+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

amerikan hukukuna göre içerik kaldırma

Amerikan Hukukuna Göre İçerik Kaldırma

Amerikan hukukuna göre içerik kaldırma hizmeti Türkiye’de verilen erişim engelleme kararlarının etkili olmaması ve uygulanmaması nedeniyle Türkiye’de ilk kez ve sadece Atamer Avukatlık Bürosu tarafından verilen bir hizmettir. Aşağıda detaylı açıklandığı üzere temelde iki sebeple Türk hukuku kapsamında verilen içerik çıkartma kararlarında sorun yaşanmaktadır. Bunlardan birincisi kararın çıkmasının ve uygulanmasının en az birkaç gün veya bir hafta sürebilmesidir. İkincisi ve daha önemlisi ise Türkiye’de verilmiş mahkeme kararlarının yabancı siteler üzerinden etkili olmamasıdır. Bunun neticesinde çoğu ABD kökenli olan sosyal medya sitelerde bu tür erişim engelleme kararları hiçbir işe yaramaktadır.

Türk Hukukuna Göre İçerik Çıkartmadaki Güçlükler

İşlemlerin Bürokratik ve Zaman Alıcı Olması

Türkiye’de içerik çıkartma ve erişim engelleme işlemleri 5651 Sayılı Kanun‘a göre yapılmaktadır. Söz konusu kanundaki içerik çıkartma süreci hem bürokratik ve hem de uzun sürmektedir. Erişim engelleme veya içeriğin yayından çıkartılması başvuru yapıldıktan sonra karar en erken bir gün sonra çıkmaktadır. Ardından verilme mahkeme kararı Erişim Sağlayıcıları Birliği‘ne ve BTK‘ye tebliğ edilmekte ve uygulanması beklenmektedir. Tüm bu hukuki süreçler en az birkaç gün sürebilmektedir. Dolayısıyla şantaj suçu gibi özel görüntülerin yayınlanma riskinin bulunduğu suçlarda birkaç gün değil birkaç dakika bile bekleme imkanı bulunmamaktadır. Bunun dışında onur kırıcı haysiyet zedeleyici içerik ve haberlerin de birkaç gün boyunca internette kalması pek çok kişi için tahammül edilemez bir süredir. Bu bakımdan internetten içerik kaldırma ve çıkartma işlemlerinde Türk hukukuna alternatif bir yol olarak Amerikan hukukuna göre işlem yapılması mümkündür.

Erişim Engelleme Kararlarının Uygulanmaması

Yukarıda açıkladığımız bürokratik ve zaman alıcı süreçlerin dışında asıl problem yabancı sitelere yönelik verilen erişim engelleme veya içerik çıkartma kararlarında ortaya çıkmaktadır. Nitekim Türk mahkemelerince verilen erişim engelleme karaları yalnızca Türkiye’deki internet servis sağlayıcıları bakımından hukuken uyulması gerekli kararlar olduğundan yabancı siteler bu kararları hukuken tanımamaktadır. Bunun sonucu olarak kaynak siteden içerik çıkmadığı için Google silme içerik çıkartma işlemlerinden de netice almak mümkün olmamaktadır. Bu sebeple, erişim engelleme kararının uygulanmadığı yabancı sitelerden, ifşa sitelerinden, sosyal medya sitelerinden içerik çıkartma konusunda uluslararası hukuki işlemle netice alabilmekteyiz.

Amerikan Hukukuna Göre İnternetten İçerik Çıkartma

Büromuz kurucusu Av. İlker Atamer, 05577792 sicil numarası ile Amerikan Barosu üyesi olup ayrıca Amerikan Hukuku üzerine akademik çalışmalar yapmakta ve dolayısıyla federal hukuka göre ve pek çok global internet sitesinin merkezinin bulunduğu ABD’nin California eyalet hukukuna göre (Cal. Civ. Code §§ 1798.100) yasal işlemler yapabilmektedir. Söz konusu yasal işlemler Türk hukukuna göre çok daha hızlı netice vermekte saatler hatta dakikalar içinde içerik çıkartma işleminden sonuç almak mümkün olmaktadır. Dolayısıyla, Türkiye’den aldığı erişim engelleme kararına rağmen içerik kaldırma işleminden sonuç alamayan kişiler hukuk büromuza başvurabilirler.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!