+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

google silme kaldırma

Google Silme

Google silme veya içerik çıkartma dünya çapında her geçen gün daha çok önem kazanan bir internet hukuku işlemidir. Türkiye’deki internet hukuku mevzuatı bazı istisnalar dışında kişilik hakları ihlali veya özel hayat ihlali gibi hukuka aykırı internet yayınları konusunda içerik çıkartma veya içerik silme şeklinde değil erişim engelleme şeklinde bir hukuki yol öngörmektedir. Ancak erişim engelleme kararı uygulansa dahi, hukuka aykırı içerikler çoğu zaman Google arama sonuçlarında görünmeye devam etmekte ve bu anlamda mağdurlar sıkıntı yaşamaktadır. Dolayısıyla internetten görsel kaldırma veya Youtube video silme ve kaldırma işlemleri için ayrıca Google kapsamında da hukuki işlemler yapılması gerekmektedir. Ayrıca teknik olarak URL adresi https ile başlayan diğer bir deyişle SSL protokolü kullanan sitelere de bazı durumlarda erişim engelleme tedbiri işlememektedir.

google silme

Google’dan İçerik Çıkartma

Erişim engelleme tedbiri dışında Google’dan içerik çıkartma ve Google silme işlemleriyle arama sonuçlarından internet sitesi bilgilerinin hukuken çıkartılması mümkündür. İnternetten içerik çıkartma ve içerik silme işlemlerinde, kaynak internet sitesinde işlem yapıldıktan sonra çoğu zaman, çıkartılan içerik Google’da görünmeye devam eder. Arama sonuçlarında 3-4 satır görünen ve “snippets” denilen arama sonuç özet bilgisinin Google arama sonuçlarından da ayrıca çıkartılması gerekmektedir. Kaynak siteden çıkartılan veya silinen içeriğin Google arama sonuç listesinde görünmesi nedeniyle bilişim avukatı olarak ayrıca Google’dan çıkartma ve arama sonuçlarından tamamen silinmesi ayrı bir hukuki işlem daha yapmaktayız. “Google silme” olarak tabir ettiğimiz bu işlem, klasik bir siteden içerik çıkartma yapılmasından tamamen farklı bir usule tabidir. Bunlara ek olarak, işletmeler hakkında asılsız ve karalayıcı yorumların silinmesi için Google olumsuz yorum silme işlemleri de yine tarafımızca yapılmaktadır.

İtibar Yönetim Şirketlerine İtibar Etmeyin

İtibar yönetim şirketleri ve ajanslar avukat değildir, vekalet alamaz ve vekaleten işlem yapamazlar. Bu ne nedenle hukuken içerik çıkartma yapamaz ve mahkemeden erişim engelleme kararı da alamazlar. İtibar yönetim şirketlerinin tek yaptığı şey, internet arama sonuçlarına basit bir takım teknik müdahaleler yaparak arama sonuçlarında çıkan bazı sitelerin sıralamasını geriletmeye çalışmaktır. Ancak iligli içerik internet ortamından tümüyle kaldırılmadığı için bu tür firmaların verdiği hizmet geçici bir makyaj operasyonundan öteye geçmemektedir. Dolayısıyla Google silme ve içerik çıkartma gibi işlemler konusunda mutlaka ve yalnızca bir bilişim avukatından hizmet alınması gerekir.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!