+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

zina boşanma davası

Zina Nedeniyle Boşanma

Zina sebebiyle boşanma, yaygın ifadeyle aldatma nedeniyle boşanma davası aile hukuku açısından kritik bir dava türüdür. Boşanma sebepleri arasında yer alan zina, evli bir kişinin sadakat yükümlülüğünü ihlal etmesidir. Bu ise bir kişinin eşi dışındaki birisiyle evlilik dışı ilişki yaşaması demektir. Daha açık bir ifadeyla aldatma eyleminde bulunmasıdır. Medeni Kanun’da zina tanımı, İslam Hukuku kapsamındaki zinadan farklıdır. Bu bakımdan bekar bir kişinin bekar başka biriyle evlilik dışı yaşadığı ilişkiler hukuken “zina” sayılmaz. Sadece evli eşin, eşini bir başkasıyla aldatması durumu zina olarak kabul edilmektedir. Boşanma davası istatistiklerine göre aldatma nedeniyle açılan davaların sayısı artış göstermektedir. Bunun temel sebebi çiftlerinden beklentilerinin çok artmasıdır. Eşinden beklediklerini bulamayan kişiler beklentilerini daha iyi karşılayan biriyle evlilik dışı ilişki yaşayabilmektedir. Bunun yanında cinsel sorunlar da aldatmayı tetikleyen unsurlar arasındadır.

Aldatma Sebebiyle Boşanma Davası

Zina, Medeni Kanun’da yer alan özel boşanma sebeplerinden birisidir. Zina davası mutlaka çekişmeli boşanma davası olarak görülür. Ancak tarafların asıl boşanma gerekçesi zina olsa dahi diğer her hususta anlaşılması halinde taraflar geçimsizliği sebep olarak gösterip  anlaşmalı boşanma davası ile boşanabilir. Zina sebebiyle boşanma davası için zinanın öğrenildiği tarihten itibaren 6 ay içinde dava açmak gerekir. Zinayı öğrendiği halde 6 aylık hak düşürücü süre içinde dava açmayan veya eşini affeden eşin dava hakkı kaybolur. Ayrıca zina eyleminin üzerinden 5 yıl süre geçmesi halinde yine dava açma hakkı olmayacaktır.

Aldatmak veya zina yapmak suç mudur?

Boşanma davası hakkında sorulardan biri de zinanın suç olup olmadığıdır. Eski Türk Ceza Kanununda yer alan zina suçuna ilişkin madde Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Zina yapmak Yeni Türk Ceza Kanunu’na göre de suç olarak tanımlanmamıştır. Dolayısıyla zina yapmak mevzuatımız çerçevesinde sadece boşanmak ve tazminat talep etmek için bir neden oluşturmakta ancak ceza hukuku anlamında cezai bir yaptırıma sebep olmamaktadır. Dolayısıyla “zina suç mu” sorusunun cevabı kesin ve net olarak “hayır”dır. Ayrıca zina, boşanma hukuku kapsamında bir tazminat sebebi ve mal rejiminin tasfiyesini etkileme özelliği olan bir durumdur.

Zinanın ispatı nedir?

Zina, hukuki sonuçları gereği önemli bir boşanma sebebidir.  Zina sebebiyle boşanmanın bir takım özel sonuçları olduğundan zina delilleri ve aldatmanın ispatlanması son derece önem arz eder. Ayrıca ispat noktasında yaşanan bir sıkıntı açılan davanın reddine de sebep olabileceğinden zina sebebiyle boşanmak isteyen kişilerin mutlaka boşanma avukatı ile hareket etmesini öneririz.

Zina nasıl ispat edilir?

Zinanın ispatlanması için özel bir delil türüne ihtiyaç yoktur. Zinanın ispatı telefon kayıtları, SMS ve e-posta yazışmaları ile mümkündür. Bunun dışında Facebook, Whatsapp, Skype benzeri programlarla yapılan yazışmalar da delil olabilir. İnternet mesajları, otel rezervasyonları, tanık beyanları, fotoğraf ve video gibi farklı delil türleriyle ispatlanabilir. Burada önemli olan zinayı ispatlayan delilin hukuka aykırı olmamasıdır. Nitekim kimi zaman zinayı ispat için hukuka aykırı yoldan elde edilen delil suç unsuru taşıyabilir. Bu nedenle bazen zinayı ispatlamaya çalışan eş hakkında ceza davası açılabilmektedir. Bu itibarla zinayı ispatlayan delillerin dosyaya sunulmadan önce mutlaka boşanma avukatı tarafından analiz edilmesi gerekir. Zina delilleri boşanma davasının kabulünü ve yüksek oranda bir tazminatın alınmasını sağlayabilir. Ancak yanlış bir delillin yanlış bir şekilde kullanılması cezai sorumluluk gibi birtakım  olumsuz sonuçları da beraberinde getirebilmektedir.

Zina nedeniyle 3. kişiye tazminat

Eşi zina yapan kişi, boşanma davasıyla birlikte aldatan eşten tazminat talep edebilir. Bir kişinin eşiyle ilişki yaşayan üçüncü kişiye tazminat davası açılabilir mi? 2019 yılına kadar evli kişiyle evli olduğunu bilerek zina eden 3. şahıslardan tazminat istemek mümkündü. Ancak Yargıtay’ın 2019 yılında verdiği içtihadı birleştirme kararı sonrası artık üçüncü kişiye tazminat yolu kapanmıştır. Bunun sebebi ise evlilik akdinin sadece evliliğin tarafı olan kişilere sadakat yükümlülüğü getirmesidir. Dolayısıyla örneğin koca, eşinden başka bir kadınla ilişki yaşadığında koca, sadakat yükümlüğünü ihlal etmiş yani zina etmiş olmaktadır. Ancak kocanın ilişki yaşadığı üçüncü kişi durumundaki kadın evliliğin tarafı olmadığı için sadakat yükümlülüğü onu bağlamaz. Dolayısıyla aldatma durumunda üçüncü kişiye değil sadece eşten tazminat istenebilir.

Zina nedeniyle boşanma davası süresi

Zina sebepli boşanma davası açma süresi 6 aydır. Bu 6 aylık süre, kişinin zinayı öğrendiği tarihte başlar. Eğer kişi eşinin aldattığını öğrendiği halde bu süre içinde dava açmazsa dava hakkı düşecektir. Zira süre içinde dava açılmamış olması kişinin eşini affetmiş sayılmaktadır. Bu itibarla zinadan itibaren değil zinayı öğrendikten sonra 6 ay içinde açılmayan dava hakkı kaybolur.

Zina Sebebiyle Boşanmanın Mal Rejimine Etkisi

Zina sebebiyle açılan boşanma davasının ispatlanması ve kabul edilmesi halinde, hakkaniyet gerektiriyorsa kusurlu eşin mal rejimi türleri bakımından hakkı olan artık değerdeki payının azaltılmasına veya tamamen kaldırılmasına karar verebilir. Bu bakımdan zina davasını ispat etmek mal rejimi ve mal paylaşımı bakımından önem taşımaktadır.

Av. İlker ATAMER

34 Yorum

 1. Canan

  Merhaba ilker bey ,ben malesef yasak ilişki yaşıyorum .7 yıl oldu .4 buçuk yaşında bir kızım var.bu durumu en başından beri karısı biliyor ama sesini çıkarmıyor.bunun nedeni babasının evşne dönmemek ve keyfince yaşamak nereye kadar giderse ve böylece 7 yılı tamamladı ailesindende kimse bilmiyordu.onunda 8 yaşında kızı var.birileri gidip ailesine herşeyi anlattı ve şimdi bana ve ona taMinat davası açıcakmış 7 yıl sonunda.bunca yıl sonra buna hakkı varmı ? Varsa ne yapmalıyım?birlikte yaşadığın kişinin borçları çok bağkura bile 30 bin borcu var ödeyemediğinden krediler vs.nasıl bid yol izlemeliyiz. Teşekkürler

  1. Av. İlker Atamer

   Zina sebebiyle boşanma davası açmak için, zinanın öğrenildiği tarihten itibaren 6 ay içinde dava açılması gerekir.

 2. Selcuk Gunaydin

  Merhaba Ilker Bey

  Yaklasik 1 ay once esimin beni aldattigini ogrendim . Daha sonrasinda internet uzerinden yazismalarina ve karsilikli fotograf gonderimlerine rastladim . Bu delilleri kendi cep telefonundaki whatsupp uygulamasinda oldugundan daha sonra kendisi silmis .
  Ben ailesini arayarak kizlarinin durumunu anlatip kendileriyle konusmalarini istedigimde bir aksam geldigimde esyalari ve cocugumu alarak evi terkettigini gordum . Iliski yasadigi kisinin adresini daha onceden tespit ettigimden oraya giderek beraber evde olduklarina sahit oldum ve daireden iceri girmeyerek polis cagirdim . Gelen polis ekiplerine durumu anlattim ve islem yapmalarini istedim . Fakat karakolda esimin benim hakkinda darp suclamasinda bulundugunu ogrendim ve zanli olarak ifade verdim . Ifadem sonrasinda yalan beyan nedeniyle ve zina suclamarinda bulundum ve ifadem sonrasinda polis merkezinden ifademin dogruluguna inanildigindan saliverildim . Buolaydan 2 gun sonra dava acma parasini denklestirip bir dilekce ile zina nedeniyle bosanma davasi actim . Bu surede eve , esimin oldugu daireye girmedim cunku tekrar darp suclamasiyla karsilasmak istemedim .
  Bir avukat ile degil dava dilekcesini kendi imkanlarim ile verdim ve sahit gostermedim . Polis raporlarinda ve ifadelerimizde bu mevcut oldugundan sahit gostermedim . Esim oglumuda alarak ailesinin yanina yurtdisina dondu . Benim sormak istedigim bosanma davasi eski esim burada olmadan ne kadar surede tamamlanir ve polis tutanaklariyla iliskisi kesinlesmis olan 3. kisi hakkinda tazminat davasi acabilirmiyim ?

  Tesekkurler .

  1. Av. İlker Atamer

   Aldatma durumunda aldatan eşin birlikte olduğu kişiye yönelik tazminat davası açılabilir. Yargıtay’ın bu konuda daha önce vermiş olduğu bir kararda zina yapan kişinin eşi tarafından, zina yapan kişinin birlikte olduğu kadına açılan tazminat davasında hükmedilen tazminat onaylanmıştı. Davanın ne kadar uzun süreceği ise pek çok değişkene bağlı olmakla birlikte çekişmeli bir davanın hiçbir şekilde 1 yıldan az sürmeyeceğini söyleyebiliriz.

   1. Mehmet

    Zina davasinda karsi tarafin maddi durumuna bakiliyormu odeyecek gucu yoksa işi yoksa ne oluyor

    1. Av. İlker Atamer

     Tazminat miktarı bakımından zina yapan tarafın finansal gücü yargıç tarafından dikkate alınacaktır.

 3. Emine

  Merhaba İlker bey
  3 yıllık evliyim 1 yıldır sorunlarımız vardı.Sorunlarımızın başlangıcı eşimin benim tlfnumda başka birinden gelen msjları görmesi.Bu olaydan sonra 1 yıldır sürekli psikolojik şiddet uygulamaya 1-2 defada tokat olayı oldu.2 hafta öncesi kötü bir şekilde şiddet uyguladı.Hastaneye giderek darp raporu aldım ve emniyete giderek şikayetçi oldum.Eve ve işyerime yaklaşamaması için uzaklaştırma istedim.Ve evlenmeden önce getirdiğim eşyaları alarak evden ayrıldım.Eşyaları alırken anlaşmalı olarak boşanacağımıza ikimizinde birbirimizden hiçbişey talep etöeyeceğine dair protkol gibi bişey imzaladık aramızda.
  Fakat şimdi mesajlarını bulcam tazminat davası açacağım diyerek beni tehdit ediyor.Para ve altın talep ediyor.
  Msj olayının üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçti.
  Bende darp raporuyla beraber tazminat davası açabilir miyim?Kazancım ve kaybım ne olur.Nasıl bir yol izlemeliyim.

  Yardımınızı rica ediyorum.Teşekkürler

  Teşekkür ederim

  1. Av. İlker Atamer

   Zina nedeniyle açılan boşanma davasında tazminat talep edildiyse ve zina ispat edilirse zina yaptığı kanıtlanan eş, aldatılan eşe tazminat ödemek durumunda kalacaktır. Hatta eğer hakim uygun görürse zina yapan eşin mal rejiminden doğan haklarını kısmen veya tamamen kaldırabilir. Bu itibarla zina sebebiyle açılan davalarda ispat konusu son derece önemli olup gerek zina yaptığı iddia edilen eşin gerekse eşi zina yapan kişinin bu tür zina davasını mutlaka profosyonel bir boşanma avukatı ile takip etmesi son derece önemlidir.

 4. yeşil

  merhaba avukat bey eşim beni sürekli aldatıyor telofon unda konuşmalarını mesajlarını yakakadım kendide saklamıyo ama bana sürekli şiddet uyguluyor bunun için ne yapabilirim boşanmadan sadece tazminat aça bilirmiyim üç çocuk var evden gitmek istemiyorum onunda gelmesini yardımcı olursanız ben ankaradayım nasıl iletişim kurarım

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer eşiniz size yönelik fiziki şiddet uyguluyorsa boşanma davasıyla birlikte eşinizin evden uzaklaştırılmasını, oturduğunuz konutun size tahsis edilmesini ve ayrıca nafaka ödenmesini talep etme hakkınız bulunuyor. Dolayısıyla eşinizin şiddetine veya zinasına katlanmak yerine uzman bir boşanma avukatı ile hiç çekinmeden boşanma davası açabilirsiniz.

 5. yeşil

  mrb avukat bey ben zina için dava açmak istiyorum bunun için deliler im var mesaj lar ve konuşma kayıtları delil olurmu birde akraba şahit olurmu benim üstünme birşey yok mal paylaşımı isteyebilirmiyim herşey onun üstüne evin biri kaynımın üstüne biz ödedik

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer eşinizin zinasını ispatlarsanız hakim eşinizin mal rejiminden doğan alacak haklarını kısmen veya tamamen kaldırabilir ki bu son derece lehinize bir durum olur. Telefon mesajları etkili bir zina delilidir ancak mesaj içeriklerinin zina fiilini ne ölçüde kanıtladığı ise daha önemli bir husustur. Konuşma kayıtları da ortam dinlemesi mi yoksa telefon görüşme kaydı mı olduğuna ve ne şekilde elde edildiğine göre yine etkili bir delil olabileceği gibi tam tersi sizi suçlu duruma düşürebilecek bir delil olabilir. Bu itibarla söz konusu delilleri kullanmadan önce uzman bir boşanma avukatından en azından danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederim.

 6. Türkay

  Merhaba avukat bey eşim 5 aylık oğlumuda bana bırakarak bir başka erkeğe kaçtı 4 ay sonra mahkemenin verdiği ara kararla oğlumu benden aldı telefon dokümanları ve mesajları dosyaya koydum kaldıkları otele müzekkere yazıldı gelen cevapta 3 gün birlikte kaldıkları yazıyor oğlumun velayetini alabilir miyim bununla ilgili örnek kararlar var mıdır lütfen yardımcı olun teşekkürler

  1. Av. İlker Atamer

   Normal şartlarda zina yapmak velayeti almada dezavantajlı bir durum yaratır. Ancak çocuğun menfaatini gözetmek zorunda olan hakim bu konuda rapor almaya bile gerek duymadan 5 aylık bir çocuğun anneye olan ihtiyacını dikkate alarak büyük olasılıkla geçici velayeti anneye verecektir. Ancak dava uzun sürer ve çocuk 2-3 yaşlarına gelirse dava sonunda velayeti alma şansınız olabilir.

 7. kenan

  Esim beni aldattigindan dolayi bosanma davasi actim mahkeme gun karar vermedi daha ama bu sirada esim bu ev benimde hakkim diyerek kapima dayandi polis cagirdim ve polis esimi goturdu.esimin eve girmemesi ve kullanmamasi icin ne yapmaliyim.

 8. Reyhan

  Merhaba av bey ben ben yıllarca eşim yaptığı maddi ticari hatalardan dolayı çok sıkıntılı günler yaşadım ve neticede eşimi aldattım..sonunda açığa çıktı ve itiraf ettim,saklamadim..şu an boşanma davası açmak üzere bana ve ben mahkemede inkar etmeyecegim.size sorum şu ki eşi savcılık kararı ile benim tüm gsm kayıtlarımı istese sesli görüşme resim mesaj içeriklerime ulaşabilirimi?

  1. Av. İlker Atamer

   GSM arama ayrıntıları savcılık tarafından değil mahkeme tarafından ilgili operatörlerden istenebilir ancak zaten zina fiilini mahkemede kabul edecekseniz bunun ispatlanması için bu tür kayıtların çıkartılmasına gerek kalmayacaktır.

 9. Asiye

  Merhaba avukat bey ben esimle 5 yildir evliyim 3 cocugum var biri 5 diger ikisi 2 yasinda esimle aramizda hep sorunlarimiz oluyor ben de ondan sikildigim icin bir baskasiyla birlikte yim bundan 3 ay once esim onu aldatigimi ogrendi dava acacam dedi cocuklarini sana vermiyecem diyerek hep beni korkutuyot onu aldatim diye boyle bir hakka sahip mi bide bosanma dsvasi acsan en erken nezamsn biter

  1. Av. İlker Atamer

   Zina teorik olarak velayet hakkını doğrudan etkilemez ancak zinanın niteliği, bunun kişilik ve yaşam tarzı ile ilişkisi nedeniyle bazı durumlarda hakimin velayet kararını dolaylı da olsa etkilemektedir. Boşanma davasının süresi konusunda net yorum yapabilmek için davanın hangi tür boşanma davasının nerede hangi delillerle açıldığını bilmek gerekir.

 10. Zehra

  İyi günler avukat bey 6 yolluk evliyiz eşim defalarca aldattı çoğunu da ben bekarım diyerek kanırmış 2 oğlum var eşimin maddi durumu iyi ve benim üstüme biley yok Zina yaptığına dair otel rezervasyonu var elimde omlarına gönderdiği hediyelerin çıktısı var bunlar bana nafaka ve tazminat hakkı doğurur mu 3. Kişi evli olduğunu biliyor beni telefon da tehdit ediyor ona da tazminat davası açabilir miyim

  1. Av. İlker Atamer

   Eşinizin zinasını ispatlarınız hem alacağınız manevi tazminat miktarı hem de mal rejimi yönünden avantajınız olur. Geliriz yoksa veya boşanma durumunda maddi durumunuz olumsuz etkilenecekse kendiniz için ve velayeti alırsanız çocuklarını ziçin nafaka alabilirsiniz.

 11. fadime

  Merhaba avukat bey ben esimden ilgi gurmedim icin baska biriyle gurusmeye basladim esim hem cocuma hem bana surekli siddet oyguluyor bende dekce verip kacarsam.bosanmada mahkeme cocumu alabilir miyim yada gure bilir miyim

  1. Av. İlker Atamer

   Velayet konusu çok fazla değişkene bağlıdır. Detaylı bir görüşme yapmadan velayetin kime verileceği konusunda yorum yapmak mümkün değil.

 12. Mavi

  Merhaba ilker bey annem adına size bir konuda sorum olcaktı. Babam evlendikleri günden beri annemi aldatıyor siddet uyguluyor sefalet içinde yaşatıyordu. biz cocukları olarak cok defa yakaladık ama annem üzülmesin diye söylemiyoduk. Bu son aldatmasındada msjlarında arama kayıtlarında ahlaksız konuşmalarınada şahit olunca delilleri kendimize gönderip anneme söyledik ve boşanmasını istedik. 2 evimiz var biri miras onun adına diğeride icralık yine onun adına hem emekli hemde calışıyo buna delillerle birlikte annem zina davası acsa evlere hakkı olurmu bilgilendirirmisiniz

  1. Av. İlker Atamer

   Belirttiğiniz dellilerle anneniz boşanma davası açabilir ancak boşanma davasında mal paylaşımı yapılmaz. Boşanma davası ile mal rejimi davası farklı hukuki süreçlerdir.

 13. ayse

  eşim 3 yıl önce beni aldatmıştı sadece konuşma kayıtları vardı. görüştüğü kişiye hakaret ve tehdit etmiştim. O da evli oldugunu bilmedigini ve esimin onu rahatsiz ettigini soyledi. eşimi affettim. Uzerinden 3 yıl geçti. 3. sahisa tazminat davası açma hakkım var mı? Teşekküler şimdiden cevabınız için.

  1. Av. İlker Atamer

   Aldatma nedeniyle 3. kişiye açılacak tazminat davasının 2 yıl içinde açılması gerekir. Hak düşürücü süre sizin olayınızda geçmiş görünüyor.

 14. Umit

  Merhaba avukat bey . Benim eşim beni başkasıyla whatsap ta konusarak aldattı ve ben bunu yakaladım ve 4 aydır konusoyolarmis ve ben konuştuğu kişiyi aradım oda evliymis. Konuştuğu kişi konuşmaları doğruladı bende bulari duyduktan sonra eşime tokat attım oda polise giderek uzaklastirma aldı. Bizim 2 çocuğumuz var biri 3 yaş biri 9 yaşında. Benim ne yapmam gerekiyor ben artık boşanmak istiyorum ve ne konustularini nasıl öğrenebilirim cocuklarimin velayetini alabilirmi yim 3.kişiye dava alabilirmi yim bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim.

  1. Av. İlker Atamer

   Aldatılan taraf olarak mağdur olan tarafın şiddete veya hakarete başvurmadan dava açması uygun olacaktır. Bize telefonla ulaşırsanız zina davası konusunda hukuki destek alabilirsiniz.

 15. Ayhan40

  İyi günler ben Azerbaycan vatandaşı bayan ile evlendim bayanın bir erkekle resimlerini tlf dan gördüm erkekle birliktelik ve evde uygunsuz resimlerini kendileri çekmiş ve onları aldım daha öncede bayanın Azerbaycan’da fuhusdan görüntüsü varmış video kaydına ulaştım aldım polisler yakalamış bayana bu deliller ile boşanma davası açtım iki ay oldu ama bayan adresi olmadığından tebligat yapılamıyor kendisine ulaşılamıyor ben ne yapmalıyım bir an önce boşanmak icin

  1. Av. İlker Atamer

   Davalının yurt dışında olduğu ve adresinin bilinmediği durumlar maalesef en çetrefil boşanma davası türüdür ve yıllarca sürebilir. En azından süreci kısaltmak ve hızlı bir şekilde boşanmak için bir boşanma avukatından hukuki destek alabilirsiniz.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!