+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

uyuşturucu kullanma bulundurma yakalatma

Uyuşturucu Suçları

Uyuşturucu suçları, Türk Ceza Kanunu’nun 188, 190 ve 191. maddelerinde düzenlenmiştir. Bunlar, uyuşturucunun imali ve ticaretinin yanında kullanma ve bulundurma eylemlerini kapsayan suç tipleridir. Konusu yasak uyuşturucu madde olan kanun dışı eylemler genel tanım olarak bu kavramla anılmaktadır. Ancak bu makalenin konusu sadece satma değil yalnızca kullanma ve bulundurma suçlarıdır. Nitekim, hukuk büromuz satma eylemleri yönünden herhangi bir hukuki destek vermemekte ve sadece kullanma, bulundurma ve bazı durumlarda verme eylemleri yönünden eylemleri kapsayan dosyalarda avukatlık desteği vermektedir.

Kullanmak İçin Uyuşturucu Satın Almak ve Kabul Etmek

TCK madde 191’de düzenlenmiş olan uyuşturucu kullanma veya bulundurma suçunda kriter şahsi kullanımdır. Suçun maddi unsuru, bir maddeyi ücret karşılığında satın almak veya ücretsiz olarak kabul etmektir. Suçun işlenişi bakımından uyuşturucu maddenin ücretli veya ücretsiz almanın suça veya cezaya hiçbir etkisi yoktur. Kullanma, bulundurma ve satın alma eylemleri bakımından suçun manevi unsuru kişisel kullanım kastıdır. Failin uyuşturucu maddeyi sadece kendi şahsi kullanımı amacıyla satın alması veya kabul etmesi gereklidir. Eğer fail şahsi kullanımı için değil başkalarına satmak veya vermek amacıyla satın alıyorsa suç değişecektir.  Bu durumda TCK 188’de düzenlenen “uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti” suçundan söz etmek mümkündür.

Uyuşturucu Madde Bulundurmak

Bu suçun maddi unsuru ise maddeyi kişisel kullanım amacı ile bulundurmaktadır. Failin maddeyi üzerinde veya evinde ya da arabasında bulundurmasının suça ve cezaya bir tesiri bulunmamaktadır. Failin uyuşturucu maddeyi kişisel kullanımı amacıyla ve kişisel kullanım sınırını aşmayacak miktarda bulundurması gereklidir. Eğer fail şahsi kullanım için değil başkalarına satmak veya vermek amacıyla bulunduruyorsa suçun türü değişecektir. Bu halde TCK 188’deki “uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti” suçu işlenmiş olacaktır.

Uyuşturucu Madde Kullanmak

Uyuşturucu maddeyi salt kişisel olarak kullanmak da uyuşturucu suçu bakımından bir diğer suçun işleniş halidir. Pek çok ülkenin ceza yasasında olduğu gibi TCK da kullanma eylemlerine nispeten hafif cezalar öngörmüştür. Ancak aşağıda detayları açıklanacağı üzere 2014 yılında kullanma suçu bakımından da ceza miktarları artırılmıştır. Ayrıca bu tür uyuşturucu maddeler kullanarak trafiğe çıkan sürücüler bakımından trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu söz konusu olabilecektir.

Uyuşturucu Suçları ve Cezası

Kişisel kullanım amacıyla uyuşturucu satın alma, kabul etme veya bulundurmak suçunun cezası 2014 yılı itibariyle artmıştır. Yapılan değişikliğe kadar bu suçun cezası “1 yıldan 2 yıla kadar” hapis olarak belirlenmişti. Ancak söz konusu suçun cezası 18.06.2014 tarihinde yürürlüğe giren 6545 Sayılı Kanun’la birlikte “2 yıldan 5 yıla kadar” şeklinde değiştirilmiştir. Böylece uyuşturucu kullanmanın ve uyuşturucu bulundurmanın cezası artmıştır. Her eylem bakımından kanundaki ceza miktarı 2 – 5 yıl arası hapis cezasıdır. Ayrıca denetimli serbestlik, kullanma ve bulundurma suçlarında uygulanan bir prosedür haline getirilmiştir. Bu arada alkol ve uyuşturucu etkisinde suç işlemek başlıklı yazımızda açıkladığımız üzere kişinin kendi rızasıyla aldığı uyuşturucunun etkisinde suç işlemesi durumunda cezada herhangi bir indirim olmamaktadır. Dolayısıyla uyuşturucu etkisi altında suç işlemek ceza miktarında bir indirim sağlamamaktadır. Bu halde hem işlenen suç hem de kullanma yönünden olmak üzere birden fazla ceza alma ihtimali oluşacaktır.

Uyuşturucu Suçlarında Kamu Davasının Ertelenmesi

Bu suçtan dolayı bir şüpheli hakkında soruşturmada açıldığında, Cumhuriyet savcısı şüpheli hakkında kamu davasının açılmasının 5 yıl süreyle ertelenmesine karar verir. Savcılık, erteleme süresi içinde yükümlülüklerini ihlal ettiğinde bunun hukuki sonuçları konusunda şüpheliyi uyarır. Ayrıca bu erteleme süresi içinde şüpheli hakkında en az 1 yıl denetimli serbestlik tedbiri uygulanır. Cumhuriyet savcısı, denetimli serbestlik süresi 3’er aylık sürelerle 1 yıl daha uzatabilir. Savcı gerek görürse hakkında denetimli serbestlik uygulanan şüphelinin ayrıca tedaviye tabi tutulmasına karar verebilir. Şüpheli 5 yıllık erteleme süresi içinde yükümlülüklere ve tedavinin gereklerine uygun davranırsa kamu davası açılmayacaktır. Denetim sürecine uyan kişiler uyuşturucu suçu işlemezse kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilecektir.

Denetimli Serbestlik

Eğer şüpheli 5 yıllık erteleme süresi zarfında kendisine yüklenen yükümlülüklere uymazsa ihlalde bulunmuş sayılacaktır. Denetim süresinde uygulanan eğitim ve tedavinin gereklerine uygun davranmayan kişiye ceza davası açılacaktır. Bir başka deyişle kişi denetim süresinde, uyuşturucu satın alır, bulundurur veya kullanırsa dava açılacaktır. Denetimli serbestlik müdürlüğü bu tür ihlal durumlarını tutanak altına alıp ilgili savcılığa bildirmektedir. Bunun sonucunda denetimi ihlal eden kişiye savcı tarafından kamu davası açılmaktadır. Kamu davası açıldıktan sonra sanık tekrar bu tür suç işlerse bu sefer davanın ertelenmesi prosedürü uygulanmayacaktır. Ceza hukuku alanında uzmanlaşmış olan Atamer Hukuk Bürosu, ceza avukatı olarak uyuşturucu suçu konusunda hukuki danışmanlık ve avukatlık desteği vermekte olup hukuki destek almak için bize ulaşabilirsiniz. Atamer Hukuk Bürosu, prensip olarak madde satma ve ticaret suçlarında hukuki destek vermemektedir. Büromuz yalnızca kullanma ve bulundurma eylemleri nedeniyle şüpheli veya sanık durumuna düşen kişilere danışmanlık ve avukatlık hizmeti sunmaktadır.

Av. İlker ATAMER

17 Yorum

 1. Av. İlker Atamer

  Dosyayı ve özellikle dosyadaki tape kayıtlarını görmeden ve delil durumunu değerlendirmeden tahliye konusunda yorum yapmak mümkün değil. Ancak uzman bir ceza avukatı ile çalışırsanız mümkün olan en kısa sürede tahliye alabilirsiniz.

 2. Av. İlker Atamer

  Eğer denetim sürecini sorunsuz bitirseniz GBT kaydında hakkınızda yapılan yakalama ve ifade alma işlemi görünür ancak adli sicilde görünmez.

 3. İlknur

  Kiz kardesim 6 gun once 2 kilo madde nedeniyle tutuklandi ewde 3 tane arkadaslariyla birlikte gece 1.30 sularinda paramiz olmadigi icin awukat tutamiyoruz ne yapmaliyiz sizce sonu ne olur simdiden tesekkurler

  1. Av. İlker Atamer

   Bu soruyu net cevap verebilmek için maddenin ne olduğunu ve ayrıca dosyadaki delil durumunu bilmemiz gerekiyor. Ancak 2 kg bir madde, cinsi ne olursa olsun satış şüphesi oluşturacağı için eğer lehe bir takım deliller yoksa çok uzun bir tutukluluk süresi olacaktır. Bu tür davalarda tecrübeli bir özel ceza avukatı tutmanız tabi erken bir tahliye kararı alınması açısından daha uygun olur ancak maddi durumunuz buna elvermiyorsa devlet tarafından atanan bir avukatla yetinmek durumundasınız.

 4. baris

  Haziran 3 2015 de 0.75gr madde ile yakalandim. mahkeme olmadan savci 1 yil denetimli serbestlige gonderdi beni. 3 aydan beri belirtilen tarihlerde gidiyorum. hep temiz ciktim. daha 9 ayim daha var. bu 9 ayi para cezasina cevirtirebiliyormuyum? simdiden tesekkurler

  1. Av. İlker Atamer

   Hayır denetimli serbestliğin para cezasına dönüştürülmesi hukuken mümkün değildir.

 5. osman

  uzerimde yakalattım vede kımden aldığımıda soyledim & soyledıgım kısılerle beni aynı mahkemeye gırermıyız

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer bulundurma veya kullanmandan dolayı hakkınızda işlem yapıldıktan sonra maddeyi satın aldığınız kişilerin isimlerini polise verdiyseniz dava aşamasında sizi tanık olarak çağırmaları oldukça muhtemeldir.

 6. Melis

  Allah askina benım eşim kac kere içmek için yakalandı denetimli serbestlik verildi fakat tekrar içmeye basladı yıne uzerine yakalandı ya bu iticiler neden ceza vermiyorlar allah askina illaki satıcı mı olması lazım

  1. Av. İlker Atamer

   Bu tür uyuşturucu suçlarında dünyanın gelişmiş tüm ülkelerinde kullanan kişiye ya ceza verilmez ya da çok bir ceza verilir ancak asıl ceza satıcı içindir. Aslına bakarsanız Türk Ceza Kanunu, kullanan kişilere verilen ceza bakımından oldukça ağır cezalar öngörüyor. Nitekim 2014 yılında TCK madde 191’de yapılan değişiklikle uyuşturucu kullanan veya kullanmak amacıyla bulunduranlara verilen cezanın alt sınırı 1 yıldan 2 yıla çıkartılmıştır. Eşinizin denetim süresi içinde tekrar yakalandığına göre hakkında kamu davası açılacak ve yeterli delil varsa ceza alacaktır.

 7. Arzu pangal

  Abim 14 sene 2 ay ceza aldı 188/3 ten. Satışa dair hiç bir durum yoktu ancak evde ekip ektiği miktar 10 kg çıkınca satışa arzdan yargıtay onadı. Bu cezanın yatarı nedir 3/2 mi 4/3 mü? Bu durum teröre mi giriyor?

 8. Emre

  Uyuşturucu bulundurmak suçu “kesintisiz suç” mudur peki ? Bugün AÖF sınavında çıktı

  1. Av. İlker Atamer

   Evet, belirttiğiniz suç kesintisiz veya bir başka deyişle mütemadi suçtur.

  1. Av. İlker Atamer

   Denetim süresi için yeniden madde bulundurmaktan hakkınızda soruşturma açıldıysa bu sefer savcı iddianame düzenleyip kamu davası açacak ve asliye ceza mahkemesinde sanık olarak yargılanacaksınız demektir.

 9. Ensar

  Merhabalar ilk defa uyuşturucu içerken yakalandım muhtemelen kanımdada yapılan testlerdede çıkacak henüz evime kağıt gelmedi hiç bir sicil kaydım yok ne ceza alırım

error: Kopya koruması engeli!