+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

bilişim sistemine girme

Bilişim Sistemine Girme Suçu

Bilişim sistemine girme suçu, Türk Ceza Kanunu’nun bilişim suçları bölümünde ve 243/1 maddesinde düzenlenmiştir. Suçun genel tanımı, bir bilişim sisteminin tamamına veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giriş yapmak ve orada kalmaya devam etmektir. Kanundaki suç tanımına göre suçun maddi unsuru bir bilişim sistemine hukuka aykırı olarak daha açık bir ifadeyle hakkı ve yetkisi olmaksızın girmektir. Kanun ayrıca sisteme giren failin, bilişim sistemi içerisinde kalmaya devam etmesi şartını da aramıştır. Bir bilişim hukuku terimi olan ve bilişim suçlarında sık karşılaştığımız bilişim sistemi, yine TCK’nın gerekçesinde yer alan tanıma göre “verileri toplayarak yerleştiren ve bunları otomatik işleme tabi tutma tutan manyetik sistemler” olarak tanımlanmıştır. Bu itibarla verileri içine alan ve bunları otomatik olarak işleyen sistemler bilişim sistemi tanıma girecektir. Dolayısıyla bu tanım baz alındığında bir bilgisayar, bir sunucu (server), bir web sitesi, bir internet sitesi hesabı veya bir e-posta hesabı bilişim sistemi olarak kabul edilebilir.

bilişim sistemine girme

Bilişim Sistemi ve Bilişim Suçu

Madde metninde bilişim sistemine girme suçunun maddi unsuru olarak yer alan “orada kalmaya devam etme” fiili ise, bir bilişim sistemine anlık olarak girilip ve çıkılmasını suç kapsamı dışına çıkartmaya yönelik bir amaçla kanun koyucu tarafından madde metnine eklenmiştir. Dolayısıyla bir bilişim sistemine hukuka aykırı yoldan girmek, suçun oluşması için tek başına yeterli değildir. Failin aynı zamanda giriş yaptığı bilişim sistemi içinde kalmaya devam etmesi gerekir. Madde metninde suçun oluşumu için failin ne kadar bir süre bilişim sistemi içinde kalmaya devam etmesi gerektiğine dair bir açıklama yoktur. Bu nedenle kanun koyucunun amacının yanlışlıkla veya anlık olarak bir bilişim sistemine hukuka aykırı girme fiilinin suç kapsamı dışında bırakmak istediği sonucuna varabiliriz.

Bilişim Sistemine Girme Suçunun Cezası

Bilişim sistemine girme suçunun cezası, 1 yıla kadar hapis cezası veya adli para cezasıdır. Suçun hafifletici nedeni ise hukuka aykırı olarak girilen bilişim sisteminin bedeli karşılığı yararlanılabilen bir bilişim sistemi olmasıdır. Bu durumda verilecek ceza yarı oranında azaltılacaktır. Bedeli karşılığında yararlanılabilen bilişim sistemi ise, ücreti olarak kullanım veya üyelik hizmeti sunun bilişim sistemleridir. Örneğin ücretli bir üyelik sunan siteye veya ücretli hizmet veren bir bilgisayar sistemine hukuksuz girilmesi halinde verilecek ceza daha az olacaktır. Bilişim sistemine girme suçunun ağırlaştırıcı sebebi ise, hukuka aykırı olarak giriş yapılan bilişim sisteminde verilerin değişmesi veya bozulmasıdır. Bilişim sistemine yalnızca hukuka aykırı girmekle kalmayıp ayrıca girdiği bilişim sistemindeki verilere zarar verenler için ceza daha yüksektir. Nitekim verileri değiştirme ve bozma durumunda verilecek ceza 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası olacaktır. Bilişim sistemine girme suçu hakkında avukatlık hizmeti almak için bilişim avukatı olarak hukuk büromuzun iletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

1 Response

  1. Ilker

    Merhabalar

    Ben mali musavirim

    Beni karakoldan cagirip hakkinizdan ifade almamiz lazim dediler ve karakola gittim elime bir dosya no verdiler arastirdim. bilisim.sistemine giris sucu dediler.
    Ne olabilir sizce

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!