+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

bilisim sistemi

Bilişim sistemi nedir?

Bilişim hukuku alanında önemli bir konu olan bilişim suçları kavramının anlaşılması açısından her şeyden önce bilişim sistemi nedir sorusuna cevap verilmesi ve kavramın tanımının yapılması yerinde olacaktır. 765 sayılı eski Türk Ceza Kanunu’nda bu kavramın tanımına açıkça yer verilmemişti ancak kanunun 525. maddesinde söz konusu kavram, “bilgileri otomatik olarak işleme tabi tutmuş bir sistem” olarak tanımlanmıştı. 2005 yılında yürürlüğe giren yeni TCK’da da “bilişim sistemi” tanımına yer verilmemiştir. Ancak eski Türk Ceza Kanunu’ndan farklı olarak kanunun gerekçesinde bu kavramın tanımı yapılmıştır.  Bilişim suçlarını düzenleyen maddelerde bu terimin anlamı konusunda bir tanım mevcut değildir. Ancak Türk Ceza Kanunu’nun 243. maddesinin gerekçesinde bu kavram şu şekilde tanımlanmıştır.  “Verileri toplayıp yerleştirdikten sonra bunları otomatik işlemlere tabi tutma olanağını veren manyetik sistemler”. Bundan yola çıkarak bilişim sistemini “verileri toplama ve içine alma özelliği bulunan ve toplayarak içine aldığı verileri otomatik işleme tabi tutan manyetik özellikli sistem” olarak tanımlayabiliriz.

Bilişim Suçlarındaki Önemi

Bilişim sisteminin tanımı özellikle bilişim suçu türleri bakımından önem arz etmektedir. Zira TCK 243 ve 244’te yazılı bilişim suçları, bilişim sistemlerine veya bu sistmelerin içindeki verileri yönelik işlenmektedir. Dolayısıyla bir bilişim suçundan söz edebilmemiz için öncelikle bir bilişim sisteminin varlığı gerekmektedir. Suçun yasal unsurlarının tespiti ve oluşup oluşmadığının tespiti bakımından bu tanımın içeriği kuşkusuz ilk bakılacak unsurdur. Örneğin eksi tip “bas-konuş” olarak tabir edilen ve işletim sistemi barındırmayan tuşlamalı telefonlar bilişim sistemi niteliği taşımazken, iOS veya Android işletim sistemi içeren modern cep telefonları bilişim sistemi özelliği taşımaktadır. Bu iki telefon türünün hangisinin bilişim sistemi taşıdığına işte bu tanıma göre karar verilmektedir.

Bilişim Sisteminin Özellikleri

Bilişim sistemi niteliği taşıyan cihazlar, içine veri yazılabilen ve bu verileri işleyebilen cihazlardır. Bilgisayar, laptop, tablet, akıllı cep telefonu ve sunucu (server) bu anlamda akla gelen ilk bilişim sistemleridir. Peki bir internet sitesi bilişim sistemi sayılabilir mi? Hayır. İnternet siteleri esasen bilişim sistemi (sunucu) içinde yer alan verilerdir. Bilişim sistemi ile içindeki veriyi birbirinden ayırmak gerekir. Nitekim Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenmiş lan bilişim suçları temelde ikiye ayrılmaktadır. Bunlar bilişim sistemine yönelik ve verilere yönelik olmak üzere iki farklı türdedir. Söz konusu suçları bilişim suçları başlıklı yazımızda detaylı şekilde incelemiştik.

2 Yorum

  1. Nejdet Akın

    Merhabalar ya ben yurtdışı bağlantılı bir şirketle azabı para paribuya yatirmayla sonra iki ay aradan sonra beni aradılar bukadar para kazandınız dediler ve sonra yine paribuya hesabıma yatırılacağı ni söylediler veyatirdilar sonra paribudan beni aradılar bana dair bilgi verdiler parayı sordular bloke koyduk dediler önce benden 85bin bloke kaldırma parası dediler ertesi gün yatırdım zamanında yatmadigi için benden 250bin istediler yarın oyleyekadar son dediler okadar parmyok şimdi ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin lütfen

  2. Bu tür bloke kaldırma işlemlerini sizin adınıza yalnızca baroya kayıtlı bir avukat vekaleten yapabilir. Avukatlık ruhsatı olmayan bir kişinin size yardımcı olması mümkün değildir. Bu şekilde asılsız vaatlerle dolandırıcılık yapan kişilere güvenmeyiniz.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!