+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

bilisim sistemine girme

Bilişim Sistemine Girme Suçu

Bilişim sistemine girme suçu, Türk Ceza Kanunu’nun bilişim suçları bölümünde ve 243/1 maddesinde düzenlenmiştir. Suçun genel tanımı, bir bilişim sisteminin tamamına veya bir kısmına  hukuka aykırı olarak giriş yapmaktır. Suçun oluşumu için izinsiz ve yetkisiz girişe ek olarak sistemde kalmaya devam etmek gerekir. Kanundaki suç tanımına göre suçun maddi unsuru bilişim sistemine hakkı ve yetkisi olmaksızın girmektir. Kanun ayrıca sisteme giren failin, bilişim sistemi içerisinde kalmaya devam etmesi şartını da aramıştır. Bir bilişim hukuku terimi olan ve bilişim suçlarında sık karşılaştığımız bilişim sistemi, yine TCK’nın gerekçesinde yer alan tanıma göre “verileri toplayarak yerleştiren ve bunları otomatik işleme tabi tutma tutan manyetik sistemler” olarak tanımlanmıştır. Bu itibarla verileri içine alan ve bunları otomatik olarak işleyen sistemler bilişim sistemi tanıma girecektir. Dolayısıyla bu tanıma göre bir bilgisayar, bir sunucu, bir internet sitesi hesabı veya bir e-posta hesabı bilişim sistemi olarak kabul edilebilir.

bilişim sistemine girme

Bilişim Sistemi ve Bilişim Suçu

Madde metninde bilişim sistemine girme suçunun maddi unsuru “orada kalmaya devam etme” fiilidir. Bir bilişim sistemine anlık olarak girilip ve çıkılmasını suç kapsamı dışına çıkartmaya yönelik bir amaçla kanun koyucu tarafından madde metnine eklenmiştir. Dolayısıyla bir bilişim sistemine hukuka aykırı yoldan girmek, suçun oluşması için tek başına yeterli değildir. Failin aynı zamanda giriş yaptığı bilişim sistemi içinde kalmaya devam etmesi gerekir. Madde metninde suçun oluşumu için failin ne kadar süre sistemde kalması gerektiğine dair açıklama yoktur. Bu nedenle kanun koyucunun amacının yanlışlıkla veya anlık olarak bir bilişim sistemine hukuka aykırı girme fiilinin suç kapsamı dışında bırakmak istediği sonucuna varabiliriz. Burada önemli olan suçun doğrudan bilişim sistemine yönelik işlenmesidir. Sistemdeki verilere yönelik suçlar söz konusu olduğunda ise bilişim sistemindeki verilere yönelik suçlar gündeme gelecektir. Bu suç, uygulamada daha çok internet suçları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bilişim Sistemine Girme Suçunun Cezası

Bilişim sistemine girme suçunun cezası, 1 yıla kadar hapis cezası veya adli para cezasıdır. Suçun hafifletici nedeni ise bilişim sisteminin bedeli karşılığı yararlanılabilen bir bilişim sistemi olmasıdır. Bu durumda verilecek ceza yarı oranında azaltılacaktır. Bedeli karşılığında yararlanılabilen bilişim sistemi ise, ücreti olarak kullanım veya üyelik hizmeti sunun bilişim sistemleridir. Örneğin ücretli bir üyelik sunan siteye veya ücretli hizmet veren bir bilgisayar sistemine hukuksuz girilmesi halinde verilecek ceza daha az olacaktır. Bilişim sistemine girme suçunun ağırlaştırıcı sebebi ise verilerin değişmesi veya bozulmasıdır. Hukuka aykırı olarak girilen bilişim sistemindeki veriler zarar görürse ceza artacaktır. Yani bilişim sistemine yalnızca girmekle kalmayıp bilişim sistemindeki verilere zarar verenler için ceza daha yüksektir. Nitekim verileri değiştirme ve bozma durumunda verilecek ceza 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıdır. Bilişim sistemine girme suçu hakkında avukatlık hizmeti almak için bilişim avukatı olarak hukuk büromuzun iletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Av. İlker ATAMER

1 Yorum

  1. Ilker

    Merhabalar

    Ben mali musavirim

    Beni karakoldan cagirip hakkinizdan ifade almamiz lazim dediler ve karakola gittim elime bir dosya no verdiler arastirdim. bilisim.sistemine giris sucu dediler.
    Ne olabilir sizce

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!