202002.02
1
0

Instagram Dolandırıcılığı Suçu

Instagram Dolandırıcılığı Suçu

Instagram dolandırıcılığı suçu, Internet Dolandırıcılığı Suçunun bir alt dalı olup Instagram isimli sosyal medya sitesi veya uygulaması üzerinden işlenen dolandırıcılık suçlarını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Instagram dolandırıcıları diğer tüm dolandırıcılar gibi öncelikle mağduru etkileyip ağa düşürmek için kullandıkları ve “yem” olarak tabir edilen cazip bir teklif ile işe koyulmaktadır. Dolandırıcıların “yem” olarak kullandığı teklif, kimi zaman bir kazanılan bir ödül, çekilişten çıkan bir hediye, kimi zaman ücretsiz bir ürün veya hizmet ve kimi zaman da paradır. Dolandırıcılar bu şekilde mağduru etkileyebilecek ve tuzağa çekebilecek bir yem ile birlikte Instagram’da reklam yayınlamaktadır. Mağdur, Instagram’da gezinirken dolandırıcıların cazip ve çekici görünümlü reklamına tıklayarak ilk iletişimi kurmakta ardından da dolandırılma süreci verilen bir telefon numarası üzerinden ilerleyen WhatsApp sohbeti ile devam etmektedir.

instagram dolandırıcılığı

Instagram Dolandırıcılığı Eylemleri

Instagram dolandırıcıları, sağdan soldan duydukları bir takım hukuki terimleri birleştirip anlamsız şekilde kullanarak mağdurun kafasını karıştırmakta ve paniğe sokmaktadır. Masak bloke, banka blokesi, kara para aklama, haciz, el koyma gibi hukuki terimleri ilgisiz ve alakasız şekilde kullanarak mağdura gönderdikleri mesajlarla kafa karışıklığı oluşturan dolandırıcılar bu şekilde mağdurun para ödemeye ikna etmeye çalışmaktadır. Instagram dolandırıcılığı suçunda sık bir şekilde sahte belgeler kullanılmaktadır. Dava açıldığına dair sahte e-devlet ekran görüntüsü, sahte mahkeme kararı, sahte iddianame, sahte banka dekontu en çok kullanılan sahte belgeler arasındadır. Mağduru ikna edip kandırmak için üçüncü kişilere ait nüfus cüzdanı, kimlik belgesi hatta bir şekilde internete sızmış olan başkalarına ait avukat kimlik kartları dahi Instagram’da dolandırıcılık yapan kişiler tarafından sıkça kullanılmaktadır. Tüm bu sahte belgelerin amacı mağduru kandırmak ve daha fazla para göndermesi için ikna etmektir.

Parasını Geri Almak İsteyen Tekrar Dolandırılmaktadır

Instagram dolandırıcılığı suçunda bir başka önemli detay ise, parasını dolandırıcıları kaptırıp geri almaya çalışan mağdurun tekrar dolandırılması durumudur. Dolandırıcılara yukarıda anlatıldığı şekilde bir miktar para kaptıran mağdur, parasını geri almak için tekrar dolandırıcılarla temasa geçmekte ve dolandırıcılar de parasını geri almaya çalışan mağduru çoğu zaman parasını geri verme vaadiyle tekrar dolandırmaktadır. Paranın iade edilmesi için depozito veya vergi ya da masraf yatırılması gerektiği, bu paralar yaraşa ancak paranın geri iade edileceği gibi bir takım asılsız beyanlarla mağdur tekrar para göndermeye ikna edilerek yeniden dolandırılmaktadır. Mağdur artık pes edip dolandırıcılara para göndermeyi kestiğinde ise Instagram dolandırıcıları bu sefer mağduru asılsız sözlerle tehdit edip korkutma hatta şantaj yapma yoluna başvurmaktadır. Dolayısıyla, dolandırılan bir para söz konusu ise paranın geri alınmasının yegane yolu hukuki süreç başlatmaktır.  Instagram dolandırıcılığı mağduru olan kişilerin dolandırıcılarla iletişimi kesip delil niteliği taşıyan yazışma ve dekontlarla birlikte bize başvurması bizden hukuki destek alabilecektir.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve yazılar Av. İlker ATAMER’e ait olup, sitedeki yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından e-imzalı zaman damgası ile kayıt altına alınmıştır. Sitedeki makale ve yazıların yazılı izin olmaksızın kısmen veya tamamen kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında hem hukuki hem cezai işlem yapılacaktır.

Soru veya yorum yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. *