+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

Şantaj suçu

Şantaj Suçu ve Cezası

Şantaj suçu, bir kimseyi hukuka aykırı veya yükümlü olmadığı bir şeyi yapmaya veya yapmamaya zorlamaktır. Ayrıca haksız çıkar sağlamak için bir kişinin saygınlığına zarar verecek hususların açıklanacağı tehdidi de şantaj niteliğindedir. Şantajın cezası TCK’da 1 ile 3 yıl arası hapis cezası ile para cezası olarak belirlenmiştir. Ayrıca suçun birden fazla işlenmesi durumunda zincirleme suç hükümleri gereği verilecek cezada artış olacaktır. Bunun yanında eğer unsurları oluştuysa failin şantaj suçuna ek olarak başka suçlardan ceza alması mümkündür. Nitekim tehdit suçu, özel hayatının gizliliğini ihlal suçu veya haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu gibi suçlar genelde şantaj ile birlikte işlenmektedir.

Şantaj Suçu Örnekleri ve Çeşitleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde şantaj suçu bilişim sistemi, mobil telefonlar ve internet üzerinden işlenmektedir. Özellikle son yıllarda bu suçun daha çok internet üzerinden işlendiğine tanık olmaktayız. Şantaj suçu işleyen fail, şantaj malzemesi olarak genel olarak fotoğraf ve video kullanmaktadır. Ancak bunun yanında özel yazışmalar veya özel hayata dair bilgiler de kullanmaktadır. Böylece mağdur, özel görüntülerinin veya bilgilerinin başkalarına gönderilmesiyle veya ifşa edilmesiyle tehdit edilmektedir.

Şantaj Suçunun Cezası

Türk Ceza Kanunu’nda şantajın cezası 1 ila 3 yıl arası hapis cezadır. Hapse ek olarak ayrıca 5.000 gün para cezası verilecektir. Bu suçlardan mahkumiyet alan kişi hapis ve para cezasını aynı anda almaktadır. Gün başı para cezası genelde 20 TL’den belirlenmektedir. Bu itibarla, para cezasının da minimum 10.000 TL olacağını söylememiz mümkündür.

İnternet Üzerinden Şantaj Suçu

Bir bilişim suçu türü olan online şantaj sosyal medya siteleri, e-posta ve internet uygulamaları üzerinden işlenebilmektedir. Ayrıca sahte sosyal medya hesapları internet şantajı suçun sık işlendiği yerlerdir. Bilişim suçları kapsamına giren ve internet yoluyla işlenen şantaj suçlarının özel bir türü olan Skype şantajı ve Whatsapp şantajı suçları için aşağıda belirttiğimiz diğer makalelerimiz incelenebilir.

Telefonla Şantaj

Teknolojinin gelişmesiyle beraber günümüzde şantaj suçları özellikle mobil telefonlar ve mobil uygulamalar üzerinden sıkça işlenebilmektedir. Özellikle kadın – erkek ilişkilerinin mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmesiyle şantaj suçları bu alanda yaygınlaşmıştır. Whatsapp benzeri mesajlaşma programları üzerinden gönderilen fotoğraf ve video görüntüleri haksız kazanç edinmek isteyen kişilerce koz olarak kullanılabilmektedir. Şantajın amacı çoğu zaman para olmakla birlikte ilişkiye zorla devam edilmesini sağlama amacıyla şantaj yapılmaktadır. Bu şekilde şantaj suçuna maruz kalan kişilerin korku ve endişeye kapılıp şantaj delillerini silmesi çok büyük hatadır. Şantaj mağduru olan kişilerin delillerle beraber büromuza başvurması halinde hızlı bir şekilde sonuç almak mümkündür.

Video ile Şantaj

Günümüzde işlenen şantaj eylemlerinin önemli bir kısmında şantaj materyali olarak özel video görüntüleri kullanılmaktadır. Video şantaj suçu söz konusu olduğunda, bazen videolar mağdurun bilgisi dahilinde bazen ise mağdurdan habersiz çekilmektedir. Video şantaj durumunda fail mağdura ait video görüntüsünü ailesine veya iş yerine göndermekle tehdit edebilmektedir. Ayrıca bunların internet ortamında ve sosyal medya paylaşma durumu söz konusu olabilmektedir. Bir de özellikle “ifşa siteleri” olarak bilinen gizli çekim müstehcen videoların yayınlandığı forumlarda görüntü yayınlama tehdidi söz konusu olabilmektedir. Facebook şantaj suçu ile bunun benzeri olan Skype şantaj ve Whatsapp şantaj bu tür video kaydı ile işlenen şantaj fiillerinin başında gelmektedir. Bunun yanında görüntülü sohbet dolandırıcılığı olarak adlandırılan soyunma tuzaklı şantaj tipi de son dönemde yaygınlaşmıştır. Bu tür videolu şantaj suçlarında önemli olan vakit kaybetmeden bu alanda tecrübeli bir bilişim avukatı ile hareket etmektir.

Fotoğrafla Şantaj

Video görüntüleri dışında en sık kullanılan diğer şantaj materyali ise özel fotoğraflardır. Müstehcen içeriğe sahip fotoğraflar mağduru baskı altına almak ve istemediği bir şeyi yaptırmak için kullanılmaktadır. Nitekim görüntülü sohbet dolandırıcılığı olarak bilinen şantaj türünde de kimi zaman fotoğraf kullanılmaktadır. Diğer şantaj  türlerinde olduğu gibi  fotoğraf ile şantaj bakımından da mağdurun yapması gereken şantaja boyun eğmek değil bu konuda uzman ve tecrübeli bir bilişim avukatından destek almaktır.

Email ile Şantaj

Email ile şantaj dendiğine ilk akla gelen suç türü Bitcoin şantaj suçu ve türevi suçlardır. Bu suç tipinde fail, mağdurun müstehcen görüntüsünü ve şifrelerini ele geçirdiğini söyleyerek Bitcoin ile ödeme istemektedir. Ödemenin Bitcoin üzerinden istenmesinin sebebi ise Bitcoin transferlerinin izinin sürülememesi ve bu anlamda failin kimliğini deşifre etmiyor oluşudur.

Şantaja Karşı Ne Yapmalı?

“Şantaja karşı ne yapmalı” sorusunun en kısa cevabı hiç korkmadan yasal işlem başlatılmasıdır. Şantaj suçuna maruz kalan kişi hiçbir şekilde şantaja boyun eğmemelidir. Ancak öte yandan failin olası ifşa ihtimaline karşı faili de provoke etmekten kaçınmalıdır. Mağdur, gerekirse faili oyalamalı ve şantaj delillerini muhafaza ederek uzman bir avukata başvurmalıdır. Şantaja boyun eğmek, şantaj failinin istediğini yapmak kesinlikle çözüm değildir. Çünkü takip ettiğimiz yüzlerce şantaj dosyasından ve müvekkil anlatımından şunu biliyoruz. Hiçbir şantaj faili, istekleri yerine getirildiği için işlediği suça son vermemiştir. Şantajcıların talepleri asla bitmemektedir ve tekrar taleplerde bulunmaya devam etmektedir. Ayrıca şantajdan korunmak için tavsiyeler başlıklı makaleimiz de henüz şantaj mağduru olmamış kişiler için önemli bilgiler içermektedir.

Şantaja Uğrayan Ne Yapmalı?

Şantaj mağdurları, “şantaja uğruyorum” diyen kişiler ne yapmalı? Şantaja uğrayan kişi paniğe kapılmadan soğuk kanlı şekilde korkmadan yasal destek almak üzere bu konuda uzman ve tecrübeli bir avukata başvurmalıdır. 20 yıla yakın süredir şantaj suçları konusunda dosya takibi yapan bilişim avukatları olarak bu alandaki tecrübemize dayanarak yasal işlem başlattığımız her dosyada olumu netice aldığımızı gururla söyleyebiliyoruz.

Şantajdan Nasıl Kurtulunur?

Tecrübemize dayanarak açıkça söyleyebiliriz ki şantajdan kurtulmanın tek ama tek yolu hukuki işlem başlatmak ve hukuki süreçten hızlı ve kesin sonuç almak için de bu alanda uzman bir avukattan yardım almaktır. Şantaja boyun eğmek veya şantajcıdan merhamet beklemek hiçbir şekilde çözüm olmayacaktır.

Şantaj Suçunun İspatı

Şantaj eylemi işleyen failin yakalanması ve cezalandırılması için şantaj eyleminin ispatı son derece önemlidir. Failin yakalanması dışında ayrıca şantaj malzemesi olarak kullanılan fotoğraf veya videolara el konulması önemlidir. Şantaj malzemeleri başkasının eline geçmeden, başkalarına gönderilmeden failin yakalanması gereklidir. Ayrıca görüntülerin internet üzerinden ifşa edilmeden önce ele geçirilmesi de kritik öneme sahiptir. Dolayısıyla şantaj suçu mağdurları suçun ispatında kullanılabilecek delilleri kesinlikle silmemelidir. Yazışma, mesaj, e-mail ve benzeri delillerle vakit kaybetmeden uzman bir avukata başvurmalıdır.

Şantaj Suçu Konusunda Uzman Bilişim Avukatı ile Çalışmanın Önemi

Şantaj suçu mağduru olan kişiler kuşkusuz kendi başlarına polise, jandarmaya veya savcılığa doğrudan başvuru yapabilirler. Ancak güvenlik birimlerinin ve adli personelin büyük kısmı bu tür suçlar konusunda uzman değildir. Bu nedenle soruşturma süreçleri de çok uzun sürmektedir. Dolayısıyla şahsen yapılan başvuruyla kısa zamanda netice alıp, faili yakalatmak pek mümkün olmamaktadır. Hatta bu konuda uzman olmayan avukatla yapılacak başvurunun bile hızlı ve etkin sonuç doğurması zordur. Dolayısıyla birkaç gün gibi çok kısa sürede çok sayıda şantaj failini yakalatmış bir hukuk bürosuyuz. Ve şantaj suçu avukatı olarak mağdurlara tavsiyemiz mutlaka tecrübeli bir bilişim avukatı ile çalışmalarıdır.

Şantaj Materyallerin Ele Geçirilmesi

Günümüzde şantaj suçları çoğunlukla video veya fotoğraf gibi birtakım görüntülü materyaller kullanılarak işlenmektedir. Bu itibarla şüphelinin elindeki materyallere hızlı bir şekilde el konulması son derece önemlidir. Dolayısıyla tehdit ve şantaj mağdurlarının zaman kaybetmeden bu konuda tecrübeli ve uzman bir avukatla çalışmalıdır.

Hukuki Yola Başvurmak Riskli mi?

Yüzlerce şantaj mağduru kadın ve erkeğe hukuki destek vermiş bir avukat olarak en sık karşılaştığım soruların başında bu soru geliyor. “Acaba hukuki yola başvurursam fail görüntülerimi yayınlar veya paylaşır mı?” Eğer uzman ve tecrübeli bir şantaj avukatıyla çalışırsanız bu soruya net olarak “hayır” cevabı veriyoruz.

Şantaj Suçu Konusunda Verdiğimiz Hukuki Destek

20 yıllık mesleki tecrübe ve uzmanlıkla çok sayıda şantaj mağduruna şantaj avukatı olarak yardımcı olduk. Verdiğimiz hukuki destek yalnızca failin yakalanması ve şantaj görüntülerinin ele geçirilmesi ile sınırlı değildir. Bunun yanında bu tür şantaj materyallerinin internet ortamında yayınlanmamasına yönelik teknik işlemler yapmaktayız. Ayrıca görüntülerin üçüncü kişilerle paylaşılmaması konusunda da hukuki destek veriyoruz. Şantaj suçu mağduruysanız ve bu konuda profesyonel desteğe ihtiyacınız varsa iletişim sayfamızdaki telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Av. İlker ATAMER

51 Yorum

 1. Av. İlker Atamer

  Şantaj ve tehdit suçlarında özel hayata dair fotoğraf ve video gibi materyallerin kullanılması durumunda vakit kaybetmeden bir bilişim avukatı ile çalışmanız durumunda söz konusu materyaller başkalarının eline geçmeden veya internette yayılmadan önce hızlı bir netice alabilirsiniz.

  1. Deniz ç.

   Şantaja ugradım ve sabah 12 kadar süre verdi kadın bana yoksa video aileme akrabalar sosyal medyada yayınlıyacakmış messengerdan iki bin TL para istiyor ne yapmam lazım lütfen acil yardım edin

   1. Şantaj suçları konusunda 20 yıla yakın mesleki tecrübe ile şu ana kadar yüzlerce şantaj mağduruna yardımcı olduk. Eğer telefonla ulaşıp ayrıntıları aktarırsanız bu konuda bizden profesyonel avukatlık desteği alabilirsiniz.

 2. Av. İlker Atamer

  Bu tür video veya fotoğraf üzerinden işlenen tehdit ve şantaj suçlarında faili durdurmanın en etkin ve yegane yolu uzman bir bilişim avukatı vasıtasıyla vakit kaybetmeden ve tehditlere boyun eğmeden hukuki süreç başlatmaktır. Bilişim avukatı olarak bu tür fotoğraflı veya videolu şantaj ve tehdit suçlarında hem tehdide konu içeriğin internetten çıkartılması hem de failin yakalanarak söz konusu içeriklere el koydurmamız mümkündür. Ayrıca eğer fotoğraf veya video zaten yayınlanmışsa buna yönelik de gerek hukuki gerekse teknik anlamda çözümlerimiz bulunmaktadır.

 3. Av. İlker Atamer

  Tehdit veya şantaj suçunu ispatlayan mesajları ve yazışmaları delil olarak saklayıp bize başvurursanız çok kısa bir sürede faili durdurabilir ayrıca şantaja konu içeriklere el koydurabiliriz.

 4. Kırgın

  İlker bey merhaba benim bir ara görüştüğüm uzman çavuş vardı kısa zaman önce ayrıldık.webcamde görüştük bir süre Ama elinde video olduğunu ve benimle görüşeceksin geldiğimde gibilerinden zorlamalar mevcut. Aileme tabiki anlatamam ve onların duymasınıda istemiyorum ama geleceğimide mahfetmek istemiyorum eli kolu uzun birine benziyor. Ve ben ne yapacağımı bilmiyorum bana nasıl yardımcı olabilirsiniz bu olayı kimse duymadan nasıl çözebilirsiniz? Henüz 22 yasındayım ve gerçekten hayattan sırf bu yüzden soğudum. Sürekli karşıma kötü niyetli insanlar çıkıyor. Bide size nasıl ulaşabilirim.?

  1. Av. İlker Atamer

   Tehdit ve şantaja maruz kalmanıza yol açan görüntülerin başka kişilerin eline geçmemesi ve internette yayılmaması için yapacağınız en iyi şey bu alanda uzman bir bilişim avukatının kapısını çalmak ve bu yolla bu görüntülere çok hızlı bir şekilde el koydurmaktır. Sitenin iletişim sayfasından adres ve telefon bilgimize ulaşabilirsiniz.

    1. Av. İlker Atamer

     Telefonla bize ulaşırsanız bu konuda bizden kapsamlı bir hukuki destek alabilirsiniz.

 5. Av. İlker Atamer

  Web sitemizin sağ üst köşesinde “iletişim” yazan yere tıklarsanız bize nasıl ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 6. Av. İlker Atamer

  Bu tür durumlarda şehir dışından bir avukatla çalışmanızda fayda. Avukatı kimse tanımayacağı için sizin adınıza işlem yaptığında gizlilik anlamında bir sorun olmayacaktır. Ayrıca ceza soruşturmaları kanunen gizlidir.

 7. Av. İlker Atamer

  Ceza soruşturmaları kanunen gizlidir ancak eğer reşit değilseniz zaten anne ve babanızın izni ve dolayısıyla haberi olmadan şahsen şikayette bulunma imkanınız yok. Fakat en azından bu konuda uzman bir avukattan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 8. Av. İlker Atamer

  Mağdur taraf olarak hukuki bir işlem başlatmadan bu tür tehdit ve şantaj eylemlerini durdurmanız mümkün değildir. Hatta pasif kaldığınız ve yasal işlem başlatmadığınız sürece failin eylemleri artarak devam edebilir. Dolayısıyla daha fazla sıkıntı çekmeden ve zarara uğramadan bir an önce uzman bir bir avukatın kapısını çalmanız gerekir. Eğer bu konuda tecrübeli bir avukatla çalışırsanız fail, bu görüntüleri ifşa etmeye bile fırsat bulamadan gizli bir soruşturma ile bu görüntülere el konulabilir ve bu dertten sonsuza dek kurtulabilirsiniz.

 9. Av. İlker Atamer

  Tehdit ve şantaj suçlarında uzman bir avukat olarak her zaman söylediğim gibi tehdit ve şantaja maruz kalıp şüpheliye ödeme yapmak şüpheliyi ancak geçici olarak durduracaktır ve ilk fırsatta şüpheli sizden yine para isteyecektir. Dolayısıyla yapmanız gereken şey hiç çekinmeden bu konuda uzman bir avukattan hukuki destek almaktır.

 10. Av. İlker Atamer

  Tehdit ve şantaj suçu nedeniyle açılacak bir ceza soruşturması kanunen gizli olacağından bunun başkaları tarafından öğrenilmesi mümkün olmadığından boşanma davanız etkilenmez.

 11. Av. İlker Atamer

  Kendi başınıza işlem başlatırsanız evinize tebligat geleceğinden gizlilik anlamında sıkıntı yaşayabilirsiniz. Eğer bu konuda uzman bir avukat ile çalışırsanız hem gizlilik olarak rahat edersiniz hem de kısa sürede kesin sonuç alırsınız. Şu ana kadar sizin durumunuzda olan çok sayıda müvekkilimiz için gizlilik çerçevesinde hızlı sonuç aldık.

 12. Av. İlker Atamer

  Tehdit ve şantaj suçu işleyen kişiye istediği şeyleri vermek ancak geçici çözüm sağlayabilir ve kesin çözüm için profesyonel bir destek almak üzere bize başvurabilirsiniz.

 13. Av. İlker Atamer

  Şantaj suçunda, faile istediği parayı vermek asla çözüm değildir. Şantaj suçu mağduru olarak yapmanız gereken profosyonel hukuki yardım alarak yasal süreç başlatmaktır.

 14. Av. İlker Atamer

  Vekaletname çıkartıp yasal işlem başlatmak için reşit olmanız veya anne ve babanızın sizin adınıza vekalet vermesi gerekir. Ancak danışmanlık hizmeti almak için vekaletname çıkartmanız gerekmiyor.

 15. Av. İlker Atamer

  Sevil Hanım sizinle aynı tuzağa düşen çok sayıda kadına yardımcı olduk. Şantaja boyun eğmeden bize başvurursanız sizi de aynı şekilde bu sıkıntılı durumdan kesin şekilde ve çok kısa sürede kurtarabiliriz.

 16. Av. İlker Atamer

  Bu tür suçlarda kendi başınıza şikayet yapmanız durumunda netice almanız çok zordur. Hızlı bir şekilde netice almak için bu konuda uzman bir bilişim avukatıyla çalışmanızı öneririz. Ayrıca şahsen başvuru yaptığınızda tebligatlar size gönderilecektir ancak avukatla başvuru yaparsanız tebligatlar avukata gidecektir. Bu konuda bizden destek almak isterseniz telefonla bize ulaşabilirsiniz.

 17. Slv

  Merhaba bu sıkıntıdan kurtulabildiniz mi ? Benim de başımda aynı sorun var ve herturlu şiddet dayanma gücüm kalmadı.

  1. Av. İlker Atamer

   İletişim sayfamızda telefon numaramızdan bile ulaşırsanız şantaj suçu konusunda destek alabilirsiniz.

  2. Canan

   Ben bir hata yaptim foto gonderdim simdi onu uzerinde bana tehdit ediyor adaha fazlasinin istiyor ne yapacam luften yardimci olurun

   1. Av. İlker Atamer

    Sakın şantaja boyun eğip sizi daha fazla şantaj sarmalına sokabilecek özel görüntüler vermeyin. Randevu alıp ofisimize gelirseniz bu konuda uzman bir hukuk bürosu olarak bizden avukatlık hizmeti alabilirsiniz.

    1. Pişman

     Merhaba ben çok büyük bir hata yaptım evliyim esimle sorunlarım vardı ve Baska bir erkekle görüntülü konusurken konu cinselliğe geldi ve soyundu m çok pişmanım bu olayın üzerinden 8 ay gecti ve simdi tekrar aynı kişi bana Bi şekilde ulaştı ekran görüntüsü almış bana bunu attı tehtit etti eğer soyunma san kocanın Facebook hesabına bu videoyu atarım hayatın biter diye tehtit ediyor ben cok değiştim istemiyorum diyorum hata yapmıştım pişmanım diyorum hala tehtit ediyor suan bu msjı yazarken bile tehtit ediliyorum ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yardım edin eşim o görüntüleri görürse herşey biter ölmek istiyorum çok pişmanım

     1. Av. İlker Atamer

      Şantajcının isteklerini yerine getirerek şantaj sarmalından çıkamazsınız. Bu konuda tek çözüm yolu yasal işlem başlatmaktır. Şantaj suçları konusunda uzman bir hukuk bürosu olarak bu konuda bizden hukuki destek alabilirsiniz.

 18. Av. İlker Atamer

  Sonucun nasıl olacağı, tamamen savcılık başvurusunun nasıl yapılacağına bağlıdır. Eğer eksik ve yetersiz bir dosya ile başvuru yaparsanız süreç uzun sürebilir ve takipsizlik kararı çıkabilir. Ancak bu alanda uzman bir avukat ile çalışırsanız ve de eksiksiz ve profesyonel bir başvuru yapılırsa kısa sürede olumlu netice alabilirsiniz.

 19. Av. İlker Atamer

  Şantaj suçuna karşı yapılabilecek en etkin mücadele nu konuda uzman bir avukat ile hukuki süreç başlatmaktır. Şantaja boyun eğilmesi ve failin taleplerinin yerine getirilmesi şantaj fiilini durdurmayacaktır.

 20. Av. İlker Atamer

  Şantaj boyun eğmek ve şantajcının dediklerini yapmak hatalı bir davranış olsa da gelenin bu noktada dahi hukuki destek alıp bu problemden hızlıca kurtulabilirsiniz. Bunun için anne veya babanızın bilgisi dahilinde bize ulaşırsanız detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca reşit olmayan kişilere yaşadıkları bu mağduriyeti anne ve babalarından gizlemek yerine paylaşmalarını tavsiye ediyoruz.

 21. Av. İlker Atamer

  Telefonla bize ulaşırsanız bu konuda uzman bir hukuk bürosu olarak bizden hukuki destek alabilirsiniz.

 22. Av. İlker Atamer

  Telefonla bize ulaşıp randevu alırsanız şantaj suçu konusunda uzman bir hukuk bürosu olarak kısa bir sürede sizi bu sıkıntılı durumdan hukuki yoldan kurtarabiliriz. Hukuki işlem başlatmak şantaj suçuyla mücadele edebilmenin yegane yoludur.

 23. Av. İlker Atamer

  Şantaj suçlarında atılan mesajlar önemli delil olsa da suçu ispatlayacak yegane delil değildir. Dolayısıyla mesajları silmiş olmanız suçun ispatlanmayacağı anlamına gelmez. Bu konuda detaylı bilgi almak için telefonla bize ulaşabilirsiniz.

 24. Tolga

  İyi günler avukat bey bir bayan Facebook tan amcama tanışma isteği gönderiyor amcam tanımadığı için kimisiniz sizi tanımıyorum diyor bayan arkadaş olmak istediğini bir kahve içmek istediğini söylüyor amcam 58 yaşında kabul etmiyor. Daha sonraki gün akrabalar arasında amcamın ablasının oğlu (yiğeni) Facebook da amcamın bir bayan kiraladığı nı ve o bayanla birlikte olup müstehcen fotolar çektirip şantaj ile yiğenlerinden para koparmak istediğini yani bayanın azmettiricisi olarak amcama iftira atıyor. Ve yiğeni Facebook ta bayanı bulup mesajlaşarak onu azmettireni öğrenmek istiyor bayan beni azmettiren sizinle birkaç poz çektirip size para karşılığı şantaj yapmamı söyledi bunun karşılığında para veriyor. Demiş ve bu bayan 3 aydır durmadan rahatsız edici paylaşımlarda bulunuyor. Avukata gittik fakat ilgi alanı olmadığından biraz zor bulursunuz dedi. Başka bir avukata gittik bu dava çok uzun sürer dedi.bütün akrabaları birbirine düşürdü ve biz kim olduğunu bulamıyoruz. Bizleri iyi tanıyan birisi olduğunu düşünüyorum. Ne yapabiliriz

  1. Av. İlker Atamer

   Bilişim alanında uzman bir hukuk bürosu olarak bu konuda bizden hukuki destek alabilirsiniz.

 25. Serkan

  Merhaba ilker bey ben bir hata yaptım bir bayanla videoda göruntulu konustum ve beni videoya cekmis mustehcen bir video be i santajla tehdit eiyor videoyu ailene iş arkadaslarina gonderirim sabah saat 8 gibi yurt disina ups le havale yap yoksa ofisimde yayimlarim diye ne yapmaliyim

  1. Av. İlker Atamer

   Şantajcıya hiçbir şekilde para yatırmanızı tavsiye etmiyoruz. Profesyonel hukuki destek almak için iletişim sayfamızdaki telefon numaramızından bize ulaşabilirsiniz.

   1. Şengül

    Ilker bey merhabalar. Ben tehtit ve santaj yapan sahsi savciliga sikayet edecegim ancak benm sikayetmden sonra sahsin elindeki buyun veriler hemen silinir mi yoksa sadece ifadesi alinip serbest mi birakilir. Surec nasil isler.

    1. Av. İlker Atamer

     Şahsen yapacağınız şikayetten verilerin silinmesi gibi bir sonuç çıkmaz. Ancak bu konuda uzman bir avukattan destek alırsanız failin evinde arama el koyma işlemi yapılabilir ve şantaja konu materyaller bu şekilde ele geçirilebilir.

 26. S.

  Merhaba İlker bey.
  Annem için yazacağım onun bu durumu beni çok endişelendiriyor kendi içine kapandı. Kendini suçlu hissediyor. Bende size yazmak istedim. Annem işe başlamıştı 1 hafta bile çalışmadan işten ayrıldı. İşveren yani patron olan adam boşanma evresinde ve annem bunu duyar duymaz işten ayrılıyor. Annemi tekrar arıyor konuşalım gel yeniden işe başla gibisinden annemde tekrardan işe gidiyor o sirada anneme kahve koymuş anneme defalarca söyledim ne oldu hatırlıyor musun diye sadece kahve ictim ondan sonra ne oldu hatirlamiyorum dedi bir anlık boşluğa düşmüş ve adam annem giyinirken fotoğraflarını videosunu çekmiş annemi bununla tehtid ediyor onu geçtim adamın yanında çalışan çocukla bu adamın arası bozulmuş sevdiği kızdan ayırmış bu adamla cocuk alkol alıp adamı sarhoş etmiş cocuk telefonu karıştırıp annemin fotoğrafını bulmuş video falan cocuğa vereceği olduğu için bu adamın çocuk annemi kullanıyor annem çok kötü üzülüyorum haline bir hata yapmış yardım edin. Bu cocuk benim telefon numaramı bulup beni annemle tehtit etti. Bana o adamı ara benim telefonlarıma çıkmıyor dedi yoksa annenin fotoğraflarını yayarım dedi. Yazışmalar elimizde ama korktuk. Annem için endişeleniyorum. Ne yapmamız lazım bilgi verirseniz çok mutlu olurum.!

  1. Av. İlker Atamer

   Anneniz şantaja boyun eğmeden bu konuda profesyonel hukuk desteği almak için vakit kaybetmeden bize başvurursa birkaç gün gibi çok kısa bir sürede annenizi şantaj sarmalından kurtarabiliriz.

 27. Mercan

  Merhabalar. 6 yıl bir adamla ilişki yaşadım. Ve hep ayrılmak için girişimde bulunduğumda beni sözle tehdit ediyor seni cezalandırırım ağır bedel ödersin gibi. Ama fiili olarak da hayatımda yok gidiyor 3 ay sonra geliyor 2 ay sonra geliyor vs. Ondan korkumdan ne bi ilişkiye başlayabiliyorum ne de evlenebiliyorum. Normalde hayatımda yok ama hep onu beklemem içim beni tehdit ediyor, devlet memuru olduğum için işimle, sosyal hayatta rezil etmekle, vurmakla falan tehdit ediyor. İlişkimizin bittiğinden eminim ama onun buna ikna olması için ne gibi bir süreç takip edebilirim? Olmayan bi ilişki için yıllarca bekledim anlayacağınız. Hukuki olarak bir şey yaparsam gerçekten istemediğimi anlar diye düşünüyorum. Ne yapmalıyım acaba lütfen bir yol gösterin?

  1. Av. İlker Atamer

   Bu tür şantaj suçlarında tek çözüm hukuki işlem başlatmaktır ancak bunun uzman bir avukatın desteği başlatılması ve takip edilmesi önemlidir.

 28. Hikmet

  Hocam merhaba ayni durum benim kiz arkadasimin basinda var ve tehdit eden kisi babasina ve annesine goruntu ve videolari atmakla tehdit ediuor hayatini mahvetmis durumda kiz ailesinin ogrenmesinden ve okul hayatinin bitmesinden dolayi sessiz kaliyor sikayet etmesi icin defalarca soyledim ama korktugu icin yapamiyor ne tur bi yol izlememkz lazim

  1. Av. İlker Atamer

   Şantaj mağduru olan kişi öncelikle bize başvuru yaparsa yasal işlem başlatmanın niçin tek çözüm olduğunu ve bunun uzman bir avukat eşliğinde yapılmasının hiçbir risk taşımadığını detaylı bir şekilde kendisine anlatabiliriz.

 29. Mert

  Merhabalar. Arkadaşlık sitesinde biriyle tanıştım, whatsaptan konuştuk, sonra instagrama ekledim. Arkdaş listemin ekran görüntüsünü almış. Whatsapta uygunsuz bikaç video gönderdim maalesef. Şimdi para göndermezsem tüm instagram listeme bu videoyu göndermekle tehdit ediyor. İşin kötü tarafı yurtdışında bu şantajcı kadın. Ne yapabilirim, arkadaş listeme video göndermesini nasıl engelleyebiliriz

  1. Av. İlker Atamer

   Taklitlerimizi bir kenara bırakırsak bu suç tipi konusunda 10 yıla yakındır dosya takibi yapan ve bu alanda Türkiye’de tek uzman hukuk bürosu olarak bizimle iletişime geçerseniz sizi de hızlı bir şekilde şantaj sarmalından çıkartabiliriz.

 30. Yardım

  Instagram üzerinden bana şantaj yapıldı ve kimsenin onları bulamayacağını söylediler ve ellerinde videom olduğu için 2 bin TL para gönderdim bunu yakınlarıma ve gerekli kurum yerlerinde paylaşacakları söylediler bu kişiler iddia ettikleri gibi bulunmuyor mu şikayetçi olamıyor muyuz ?

  1. Av. İlker Atamer

   Hukuki işlem neticesinde yakalattığımız ve hakkında kamu davası açılan yurtiçinde ve yurt dışında çok sayıda kişi bulunuyor. Şantaj suçu konusunda hukuki destek almak için bize ulaşabilirsiniz.

 31. Ali ŞAHAN

  Sayin avukat bey ben bosanma arifesinde birisiyim ,karşının avukatı ortak çocuk ile bana şantaj yapmaya benden 700 bi tl istedi bende sesini kayda aldim ve savcılığa suç duyurusunda bulundum.savcilik dava açmasına rağmen duruşma da savcılık takipsizlik karar i istedi bunca delil varken bu nasil olabilir acilen cevap beklerim lutfen

  1. Dosyayı görmeden, delilleri incelemeden özellikle söz konusu mütalaayı okumadan konu hakkında yorum yapmak mümkün değil. Eğer dosyanızı incelememiz için bize ulaştırsanız bizden dosya inceleme ve danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!