+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

boşanma istatistik

Boşanma İstatistikleri

Boşanmalara ilişkin istatistikler her yıl Adalet Bakanlığı ve ayrıca TÜİK tarafından yayınlanmaktadır. Adalet Bakanlığının yayınladığı istatistiksel bilgiler daha çok dava özellikli iken, TÜİK boşanmaların sosyolojik boyutuyla ilgili istatistik yayınlamaktadır.

boşanma istatistikleri

Boşanmaların Davası İstatistikleri

Boşanma davası konulu resmi boşanma istatistiklerine göre, Türkiye’de her yıl yaklaşık 130.000’den fazla boşanma gerçekleşmektedir. Boşanma davalarının sayısı her yıl ortalama 4.000 kadar artmaktadır. Yıllık evlilik sayısı azalış gösterirken yıllık boşanma sayısı artış göstermektedir.

Evliliklerin Ömrü

güncel boşanma istatistikleri bakımından Türkiye’de boşanmaların yaklaşık %4’ü ilk 1 yılda gerçekleşmektedir. Boşanmaların %40’ı ise bir başka deyişle her 10 boşanmadan 4’ü evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşmektedir. Bu istatistikten yola çıkarak evlilikte ilk 5 yılın boşanma davası bakımından bir kırılma noktası olduğunu söyleyebiliriz. Zira boşanmaların neredeyse yarısı evliliğin ilk 5 yılında meydana gelmektedir.

Boşanma Oranları

Boşanma istatistikleri baz alındığında boşanma oranın en yüksek olduğu 3 il, Antalya, İzmir ve Muğla iken, boşanma oranının en düşük olduğu iller ise Hakkari, Şırnak ve Bitlis’tir. Boşanma oranın en yüksek olduğu bölge Ege Bölgesi iken en düşük olduğu bölge ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi’dir. Boşanma davası oranını etkileyen en önemli iki sebep kuşkusuz kültür ve sosyal çevre ile kadının ekonomik bağımsızlığıdır.

Evlilik ve Boşanma Rasyosu

Türkiye’de evlilik ve boşanma rasyosu 20’dir. Bu da 1 yıl içinde oransal olarak 100 evlilik yapılırken 20 boşanma gerçekleştiği anlamına gelir. Türkiye’deki evlenme ve boşanma rasyosu dünya ortalamasının biraz altındadır. ABD, Fransa, Belçika, İspanya gibi gelişmiş ülkelerde bu rasyo 50’yi geçmektedir.

Eşler Arasındaki Yaş Farkının Boşanmaya Etkisi

Türkiye’de boşanmalar baz alındığında ve boşanmış çiftlerin yaşlarını dikkate alındığından istatistiklere göre erkeğin yaşının kadından 1 ila 6 yaş büyük olmasının boşanmaya etkisi bakımından çok büyük bir görülmediği halde, eşlerin yaşlarının eşit olması veya erkeğin kadından 6 ila 10 yaş büyük olması durumunda diğer yaş farklarına göre boşanma sayısında azalış görülmektedir.

Boşanma Davalarının Sebeplerine Göre İstatistikler

Boşanma sebepleri baz alındığında Türkiye’deki boşanma davalarında birincil boşanma gerekçesi şiddetli geçimsizliktir. İkinci yaygın neden terk sebebiyle boşanmadır. Boşanma davalarının üçüncü ana sebebi ise zinadır. Ayrıca zina sebebiyle boşanma davalarını her yıl artış gösterdiği istatistiklere yansıyan bir gerçektir. Bir başka önemli husus ise boşanma sebebi olarak zinanın tam olarak istatistiklere yansımamasıdır. Nitekim bazı boşanma davalarında asıl sebep zina olduğu halde delil yokluğundan ya da ispat zorluğundan veya tarafların çevrelerinden çekinmelerinden dolayı boşanma davası sebebi olarak zina dışında şiddetli geçimsizlik gibi başka sebepler gösterilemektedir.

Kaynak:

http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=18628

http://unstats.un.org/unsd/demographic/products/dyb/dyb2011/Table23.pdf

http://unstats.un.org/unsd/demographic/products/dyb/dyb2011/Table25.pdf

 

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

3 Yorum

  1. Sedat celik

    Sayin avukatim. Ben esimden bosandim iki ay oldu suanda birlikte yasiyoruz bunun cezasi varmidir

  2. Elif

    Boşanma davası açılmadan eşe nafaka davası açılabilirmi?anlaşmalı boşanmaya yanaşılmıyorsa çekişmeli boşanma süreci başlamadan nafaka alınabilirim?teşekkürler

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!