+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

vasi ataması vesayet davası

Vasi ve Vesayet nedir?

Vasi ve vasi tayini tanımına geçmeden önce vesayet konusuna değinmek yerine olacaktır. Vesayet, reşit olmamış küçüklerin veya yasal hakları kısıtlanmış olan kısıtlıların haklarının korunmasını ve hukuken temsil edilmesini sağlayan ve kamu görevi sayılan bir kurumdur. Özünde farklı olsalar da hukuki temsil ve sorumluluk anlamında vesayet ve velayet kurumları birbirine çok benzemektedir.

Vasi atanması ne demek?

Vasi, en basit anlamıyla reşit olmamış küçükler ile kanuni hakları kısıtlanmış kişilere mahkemece atanan yasal temsilcidir. Daha kolay anlaşılması açısından vasiyi, yasal hakları kısıtlanmış kişiler için “veli” görevi gören kişi olarak tanımlayabiliriz. Vasi tayini ise, kanundaki şartların oluşması durumunda kişiye mahkeme tarafından yasal temsilci atanmasıdır.

Vasi tayini gerektiren durumlar nelerdir?

Vasi tayini veya bir başka ifadeyle vasi atama sebepleri temel olarak iki durumda söz konusu olabilir. Bunlarından birincisi yaş küçüklüğü ikincisi ise kısıtlılık halidir. Kanunda belirtilen bu haller sınırlı sayıdadır ve bu sebepler dışında başka herhangi bir sebeple vasi tayini yapılamaz.

A) Yaş Küçüklüğü Nedeniyle Vasi Atanması

Reşit olmayan küçüklerin normal şartlarda kanuni temsilcisi velidir. Ancak herhangi sebeple velisi bulunmayan çocuklara kanunen zorunlu olarak vasi atanır. Bu itibarla yaş küçüklüğü kanunen zorlu vasi atama sebebidir.

B) Kısıtlılık Kararı

Vasi tayini gerektiren ikinci hal ise kısıtlılıktır. Kısıtlanmayı gerektiren haller ise Medeni Kanun’da tek sayılmıştır. Buna göre aşağıdaki durumlarda kısıtlama ve vasi atanması istenebilecektir.

 • Akıl hastalığı veya akıl zayıflığı
 • Alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı
 • Kötü yaşam tarzı
 • Kötü  yönetim
 • Savurganlık
 • Hapis Cezası
 • Kişinin kendi talebi

Vasi tayini nasıl yapılır?

Vasi tayini için Sulh Hukuk Mahkemesinde vasi tayini dilekçesi ile dava açmak gerekir. Vasi ataması konusunda kesin sonuç almak ve davanın reddedilmesi adına bu konuda uzman bir avukat ile çalışmak her zaman tavsiye edilmektedir.

Vasi nasıl seçilir?

Eğer mümkünse vesayet altına alınacak kişinin veya onun anne ve babasının göstereceği kişiler vasi olarak atanır. Ancak vasi ataması yapacak hakim, vasinin vesayet altındaki kişiyi temsil etmesi ve onun haklarını koruması açısından yerleşim yerine yakın bir kişiyi tercih edecektir.

Kimler vasi olamaz?

Reşit olmayanlar, kısıtlılar, kamu hizmetinden yasaklı olanlar, haysiyetsiz bir yaşam sürenler ve vesayet alınacak kişi ile arasında çıkar çatışması olanlar vasi olamaz. Bu itibarla vasilik görevi için gönüllü olsa dahi, vasi adayının vasi olmaya engel bir durumu varsa vasi olarak atanamayacak ve hakim tarafından bir başka alternatif vasi ataması yapılacaktır.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

38 Responses

 1. filiz can

  vasi olucak kişi kızı fakat başka kardeşleride var fakat bunların bundan haberi yok bu kişi vasi olduğu zaman babasının evini ve bankadaki parasın kulanıp evi üzerine yapabilrmi veya satabilirmi buna yetkisi olucakmı lütfen beni aydınlatın LÜTFEN ÇOK ÖNEMLİ bunu ayın yirmisine kadar öğrenmem lzım.cevabınızı bekliyorum.

  1. Av. İlker Atamer

   Vasinin vasilik görevini kötüye kullannmasını önlemeye yönelik kanunda özel düzenlemeler vardır. Bu kapsamda vasinin vesayeti altında bulunan kişinin mal varlıklarını satması veya onu borca sokması vesayet makamının iznine tabidir.

 2. Süleyman DİLBER

  merhabalar.benim bakmakla yükümlü bulunduğum %90 özürlü raporu bulunan 83 yaşında annem var.ben vasilik davası açtım ama başka şehirde yaşadığımdan dolayı vasi olarak abim atandı.annemin yaşlılık maaşı alabilmesi için bakıcı tutmak istiyoruz.bunun için vasiliğin aile dışından olan bakıcıya verilmesi gerektiğini söylemişler ve abim bunu kabul etmiş .bunun mal varlığını alıp satmaya yetki vermediğini söyledi ama ben yetkinin vasiye geçeceğini söyledim.başka aileden olduğu için yetkinin ona geçmediğini söyledi bu doğru mu?bu durumda annemin mal varlığını bu kişi alıp satabilir mi?

  1. Av. İlker Atamer

   Hayır, vasiler vesayet makamlarından özel izin almadıkça vesayetleri altında bulunan kişilerin mallarını kendi başlarına satamazlar.

 3. yagmur

  merhabalar . bana 2007 yıllında vasilerim dedem ve babanem hükümlü babam davalı ben dava acılmış
  davanın adı vesayet dava karara cıkmış ben anlayamadım yani vesayet ne demek ne için yapılmış yardımcı olursanız cok sevinirim

  1. Av. İlker Atamer

   1 sene veya daha fazla hapis cezası alarak mahkum olanlara kanunen vasi ataması yapılır. Bahsettiğiniz vesayet davası buna ilişkin olabilir.

 4. funda

  Babamın %94 engelli raporu var.Babam için araç almak istiyoruz.Raporun içerisinde%40 oranında (tedaviyle çalışma olanağı veren) sanrısal bozukluk ta mevcut.Trafik tescil şubesi bizden vasi kararı almamızı söylüyor.Bu rahatsızlık zihinsel değil ruhsal bir rahatsızlıktır.Babamın aklı yerinde bizden vasi istemeleri hukukimidir

  1. Av. İlker Atamer

   Medeni Kanun’da vasi atanabilecek haller tek sayılmıştır. Akıl hastalığı bunlardan biridir, babanızın rahatsızlığı kıl hatalığı niteliği taşıyorsa ki bu tıbbi bir karardır vasi atanması gerekir. Ancak diğer vücut engellerinde (sakatlıklarda) vasi atama zorunluluğu yoktur ve ancak kişinin talebi üzerine bu tür bir vasi tayini söz konusu olabilir.

 5. müzeyyen

  müzeyyen
  2011 yılında babamın vasisi idim , babam 2014 yılında vefat etti bununla ilgili vasiliğim 24 şubatta karara bağlandı. Babamın adliye hesabındaki mevduat hesabında parası var mirascılara verilecek ben mirascılarla karşılaşmak istemiyorum ve görüşmüyorum bana bankadan ve mahkemeden dava açacaksın dediler nasıl bir dava açmam gerekiyor , Ben ayrı almak istiyorum lütfen bana yardımcı olurmusunuz , nasıl bir dilekçe yazmam gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Av. İlker Atamer

   Vesayet altında kişi adına bazı parasal işlemleri yapabilmek için ilgili vesayet kurumlarından izin almanız gerekecektir. Vasi atamanızı hangi mahkeme yaptıysa oraya başvurun sizi yönlendireceklerdir.

 6. müzeyyen

  vesayet altındaki kişi öldü ve miras paylaşılacak ben mirasçılarla karşılaşmak istemiyorum kalan mirasın payıma düşeni alabilmem için mirasçılarla birlikte koruma altında olan parayı almam için birlikte gitmem gerekmiş ben sadece payıma düşeni almak için dava açmam gerekmiş nasıl dava açmam gerek lütfen bilgilendirirmisiniz, teşekkür ederim.

  1. Av. İlker Atamer

   Sormuş olduğunuz sorunun vasilik veya vesayet ile alakası bulunmamaktadır. Eğer diğer mirsaçılarla muhatap olmaksızın miras hakkınızı almak isterseniz bunun için ortaklığın giderilmesi davası açmanız gerek.

 7. sinan

  Kardeşim %90 engelli vasiligini almak için dava açtım ama ben başka şehirde dava açtım kardeşim başka şehirde ikamet ediyor. Hakim takipsizlik verip kardeşimin bulunduğu ildeki adliyeye yollayacakmış şimdi davanın takibini yapıyorum durum karara çıkmış yazıyor ilker bey bunun anlamı nedir acaba?

  1. Av. İlker Atamer

   Bahsettiğiniz karar takipsizlik değil yetkisizlik kararıdır. Yetkisizlik kararını veren mahkemeye dilekçe ile başvurup dosyanın yetkili mahkemeye gönderilmesini talep edebilirsiniz.

 8. Ceyhan

  Iyi günler. Benim babam alzheimer hastasıydı. Kız kardeşimin kocası babama vasi oldu. Babamın tapulu bahçesi belediye tarafından para karşılığında alındı. Ne kadar değer biçıldi bilmiyoruz. Iki yildir beklemekteyiz. Acaba kardeşimin kocası bizim iznimiz olmadan parayı almış olabilir mi? Lütfen yardımcı olunuz.

  1. Av. İlker Atamer

   Kardeşinizin eşi vasi olduğuna göre parayı alma yetkisi vardır ancak vesayet altında kişinin mal varlıkları vasi tarafından belirli usullere göre deftere kaydedilmesi ve gelir gider durumunun tutulması gerekir.

 9. Cankar

  merhabalar,hapis yatmakta olan abime vasi olarak annem atanacak.Vasi olduğunda banka ve diğer Borçları ile ilgili bir Sorumluluğu yada muhataplığı olur mu?teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Av. İlker Atamer

   Vasinin, vesayet altındaki kişinin borçlarından sorumlu tutulması mümkün değildir.

 10. Nuray

  Yiğenimin anne ve babası var , onların rızasıyla vasisi olabilir miyim ? Ben öldüğüm zaman maaşımı alabilir mi ? Yardımcı olur musunuz

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer vesayet için yasal şartlar oluştuysa yeğeninize vasi olabilirsiniz ancak vesayet iliskisi hiçbir şekilde miras hakkı vermez. Vesayet ve mirasçılık tamamen farklı konulardır.

 11. derya

  Merhabalar. Ben kamu kurumunda memur olarak görev yapmaktayım. Kardeşim kaza sonucu %94 engelli (felçli).Annem,babam ve engelli kardeşim benim vasi olmamı istiyor.Fakat ben onlardan 500 km uzaklıkta farklı bir ilde görev yapmaktayım.Hakim bu durumda beni vasi olarak atayabilir mi? Bende bu vesile ile tayin istemeyi düşünüyorum.Vasilik davası süresince ikamet yerlerimizin farklı olması sorun teşkil eder mi? Şimdiden teşekkürler yardımlarınız için.

  1. Av. İlker Atamer

   Vasilik görevinin etkin şekilde yürütülmesi için hakim aynı şehirde yaşayan birisini vasi atamayı tercih edecektir. Eğer siz vasi olmaya istekliyseniz ve vesayet altına alınacak kişinin yaşadığı şehre tayin talebinde bulunduysanız bu hususta mahkemeye dilekçe vermeniz uygun olacaktır. Dava süresince ikametin ayrı şehirde olması önmeli değildir ancak karar verilmeden önce tayin işleminin gerçekleştiğini ispatlarsanız yerinde olur.

 12. Duygu

  Merhabalar ; .ben 17 yasindayim ve bu yil annem vefat etti. ve annem ile babam bosandigi icin veleyat hakkimiz annemdeydi babam ile gorusmedigimizden ve hakinda ki hapis cezasi nedeniyle veleyatimiz babama verilmedi abim bizim velayetimizi almak isitiyor alabilir mi ve abimin calismamasi ve evli olmamasi gibi sebepler nedeni ile cocuk esirgeme gibi bir sorun ile karsilasabilir miyiz

  1. Av. İlker Atamer

   Velayet hakkınızı sadece anne ve baba kullanabilir, anne ve baba dışında kimseye velayet hakkı verilemez. Dolayısıyla 18 yaşındaki küçük olduğunuza göre ağabeyiniz size vasi olarak atanabilir ama velayet durumu söz konusu olmaz.

 13. e.jale

  Merhaba … 2 yıldır bitkisel yaşayan anneme vasilik davası açtım ama sonradan bunun ağır külfeti olduğunu öğrendim ve davaya gitmedim .Dava düşer diye ümitlendim ama hakim davayı düşürmemeiş ve gelen tebligatta 4 hazirana dava olduğunu ve gitsem de gitmesem de vasi olarak atanacağım yazıyor du ve ben davayı unuttum!!katılamadım şimdi ne yapabilirim sağlığım da bozuk annem Alzaymır ve bitkisel yapılan tüm masrafları belgeleyerek hakime bildirmem gerekiyormuş tüm harcamaları belirtmem gerekiyormuş bunlarla nasıl başa çıkacağımı bilemiyorum bilgilendirseniz çok sevinirim teşekkür ederim…

  1. Av. İlker Atamer

   Mahkemeye dilekçe ile başvurup vasi olmak istemediğinizi beyan edebilir ve varsa bu husustaki mazeretlerinizi bildirebilirsiniz.

 14. Avukat Cengzi Özen

  Sayın meslektaşım merhaba,
  Suriye iç Savaşı’ndan akrabaları ile kaçıp istanbula gelen 18 yaşından küçük iki erkek kardeş çocuğa akrabaları bakamayınca Almanya’da yaşayan amcaları sahip çıkmak ve onları almanyaya götürmek istemektedir.
  Ancak İstanbul Alman konsolosluğuna yaptıkları vize başvurusu ile ancak amcanın bu çocuklarının vasisi olduğu yönde bir mahkeme kararı olması durumunda vize başvurusunu kabul edebileceklerini bildirmişlerdir.
  Bu durumda annesi ve babasının yaşayıp yaşamadığı konusunda net bir bilgiye sahip olunmadan mahkemeden bu yönde nasıl bir yol izlenerek vesayet kararı çıkarılabilir?
  Çok acil bir durum bilgilendirirseniz mutlu olurum. Teşekkürler.

  1. Av. İlker Atamer

   18 yaşından küçük birisine vasi atanabilmesi için çocukların velayet altında bulunmaması gerekir. Çocukların anne ve babası hayatta ise velayet ilişkisi sürdüğünden vasi ataması söz konusu olmayacaktır. Ancak anne ve babanın her ikisi de vefat ettiyse velayet ilişkisi sona ereceğinden vasi atanması mümkün hatta zorunlu olacaktır. Normal şartlarda anne ve bababnın vefatı durumunda vefatı ispatlayan resmi bir belgenin bulunması şarttır. Ancak savaş gibi olağanüstü durumlarda eğer tanık veya benzeri deliller varsa hakim takdir hakkını kullanarak Medeni Kanun madde 31’deki ölüm karinesine dayanarak bu delilleri yeterli görebilir ve anne ve babanın öldüğüne dair resmi belgeye gerek görmeksizin anne ve babanın öldüğünü varsayarak vasi ataması yapılabilir.

 15. aysun

  İlker Bey merhaba…

  Hapis yatmakta olan fakat görüşmediğimiz bir akrabamız babamı vasi tayin etmiş.Posta ile evrağı geldi.Biz bunu kabul etmek istemiyoruz.Ne yapmamız gerekiyor acaba?Bize bir zararı olurmu?Bilgi verirseniz sevinirim.Çok teşekkür ederim.

  1. Av. İlker Atamer

   Vasi atama kararı çıkmış mı yoksa mahkeme dinlemek üzere sizi mi çağırıyor onu anlamadım ancak vasi taması yapılmadıysa yazılı bir dilekçe ile vasilik görevinizi niçin kabul edemeyeceğinize dair mazeretinizi sunabilirsiniz. Vasi olmanın kötü bir yanı yoktur sadece vesayet altındaki kişiye ilişkin olarak bir takım sorumluluklarınız olacaktır.

 16. Sercan

  Merhaba. Annem bana ve abime süresiz vasi atandı. Annemin 300 bin tl kadar vergi dairelerine borcu var. Durumumuz elvermediği için ödeyemiyoruz ev ipotek altında bankayada 10 bin tl kadar var. Şimdi acaba annem vefat ettiğinde bu borçlar bana ve abime kalır mı? Bu konuda beni aydınlatır mısınız? Teşekkürler.

  1. Av. İlker Atamer

   Sormuş olduğunuz miras sorusunun vasilik kurumuyla bir ilintisi yoktur. Eğer mirası reddetmeseniz annenizin hem malar ve alacakları hem de borçları mirasçı olarak size kalacaktır.

 17. Abdullah aydın

  İlker bey merhaba ben Sivas’ta sözleşmeli memurum babam Kayseri’de 84 yasinda hayatını yalnız idam ettirmesi zor bende babama rapor alıp tayin isteyecegim. Budurumda bide vasi raporu alsam katkısı olacağını düşünüyorum. Acaba alabilirmiyim .nasıl bir yol izlemem gerekir. Saygılarımla. .

  1. Av. İlker Atamer

   Vasi atanmasının tayin talebinize müspet etkisi olacağı kanısındayım. Yaşlı olan ve kendi işlerini yürütemeyen babanız talep ederse babanıza vasi olarak atanırsınız.

  1. Av. İlker Atamer

   Evet belirttiğiniz hastalık vasi atanması için önemli ve geçerli bir sebeptir.

 18. Büşra Güneş

  Zihinsel engelli bireylere vasi atanabilmesi için raporu ile ilgili. Herhangi bir şart var mı? Yani oran ya da ağır engelli olma şartı

  1. Av. İlker Atamer

   Hayır vasi ataması için belirli bir sakatlık oranı veya sakatlık türü gerekmiyor.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!