+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

google silme kaldırma

Google Silme

Google silme veya içerik çıkartma dünya çapında her geçen gün daha çok önem kazanan bir internet hukuku işlemidir. Mevzuatımız bazı istisnalar dışında içerik silme şeklinde değil erişim engelleme tedbirini öngörmektedir. Gerçekten 5651 Sayılı Yasa, kişilik hakları ihlali durumunda bu anlamda iki tedbire yer vermiştir. Hak ihlali veya özel hayat ihlali gibi hukuka aykırı durumlarda genelde erişim engelleme kararı verilmektedir. Fakat kimi durumlarda içerik çıkartma işlemi yapılması da mümkün olmaktadır. Dolayısıyla erişim engelleme kararı uygulansa dahi, hukuka aykırı içerikler Google arama sonuçlarında görünmeye devam etmektedir. Bunun sonucu olarak erişim engellemeler içeriği Google’dan çıkartmadığından mağdurlar sıkıntı yaşamaktadır. Dolayısıyla internetten haber kaldırma veya Youtube video silme işlemleri için ayrıca Google kapsamında da hukuki işlemler yapılması gerekmektedir. Ayrıca teknik olarak URL adresi HTTPS ile başlayan diğer sitelere erişim engelleme tedbiri işlememektedir. Bunun sebebi SSL protokolü kullanan sitelerde domain bazlı erişim kısıtlamasının problem yaratmasıdır.

Google’dan İçerik Çıkartma

Erişim engelleme tedbiri dışında Google içerik kaldırma ve çıkartma işlemleriyle arama sonuçlarından bilgi çıkartmak mümkündür. İnternetten içerik çıkartma ve içerik silme işlemlerinde, kaynak internet sitesinde işlem yapıldıktan sonra çoğu zaman, çıkartılan içerik Google’da görünmeye devam eder. Arama sonuçlarında 3-4 satır görünen özet bilgilere “snippets” denmektedir. Bu arama sonuç özet bilgisinin Google arama sonuçlarından ayrıca çıkartılması gerekmektedir. Kaynak siteden çıkartılan içeriğin Google arama sonuçlarında görünmesi nedeniyle ayrı bir hukuki işlem daha yapmaktayız. Böylece içerik Google’dan arama sonuçlarından tarafımızca tamamen silinmektedir. “Google silme” olarak tabir ettiğimiz bu işlem, siteden içerik çıkartma yapılmasından farklı bir usule tabidir. Ayrıca aram sonuçlarında çıkan görseller için Google fotoğraf ve görsel kaldırma işlemi mümkündür. Bunlara ek olarak, işletmeler hakkında asılsız ve karalayıcı yorumların silinmesi için Google olumsuz yorum silme işlemleri de yine tarafımızca yapılmaktadır.

Amerikan Hukukuna Göre İçerik Çıkartma

Türkiye’deki sulh ceza mahkemelerince verilene erişim engelleme kararları yabancı kökenli sitelerde maalesef işe yaramamaktadır. Bu nedenle Türkiye’den alınacak bir erişim engelleme kararı ile Google’dan içerik kaldırmak pek kolay değildir. Bu tür yabancı site kökenli hukuka aykırı içeriklerde büromuz Amerikan hukukuna göre içerik kaldırma hizmeti de vermektedir.

İtibar Yönetim Şirketlerine İtibar Etmeyin

İtibar yönetim şirketleri ve ajanslar avukat değildir, vekalet alamaz ve vekaleten işlem yapamazlar. Bu nedenle hukuken içerik çıkartma yapamaz ve mahkemeden erişim engelleme kararı da alamazlar. İtibar yönetim şirketlerinin tek yaptığı şey, internet arama sonuçlarında bazı sitelerin sıralamasını geriletmeye çalışmaktır. Basit birtakım teknik müdahaleler yaparak arama sonuçlarını manipule etmek içerik çıkartma değildir. Ancak ilgili içerik internet ortamından tümüyle kaldırılmadığı için bu tür firmaların verdiği hizmet geçici bir makyaj operasyonundan öteye geçmemektedir. Dolayısıyla Google silme ve içerik çıkartma gibi işlemler konusunda mutlaka ve yalnızca bir bilişim avukatından hizmet alınması gerekir.

Av. İlker ATAMER

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!