+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

ifşa sitesi video silme

İfşa Sitesi Mağdurları

İfşa sitesi görüntü silme işlemleri son dönemlerde sık duyulan bilişim hukuku hizmetlerinden birisidir. Kişilerin, özellikle genç kızların ve kadınların özel hayatlarıyla ilgili müstehcen görüntüler bu tür sitelere yüklenmektedir. İfşa siteleri olarak bilinen bu tür siteler, çeşitli yollardan ele geçirdikleri müstehcen görüntüleri paylaşarak kişilik haklarına ve özel hayatın gizliliğine yönelik saldırıda bulunmaktadır. İfşa videoları ve bu tür sitelerde paylaşılan fotoğraflar birçok kullanıcının erişimine açık halde yayımlanmaktadır. Bu tür sitelerde ayrıca bazen mağdur kişinin adı ve soyadı gibi kişisel verileri de açıkça yazılabilmekte ve bu tür durumlarda ifşa görüntüleri Google arama sonuçlarında çıkmaktadır.

İfşa sitelerine bu tür müstehcen ve özel görüntülerin sızması birkaç farklı şekilde olabilmektedir. Bunların başına kişinin internette tanıştığı kişiyle görüntülü sohbet yaparken müstehcen görüntüler vermesi ve karşıdaki kişinin de bunu kaydedip daha sonra bu tür sitelerde yayınlamasıdır. İkincisi sosyal medya platformlarda, özellikle Instagram‘da tanışan kişilerin, birbirlerine yolladıkları müstehcen içerikli fotoğrafların diğer tarafın rızası olmadan bu tarz sitelerde yayımladıkları görülmektedir. Daha açık bir ifadeyle internet üzerinden kurulan arkadaşlıklar sonucu bazı kötü niyetli kimseler, karşı tarafın göndermiş olduğu fotoğrafları, şantaj amaçlı saklamakta ve şantaj suçundan ifşa sitelerinde paylaşabilmektedirler. Üçüncüsü, ayrılan çiftlerin intikam veya kıskançlık gibi duygularla bu görüntüleri bu sitelerde paylaşması da uygulamada görülmektedir. Bazı durumlarda ise tamir için verilen veya satılan bir telefon veya bilgisayarda unutulan ve kurtarılan görüntüler de bazı durumlarda ifşa sitesine yüklenmektedir.

İfşa Sitelerinde İşlenen Suçlar

Şantaj

Bazı ifşa siteleri görüntüleri kaldırmak amacıyla mağdurdan başka görüntü veya para isteyebilir. Bu tür isteklere kesinlikle ve kesinlikle olumlu yanıt verilmemelidir. Zira, şantaja boyun eğildiğinde istek ve taleplerin arkası kesilmeyecek ve kişi kendisini tam bir şantaj sarmalı içinde bulabilecektir. Dolayısıyla bu tür ifşa forumlarında video şantaj suçu işlendiğini söylemek mümkündür.

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal

Mağdurların video ve fotoğrafların izinsiz şekilde paylaşılması özel hayatın gizliliğinin ihlali suçunu gündeme getirmektedir. Bundan bahisle; kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse, hapis cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde, verilecek ceza bir kat artırılır.

Kişiler Verilerin Yayınlanması

İfşa suretiyle kişilerin video veya fotoğraflarının paylaşılması kişisel verilerin kaydedilmesi ve ele geçirilmesi suçunu  oluşturacaktır. Zira, şahıslara ait görseller, fotoğraflar ve videolar KVKK kapsamında kişisel veri niteliği taşır. Bu bakımdan bu tür kişiler verilerin izinsiz paylaşımı ve işlenmesi

Hakaret

Kişilerin özel hayatlarının bu tür sitelerde ifşa edildiği sayfaların altına küçük düşürücü ve hakaret içerikli yorumlar da yazılmaktadır. Gerçekten, bu tür ifşa sitelerine giren kimseler, mağdurların fotoğraflarının altına uygunsuz yorumların yapıldığı sıklıkla gözlemlenmektedir. Bu yorumlar mağdurun onur ve haysiyetini zedeleyici nitelikte olup ayrıca hakaret niteliği taşıdığından TCK kapsamında da hakaret suçu teşkil edebilmektedir.

İfşa Sitelerine Yönelik Erişim Engelleme

İfşa sitelerine yönelik erişim engelleme kararları doğrudan mağdurun kendisi veya vekalet vereceği bir avukat tarafından alınabilir.  Bunun dışında başka kişilerin mahkemeye bu tür bir başvuru yapması hukuken mümkün değildir. Bu nedenle, ifşa forumlarından görüntü çıkartmak isteyen mağdurların dikkatli olmasını ve kendilerine yardımcı olamayacak kişilere başvurarak zaman ve para kaybetmemelerini tavsiye ederiz. Ayrıca kimi durumlarda ifşa sitelerine erişim engelleme kararı almak de meseleyi tek başına çözememektedir. Bu tür durumlarda, İngilizce bilen bilişim avukatı kadromuzla Amerikan hukukuna göre içerik kaldırma uluslararası hukuki işlem yaparak sonuç almaktayız.

Sosyal Medya ve Uygulamalardan İfşa Silme

Kişilere ait özel ve müstehcen görüntüler her zaman ifşa sitelerinde yayınlanmamakta bazen Instagram, TikTok, Twitter gibi sosyal medya platformlarında sahte hesaplarla ifşalar yapılmaktadır. Hatta bazen Telegram, Tango ve Whatsapp gibi mobil uygulamalar üzerinden da görüntü paylaşımı veya yayını yoluyla ifşa yapılabilmektedir. Bu tür sosyal medya ve mobil uygulama ifşalarında erişim engellemeden ziyade farklı hukuki işlemlerle grup veya hesap kapattırma yoluyla daha hızlı sonuç almaktayız.

İfşa Sitesi Mağdurları İçin Avukat Desteği

Öncelikle, ifşa sitesinden görüntü çıkartılması tamamen hukuki bir işlem olduğundan ve yalnızca avukatların avukat vekaletnamesi ile işlem yapabileceği konulardır. Bu sebeple ajans veya siber güvenlik uzmanı gibi sıfatlarla mağdurlara destek verdiğini iddia eden ancak mağdurları tekrar mağdur eden yerlerden uzak durulmasını tavsiye ediyoruz. Mağdurların internet hukuku kapsamında yalnızca bu konuda uzman avukatlardan profesyonel destek alması uygun olacaktır.

1 Yorum

  1. Elif Yıllmaz

    Avukat bey malesef görüntüm olduğunu 1 yıl sonra farkettim baya yayılmış ve yabancı sitelerde mevcut malesef ailem çok yanaşmak istemiyor sicilime işleyecek diye ama ben silinmesini istiyorum 18 yaşından büyüğüm onların haberi olmadan sizden yardım almak istiyorum bu silme işlemi sicilime işler mi veya evime bir belge gelir mi bir de altından kalkamayacağım bir ücret midir bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!