+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

iddet hamilelik

İddet Süresinde Hamilelik

İddet süresinde hamilelik, boşanan kadının 300 günlük iddet mühleti içinde hamile kalması durumudur. İddet mühleti, boşanma kararının kesinleşmesi ile başlamakta ve 300 gün sürmektedir. Bu iddet süresi içinde hamile kalmak, kadın için bir takım hukuki problemlerin yaşanmasına neden olabilmektedir. Şöyle ki; Medeni Kanun düzenlemesine göre hamileliğin ve doğum gerçekleştiği zamana göre bir takım hukuki varsayımlar (karineler) kabul edilmiştir. Bu varsayımlar, aksi dava yolu ile ispatlanana dek geçerli kabul edilen hukuki durumlardır. Doğan çocukla ilgili karine şudur: “evlilik süresinde doğan çocuğun babası kocadır. Ayrıca evliliğin sona ermesinden sonraki 300 günlük süre içinde doğan çocuğun babası da yine önceki kocadır.” Eğer doğan çocukla ilgili bu karine geçerli değilse hukuki sıkıntılar bu noktada başlamaktadır. Zira, söz konusu karineyi çürütmek için dava açılması gerekmektedir. Bu konuda detaylı bilgi için İddet süresi ve iddetin kaldırılması başlıklı makalemiz incelenebilir.

iddet süresi

İddet Süresinde Doğum

İddet süresinde doğum, boşanan bazı kadınlar için ciddi hukuki problemler yaratan bir durumdur. Medeni Kanun’daki düzenleme gereği, boşanmadan sonraki 300 günlük iddet müddetinde doğan çocuğun babası boşanılan koca sayılmaktadır.  Bu itibarla, çocuğun biyolojik babası gerçekte farklı bir kişi dahi olsa, eğer çocuk iddet süresinde doğmuşsa otomatikman önceki kocanın nüfusuna kaydedilmektedir. Haliyle, iddet süresinde doğan ve başkasının nüfusuna yazılan çocuğun, gerçek biyolojik babasının nüfusuna geçmesi için dava açılması zorunlu olmaktadır.

Soybağının Reddi (Nesebin Reddi)

Eğer iddet süresinde doğan ve eski kocanın nüfusuna yazılan çocuğun gerçek babası eski koca değilse aşağıdaki alternatif hukuki çözüm dışında çocukla çocuğun nüfusuna yazıldığı baba arasında bir dava açılması gerekir. Bu dava kapsamında çocuğun gerçek (biyolojik) babasının nüfusta yazılı görünen babası olmadığının ispatlanması gerekmektedir. İşte bu şekilde öz babası dışında başka bir kişinin nüfusuna yazılan çocuğun nüfustan düğümünün yapılması için açılan davaya soybağının reddi davası denilmektedir. İddet süresinde hamile olan veya iddet süresinde doğum yapacak kişiler doğum yapmadan önce bizden hukuki destek alarak soybağı reddi davası açmaya gerek kalmaksızın çocuğun gerçek babasının adına yazılması konusunda bizden hukuki destek alabilirler. Dolayısıyla alternatif çözüm yolumuz hamile olup henüz doğum yapmamış kadınlar için geçerlidir.

Alternatif Hukuki Çözüm

İddet süresinde doğum yapacak olan kadınlar bakımından Medeni Kanun’un öngördüğü sadece tek hukuki çözüm yolu soybağının reddi davası davası açmaktır. Ancak başkasından hamile kalan kadının eski koca ile tekrar muhatap olması ve çocuk doğduktan sonra eski koca ile çocuk arasında nesep davasının görülmesi tahammülü gerçekten zor bir süreçtir. Üstelik bu tür nesebin reddi davaları DNA testlerinin yapıldığı ve uzun süren hukuki süreçlerdir. Aile hukuku konusunda uzman bir hukuk bürosu olarak bu durumdaki boşanan kadınlar için alternatif bir hukuki çözüm yolumuz bulunmaktadır. Hamile olup da çocuğunun doğum tarihi iddet süresi içine denk gelen kişiler bize başvururlarsa, eski koca ile dava süreci yaşamadan hatta eski koca ile hiç muhatap olmadan iddet süresi içinde doğan çocuğun gerçek babasının nüfusuna kaydedilmesini sağlayabiliyoruz. Bu alternatif çözüm yolumuz yalnızca hamile kadınlar için geçerli olup, iddet süresinde doğum yapan kadınlar için geçerli değildir. İddet müddetinde doğum yapanlar için sadece soybağının reddi davası konusunda yardımcı olabiliyoruz.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve yazılar Av. İlker ATAMER’e ait olup, sitedeki yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından e-imzalı zaman damgası ile kayıt altına alınmıştır. Sitedeki makale ve yazıların yazılı izin olmaksızın kısmen veya tamamen kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında hem hukuki hem cezai işlem yapılacaktır.

10 Yorum

 1. Esra

  2 senedir boşanma davam sürüyor ve hala boşanmadım o kadar kanıt sunmama rağmen hakim boşamadı ve hala devam ediyor ben bu süre zarfında bir başkasıyla birliktelik yaşamaya başladım ve şuan hamileyim . Davam 19 martta doğumum ise 5 martta çocuğumun diğer şahsa değilde birliktelik yaşadığım kişinin üzerine geçmesini istiyorum ne yapmam gerek

  1. Av. İlker Atamer

   Anlattığınız duruma göre, boşanma davanız henüz sonuçlanmadığı ve hukuken hala evli göründüğünüz için ve başkasından olan çocuğunuz siz henüz boşanmadan doğacağı için çocuk doğduğunda çocuk, evlilik içi doğmuş bir çocuk olarak şu anki kocanızın nüfusuna yazılacaktır. Ardından kocanız veya çocuk dava açıp kurulan bu nesep ilişkisini iptal ettirmelidir. Ancak bunlarla uğraşmak istemezseniz ve anlaşmalı boşanma imkanı da varsa, randevu alıp ofisimize gelirseniz boşanma sürecinizi hızlı bir şekilde sonuçlandırıp çocuk doğduğunda gerçek babasının nüfusuna kaydolması için benim alternatif çözüm dediğim yönetemle işlemleri yürütebiliriz.

  1. Av. İlker Atamer

   Ofisimiz Mecidiyeköy – İstanbul’da olup bize ulaşabileceğiniz ofis telefon numaramız ise: 0212 706 11 11

   1. Hilal

    Benim davamda 3 yıldır sürüyor ama 5 yıldır ayrı yaşıyoruz bu evlilikten olsn 3 çocuğum var ikisi babasıyla oğlum benimle bu ayrılık süresince benim bir başkasıyla birlikteligim oldu bu birliktelikten bir tane oğlum var ve ben çok zor durumdayım oğlum bir yaşında hala kimliksiz eski eşimin bunu öğrenmesini istemiyorum yalveriyorum Size bir yol gosterin

    1. Av. İlker Atamer

     Alternatif çözüm olarak sunduğumuz hukuki destek sadece hamile olup da iddet süresi içinde doğum yapacak kadınlar için geçerli olup doğum yapmış kadınlar için geçerli değildir. Eğer iddet süresi içinde doğum yaptıysanız nüfus memurları mecburen çocuğu önceki kocanın adına kaydedecek ve ardından soybağının reddi davasının açılması gerekecek.

     1. Aslı

      İddet süresi içerisinde hamile kaldım nüfus müdürlüğü boşanma aşamasında olan eşimle aynı adreste yaşamadığımi tespit edince kimliği alamadım boşanma aşamasında olduğum eşimi arayarak durumu anlattım çocuğu üzerine aldı şimdi red davasi açmak istiyorum ve biyolojik babasına dava açmak istiyorum konu ile ilgilenirmisiniz..

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!