+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

iddet süresi

İddet Süresi

İddet süresi veya güncel Medeni Kanun’daki tanımlamaya göre “bekleme süresi” ya da halk arasındaki ismiyle “evlenme yasağı” boşanan kadının yeniden evlenmeden önce 300 gün (10 ay) beklemesine dair aile hukuku nitelikli bir düzenlemedir. İddet müddeti, İslam Hukuku’ndan sonra Mecelle’ye ardından da Medeni Kanun’a giren ve kadının boşandıktan sonra yeniden evlenmesi konusunda süresel kısıtlama getiren bir kurumdur. Bu hukuki kavram, “İslam Hukuku” kaynaklı bir kurum olduğundan pek çok Batı ülkesinde benzeri uzunlukta evlenme yasağı bulunmamaktadır. Örneğin ABD’de birkaç eyalet dışında iddete dair hukuki bir düzenleme yoktur. İddet mühletine ilişkin düzenleme bulunan eyaletlerde ise bu süre 30 gün ile 180 arasındadır. Benzer şekilde Avrupa ülkelerinin pek çoğunda da bizdekine benzer iddet süresi uygulaması yoktur.

İddet Müddeti

Bu süre, Medeni Kanun’a ve Türk Hukuk Sistemine göre, boşanan kadınlar için 300 gündür. Kanun iddet süresi içinde boşanan kadının bir başkasıyla evlenmesini yasakladığından bu süre içinde kadın bir başkasıyla evlenemez. İddetin sona ermesi ise boşanma kararı ile değil, boşanma kararının kesinleştiği tarihte başlar. İddet mühleti sadece boşanan kadınlar içindir ve boşanan erkek bakımından böyle bir evlilik yasağı bulunmamaktadır. Bu nedenle boşanma kararının kesinleşmesi üzerine boşanan erkek hemen yeni bir evlilik yapabilir. Bu anlamda iddet düzenlemesinin anayasadaki kadın-erkek eşitliği ilkesini ihlal ettiğini söylemek mümkündür. Bu itibarla Aile Bakanlığı, iddet müddeti gibi bize göre çağdışı ve gereksiz hale gelmiş bir hukuki düzenlemenin Medeni Kanun’dan çıkartılması için çalışma yaparsa uygun olur kanaatindeyiz. İddet süresi hesaplaması yapılırken, boşanma tarihinin kesinleştiği tarihe 300 gün eklenmesi yoluyla iddet bitiş tarihi hesaplanmaktadır. Bu anlamda iddet müddetinin kesin hesaplanması ve bitiş tarihi konusunda danışmanlık için bize başvurabilirsiniz.

İddet süresinin kaldırılması

İddet müddeti içinde evlenme yasağı bulunduğundan boşanan kadının yeniden evlenmesi için iddet süresinin bitmesi veya dava yoluyla kaldırılması gerekir. Nitekim iddet müddetini kaldırmak isteyen kişiler uzman bir boşanma avukatı ile çalışırsa hızlı şekilde sorunsuz olarak iddet mühletini kaldırabilirler. Eğer boşanma süreci içinde veya iddet müddeti bitmeden bir başka erkekten hamile kalınmışsa, boşanma kesinleşse dahi annenin hamile kaldığı erkekle evlenmesi kanunen mümkün değildir. Zira boşanan kadının evlenmesi için ya iddet müddetinin sona ermesi ya da iddet mühletinin mahkeme kararı ile kaldırılması gerekir. Eğer kadının 300 günlük iddet süresi dolmadıysa bu halde iddetin dava yoluyla kaldırılması şarttır.

İddet müddetinde hamilelik ve doğum

Yukarıda belirtildiği gibi, iddet mühleti boşanma davasının sonuçlanmasıyla değil boşanmaya dair mahkeme kararının kesinleşmesiyle başlamaktadır. Bu itibarla, boşanma kararı istinaf veya temyiz edilmişse ve boşanma süreci 1-2 yıllık istinaf/temyiz süreci sonunda kesinleşmişse bu sürede kadınların başka ilişkileri olabilmekte ve “iddet süresi içinde hamile kalmak” olası hale gelmektedir. Ancak iddet müddeti bitmeden “boşanma aşamasında hamile kalmak” ya da “boşanmadan başkasından hamile kalmak”, çocuğun babasının kim olduğu noktasında bir takım hukuki problem çıkartabilmektedir.  İddet mühleti içinde doğum yapmak ise alt başlıkta ve ayrıca iddet süresinde hamilelik ve doğum başlıklı yazımızda detaylı şekilde incelenmiştir.

İddet süresi içinde doğan çocuk

Boşanmanın kesinleştiği tarihten itibaren 300 günlük iddet süresi içinde doğan çocuğun babası, Medeni Kanun’daki babalık karinesi gereği aksi ispatlanıncaya dek boşanılan koca sayılacaktır.  Eğer iddet mühleti içinde doğan çocuğun babası boşanılan koca ise burada ciddi bir hukuki problem olmayacaktır ve çocuğun babası eski koca sayılacaktır. Ancak eğer doğan çocuğun babası, eski koca değil de bir başkası ise bu durumda söz konusu babalık karinesinin çürütülebilmesi için soybağının reddi davası açılması gerekecektir. Kanunun dayattığı klasik hukuki yol bu olmakla birlikte bu yazımızın son paragrafında da belirttiğimiz üzere alternatif bir hukuki yöntemimiz bulunmaktadır. Bu sayede soybağı reddi davası açmadan iddet süresi içinde doğan çocuğun önceki kocanın nüfusuna yazılmadan konunun hukuki yoldan çözülmesini sağlıyoruz.

İddet mühleti içinde hamile kalmak veya doğum

Ancak boşanan kadın hamileyse ve iddet süresini kaldıramıyorsa bu durumda Medeni Kanun tek bir seçenek olarak babalık davasının zıddı olan soybağının reddi davası imkanını sunuyor. Zira iddet süresinin kaldırılması için kadının hamile olmadığına dair rapor alması gerekmektedir. İddet süresinde doğum yapacak kadına, bir başkasından olan çocuğu eski kocasının nüfusuna kaydettirip soybağının reddi davası açmaktan başka olanak tanınmıyor. Ancak bu çağdışı kanuni düzenleme dışında boşanma ve aile hukuku konusunda uzman bir hukuk bürosu olarak alternatif bir hukuki çözüm önerimiz bulunmaktadır. İddet süresi içinde bir başka erkekten hamile kalıp da hamile kaldığı erkekle evlenemeyen ve çocuğunu önceki kocası adına nüfusa kaydetmek istemeyen ve soybağı davalarıyla uğraşmak istemeyen kişiler bize ulaşırsa, hamile kadının doğum yaptığında çocuğu önceki koca adına kaydetme derdinden kurtulmak ve bu konuda kesin çözüm almak için bizden danışmanlık hizmeti ve hukuki destek alabilirler.

23 Yorum

 1. berrin

  ilker bey ben 21.10.2014 tarihinde hakim kararıyla boşandım fakat gerekçeli kararın tebliği süresi uzadı ve gerekçeli karar 2015 şubatında elime geçti bu durumda iddet süresinin bitimi hangi karara göre belirlenir

  1. Av. İlker Atamer

   Boşanmaya dair mahkeme kararı size tebliğ edildikten sonra eğer iki taraftan birisi temyiz yoluna başvurmadıysa tebliğ tarihinden sonraki 15. günde mahkeme kararı kesinleşir. Mahkeme kararının kesinleştiği tarihe 300 gün (ortalama 10 ay) eklerseniz iddet süresinin bitim tarihine ulaşmış olursunuz.

 2. Fatma

  Kagit uzerinde evlilik yaptim hicbir birlesme olmadi bosanma dosyasina kiz olduguma dair belgeyi verdim ben idded suresinde tutulurmuyum yeniden evlenebilirmiyim bunun icin beni bilgilendirirmisiniz idded suresine tutulursam neyapmam gerekir..

  1. Av. İlker Atamer

   Bakire olsanız bile iddet süresinin kaldırılması için sizden hamile olmadığınıza dair rapor getirmeniz istenecektir.

 3. merve

  merhaba ben bosanali 5 ay oldu yeni hamile oldugumu ogrendim baska birinden hamileyim bu kisiyle hemen evlenmem mumkun mu

  1. Av. İlker Atamer

   Kanunen hayır. Zira nikah memuru nüfus kaydınıza bakarak boşanmanın kesinleştiği tarihten itibaren 300 gün geçip geçmediğini kontrol edecektir. Ancak bu konuda bizim alternatif bir çözümümüz bulunmaktadır. Eğer randevu alıp ofisimize gelirseniz bu konuda bizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 4. Sıdıka

  Mrb ben iddet müddet-i içindeyim ve suan başkasından hamileyim Yen’i boşandım anlaşmalı olarak bu süreyi nasıl kaldırabilirim

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer hamile iseniz iddet süresini kaldırmazsınız. İddet süresi kalkmadığı için de çocuğunuzun babası ile şu aşamada evlenmeniz mümkün görünmüyor. Sonraki süreçte çocuk doğunca, boşandığınız eşinizin üstüne çocuğun kaydedilmesi gibi bir takım hukuki sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla şimdiden bu konuda uzman bir avukattan ne yapmanız gerektiği konusunda danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederim.

  1. Av. İlker Atamer

   Hayır iddet süresi son erdiğinde bunun için özel bir belge almanıza gerek yok zira evlendirme memurları boşanmanın kesinleşme tarihini nüfus kayıtlarından görüp 300 günlük süreyi kendileri hesaplayabilir.

 5. Melis

  Ilker bey meraba ben esimden bosanma surecindeyken bir cocugum oldu baska sevdigim birinden bosanma kararim kesinlesti ama 300 gun icerisinde dogum oldu ben eski esime bu hakki vermek istemedigimden dolayi 300 gun beklemem mi gerekiyor yada suan sevdigim kisiyle nikahlamsam sevdigim kisinin adina alabilirmiyim kimligini

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer 300 günlük iddet süresi için doğum yaptıysanız çocuk hukuken ve mecburen önceki kocanın nüfusuna kaydolacaktır. Eğer doğum yapmadan önce bize başvursaydınız size alternatif bir hukuki yol önerebilirdik ve bu durumda doğan çocuk gerçek babasının nüfusuna kaydolabilirdi.

 6. Şerife

  Mhb boşanma davam biteli 2 ay oldu ve 1 aylık hamileyim tekrar evlenmek istiyorm iddet süresini nasl kaldırabilirim

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer hamileyseniz iddet süresini kaldırmanız hukuken mümkün değil. Zira iddiaet süresinin kaldırılması için ilk şart hamile olmadığınızı ispatlamaktır. Ancak bu konuda alternatif bir çözüm sunan bir hukuk bürosu olarak bizden bu hususta danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 7. Ayşe

  Merhaba kasım ayında boşandım . Eylülde iddet müddettim doluyor . Şuan erkek arkadaşımdan 1.5 aylık hamileyim .evlenmek için müracaat etmek istiyoruz. Eski kocamla mahkeme yoluyla uğraşmadan bir yolu var mı .

  1. Av. İlker Atamer

   Evet makalemizde de belirttiğimiz gibi eski eşinize dava açmadan hatta muhatap bile olmadan çocuğunuzu gerçek babasının nüfusuna kaydettirmenizi sağkatsn alternatif bir hukukî çözüm yolu var. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti için bize telefonla ulaşabilirsiniz.

 8. Sevil

  Merhaba İlker bey
  Iddet müddeti kaldırılması için dava açılırken gebe olmadigima dair herhangi bir devlet hastanesinden rapor alıp dilekçe ile sunmak süreci hizlandirirmi? Yoksa mahkemeye başvurup yönlendirmeyi mi beklemeliyiz? Sürece nasıl baslamaliyim yardımcı olurmusunuz lütfen tesekkurler

  1. Av. İlker Atamer

   İddet süresi bakımından boşanma davasının ne kadar sürdüğünün bir önemi yoktur.

 9. Yasemin

  Iyi gunler bosanali resmi olarak 4 ay oldu simdi ise sevdigim kisiden 2 haftalik hamileyim bekleme suremi kaldira bilirmiyim

  1. Av. İlker Atamer

   Hayır hamileyken iddet süresini kaldırmanız mümkün değildir. Zaten iddet süresi kaldırma davası açtığınızda mahkeme ilk iş olarak sizi hastaneye sevk edip hamile olup olmadığınız konusunda rapor isteyecek.

error: Kopya koruması engeli!