+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

avukat arama

Avukat Arama

Avukat arama süreci, herhangi bir hukuki konu nedeniyle avukat bulma ihtiyacından doğmaktadır. Dolayısıyla hukuki sorusu veya sorunu olup da “avukat arıyorum” diyen herkesin dahil olduğu bir süreçtir. İster ceza hukuku ister boşanma ve aile hukuku söz konusu olsun nitelikli bir avukat bulmak önemlidir. Zira insanlar kendisini en iyi şekilde temsil edip haklarını sonuna kadar savunabilecek hukukçulara ihtiyaç durmaktadır. Bu bakımdan hukuki sorunun aşılması veya lehe çözümlenmesi bakımından doğru avukat seçimi son derece önemlidir. Zira uzmanlığı ve tecrübesi olmayan avukatla çalışmak, kazanılacak bir davanın başka noktalara gitmesine sebep olabilir. Bu bakımdan avukat arama, kişi ve kurumların menfaatlerinin korunması ve herhangi bir hukuki zarar görmemeleri açısından hukuki konu veya problem konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip en iyi avukatlara ulaşmak için yapılan bir araştırma faaliyetidir. Aynı durum online avukat bulma için de geçerlidir.

Doğru Avukatı Arama

Doğru avukat aramak ve bulmak için öncelikle hukuki problemin ne olduğunu tespit etmek önemlidir. Eğer kişi yaşadığı hukuki problemin hukukun hangi alanına girdiğini bilmiyorsa, konunun gerçekten uzmanı olan bir avukata ulaşması da zorlaşacaktır. Ayrıca hangi davaya hangi avukatın baktığı konusunda bilgi sahibi olunmaması da doğru avukata ulaşmayı güçleştirebilir. Eğer boşanma ile ilgili bir problem varsa boşanma avukatı aramak; eğer ceza hukuku alanına giren bir problem varsa ceza avukatı aramak gerekmektedir. Büyük bir şehir olduğundan İstanbul, avukat bulma ve bulma bakımından avantaj sunmaktadır. Nitekim bu şehirde baroya kayıtlı çok sayıda avukat bulunmaktadır. Küçük şehirlerin aksine avukat arama, İstanbul gibi büyük şehirlerde daha kolaydır. Nitekim küçük yerlerde avukatlar hemen her konuda dava almakta ve uzmanlaşmak pek mümkün olmamaktadır. Avukat sorgulama için en iyi yöntem bulunduğunuz şehirdeki baronun internet sitesinden “baro levhası” sayfalarından arama yapmaktır. Eğer ilgili baronun internet sitesinde avukat ara sayfası yok ise telefonla baroya kayıtlı avukatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Avukatınızı Tanıyın

Bir avukatın farklı hukuki alanlarda uzman olması mümkün değildir. Bu itibarla göre ihtiyaçları doğru tespit edip ardından avukat bulmak daha uygun olacaktır. Bu bakımdan her alanda faaliyet gösteren bir avukat yerine ihtiyaca göre seçim yapılmalıdır. Hukukun belirli alanlarına yoğunlaşmış ve tecrübe kazanmış bir avukat aramak kritik öneme sahiptir. Avukatını mezun olduğu okul, kariyer geçmişi, toplam mesleki tecrübesi hakkında bilgi edinmenin yolu CV’dir. Dolayısıyla avukatların uzmanlık alanı ile mesleki çalışmalarını öğrenmenin yolu da avukatın CV’sini incelemektir. Avukatınızın mesleki birikimi konusunda bilgi sahibi değilseniz kendisinden CV talep ederek eğitim ve kariyer geçmiş hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Nitekim serbest avukatlık yapan bir avukatın en az 10 yıl tecrübesi bulunması genel olarak tavsiye edilmektedir.

İnternet Siteleri Aldatıcı Olabilmektedir

Henüz 1-2 yıl önce mesleğe başlamış tecrübesiz bir avukatlar göze hoş gelen internet siteleri kurabilmektedir. Hatta stajı biter bitmez büro açmış ve hiç mesleki tecrübesi olmayan avukatlar Google‘a reklam verebilmektedir. Ardından “uzman avukat”, “yıllara dayanan tecrübe”, “en iyi avukat” gibi sloganlarla tecrübeli avukat imajı çizebilmektedir. Bu bakımdan çalışacağınız avukatı tanımanız, bu hususta avukatın CV’sine ve Linkedin profiline bakılması faydalı olacaktır. Ayrıca, avukatın mesleki bilgisi ve tecrübesi hakkında fikir edinmek için avukatın biyografisi de incelebilir.  Ama avukatlara dair ayrıntılı bilgi içermeyen, CV bulunmayan hukuk bürosu sitelerinden uzak durulması gerektiği kanaatindeyiz. İyi bir avukat arayan herkesin avukat bulmadan önce avukatın uzmanlık alanına dikkat etmesi uygun olacaktır.

Uzmanlık Alanına Göre Avukat Bulma

Eğer boşanma davası söz konusu ise şirket avukatı ile çalışmak doğru olmayacaktır. Eğer ceza davası söz konusu ise ticari işlere bakan bir avukatla çalışmak yanlıştır. Bunun yerine ceza avukatı tavsiyesi almak son derece önemlidir. Kişilerin ihtiyaç duydukları hukuki danışmanlık veya avukatlık hizmetleri için avukat arama faaliyetine başlamadan önce uzmanlık netleştirilmelidir. Zira bir kişinin çalışmak istediği avukatın kendisine gerçekten yardımcı olabilecek uzmanlığı olup olmadığı önemlidir. Bu anlamda ihtiyaç doğrultusunda uzman avukat bulmanın en iyi yolu, hukuki problemi iyi tespit etmektir. Eğer konu aile hukuku alanını ilgilendiriyorsa bir aile avukatı veya boşanma konusunda hukuki desteğe ihtiyaç varsa boşanma avukatı bulmak gerekecektir. Eğer bir ceza davası söz konusu ise ceza avukatı ya da bilişim suçları veya bilişim hukuku alanında avukat ihtiyacı varsa bilişim avukatı bulmak yerinde olacaktır. Ya da bir tapu davası söz konusu ise gayrimenkul avukatına başvurmak gerekecektir.

Avukat Arama ve Avukat Tavsiyesi

Kişiler veya kurumlar bazen hukuki problem çıkmadan önce bilgi edinmek için danışacak avukat ararlar. Bazen de olası hukuki risklerden haberdar olmak için avukat arayışına girerler. Bir başka avukat bulma sebebi ise kişilerin tarafı oldukları davalarda kendilerini temsil ettirmek istemeleridir. İnternetin yaygın olmadığı geçmiş dönemlerde avukata aramada tek kaynak çevrede tavsiyesinden ibaretti. Ancak en iyi avukatlarla çalışmak için avukat tavsiyesi yöntemine başvurmak yanıltıcı olabilmektedir. Nitekim günümüzde baroların ve baroya kayıtlı avukatların internet sitesi sahibi olmasıyla durum değişmiştir. Avukatlar çalışma ve uzmanlık alanları konusunda bilgilerini paylaşmaya başlamıştır. Bu itibarla artık avukat tavsiyesi almak yerine internet üzerinden avukat aramak daha yaygın hale gelmiştir. Avukat bulurken çevreden avukat tavsiyesi almak kuşkusuz önemlidir. Ancak iyi bir avukat bulmak için sadece kulaktan dolma bilgiler veya subjektif yorumlar yetersizdir. Bunun yerine avukatın özgeçmişi, eğitim geçmişi, çalışma alanı, uzmanlığı ve mesleki tecrübesi araştırılmalıdır. Bu hususlar avukat arama faaliyetinin neticeye ulaşması bakımından son derece yerinde olacaktır.

2 Yorum

  1. Süleyman Sancaktar

    Ev sabi beni çıkartıyor 25 yıl oturuyorum birde yönetimcilik yaptım halklarımı öğrenmek istiyorum

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!