201712.24
0
0

Google Silme ve İçerik Çıkartma

google silme

Google Silme

Google silme veya içerik çıkartma dünya çapında her geçen gün daha çok önem kazanan bir internet hukuku işlemidir. Türkiye’deki internet hukuku mevzuatı bazı istisnalar dışında kişilik hakları ihlali veya özel hayat ihlali gibi hukuka aykırı internet yayınları konusunda içerik çıkartma veya içerik silme şeklinde değil erişim engelleme şeklinde bir hukuki yol öngörmektedir. Ancak erişim engelleme kararı uygulansa dahi, hukuka aykırı içerikler çoğu zaman Google arama sonuçlarında görünmeye devam etmekte ve bu anlamda mağdurlar sıkıntı yaşamaktadır. Ayrıca teknik olarak URL adresi https ile başlayan diğer bir deyişle SSL protokolü kullanan sitelere de bazı durumlarda erişim engelleme tedbiri işlememektedir.

Google’dan İçerik Çıkartma

Erişim engelleme tedbiri dışında Google’dan içerik çıkartma daha basit bir ifadeyla Google silme yapılması ve Google arama sonuçlarından bazı internet sitesi bilgilerinin hukuken çıkartılması mümkündür. İnternetten içerik çıkartma ve içerik silme işlemlerinde, kaynak internet sitesinde işlem yapıldıktan sonra çoğu zaman, çıkartılan içerik Google arama sonuçlarında 3-4 satır görünen ve “snippets” denilen arama sonuç özel bilgisi Google arama sonuçlarında görünmeye devam etmektedir. Kaynak siteden çıkartılan veya silinen içeriğin Google arama sonuç listesinde görünmesi nedeniyle bilişim avukatı olarak söz konusu snippets bilgisinin ve kaynak sitenin URL adresinin de Google’dan çıkartılması ve tamamen silinmesi için ayrı bir işlem daha yapılması gerekmektedir. “Google silme” olarak tabir ettiğimiz bu işlem, klasik bir yerel siteden içerik çıkartma yapılmasından oldukça farklıdır ve siteden içerik çıkartma yapılmasından farklı ancak onun devamı niteliğinde bir işlemdir.

İtibar Yönetim Şirketlerine İtibar Etmeyin

İtibar yönetim şirketleri, avukat değildir, vekalet alamaz ve vekaleten işlem yapamadıkları gibi hukuken içerik çıkartma veya erişim engelleme yapamazlar ve mahkemeden karar alamazlar. İtibar yönetim şirketlerinin tek yaptığı şey, internet arama sonuçlarına basit bir takım teknik müdahaleler yaparak arama sonuçlarında çıkan bazı internet sitelerini arama sonuçlarında geriletmeye çalışmaktır. Ancak ilgili içerik internet ortamından tümüyle kaldırılmadığı için bu tür firmaların verdiği hizmet geçici bir makyaj operasyonundan öteye geçmemektedir. Dolayısıyla Google silme, içerik silme ve içerik çıkartma gibi internet hukuku tedbirleri konusunda mutlaka ve yalnızca bir internet ve bilişim avukatından hizmet alınması son derece önemlidir.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

Soru veya yorum yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. *