+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

iddet süresi

İddet Süresi

İddet süresi veya güncel Medeni Kanun’daki tanımlamaya göre “bekleme süresi” ya da halk arasındaki ismiyle “evlenme yasağı” boşanan kadının yeniden evlenmeden önce 300 gün (10 ay) beklemesine dair aile hukuku nitelikli bir düzenlemedir. İddet müddeti, İslam Hukuku’ndan sonra Mecelle’ye ardından da Medeni Kanun’a giren ve kadının boşandıktan sonra yeniden evlenmesi konusunda süresel kısıtlama getiren bir kurumdur. Bu hukuki kavram, “İslam Hukuku” kaynaklı bir kurum olduğundan pek çok Batı ülkesinde benzeri uzunlukta evlenme yasağı bulunmamaktadır. Örneğin ABD’de birkaç eyalet dışında iddete dair hukuki bir düzenleme yoktur. İddet mühletine ilişkin düzenleme bulunan eyaletlerde ise bu süre 30 gün ile 180 arasındadır. Benzer şekilde Avrupa ülkelerinin pek çoğunda da bizdekine benzer iddet süresi uygulaması yoktur.

iddet süresi

İddet Müddeti

Bu süre, Medeni Kanun’a ve Türk Hukuk Sistemine göre, boşanan kadınlar için 300 gündür. Kanun iddet süresi içinde boşanan kadının bir başkasıyla evlenmesini yasakladığından bu süre içinde kadın bir başkasıyla evlenemez. İddetin sona ermesi ise boşanma kararı ile değil, boşanma kararının kesinleştiği tarihte başlar. İddet mühleti sadece boşanan kadınlar içindir ve boşanan erkek bakımından böyle bir evlilik yasağı bulunmamaktadır. Bu nedenle boşanma kararının kesinleşmesi üzerine boşanan erkek hemen yeni bir evlilik yapabilir. Bu anlamda iddet düzenlemesinin anayasadaki kadın-erkek eşitliği ilkesini ihlal ettiğini söylemek mümkündür. Bu itibarla Aile Bakanlığı, iddet müddeti gibi bize göre çağdışı ve gereksiz hale gelmiş bir hukuki düzenlemenin Medeni Kanun’dan çıkartılması için çalışma yaparsa uygun olur kanaatindeyiz. İddet süresi hesaplaması yapılırken, boşanma tarihinin kesinleştiği tarihe 300 gün eklenmesi yoluyla iddet bitiş tarihi hesaplanmaktadır. İddet müddetinin kesin hesaplanması ve iddet müddetinin bitiş tarihi konusunda danışmanlık için bize başvurabilirsiniz.

İddet süresinin kaldırılması

İddet müddeti içinde evlenme yasağı bulunduğundan boşanan kadının yeniden evlenmesi için iddet süresinin bitmesi veya dava yoluyla kaldırılması gerekir. İddet müddetini kaldırmak isteyen kişiler uzman bir aile ve boşanma avukatı ile çalışırsa hızlı şekilde sorunsuz olarak iddet mühletini kaldırabilirler. Eğer boşanma süreci içinde veya iddet müddeti bitmeden bir başka erkekten hamile kalınmışsa, boşanma kesinleşse dahi annenin hamile kaldığı erkekle evlenmesi kanunen mümkün değildir. Zira boşanan kadının evlenmesi için ya iddet müddetinin sona ermesi ya da iddet mühletinin mahkeme kararı ile kaldırılması gerekir. Eğer kadının 300 günlük iddet süresi dolmadıysa bu halde iddetin dava yoluyla kaldırılması şarttır.

İddet müddetinde hamilelik ve doğum

Yukarıda belirtildiği gibi, iddet mühleti boşanma davasının sonuçlanmasıyla değil boşanmaya dair mahkeme kararının kesinleşmesiyle başlamaktadır. Bu itibarla, boşanma kararı istinaf veya temyiz edilmişse ve boşanma süreci 1-2 yıllık istinaf/temyiz süreci sonunda kesinleşmişse bu sürede kadınların başka ilişkileri olabilmekte ve “iddet süresi içinde hamile kalmak” olası hale gelmektedir. Ancak iddet mühleti bitmeden “boşanma aşamasında hamile kalmak” ya da “boşanmadan başkasından hamile kalmak”, çocuğun babasının kim olduğu noktasında bir takım hukuki problem çıkartabilmektedir.  İddet mühleti içinde doğum yapmak ise alt başlıkta ve ayrıca iddet süresinde hamilelik ve doğum başlıklı yazımızda detaylı şekilde incelenmiştir.

İddet süresi içinde doğan çocuk

Boşanmanın kesinleştiği tarihten itibaren 300 günlük iddet süresi içinde doğan çocuğun babası, Medeni Kanun’daki babalık karinesi gereği aksi ispatlanıncaya dek boşanılan koca sayılacaktır. Eğer iddet mühleti içinde doğan çocuğun babası boşanılan koca ise burada ciddi bir hukuki problem olmayacaktır ve çocuğun babası eski koca sayılacaktır. Ancak eğer doğan çocuğun babası, eski koca değil de bir başkası ise bu durumda söz konusu babalık karinesinin çürütülebilmesi için soybağının reddi davası açılması gerekecektir. Kanunun dayattığı klasik hukuki yol bu olmakla birlikte bu yazımızın son paragrafında da belirttiğimiz üzere alternatif bir hukuki yöntemimiz bulunmaktadır. Bu sayede soybağı reddi davası açmadan iddet süresi içinde doğan çocuğun önceki kocanın nüfusuna yazılmadan konunun hukuki yoldan çözülmesini sağlıyoruz.

iddet müddeti

İddet mühleti içinde hamile kalmak veya doğum

Ancak boşanan kadın hamileyse ve iddet süresinin kaldırılması davası için hamile olmadığına dair rapor alamıyorsa bu durumda Medeni Kanun tek bir seçenek sunuyor. İddet süresinde doğum yapacak kadına, bir başkasından olan çocuğu eski kocasının nüfusuna kaydettirip soybağının reddi davası açmaktan başka olanak tanınmıyor. Ancak bu çağdışı kanuni düzenleme dışında boşanma ve aile hukuku konusunda uzman bir hukuk bürosu olarak alternatif bir hukuki çözüm önerimiz bulunmaktadır. İddet süresi içinde bir başka erkekten hamile kalıp da hamile kaldığı erkekle evlenemeyen ve çocuğunu önceki kocası adına nüfusa kaydetmek istemeyen ve soybağı davalarıyla uğraşmak istemeyen kişiler bize ulaşırsa, hamile kadının doğum yaptığında çocuğu önceki koca adına kaydetme derdinden kurtulmak ve bu konuda kesin çözüm almak için bizden danışmanlık hizmeti ve hukuki destek alabilirler.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

 

 

59 Yorum

 1. ilknuradakayhan@gmail.com

  merhaba 2010 yilinda esimden ayrildim 4yil ayri kaldim 2014 yilinda bosanmamiz gerceklesti fakat ben birini sevdim ve bosanmamiz surerken hamile kalip dogum yaptim bosandigim esimin soyadiyla simdi ayrilali8 ay oldu 10 ayda nikah yapicaz kizim 1yasinda olucak nasil nufus cikartabilirim .. tesekkurler

  1. Av. İlker Atamer

   İlknur Hanım, iddet süresi içinde doğan çocuğun babası kanunen boşanılan eş sayılır. Eğer çocuğun babası, başka biriyse bu durumda söz konusu yasal varsayımı çürütmek için tek alternatif var. Çocuğu mecburen eski eşiniz üzerine nüfusa kaydedeceksiniz ve eski eşiniz veya çocuğunuz soybağının reddi davası açacak. Kanunda yer almayan ancak bizim sunduğumuz alternatif bir çözüm örnesi bulunmaktadır, bunun için ise bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 2. ssibel

  Merhabalar 31/01/2014 te boşanma kararım kesinleşti. 300 gunluk iddet muddetim in bitmesine bikaç ay kala hamile kaldım. iddet müddet d olunca yani 11/12/2014 te ise hamile kaldığım kişiyle evlendim.suan mevcut 7 aylık hamileliğin var.çocuğun ana rahmine düşmesi iddet müddetin de doğması ise iddet muddetinin sona ermesinin çok sonrasında olucak.karşı taraf dava açacağını söylüyor. Benim için kanunen hangi maddeler geçerli olucaktir.benim bu durumda nasıl bir yol izlEyip savunma yapmam gereklidir?aynı kişiyle birçok dava hakkında uğraşmaktAyıM çok yoruldum.yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler. ..

  1. Av. İlker Atamer

   Sibel Hanım, Medeni Kanun’da babalık karinesi uyarınca sadece iddet süresi içinde doğan çocuğun babası boşanılan eş sayılır. Ancak sizin çocuğunuz iddet süresi bitiminde doğacağı için doğacak çocuk ile eski eşiniz arasında soybağına ilişkin herhangi bir karine veya bağlantı olmayacaktır. Ancak, zamanlama bakımından çocuğun doğum tarihi baz alınarak çocuğun henüz evlilik hukuken sonuçlanmadan ana rahmine düştüğü ispatlanırsa eski eşinizin size karşı tazminat davası açması mümkündür. Eğer böyle bir dava açılma ihtimali varsa bizden danışmanlık veya avukatlık hizmeti alabilirsiniz.

 3. ssibel

  “Ancak, zamanlama bakımından çocuğun doğum tarihi baz alınarak çocuğun henüz evlilik hukuken sonuçlanmadan ana rahmine düştüğü ispatlanırsa eski eşinizin size karşı tazminat davası açması mümkundur”.demişsiniz dediğinizi tam olarak anlayamadım. Eski eşim ile boşanma kararım kesinleşti ten sonra iddet Muddetim içinde hamile kaldım. Boşanma gerçekleşmiş sadece iddet muddetim bekliyordum.iddet muddetim bitti ve evlendim.eski eşimin bu durumunda dava hakkı bulunuyorum? Kendisi dna testlerinden bahsedilen kafa karıştırıyor. Kanunda maddelerde sizin dedikleriniz yazılı. Fakat durumum için ilgili bir madde bulamiyorum

  1. Av. İlker Atamer

   Sibel Hanım iddet süresi bittikten sonra doğan çocuğun önceki koca ile hukuken bağlantısını olmadığını zaten yazmıştım.

   1. mustafa

    İlker bey ben 25 aralık 2014 tarihinde boşanan sevdiğim kızla yasak bir ilişki yaşadım ve hamile kaldi iffet suresinin bitmesine 7 ay kadar bi süre var eger iffet suresi dolmadan cocuk dogarsa eski bosandiği esiyle dogacak cocugun soy bagi olacakmi yoksa iffet suresi bitince hemen nikah kiyar sam cocuk benim olurmu saygılarımla

    1. Av. İlker Atamer

     İddet süresinin hesabında boşanma kararının kesinleştiği tarih esas alınacaktır. Eğer çocuk iddet süresi içinde doğarsa kanunen çocuğun babası boşanılan eş varsayılacaktır. Bu durumda çocuk doğduktan sonra soy bağının reddi davası açmak gerekecektir. Ancak hamile olduğu için iddet süresini kaldıramayan ve evlilik yapmayan kadınlar için alternatif bir hukuki çözüm yolu daha bulunmanktadır. Bunun için bizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 4. varol

  Merhaba eşim yabancı uyruklu ama ilk evliliğini Türkiye de yaptı.İddet müddeti bitmeden hamile kaldı çocuk İddet süresi bitiminden 20 gün sonra doğacaktır biz şu anda mahkemeye başvursak İddet müddetini kaldırabilir mıyız.yoksa beklememizmi gerekli tesekkurler.

  1. Av. İlker Atamer

   Babalık karinesinde önemli olan çocuğun iddet süresi içinde doğmasıdır. Çocuk, iddet süresi içinde ana rahmine düşse dahi iddet süresi bittikten sonra doğarsa, doğan çocuğun önceki koca ile yasal bir karine bağlantısı olmayacağından herhangi bir dava açılmasına gerek yoktur.

 5. Sultan

  İyi günler!
  Benim eşimin boşandığı kadın iddet suresi bitmeden başka bir adamdan çocuğu oldu.ve benim eşimin üzerine kaldı. Biz şimdi türkiyede mahkeme açmak zorundayiz. Yurtdışında mahkeme oldu ve çocuğun gerçek babasıda çocuğu kabul etti. Sizde hak verirsinizki bir başkasının çocuğu için para harcamak ne benim işime geliyor nede eşimin. Sonucta bizi mağdur eden kişi kadın. Beklemesi gereken süreyi bildiği halde beklemedi. Ve bize mahkeme masraflarını ödemem diyor. Ödeyeceğiniz masrafları geri alma şansımız nekadar? Yada kadına tazminat davası acabilirmiyiz acabiliyorsak kazanma şansımız nekadar! Sonuçta diğer adamı nikah masasına oturtabilmek için hamile kaldı ama adam bıraktı gitti. Ve benim eşimin üzerine kalacağını çok iyi biliyordu! sonuçta bende çocuklarımın rizkini bir başkasının hatası yüzünden vermek istemiyorum.
  Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Av. İlker Atamer

   Sultan Hanım maalesef Medeni Kanun’daki iddet düzenlemeleri evrensel hukuk normlarına çok uygun değil ve bir takım adil olmayan uygulamalara neden oluyor. İddet süresini ihlal eden kadın olsa bile Medeni Kanun soybağı reddi davasının boşanılan koca veya çocuk tarafından açılmasını öngörmüş. Şu durumda davayı eşiniz açabileceği gibi çocuğa kayyım atanarak davayı çocuğun da açması sağlanabilir.

 6. Niyazi Demircan

  Su an resmi evli olmadıgım birinden cocugum olacak fakat sevgilim su an baskasıyla evli ve bosanmasına bir ay kaldı.Cocugumuz evlilik dısı dogacak ve iddet surenin içinde.Bu durumda ben cocugu tanıma yolu ile kendim uzerine nufus mudurlugunden alabilir miyim?Tesekkurler

  1. Av. İlker Atamer

   İddet süresi içinde doğan çocuğun babası boşanılan koca sayılır. Bu varsayımı çürütmek için dava açılması gerekmektedir.

 7. Melek Özcan

  Merhabalar,
  Ben 2013 yilindan beri esimle ayriyim, 2014 yilindam itibaren suren bi bosanma davamiz var fakat karsi taraf actigim bosanma davasina gelmedigi icin bir turlu bosanamadik, 1,5 yillik suren baska bir iliskim var birlikte yasiyoruz bu kisiyle ve ben suan 6 aylik hamileyim fakat eski esimden bosanamadik henuz bu cocuk dogarsa nufus islemlerinde anne uzerine degil babasi olan kisinin adina kaydi olabilir mi birde eski esim bu hamilelik olayini ogrenebilir mi? Birde barodan ucretsiz avukat tutmak istiyorum hamile oldugum icin davalara katilamayacagim yerime avukat takip etse olur mu simdiden tesekkurler…

  1. Av. İlker Atamer

   Evlilik içinde veya evliliğin sona ermesinden itibaren 300 gün içinde doğan çocuğun babası koca sayılır ve kocanın adına nüfusa kaydedilir.

 8. Derya Aydın

  Merhaba.Şu an iddet süresi içinde bulunmaktayım ve bu süre kasım gibi bitecek ancak temmuz gibi yeniden evlenmeyi planlıyorum.doğal olarak mahkeme yoluyla bu süreyi kaldırmam gerekiyor.Merak ettiğim; bu süreyi kaldırdığımızda evlilik tarihi almaya gittiğimizde bunun kalktığını ayrıca belgelendirmek mi gerekiyor yoksa kayıtlarda görünüyor mu sistemde?

  1. Av. İlker Atamer

   Evet evlili müracaatı sırasında iddet süresinin kalktığına dair mahkeme kararının kesinleşme şerhli aslını yanınızda bulundurmanız gerekecektir.

 9. zeliha ak

  Merhaba ben evlendim ve şiddetten dolayı 1.5 ay geçinebildim daha sonra annemin evine döndüm anlaşmalı bosanma davası açtık fakat hakim bizi 1 yıllık evliligi doldurmadıgimız için boşamadı ve ben şuan başkasından 7 aylık hamileyim 15 gün sonra tekrar anlaşmalı boşanma açıcaz ve eşim mahkemede test isteyecegim çocuk soyadımı almasın sizede tazminat açacagım dedi böyle şeyler mümkünmü ve açtıgı tazminat çokmu yüklü olur ayrıca kendiside şuan bi başkaşıyla birlikte yaşıyor bende bunu mahkemede sunarsam bi avantajım olurmu lütfen yardım edin

  1. Av. İlker Atamer

   Henüz boşanmadan hamile kaldığınız için doğacak çocuk mevcut resmi eşiniz adına kaydolacak ve soybağının iptali için dava açılması gerekecektir. Eğer eşinizin da başkasıyla olan ilişkisini ispatlarsanız bu sizin lehinize olur ve en azından her iki tarafın da boşanmada kusurlu olduğunu ispatlamış olursunuz.

 10. Semra Özden

  Merhabalar İlker Bey,
  Size danışmadan önce yapılan yorumları okudum kendi durumum ile ilgili bir cevap bulabilir miyim diye ancak bulamayınca size danışmak istedim. Ben yurtdışında yaşıyorum ve çifte vatandaşlığım var. 5 sene önce kısa süren bir evliliğim oldu ve sonrasında hemen ayrıldık. Ancak resmi olarak ayrılık kararı çıkalı çok fazla olmadı. Şimdi Türkiye’den birisiyle inşallah yazın evleneceğim ancak bu 300 gün bekleme süresi kafamı karıştırdı. Ben yurtdışında evlenmiştim ve Türkiyede hiçbir resmi işlem yapılmamıştı. Türk kimliğime felan işlemedi. Sadece yurtdışında gerçekleşen ve biten bir evlilikti. Şimdi Türkiyede evleneceğim ve yaşayacağım için benim durumum nasıl olur beni bilgilendirebilir misiniz acaba? Herhangi bir engelle karşılaşır mıyım? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Av. İlker Atamer

   Türkiye’de nüfus kayıt sistemi içerisinde evliliğiniz görünmüyorsa iddet süresi evlenmenize engel teşkil etmeyecektir. Zaten nikah başvurusu yaptığınızda önceki evliliğiniz görünürse iddet süresinin kaldırıldığına dair sizden mahkeme kararı isteyeceklerdir.

 11. Berat

  Eşimle boşanalı 1ay oldu şimdi yeniden birlikte olmaya karar verdik. .iddet süresi için ne yapmam gerekiyor. ..Teşekkürler

  1. Av. İlker Atamer

   Boşanılan eşle evlenilecek olsa dahi yine de iddet süresinin kaldırılması için dava açılması gerekmektedir.

 12. denizcan

  Mrb ben 31 aralik 2014 te bosandim su an 1,5 aylık hamileyim. İddet suresinin kaldırılması için basvuracagim. Fakat bunun için hamile olmadığıma dair rapor alman gerekiyormus. Ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun

  1. Av. İlker Atamer

   İddet süresi içinde hamile kaldıysanız iddet süresinin kaldırılmasını talep etseniz dahi hamile olduğunuz için bu talep ve davanız reddedilecektir. Eğer doğacak çocuğunuzun babası boşandığınız eşinizse zaten hukuken bir sorun oluşmayacaktır. Ancak başka birisinden hamile kalıysanız normal şartlarda doğan çocuğu eksi eşin nüfusuna kaydettirip ardından soy bağının reddi için dava açtırmanız gerekiyor. Ancak bu konuda önerdiğimiz alternatif çözüm yolu bulunmaktadır. bunun için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 13. rukiye kaya

  Mrb ben 4yillik evliligimi 5ay önce bitirme karari aldim ve esimle bu durumu konuşup evden ayrildim fakat evden ayrilirken esim 3yasindaki oglumu bana vermedi 5aydir ayri yasiyoruz 2ay once bosanma davasi actim ama esim davayi kabul etmeyecegini bosanmayip beni surundurecegini soyluyor bu sure zarfi icinde oglumu hic goremedim çekişmeli actigim bosanma davasi tensip zapti hazirlandi seklinde dava acilmis gozukuyo bu asamadan sonra dava nasıl ilerler ve bu asamada cocugumu görmek icin nasil bir yol izlemem gerekir simdiden teşekkürler

  1. Av. İlker Atamer

   Çocuğun yaşı küçük olduğu için velayet bakımından avantajlı durumdasınız. Eğer uzman bir boşanma avukatıyla hareket ederseniz çocuğun hem geçici velayetini hem de dava sonrasında sürekli velayetini alabilirsiniz.

 14. Rabia

  iyi gunler ben avrupada yasiyorum eski esimle bosanali alti ay oldu , ama baska biriyle birlikteyim Ve bebegimiz oldu cocugu ma Pasaport cikartmak istedigim de Ogrendim 300 gun engelini ve ne yapacagimi bilmiyorum ayrica konsolosluGun bana dedigi eski esim babalik reddi davasi alacak mis o asla Boyle birsey yapmaz bosanirken zaten problemli olarak bosandik zorluk cikartir bunun icin Hic onunla muhattab olmadan birsey yapamazmiyim yardimci Olursaniz sevinirim tsklr.

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer iddet süresi içinde hamile kalkdıysanız mevzuat sizi çocuğu eski koca adına kaydettirmeye zorluyor. ancak aile hukuku konusunda uzman bir hukuk bürosu olarak bu konusunda alternatif bir çözüm önerimiz bulunuyor. Çocuğu eski koca adına kaydetme ve sonra da soybağının reddi davası açmak zorunda kalmadan nasıl bir yol izleyebileceğinizi bize ulaşarak öğrenebilirsiniz.

 15. derya aydın

  Merhaba.İddet süresini kaldırmak istiyorum mahkemenin beni hastaneye sevketmesini beklemeden dava için vereceğim dilekçeye hamile olmadığıma dair raporu eklesem davanın sonuçlanma süresi hızlanır mı acaba? Bir de bu raporu devlet hastanesinden mi almak zorundayım,başka bir özel hastane veya kurumdan alınan rapor da kabul edilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Av. İlker Atamer

   Sizin alacağınız rapor iddet süresinin kaldırılması için yeterli değildir, mahkemenin sizi sevki üzerine rapor almanız gerekmektedir.

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer uzman bir aile avukatı ile çalışırsanız 1 hafta gibi kısa bir sürede iddet süresini kaldırmanız mümkün, aksi durumda aylar sürecektir.

 16. berrin

  ilker bey ben 21.10.2014 tarihinde hakim kararıyla boşandım fakat gerekçeli kararın tebliği süresi uzadı ve gerekçeli karar 2015 şubatında elime geçti bu durumda iddet süresinin bitimi hangi karara göre belirlenir

  1. Av. İlker Atamer

   Boşanmaya dair mahkeme kararı size tebliğ edildikten sonra eğer iki taraftan birisi temyiz yoluna başvurmadıysa tebliğ tarihinden sonraki 15. günde mahkeme kararı kesinleşir. Mahkeme kararının kesinleştiği tarihe 300 gün (ortalama 10 ay) eklerseniz iddet süresinin bitim tarihine ulaşmış olursunuz.

 17. Fatma

  Kagit uzerinde evlilik yaptim hicbir birlesme olmadi bosanma dosyasina kiz olduguma dair belgeyi verdim ben idded suresinde tutulurmuyum yeniden evlenebilirmiyim bunun icin beni bilgilendirirmisiniz idded suresine tutulursam neyapmam gerekir..

  1. Av. İlker Atamer

   Bakire olsanız bile iddet süresinin kaldırılması için sizden hamile olmadığınıza dair rapor getirmeniz istenecektir.

 18. merve

  merhaba ben bosanali 5 ay oldu yeni hamile oldugumu ogrendim baska birinden hamileyim bu kisiyle hemen evlenmem mumkun mu

  1. Av. İlker Atamer

   Kanunen hayır. Zira nikah memuru nüfus kaydınıza bakarak boşanmanın kesinleştiği tarihten itibaren 300 gün geçip geçmediğini kontrol edecektir. Ancak bu konuda bizim alternatif bir çözümümüz bulunmaktadır. Eğer randevu alıp ofisimize gelirseniz bu konuda bizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 19. Sıdıka

  Mrb ben iddet müddet-i içindeyim ve suan başkasından hamileyim Yen’i boşandım anlaşmalı olarak bu süreyi nasıl kaldırabilirim

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer hamile iseniz iddet süresini kaldırmazsınız. İddet süresi kalkmadığı için de çocuğunuzun babası ile şu aşamada evlenmeniz mümkün görünmüyor. Sonraki süreçte çocuk doğunca, boşandığınız eşinizin üstüne çocuğun kaydedilmesi gibi bir takım hukuki sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla şimdiden bu konuda uzman bir avukattan ne yapmanız gerektiği konusunda danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederim.

  1. Av. İlker Atamer

   Hayır iddet süresi son erdiğinde bunun için özel bir belge almanıza gerek yok zira evlendirme memurları boşanmanın kesinleşme tarihini nüfus kayıtlarından görüp 300 günlük süreyi kendileri hesaplayabilir.

 20. Melis

  Ilker bey meraba ben esimden bosanma surecindeyken bir cocugum oldu baska sevdigim birinden bosanma kararim kesinlesti ama 300 gun icerisinde dogum oldu ben eski esime bu hakki vermek istemedigimden dolayi 300 gun beklemem mi gerekiyor yada suan sevdigim kisiyle nikahlamsam sevdigim kisinin adina alabilirmiyim kimligini

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer 300 günlük iddet süresi için doğum yaptıysanız çocuk hukuken ve mecburen önceki kocanın nüfusuna kaydolacaktır. Eğer doğum yapmadan önce bize başvursaydınız size alternatif bir hukuki yol önerebilirdik ve bu durumda doğan çocuk gerçek babasının nüfusuna kaydolabilirdi.

 21. Şerife

  Mhb boşanma davam biteli 2 ay oldu ve 1 aylık hamileyim tekrar evlenmek istiyorm iddet süresini nasl kaldırabilirim

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer hamileyseniz iddet süresini kaldırmanız hukuken mümkün değil. Zira iddiaet süresinin kaldırılması için ilk şart hamile olmadığınızı ispatlamaktır. Ancak bu konuda alternatif bir çözüm sunan bir hukuk bürosu olarak bizden bu hususta danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 22. Ayşe

  Merhaba kasım ayında boşandım . Eylülde iddet müddettim doluyor . Şuan erkek arkadaşımdan 1.5 aylık hamileyim .evlenmek için müracaat etmek istiyoruz. Eski kocamla mahkeme yoluyla uğraşmadan bir yolu var mı .

  1. Av. İlker Atamer

   Evet makalemizde de belirttiğimiz gibi eski eşinize dava açmadan hatta muhatap bile olmadan çocuğunuzu gerçek babasının nüfusuna kaydettirmenizi sağkatsn alternatif bir hukukî çözüm yolu var. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti için bize telefonla ulaşabilirsiniz.

 23. Sevil

  Merhaba İlker bey
  Iddet müddeti kaldırılması için dava açılırken gebe olmadigima dair herhangi bir devlet hastanesinden rapor alıp dilekçe ile sunmak süreci hizlandirirmi? Yoksa mahkemeye başvurup yönlendirmeyi mi beklemeliyiz? Sürece nasıl baslamaliyim yardımcı olurmusunuz lütfen tesekkurler

  1. Av. İlker Atamer

   İddet süresi bakımından boşanma davasının ne kadar sürdüğünün bir önemi yoktur.

 24. Yasemin

  Iyi gunler bosanali resmi olarak 4 ay oldu simdi ise sevdigim kisiden 2 haftalik hamileyim bekleme suremi kaldira bilirmiyim

  1. Av. İlker Atamer

   Hayır hamileyken iddet süresini kaldırmanız mümkün değildir. Zaten iddet süresi kaldırma davası açtığınızda mahkeme ilk iş olarak sizi hastaneye sevk edip hamile olup olmadığınız konusunda rapor isteyecek.

error: Kopya koruması!