturucu Suçu ve Cezası

Kişisel kullanım amacıyla uyuşturucu bir maddeyi satın almak veya kabul etmek ya da bulundurmak suçunun cezası 2014 yılında yapılan değişikliğe kadar “1 yıldan 2 yıla kadar” olarak belirlenmişti. Ancak söz konusu suçun cezası 18.06.2014 tarihinde yürürlüğe giren 6545 Sayılı Kanun’la birlikte “2 yıldan 5 yıla kadar” şeklinde değiştirilmiştir. Böylece uyuşturucu kullanmanın cezası ve uyuşturucu bulundurmanın cezası artmıştır. Her suç bakımından ceza miktarı 2 – 5 yıl arası hapis cezasıdır. Ayrıca denetimli serbestlik uyuşturucu kullanma ve bulundurma suçlarında uygulanan bir prosedür haline getirilmiştir.

Uyuşturucu Suçlarında Kamu Davasının Ertelenmesi Denetimli Serbestlik

Bu suçtan dolayı bir şüpheli hakkında soruşturmada açıldığında, Cumhuriyet savcısı şüpheli hakkında kamu davasının açılmasının 5 yıl süreyle ertelenmesine karar verir. Savcılık, erteleme süresi içinde yükümlülükleri veya yasakları ihlal ettiği takdirde ortaya çıkabilecek hukuki sonuçlar konusunda şüpheliyi uyarır. Ayrıca bu erteleme süresi içinde şüpheli hakkında en az 1 yıl denetimli serbestlik tedbiri uygulanır. Denetimli serbestlik süresi, Cumhuriyet savcısının kararı ile 3’er aylık sürelerle 1 yıl daha uzatılabilir. Hakkında denetimli serbestlik tedbiri verilen şüpheli, gerek görülmesi halinde denetimli serbestlik süresi içinde tedaviye de tabi tutulabilir. Eğer şüpheli 5 yıllık erteleme süresi içinde yükümlülüklere veya uygulanan tedavinin gereklerine uygun davranırsa ve tekrar kullanmak için uyuşturucu madde satın alma, kabul etme veya bulundurma eylemlerinde bulunmazsa kamu davası açılmayacak ve şüpheli hakkında ya da uyuşturucu madde kullanması halinde kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilecektir.

Uyuşturucu Suçlarında Denetimli Serbestlik

Eğer şüpheli 5 yıllık erteleme süresi zarfında kendisine yüklenen yükümlülüklere veya uygulanan tedavinin gereklerine uygun davranmamakta ısrar ederse. Bir başka deyişle tekrar uyuşturucu satın alır, kabul eder veya bulundurur veya kullanırsa cumhuriyet savcısı tarafından hakkında kamu davası açılır. Kamu davası açıldıktan sonra sanık tekrar uyuşturucu veya uyuşturucu bir maddeyi satın alma veya kabul etme ya da bulundurma suçu işlerse bu sefer kamu davasının ertelenmesi prosedürü uygulanmayacaktır. Ceza hukuku alanında uzmanlaşmış olan Atamer Hukuk Bürosu, ceza avukatı olarak uyuşturucu suçu konusunda hukuki destek vermektedir.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

44 Responses

 1. murat

  Mrb bn 5 ay once 8 pecete icinde esrar maddesi yakalatiim ilk mahkemede 3 ay denetim serbeslik verdiler son radan komu davasi acil gelen kagitin icin de 5 yil komu davasinin acilmasinin ertelenmesi yaziyordu sonradan savcilktan bir kagit daha geldi onda da aynisii yaziyordu 5 yil komu davasinin acilmasinin ertelenmesi yaziyordu bnim anlayamadigim komu davati erteliyor nedn mahkemeye cikacam yada girecrgim mahkemede ceza alirmiym

  1. Av. İlker Atamer

   Murat Bey, bahsettiğiniz evrakları görmeden somut yorum yapmak mümkün değil ancak genel olarak kamu davasının ertelenmesi durumunda mahkemeye çıkmayacağınızı söyleyebiliriz.

 2. Av. İlker Atamer

  TCK’da düzenlenen uyuşturucu suçlarında satma ve ücretsiz verme arasında herhangi bir ayrım yapılmamıştır. Dolayısıyla bu tür bir maddeyi birisine satmak ile ücretsiz olarak başkasına vermenin cezai yaptırım bakımından bir farkı yoktur. İfade metnini ve dosyadaki delilleri tam görmeden yorum yapmak mümkün değilse de teşebbüs aşamasında kalmış uyuşturucu verme veya uyuşturucu kullanılmasını kolaylaştırma suçundan dolayı hakkınızda kamu davası açılabilir. Eğer soruşturmayı yürüten savcı “verme” fiiline dair somut deliller bulamazsa sadece “kullanmak için uyuşturucu bulundurma” suçundan kamu davası açabilir veya kamu davasının ertelenmesine karar verebilir.

 3. ersin

  Hocam uyuşturucu kullanmak denetimli serbestlik sicile nasıl yansır bilgi verseniz iyi günler

  1. Av. İlker Atamer

   İlk defa uyuşturucu madde kullanma veya bulundurma nedeniyle kamu davasının ertelenmesi ve denetimli serbestliğe karar verilmesi durumunda söz konusu işlemler nedeniyle adli sicile herhangi bir kayıt işlenmez. Ancak denetim süresi içinde aynı suçun yeniden işlenmesi halinde denetimli serbestlik kararı adli sicile işlenecektir.

 4. ahmet

  Sayin avukatim emniyette hic bi dosyam yok kisa suredir kullaniciyim ama bagimliligim yok emniyet kullandigimi tespit etti bende itiraf ettim ama ustumde bisey yakalatmadim ne ceza alirim

  1. Av. İlker Atamer

   Kullanmadan dolayı hakkınızda işlem yapılacak ancak daha önce aynı suç sbebeiyle hakkınızda işlem yapılmadıysa kamu davasının ertelenmesine karar verilecek ve denetim sürecine tabi tutulacaksınız..

 5. murat

  Ilker bey merhaba bir kac gun once ptt den aradilar ve adima mektup geldigini ve hemen almam gerektigini soylediler. Hakkimda gelen icra ve tebligatlardan dolayi almaya gittim. Aldigimda pakeyti teslim bakmadan nereden geldigimi kacakcilik organize tarafindan ptt icerisinde sorguya alindim. Paketler acildiginda icinden 1gr … cikti ve hakkimda sorusturma basladi. Yenice sirketim iflas etti ve cok tehdit aldigim icin bunun bir kumpas oldugu uzerinde israr ettim ifadrmde. Yardimci olursaniz sevinirim

  1. Av. İlker Atamer

   Murat Bey, konunun detayını bilmeden net yorum yapmak mümkün değilse de yakalanan maddenin azlığı sebebiyle muhtemelen hakkınızda kullanmak için madde almak suçlamasıyla soruşturma açılacaktır.

 6. selin

  Eşim in kiraladigi araçtan polis denetim sırasında 10 kg kadar madde bulunmuş.fakat esimin bu işle bi ilgisi yok.kullanici da değil. Şuan cezaevinde.avukat ta tuttuk nasıl sonuçlanır acaba ne olur en kisa zamanda cevaplar sanız memnun olurum

  1. Av. İlker Atamer

   Dosyanın tüm detaylarını, olay tutanağını, şüpheli ifadelerini görmeden yorum somut yorum yapmak mümkün değil ancak ceza hukuku alanında uzmanlaşmış bir avukat ile çalışırsanız mutlaka olumlu sonuç alırsınız.

 7. ayberk

  hocam ben bir kere yakalandım 5 yıl erteleme kagıdı geldı eve ve onun ustune 2 kere daha yakalandım sımdı evıme 2 tane mahkeme kagıdı geldi ve 2 sındede 5 yıl erteleme cezası verılmıs ancak yukumluluklere uymadıgınız tespit edilmiştir die bi paragraf var ceza alırmıyım

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer erteleme süresi içinde yükümlülüklerinize uymadıysanız hakkınızda kamu davası açılacaktır.

 8. Serkan

  İyi günler avukat bey öncelikle mesleginizde başarılarınızı dilerim ben dün sabaha karsı … kullandım fakat bünyem bunu kaldırmadıgı için bayılmısım gözlerimi açtıgımda hastanede buldum kendimi fakat üstümde bir uyusturucu madde cıkmadı sadece kullandıgıma dair kanımdan cıktı extazy bana 1 yıl denetim serbestlik verdiler ve ben bir daha öyle şeyler kullanmamam için kendime ve allaha söz verdim bu 1 yıl süre zarfında kullanmazsam bu olay sicilime işler mi cok korkuyorum sicilime işlicek diye bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler hoscakalın.

  1. Av. İlker Atamer

   Hakkınızdaki denetimli serbestlik kararı adli sicile işlenmez. Ancak denetim süresi içinde aynı suçun yeniden işlenmesi halinde denetimli serbestlik kararı adli sicile işlenecektir.

 9. Yusuf

  karakolda uyuşturucu satın aldım dediğim şahıs şu an geçici cezaevinde, bir süredirde takipteymiş ve ben satın almadım bana ikram etti dersem bu şahıs ceza almaktan kurtulurmu ? üzerinde 17 adet … çıktı ve birlikte aynı evde kalanlarda bize ikram etti demiş. bizde karakolda satın aldık dedik fakat mahkemede korkudan öyle söyledik bizede ikram etti dersek bizim açımızdan veya onun açısından bir değişiklik olur mu ? Teşekkür ederim.

  1. Av. İlker Atamer

   Türk Ceza Kanunu “satma” fiili ile “verme” fiili arasında ayrım yapmamıştır. Dolayısıyla ifadenizde “satın almadık, ikram edildi” demenizin suça bir etkisi olmayacaktır.

 10. Çağrı

  Merhabalar hocam, ben 2sene önce madde yaklalattım, denetimli serbestlik Yasası’na tabi tutuldum, 1sene Görüşmeleri ve konferansları eksiksiz tamamladım. Bugün Erasmus sınavını kazandım ve Almanya ya gideceğim bir sorun olur mu ?

 11. serap

  Merhabalar avukat bey… Abim satici olarak 6 kişiyle birlikte 63 kilo madde yakalatti ve kendisi askeriye de görev yapiyordu şuan tutuklandı ama uuzerinde kaninda ve arabasında bu maddeden cikmadi yalniz ismini verdikleri için ve o ortamda bbulunduğu icin kendisini tutukladılar yyalniz yüküm yemedi şuan sadece tutuklu… İfadesinde o ortamda misafir oolduğunu ve kendisinin hicbirseyden haberi olmadigini söylemiş yalniz diğerleri ismini vermiş sonuç ne olabilir durumlar nasil gelişir memuriyeti yanar mi

  1. Av. İlker Atamer

   Dosyayı görmeden ceza davaları hakkında yorum yapmak hiçbir şekilde mümkün değildir. Dosyadaki olay tutanağını ve şüpheli ifadelerini incelemek gerekmektedir. Ayrıca eğer örgüt suçlaması varsa dosyada telefon görüşme kayıtları da olacaktır ve avukat tarafından incelenmesi gerekecektir.

 12. rana

  Iyi aksamlar ilker bey esim2009 yilinda kendi is yerinde uyusturucu madde bulundu emanet olarak biri getiriyor esim bakmadanne oldugunu bilmeden koseye biraktiriyor mahkeme alti ay surdu sonunda mahkeme sucsuz olduguna ve onunla alakali olmadigina karar verdii ve beraat etti yalniz gecen yil yargitay ceza istedi ve 4 yil 2 ay ceza verdi ve hakim kararinda direndi su an ne olacagini bilmiyorum haber bekliyoruz yani oyle kolay olmamali sucsuz bi insana ceza verip hapis cezasi vermek bende o zmn nefret ettigimin is yerine ugrayim bi kenara uyusturucu saklayim sonra ihbar edim ceza alsin boyle bi sey varmi gerekirse ankaraya kadar giderim ne gerekirse yaparim simdi ceza alirsa serbestlik yasasi olacak mi

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer Yargıtay Ceza Genel Kurulu, eşinize verilen cezayı onaylarsa önce ve dosyada adil yargılanma ya da başka bir insan hakkı ihlali söz konusu ise önce Anayasa Mahkemesi’ne ardından da İHAM’a başvurabilirsiniz.

 13. Samet

  Sayın ilker bey öncelikle merhaba. 2013 yılında üzerimde 5 gr …. madde yakalandı daha önce kullanmıyordum ve ifademide bu şekilde verdim . Kan, saç ve idrar testi yaptılar ve hepsi temiz çıktı . Mahkeme de hakim hapis cezasının ertelenmesi ve hagb vermeden , tedaviye gerek olmaksızın sadece 1YIL DENETİMLİ SERBESTLİK cezası verdi . Denetimli serbestlik sürecini de olumlu bir şekilde sonuçlandı ve dava düştü . Üniversite iktisat bölümünü bitirdim kpss A grubu sınavlarına hazırlanıyorum . Adli sicil kaydım temiz . Ama yine de bunlar farklı bir kayıt altında tutuluyor . Tam olarak bu kaydı ne zaman ve nasıl sildirebilirim ? Bu durum mesleğe girmem de bir sorun teşkil eder mi ? Kamu kurum ve kuruluşları arşiv araştırmasında bu bilgilere ulaşabiliyor mu ? Şimdiden verdiğiniz bu hizmet için teşekkür ediyorum .

  1. Av. İlker Atamer

   Adli sicilinizde veya adli sicil arşiv kaydında söz konusu denetimli serbestlik kararı görünmeyecektir.

 14. Serdar

  Akşam saatlerinde, 10 lira karşılığında aldığım uyuşturucu ile yakalandım.Uyuşturucu madde benim üzerimde değilde arkadaşımın üzerindeydi fakat benim aldığımı görmüş memurlar.Bizimle birlikte satıcıyıda aldılar ve satıcıyı teşhis ettirdiler bana.Sonra sadece ifademi alıp 3-4 saat içinde saldılar beni.Ve evime mahkeme kağıdı geleceği söylendi.Denetimli serbestliğin tüm şartlarını kusursuz olarak yerine getirsem bu olay sanki hiç olmamış gibi olur mu hayatım.Gelecekte meslek olarak askerlik isteyen bir üniversite öğrencisiyim bu durum benim asker olmamı engeller mi ? Sicil,gbt veya arşivlerde çıkarmı ? Şimdiden çok teşekkür ederim size sağlıcakla kalın.

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer denetim sürecini sorunsuz bitirseniz GBT kaydında hakkınızda yapılan yakalama ve ifade alma işlemi görünür ancak adli sicilde görünmez.

 15. Zal

  Iyi günler ilker bey eşim 1 buçuk ay önce kom polisleri Tarafından istanbuldan ikamet ettiği adresten alınıp Tokat’a götürüldü ve nöbetçi mahkeme Tarafından Tutuklandı .
  Uyuşturucu ticaretine aracılık gibi bi durum gözüküyor ortada aslında tam olarak öyle olmasada görüşme tapeleri vAr ve bu kişiler akrabası üzerinde yada evinde uyuşturucu bi maddeyle yakalanmadı akrabası olan kişiler Tokat’ta 500 civarı hap yakalatmış ve eşimin de o kişilerle olan görüşmesi bu duruma sebep oldu .
  Şimdi size sorum kefalet Şartlı tahliye yani ordan çıkarabilmek için yapmamız gereken yapabiliceğim ne var ne olabilir ? Şimdiden teşekkür ederim ..

  1. Av. İlker Atamer

   Dosyayı ve özellikle dosyadaki tape kayıtlarını görmeden ve delil durumunu değerlendirmeden tahliye konusunda yorum yapmak mümkün değil. Ancak uzman bir ceza avukatı ile çalışırsanız mümkün olan en kısa sürede tahliye alabilirsiniz.

 16. İlknur

  Kiz kardesim 6 gun once 2 kilo madde nedeniyle tutuklandi ewde 3 tane arkadaslariyla birlikte gece 1.30 sularinda paramiz olmadigi icin awukat tutamiyoruz ne yapmaliyiz sizce sonu ne olur simdiden tesekkurler

  1. Av. İlker Atamer

   Bu soruyu net cevap verebilmek için maddenin ne olduğunu ve ayrıca dosyadaki delil durumunu bilmemiz gerekiyor. Ancak 2 kg bir madde, cinsi ne olursa olsun satış şüphesi oluşturacağı için eğer lehe bir takım deliller yoksa çok uzun bir tutukluluk süresi olacaktır. Bu tür davalarda tecrübeli bir özel ceza avukatı tutmanız tabi erken bir tahliye kararı alınması açısından daha uygun olur ancak maddi durumunuz buna elvermiyorsa devlet tarafından atanan bir avukatla yetinmek durumundasınız.

 17. baris

  Haziran 3 2015 de 0.75gr madde ile yakalandim. mahkeme olmadan savci 1 yil denetimli serbestlige gonderdi beni. 3 aydan beri belirtilen tarihlerde gidiyorum. hep temiz ciktim. daha 9 ayim daha var. bu 9 ayi para cezasina cevirtirebiliyormuyum? simdiden tesekkurler

  1. Av. İlker Atamer

   Hayır denetimli serbestliğin para cezasına dönüştürülmesi hukuken mümkün değildir.

 18. osman

  uzerimde yakalattım vede kımden aldığımıda soyledim & soyledıgım kısılerle beni aynı mahkemeye gırermıyız

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer bulundurma veya kullanmandan dolayı hakkınızda işlem yapıldıktan sonra maddeyi satın aldığınız kişilerin isimlerini polise verdiyseniz dava aşamasında sizi tanık olarak çağırmaları oldukça muhtemeldir.

 19. Melis

  Allah askina benım eşim kac kere içmek için yakalandı denetimli serbestlik verildi fakat tekrar içmeye basladı yıne uzerine yakalandı ya bu iticiler neden ceza vermiyorlar allah askina illaki satıcı mı olması lazım

  1. Av. İlker Atamer

   Bu tür uyuşturucu suçlarında dünyanın gelişmiş tüm ülkelerinde kullanan kişiye ya ceza verilmez ya da çok bir ceza verilir ancak asıl ceza satıcı içindir. Aslına bakarsanız Türk Ceza Kanunu, kullanan kişilere verilen ceza bakımından oldukça ağır cezalar öngörüyor. Nitekim 2014 yılında TCK madde 191’de yapılan değişiklikle uyuşturucu kullanan veya kullanmak amacıyla bulunduranlara verilen cezanın alt sınırı 1 yıldan 2 yıla çıkartılmıştır. Eşinizin denetim süresi içinde tekrar yakalandığına göre hakkında kamu davası açılacak ve yeterli delil varsa ceza alacaktır.

 20. Arzu pangal

  Abim 14 sene 2 ay ceza aldı 188/3 ten. Satışa dair hiç bir durum yoktu ancak evde ekip ektiği miktar 10 kg çıkınca satışa arzdan yargıtay onadı. Bu cezanın yatarı nedir 3/2 mi 4/3 mü? Bu durum teröre mi giriyor?

 21. Emre

  Uyuşturucu bulundurmak suçu “kesintisiz suç” mudur peki ? Bugün AÖF sınavında çıktı

  1. Av. İlker Atamer

   Evet, belirttiğiniz suç kesintisiz veya bir başka deyişle mütemadi suçtur.

  1. Av. İlker Atamer

   Denetim süresi için yeniden madde bulundurmaktan hakkınızda soruşturma açıldıysa bu sefer savcı iddianame düzenleyip kamu davası açacak ve asliye ceza mahkemesinde sanık olarak yargılanacaksınız demektir.

 22. Ensar

  Merhabalar ilk defa uyuşturucu içerken yakalandım muhtemelen kanımdada yapılan testlerdede çıkacak henüz evime kağıt gelmedi hiç bir sicil kaydım yok ne ceza alırım

error: Kopya koruması!