+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

trafik güvenliğini tehlikeye

Alkollü Araç Kullanma

Alkollü araç kullanma, sürüş yeteneğini etkilediğinden ve trafik kazalarına neden olduğundan bazı cezai düzenlemeler getirilmiştir. Karayolları Trafik Kanunu’nda ve Türk Ceza Kanunu’nda bu anlamda hükümlere yer verilmiştir. Yasal düzenlemeye göre belirli limitlere kadar alkollü araba kullanmak herhangi bir yaptırıma bağlanmamıştır. Ancak belirli bir seviyenin üzerinde alkollü iken araç kullanma durumunda sadece idari para cezası ile sürücü belgesine el konulması yaptırımı getirilmiştir. Fakat alkol seviyesinin belirli bir promili geçmesi durumunda ise TCK 179’da düzenlenmiş trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan ceza davası açılmaktadır.

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu

TCK 179’da yazılı trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu ulaşım araçlarının kişilerin sağlığını veya mal varlığını tehlikeye atacak şekilde sevk/idare edilmesidir. Ulaşım aracından kasıt sadece karayolu araçları değil tüm kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarıdır. Adli Tıp Kurumu’nun yerleşmiş kararlarına ve Yargıtay uygulamasına göre 100 (1.00) promil, alkolün güvenli sürüşü olumsuz etkilemesinde bir eşik noktasıdır. Bu itibarla 100 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanmak TCK 179’da tanımlı trafik güvenliğini tehlikeye düşürme suçunun işlenmesi manasına gelir.

alkollü araç kullanma

Alkol Testleri ve Promil Sınırı

Sürücülerin sadece alkol değil aynı zamanda uyuşturucu etkisi altında araç kullanması da yasaktır. Uyuşturucu madde aldıktan sonra araç kullanan sürücülere Karayolları Trafik Kanunu uyarınca para cezası verilecek ve sürücü belgeleri alınacaktır. Uyuşturucu bakımından bir sınır veya limit belirlenmediğinden uyuşturucu etkisi altında araç kullananlara ayrıca trafik güvenliğini tehlikeye atmaktan kamu davası açılacaktır. Alkol bakımından ise yukarıda belirtildiği gibi kanunda belirli bir promil sınırı konulmuştur. Hususi otomobil sürücüleri için 50 (0.50) promil, diğer araç (ticari araç vb) sürücüleri içinse alkol sınırı 20 (0.20) promildir.  Kanında bu miktarın üzerinde alkol bulunan sürücülerin araç kullanmaları yasaktır. Söz konusu promil sınırının 100 (1.00) promili geçmeyecek şekilde aşılması halinde sürücüye idari para cezası verilecek ve sürücü belgesi alınacaktır. Ancak ister hususi ister ticari bir araç sürücüsü olsun, alkol miktarı 100 (1.00) promili geçerse hukuki durum değişmektedir.  Alınan alkol 100 promili geçtiğinde para cezası ve sürücü belgesinin alınması dışında, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan ceza davası açılacaktır.

Alkollü veya Uyuşturucu Etkisinde Araba Kullanma

Alkolün vücuda etkisi yaşa, cinsiyete, kiloya göre değişebildiğinden herkes için geçerli bir ölçü verilemese de ortalama olarak 4 kadeh düşük alkollü (bira veya 4 şarap) veya 3 kadeh yüksek alkollü içkinin (rakı, votka, viski, cin vb) 100 promil sınırının aşılmasına neden olduğu genel olarak kabul edilmektedir. Adli Tıp Kurumu’na göre vücuttaki alkol seviyesi her geçen saat %15 seviyesinde azalmaktadır. Dolayısıyla yapılan alkol testinin zamanlanması suçun tespitinde önem arz etmektedir.

trafik güvenliğini tehlikeye sokma

Alkollü Araç Kullanma Cezası

Yukarıda belirtildiği gibi kandaki alkolün miktarına göre alkollü araç kullanma cezası hem idari para cezası hem de hapis cezası olabilmektedir. Alkollü araç kullanarak trafik güvenliğini tehlikeye düşürme suçunun cezası 2 yıla kadar hapis cezası olarak belirlenmiştir. Buna göre 100 promil üzerinde alkollü iken araç kullandığı tespit edilen sürücüye verilecek ceza en fazla 2 yıl hapis cezası olacaktır. Hakim ceza miktarını tayin ederken kastın yoğunluğunu dikkate alacak ve promil seviyesine dikkat edecektir. Yargıtay 2015 yılında verdiği bir karada 307 promil alkollü çıkan bir sürücü için kastın yoğunluğunun dikkate alınarak ceza tayininde alt sınırdan uzaklaşılmasını uygun bulmuştur. Eğer sürücünün araç kullanırken kanındaki alkolün 100 promilin altında olduğu ispatlanırsa, suç oluşmayacaktır ve açılan davada beraat kararı verilecektir. Nitekim Yargıtay 2011 yılında verdiği bir kararda 57 promil alkollü iken araç kullanıp kaza yapan sürücüye, kazanın alkolün etkisiyle oluştuğuna dair somut delilin bulunmaması sebebiyle beraat kararı verilmesi gerektiğine hükmetmiştir.

Alkollü Araç Kullanırken Yaralanmaya ve Ölüme Sebep Olma

Alkollü araç kullanırken yapılan kaza neticesinde yaralanmaya ve ölüme neden olunması halinde taksirle yaralama ve taksirle öldürme suçundan değil bilinçli taksirle yaralama veya öldürme suçu söz konusu olacaktır. Zira Yargıtay uygulamasına göre alkollü olarak araç kullanmak bilinçli olarak sürüş yeteneğini kaybetmek anlamına geldiğinden alkollü araç kullanırken işlenen  ancak istenmeyen bir yaralanmaya veya ölüme sebep olma halinde bilinçli taksirle hareket edildiği sonucuna varılmaktadır. Yukarıda açıklandığı gibi alkollü olarak araç kullanmak başlı başına trafik güvenliğini tehlikeye atma suçu oluşturmaktadır. Ancak alkollü araç kullanırken bir de yaralanmaya veya ölüme sebep olunmuşsa bu durumda fail hem trafik güvenliğini tehlikeye atma hem de taksirle öldürme veya yaralama suçundan ceza almayacak ve fikri içtima hükümleri gereği tek bir eylem birden fazla suç oluştursa bile fail en yüksek cezayı gerektiren suçtan cezalandırılacaktır.

Alkollü Kaza Yapma

Nitekim Yargıtay da alkollü olarak araç kullanırken ölümlü bir kazaya neden olan sanığın trafik güvenliğini tehlikeye atma suçundan değil sadece taksirle ölüme sebep olma suçundan cezalandırılması gerektiğine karar vermiştir. Yargıtay’ın ilgili kararı özet olarak şu şekildedir: “…sanık fail sanığın güvenli sürüş yeteneğini kaybettiği, dolayısıyla bilinçli taksirin koşullarının gerçekleştiği ve taksirli öldürme suçu ile trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçlarının oluştuğu ancak, bir fiil ile birden fazla suçun oluşmasına neden olan sanık hakkında taksirle öldürme suçundan cezalandırılması ve trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan hüküm kurulmasına yer olmadığına karar verilmesi gerekirken, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan beraatine karar verilmesi hukuka aykırıdır.” Bu itibarla taksirle yaralama suçu veya taksirle öldürme suçu ile birlikte alkollü araç kullanma ve trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu bakımından bu suçların aynı anda işlendiği sonucu ortaya çıkabilir. Bu durumda fikri içtima gereği cezası yüksek olan suçun cezası uygulanıp diğer suçlar bakımından ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmelidir. Ayrıca bu konuyla ilgili olarak alkol ve uyuşturucu etkisinde suç işlemek başlıklı makalemiz incelenebilir.

Av. İlker Atamer

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

11 Responses

  1. Av. İlker Atamer

   “Af” sözü ile muhtemelen OHAL döneminde çıkan KHK’den bahsediyorsunuz ancak söz konusu KHK’nin el konulan bir sürücü belgesine bir etkisi yoktur.

 1. Mert

  Merhaba. Yaklaşık 1 ay sonra trafiği tehlikeye sokmaya yönelik kamu davası açıldı. 1.38 promil yasaya göre 2 yıl hapis cezası deniliyor. Mahkeme sonucunda denetimlik olabilir mi?

  1. Av. İlker Atamer

   Evet söz konusu suça verilebilecek cezanın üst sınırı 2 yıl hapis cezasıdır ancak infaz konusunda net bir yorum yapabilmek için adli sicil durumunuz ile dosyanın ayrıntılarını bilmemiz gerekiyor.

 2. Yiğit

  Merhaba,hakkımda 1.07 promilli araç kullanmaktan kamu davası açıldı.dava 18 ocak tarihinde saat 10 da ben de o tarihte saat 7 de yurtdışından dönüyor olucağım uçağın durumuna göre .davaya yetişememe ihtimalim var.bu bir sorun teşkil eder mi? Herhangi bir yaptırı mı olur mu?
  Teşekkürler.

  1. Av. İlker Atamer

   Ceza davasının duruşmasına mazeretsiz gitmezseniz ve sizi bir avukat da temsil etmiyorsa hakkınızda yakalama kararı çıkartılma ihtimali var.

   1. Merhaba eşim 227 promil le 9 nisanda trafik kazası yaptı 3 yayanın ölümüne sebep oldu ama kusur oranı% 75 yayalara verildi 23 temmuz mahkemesi var adli kontrol sartı ile tahliye söz konusu olurmu acaba

 3. Ertan

  Bir arkadaşım 147 promil alkollü araç kullanırken trafik cezası yedi ve dava açıldı dava sonucu sizce ne olur arkadaşım çok korkuyor da

 4. Aydeniz güneş

  Merhabalar Avukat Bey, iki defa alkolle araç sürmeden yakalanan bir arkadaşım var kendisi ilkinde seyir halinde değildir. İkincisinde alkolmetre de kullandığından fazla promil çıkmıştır. Ehliyetine el konuldu. Para cezasını ödedi. Hapis cezası yaptırımı olabilir mi?

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!