+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

Şantaj suçu

Şantaj Suçu ve Cezası

Şantaj suçu, bir kimseyi hukuka aykırı veya yükümlü olmadığı bir şeyi yapmaya veya yapmamaya zorlamaktır. Ayrıca haksız çıkar sağlamak için bir kişinin saygınlığına zarar verecek hususların açıklanacağı tehdidinde bulunulması da şantaj niteliğindedir. Şantaj eyleminin cezası Türk Ceza Kanunu’nda 1 ile 3 yıl arası hapis cezası ile 5.000 güne kadar para cezası olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu suçun birden fazla işlenmesi durumunda zincirleme suç hükümleri gereği failin alacağı cezada artış olacaktır. Bunun yanında eğer unsurları oluştuysa failin şantaj suçuna ek olarak başka suçlardan ceza alması mümkündür. Nitekim tehdit suçu, özel hayatının gizliliğini ihlal suçu veya haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu gibi suçlar genelde şantaj ile birlikte işlenmektedir.

Şantaj Suçu Örnekleri ve Çeşitleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde şantaj suçu ağırlıklı olarak bilişim sistemleri, mobil telefonlar ve internet üzerinden işlenmektedir. Özellikle son yıllarda bu suçun daha çok internet üzerinden işlendiğine tanık olmaktayız. Şantaj suçu işleyen fail, şantaj malzemesi olarak genel olarak fotoğraf, video, özel yazışma veya özel hayata dair bilgileri kullanmaktadır. Böylece mağdur, özel görüntülerinin veya bilgilerinin başkalarına gönderilmesiyle veya ifşa edilmesiyle tehdit edilmektedir.

Şantaj Suçunun Cezası

Türk Ceza Kanunu’nda şantaj suçunun cezası 1 ila 3 yıl arası hapis ceza ve 5.000 gün para cezası olarak belirlenmiştir. Bu suçlardan mahkumiyet alan kişi hem hapis hem de para cezasını aynı anda almaktadır. Gün başı para cezası 2020 yılı için genelde 20 TL’den belirlendiğinden, para cezasının da minimum 10.000 TL olacağını söylememiz mümkündür.

İnternet Üzerinden Şantaj Suçu

Bir bilişim suçu türü olarak karşımıza çıkan ve online şantaj veya internet şantajı olarak anılan internet üzerinden şantaj, web siteleri, sosyal medya siteleri, e-posta ve internet uygulamaları üzerinden işlenebilmektedir. Bilişim suçları kapsamına giren ve internet yoluyla işlenen şantaj suçlarının özel bir türü olan Skype şantajı ve Whatsapp şantajı suçları için “İnternet Yoluyla Şantaj Suçu” başlıklı makalemiz incelenebilir.

Telefonla Şantaj

Teknolojinin gelişmesiyle beraber günümüzde şantaj suçları özellikle mobil telefonlar ve mobil uygulamalar üzerinden sıkça işlenebilmektedir. Özellikle kadın – erkek arasındaki ilişkilere ilişkin iletişimin daha çok mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmesiyle beraber başta Whatsapp benzeri mesajlaşma programları üzerinden gönderilen fotoğraf ve video görüntüleri haksız kazanç edinmek veya ilişkiye zorla devam edilmesini sağlamak amacıyla şantaj malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bu şekilde Whatsapp şantaj suçuna maruz kalan veya benzer şekilde şantaj mağduru olan kişilerin korku ve endişeye kapılıp şantaj delillerini silmesi yapılabilecek en büyük hatadır. Şantaj mağduru olan kişilerin delillerle beraber hukuk büromuza başvurması halinde hızlı bir şekilde hukuki sonuç almak mümkün olacaktır.

Video ile Şantaj

Günümüzde işlenen şantaj suçlarının önemli bir kısmında şantaj materyali olarak özel video görüntüleri kullanılmaktadır. Video şantaj suçu söz konusu olduğunda, bazen videolar mağdurun bilgisi dahilinde bazen ise mağdurdan habersiz çekilmektedir. Video şantaj suçlarında fail mağdura ait video görüntüsünü ailesine veya iş yerine göndermekle ya da internet ortamında ve özellikle “ifşa siteleri” olarak bilinen gizli çekim müstehcen videoların yayınlandığı forumlarda yayınlamakla tehdit etmektedir. Facebook şantaj suçu ile bunun benzeri olan Skype şantaj suçu ve Whatsapp şantaj suçu bu tür video kaydı ile işlenen şantaj suçlarının başında gelmektedir. Bu tür videolu şantaj suçlarında önemli olan vakit kaybetmeden bu alanda tecrübeli bir bilişim avukatı ile hareket etmektir.

Fotoğrafla Şantaj

Video görüntüleri dışında en sık kullanılan diğer şantaj suçu ise fotoğraflı şantaj olup bu suçun materyali ise özel fotoğraflardır. Çoğu zaman müstehcen içeriğe sahip fotoğraflar mağduru baskı altına almak ve istemediği bir şeyi yapmak için kullanılmaktadır. Diğer şantaj  türlerinde olduğu gibi  fotoğraf ile şantaj bakımından da mağdurun yapması gereken şantaja boyun eğmek değil bu konuda uzman ve tecrübeli bir bilişim avukatından destek almaktır.

Email ile Şantaj

Email ile şantaj suçu dendiğine ilk akla gelen suç türü Bitcoin şantaj suçu ve türevi suçlardır. Bu suç tipinde fail, mağdurun müstehcen görüntüsünü ve şifrelerini ele geçirdiğini söyleyerek Bitcoin ile ödeme istemektedir. Ödmeninin bitcoin üzerinden istenmesinin sebebi ise Bitcoin transferlerinin izinin sürülememesi ve bu anlamda failin kimliğini deşifre etmiyor oluşudur.

şantaj suçu cezası

Şantaja Karşı Ne Yapmalı?

“Şantaja karşı ne yapmalı” sorusunun en kısa cevabı hiç korkmadan yasal işlem başlatılmasıdır. Şantaj suçuna maruz kalan kişi hiçbir şekilde şantaja boyun eğmemeli, ancak failin olası ifşa ihtimaline karşı faili de provoke etmekten kaçınmalıdır. Mağdur, dikkatli şekilde faili oyalamalı ve şantaj delillerini muhafaza ederek bu konuda uzman bir avukata başvurmalıdır. Şantaja boyun eğmek, şantaj failinin istediğini yapmak kesinlikle çözüm değildir. Çünkü takip ettiğimiz yüzlerce şantaj dosyasından dolayı iyi biliyoruz ki hiçbir şantaj faili, istekleri yerine getirildiği için işlediği suça son vermemiş ve tekrar aynı taleplerde bulunmaya devam etmiştir.

Şantaja Uğrayan Ne Yapmalı?

Şantaja uğrayan, “şantaja uğruyorum” diyen şantaj mağduru ne yapmalı? Şantaja uğrayan kişi paniğe kapılmadan soğuk kanlı şekilde korkmadan yasal destek almak üzere bu konuda uzman ve tecrübeli bir avukata başvurmalıdır. 20 yıla yakın süredir şantaj suçları konusunda dosya takibi yapan bilişim avukatları olarak bu alandaki tecrübemize dayanarak yasal işlem başlattığımız her dosyada olumu netice aldığımızı guurula söyleyebiliyoruz.

Şantajdan Nasıl Kurtulunur?

Tecrübemize dayanarak açıkça söyleyebiliriz ki şantajdan kurtulmanın tek ama tek yolu hukuki işlem başlatmak ve hukuki süreçten hızlı ve kesin sonuç almak için de bu alanda uzman bir avukattan yardım almaktır. Şantaja boyun eğmek veya şantajcıdan merhamet beklemek hiçbir şekilde çözüm olmayacaktır.

Şantaj Suçunun İspatı

Şantaj suçu işleyen failin yakalanması ve cezalandırılması için şantaj eyleminin ispatı son derece önemlidir. Failin yakalanması dışında ayrıca şantaj malzemesi olarak kullanılan fotoğraf veya video ya da özel bazı yazışmaların başkasının eline geçmeden, bunlar başkalarına gönderilmeden veya internet üzerinden ifşa edilmeden önce ele geçirilmesi de kritik öneme sahiptir. Dolayısıyla şantaj suçu mağdurları suçun ispatında kullanılabilecek yazışma, mesaj, e-mail ve benzeri delilleri kesinlikle silmemeli ve vakit kaybetmeden uzman bir avukata başvurmalıdır.

Şantaj Suçu Konusunda Uzman Bilişim Avukatı ile Çalışmanın Önemi

Şantaj suçu mağduru olan kişiler kuşkusuz kendi başlarına polise, jandarmaya veya savcılığa doğrudan başvuru yapabilirler. Ancak güvenlik birimlerinin ve adli personelin büyük kısmı bu tür suçlar konusunda uzman olmadığı gibi soruşturma süreçleri de çok uzun sürmektedir. Bu nedenle şahsen yapılan bir başvuru ile kısa zamanda netice almak, faili hızlıca yakalatmak pek mümkün olmamaktadır. Hatta bu konuda uzman olmayan bir avukatla yapılacak başvurunun bile hızlı ve etkin bir sonuç doğurması zordur. Dolayısıyla birkaç gün gibi çok kısa sürede çok sayıda şantaj failini yakalatmış bir hukuk bürosu ve şantaj suçu avukatı olarak şantaj mağdurlarına tavsiyemiz mutlaka bu konuda uzman ve tecrübeli bir bilişim avukatı ile çalışmalarıdır.

Şantaj Materyallerin Ele Geçirilmesi

Günümüzde şantaj suçları çoğunlukla video veya fotoğraf gibi birtakım görüntülü materyaller kullanılarak işlenmektedir. Bu itibarla şüphelinin elindeki materyallere bir bilişim avukatı vasıtasıyla ve kolluk aracılığıyla hızlı bir şekilde el konulması son derece önemlidir. Dolayısıyla tehdit ve şantaj suçu mağdurlarının zaman kaybetmeden bu konuda tecrübeli ve uzman bir avukata başvurması gereklidir.

Hukuki Yola Başvurmak Riskli mi?

Yüzlerce şantaj mağduru kadın ve erkeğe hukuki destek vermiş bir avukat olarak en sık karşılaştığım soruların başında bu soru geliyor. “Acaba hukuki yola başvurursam fail görüntülerimi yayınlar veya paylaşır mı?” Eğer bu konuda gerçekten uzman ve tecrübeli bir şantaj suçu avukatı ile çalışırsanız bu soruya kesin ve net yanıt olarak “hayır” cevabı veriyoruz.

Şantaj Suçu Konusunda Verdiğimiz Hukuki Destek

20 yıldan fazla mesleki tecrübe ile bilişim avukatı olarak şantaj mağduru çok sayıda kişiye şantaj avukatı olarak hukuken yardımcı olduk. Verdiğimiz hukuki destek yalnızca failin yakalanması ve şantaj görüntülerinin ele geçirilmesi ile sınırlı değildir. Bunun yanında bu tür şantaj materyallerinin internet ortamında yayınlanmamasına veya üçüncü kişilerle paylaşılmaması konusunda da hukuki destek veriyoruz. Şantaj suçu mağduruysanız ve bu konuda profesyonel hukuki destek almak isterseniz iletişim sayfamızdaki telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Av. İlker ATAMER

49 Yorum

 1. Tolga

  İyi günler avukat bey bir bayan Facebook tan amcama tanışma isteği gönderiyor amcam tanımadığı için kimisiniz sizi tanımıyorum diyor bayan arkadaş olmak istediğini bir kahve içmek istediğini söylüyor amcam 58 yaşında kabul etmiyor. Daha sonraki gün akrabalar arasında amcamın ablasının oğlu (yiğeni) Facebook da amcamın bir bayan kiraladığı nı ve o bayanla birlikte olup müstehcen fotolar çektirip şantaj ile yiğenlerinden para koparmak istediğini yani bayanın azmettiricisi olarak amcama iftira atıyor. Ve yiğeni Facebook ta bayanı bulup mesajlaşarak onu azmettireni öğrenmek istiyor bayan beni azmettiren sizinle birkaç poz çektirip size para karşılığı şantaj yapmamı söyledi bunun karşılığında para veriyor. Demiş ve bu bayan 3 aydır durmadan rahatsız edici paylaşımlarda bulunuyor. Avukata gittik fakat ilgi alanı olmadığından biraz zor bulursunuz dedi. Başka bir avukata gittik bu dava çok uzun sürer dedi.bütün akrabaları birbirine düşürdü ve biz kim olduğunu bulamıyoruz. Bizleri iyi tanıyan birisi olduğunu düşünüyorum. Ne yapabiliriz

  1. Av. İlker Atamer

   Bilişim alanında uzman bir hukuk bürosu olarak bu konuda bizden hukuki destek alabilirsiniz.

 2. Serkan

  Merhaba ilker bey ben bir hata yaptım bir bayanla videoda göruntulu konustum ve beni videoya cekmis mustehcen bir video be i santajla tehdit eiyor videoyu ailene iş arkadaslarina gonderirim sabah saat 8 gibi yurt disina ups le havale yap yoksa ofisimde yayimlarim diye ne yapmaliyim

  1. Av. İlker Atamer

   Şantajcıya hiçbir şekilde para yatırmanızı tavsiye etmiyoruz. Profesyonel hukuki destek almak için iletişim sayfamızdaki telefon numaramızından bize ulaşabilirsiniz.

   1. Şengül

    Ilker bey merhabalar. Ben tehtit ve santaj yapan sahsi savciliga sikayet edecegim ancak benm sikayetmden sonra sahsin elindeki buyun veriler hemen silinir mi yoksa sadece ifadesi alinip serbest mi birakilir. Surec nasil isler.

    1. Av. İlker Atamer

     Şahsen yapacağınız şikayetten verilerin silinmesi gibi bir sonuç çıkmaz. Ancak bu konuda uzman bir avukattan destek alırsanız failin evinde arama el koyma işlemi yapılabilir ve şantaja konu materyaller bu şekilde ele geçirilebilir.

 3. Mercan

  Merhabalar. 6 yıl bir adamla ilişki yaşadım. Ve hep ayrılmak için girişimde bulunduğumda beni sözle tehdit ediyor seni cezalandırırım ağır bedel ödersin gibi. Ama fiili olarak da hayatımda yok gidiyor 3 ay sonra geliyor 2 ay sonra geliyor vs. Ondan korkumdan ne bi ilişkiye başlayabiliyorum ne de evlenebiliyorum. Normalde hayatımda yok ama hep onu beklemem içim beni tehdit ediyor, devlet memuru olduğum için işimle, sosyal hayatta rezil etmekle, vurmakla falan tehdit ediyor. İlişkimizin bittiğinden eminim ama onun buna ikna olması için ne gibi bir süreç takip edebilirim? Olmayan bi ilişki için yıllarca bekledim anlayacağınız. Hukuki olarak bir şey yaparsam gerçekten istemediğimi anlar diye düşünüyorum. Ne yapmalıyım acaba lütfen bir yol gösterin?

  1. Av. İlker Atamer

   Bu tür şantaj suçlarında tek çözüm hukuki işlem başlatmaktır ancak bunun uzman bir avukatın desteği başlatılması ve takip edilmesi önemlidir.

 4. Mert

  Merhabalar. Arkadaşlık sitesinde biriyle tanıştım, whatsaptan konuştuk, sonra instagrama ekledim. Arkdaş listemin ekran görüntüsünü almış. Whatsapta uygunsuz bikaç video gönderdim maalesef. Şimdi para göndermezsem tüm instagram listeme bu videoyu göndermekle tehdit ediyor. İşin kötü tarafı yurtdışında bu şantajcı kadın. Ne yapabilirim, arkadaş listeme video göndermesini nasıl engelleyebiliriz

  1. Av. İlker Atamer

   Taklitlerimizi bir kenara bırakırsak bu suç tipi konusunda 10 yıla yakındır dosya takibi yapan ve bu alanda Türkiye’de tek uzman hukuk bürosu olarak bizimle iletişime geçerseniz sizi de hızlı bir şekilde şantaj sarmalından çıkartabiliriz.

 5. Yardım

  Instagram üzerinden bana şantaj yapıldı ve kimsenin onları bulamayacağını söylediler ve ellerinde videom olduğu için 2 bin TL para gönderdim bunu yakınlarıma ve gerekli kurum yerlerinde paylaşacakları söylediler bu kişiler iddia ettikleri gibi bulunmuyor mu şikayetçi olamıyor muyuz ?

  1. Av. İlker Atamer

   Hukuki işlem neticesinde yakalattığımız ve hakkında kamu davası açılan yurtiçinde ve yurt dışında çok sayıda kişi bulunuyor. Şantaj suçu konusunda hukuki destek almak için bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!