+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

bitcoin şantaj mail

Bitcoin Şantaj Maili

Bitcoin şantaj suçu, Bitcoin‘in popüler hale gelmesiyle ortaya çıkan bir şantaj suçu tipidir. Diğer şantaj suçlarından farklı olarak bu suç tipinde ödeme, banka veya Western Union üzerinden değil doğrudan Bitcoin transferiyle istenmektedir. Bitcoin şantajı suçunda ödemenin özellikle Bitcoin ile istenmesinin sebebi kimliğini gizleyen failin kendini deşifre etmek istememesidir. Zira Bitcoin Hukuku ve Dijital Paralar başlıklı makalemizde açıkladığımız üzere Bitcoin transferleri belirli alfanumerik kodlardan oluşan adreslere yapıldığından bu transferler tamamen anonim şekilde gerçekleşmekte kimin kime transfer yaptığı asla bilinmemekte ve takip edilememektedir. Bu özelliği nedeniyle Bitcoin, kimliğini gizleyerek suç işlemek isteyenler ve email şantaj suçu için uygun bir ödeme aracı olmaktadır. Dolayısıyla aşağıda değinileceği üzere Bitcoin isteyen şantaj maili aynen kripto para ve Bitcoin dolandırıcılığı gibi son dönemde sık karşılaşılan bilişim suçları tiplerindendir.

bitcoin şantaj

Email Şantaj ve Bitcoin

Bilgisayar konusunda uzman olan ve “hacker” olarak tanımlanan kişiler, spyware, malware, keylogger tarzı zararlı ve casus yazılımları uzaktan bilgisayara yükleyip bilgisayarın kontrolünü ele geçirebilmektedir. Hatta bu tür zararlı yazılımlar ziyaret edilen sitelerde kullanılan şifrelere kadar herşeyi kayıt altına aldığı gibi webcam türü donanımları dahi çalıştırabilmekte ses ve görüntü kaydı yapabilmektedir. Bitcoin şantajı suçunda, fail mağdura e-posta ile ulaşmakta ve şantaj içerikli bir email göndermektedir. Şantaj emaili içerik olarak iki şekilde gelmektedir. Birincisi mağdurun müstehcen görüntüsünün kaydedildiği ve kendisine bitcoin ile ödeme yapılmazsa bu görüntülerin mağdurun yakınlarına gönderileceği tehdididir. İkinci tür email şantaj içeriğinde ise mağdurun bilgisayarına fidye yazılımı yüklendiği ve bitcoin ile ödeme yapılmazsa fidye yazılımı ile bilgisayardaki tüm bilgilerin silineceği tehdididir.

Özel Video Kaydı ile Bitcoin Şantajı Maili

Şantaj suçu emaili eğer İngilizce ise genelde “I setup a malware” veya “I installed a malware” cümlesi ile başlamaktadır. Ardından da “make the payment through Bitcoin” cümlesi ile bitmektedir. Şantaj emaili içeriğinde özetle web camera veya webcam ile özel görüntü kaydı yapıldığı söylenmektedir. Daha sonra ise bitcoin ile para gönderilmezse söz konusu özel videonun ifşa edileceği tehdidi yer almaktadır. Bu tür video şantaj suçu ve email şantajı suçlarında genelde ödeme olarak 1900 USD karşılığı veya daha fazla bitcoin talep edilmektedir. Bunun yanında “verilerinizin bütünlüğünü kontrol edin” başlıklı Türkçe Bitcoin şantaj maili atılan durumlar da mevcuttur. Bu suçun ortak notası ödemenin her zaman kripto para ile isteniyor olmasıdır.

Malware İle Video Kaydı ve Fidye Yazılımı

Fidye yazılımları ve zararlı yazılımlar masaüstü işletim sistemlerinden (Mac OS, Windows vs) mobil işletim sistemlerine (Android, iOS vs) geniş bir yelpazede işlevselliğe sahiptir. Bu tür fidye yazılımları masaüstü bilgisayara uzaktan yüklenebildiği gibi bir websitesindeki veya bir emaildeki bağlantıya tıklanması halinde de bilgisayara yerleşebilmektedir. Ardından bilgisayarın işletim sistemini kilitleyen virüs nitelikli bu yazılımlar özel bir kod girilmediği takdirde diskteki tüm veriyi kullanılmaz hale getirebilmektedir. Bu suç tipinde de aynı şekilde ödeme özellikle dijital paralarla istenmektedir.

Hukuki ve Teknik Destek

Şantaj içerikli emaillerin bir kısmı fake, daha açık bir ifadeyle sahte olabilmektedir. Ancak eğer Bitcoin şantaj maili içeriğinde mağdura ait bir e-posta adresinin şifresi yer alıyorsa bu durumda şantaj emailini ciddiye alıp hukuki destek almakta fayda vardır. Ayrıca, bu tür bir Bitcoin şantaj suçu nedeniyle mağdur olan kişiler bizden hukuki destek alabileceği gibi ayrıca mağdura ait bir görüntü kaydı yapılmışsa bunun paylaşılmaması veya paylaşılmışsa kaldırılması konusunda da bizden teknik destek alabilirler.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve yazılar Av. İlker ATAMER’e ait olup, sitedeki yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından e-imzalı zaman damgası ile kayıt altına alınmıştır. Sitedeki makale ve yazıların yazılı izin olmaksızın kısmen veya tamamen kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında hem hukuki hem cezai işlem yapılacaktır.

1 Response

  1. Magdur

    Merhabalar ben de bitcoin şantaj emaili aldım ama önce ciddiye almadım ardından bazı face arkadaşlarım kendilerine benle ilgili özel görüntü mesajı gittiğini söyledi. Bu olayın o emaille alakası olabilirmi ve eğer öylseyse bu noktadan sonra yapabilecek birşey varmı?

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!