+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

bilişim avukatı

Bilişim Avukatı

Bilişim avukatı, bilişim suçları ve internet başta olmak üzere bilişimin hukukla buluştuğu alanda çalışan avukattır. İnternet ve bilişim alanındaki gelişmelerle bilişim hukukuna ilişkin yasal düzenlemelerin yapılması kaçınılmaz  olmuştur. Ayrıca bilişim suçları olarak tanımlanan yeni suçların ortaya çıkması bilişim alanında hukuki düzenlemeleri beraberinde getirmiştir.  Dolayısıyla, bilgi teknolojileri dünyasını düzenleyen yeni yasalar çıkmasıyla birlikte bilişim hukuku olarak anılan yeni bir hukuki alan doğmuştur. Bu alanda uzman avukatlar, başta e-ticaret hukuku, internet hukuku ve bilişim suçları konularında görev yapar. Bilgisayar ve internetin, hukuki bir ihtilafa konu olması halinde bilişim suçu avukatı gündeme gelecektir. Bir başka deyişle bu alanda çalışan avukatların görevi bilgisayar ve internetin hukukla kesiştiği noktadır. Yaklaşık 20 yıldır hukuk pratiği içinde olan ve İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi yürütme kurulu üyesi olarak görev yapmış bir bilişim avukatı olarak konunun detayına girelim.

Bilişim Avukatı olmanın farkı nedir?

Bir avukatın, bilişim davalarıyla ilgili olarak avukatlık hizmeti verirken konuyu analiz edebilmesi açısından bilişim teknolojilerine ve terimlerine hakim olması gerekir. Bir bilişim davasında avukatın müvekkiliyle iletişim kurabilmesi ve davanın özünü anlayabilmesi için teknoloji bilgisi gereklidir. Nitekim, avukat ile müvekkilin aynı ortak dili konuşuyor olması, sağlıklı bir iletişim bakımından kuşkusuz önemlidir. Ancak bilişim olaylarının teknik ayrıntısını anlamayan hukukçuların bir bilişim davasında gerekli hukuki desteği vermesi beklenemez. Bilişim suçlarında deliller dijital olduğundan, avukatın dijital delilleri analizi açısından adli bilişim bilgisinin olması gerekir. Ayrıca bilişim avukatları bakımından bir başka çalışma alanı da internet hukukudur. İnternette içerik çıkartma ve erişim engelleme gibi konular ve ilgili mevzuat, internet hukukunun konusunu oluşturmaktadır. Dolayısıyla bilgi teknolojisi uzmanı avukatların aynı zamanda internet hukuku avukatı olması gerekmektedir.

E-Ticaret Hukuku

E-ticaret hukuku da bilişim hukuku uzmanı olan avukatların çalıştığı alanların başında gelmektedir. İnternet siteleri üzerinden çevrimiçi (online) olarak yapılan her türlü ticari aktivite “e-ticaret” olarak kabul edilmektedir. Bu itibarla ticari sitelerin ve online sitelerinin e-ticaret mevzuata uygun olması gerekir. E-ticaret ve alışveriş sitelerinin, e-ticaret  kanunu ve diğer bağlantılı mevzuata uygun hale getirilmesi  önemlidir. Ayrıca, bu tür alışveriş ve e-ticaret siteleri için gereken sözleşme ve diğer belgelerin hazırlanması da bilişim avukatlarının görev alanına girmektedir. Bu bakımdan elektronik ticaret hukuku avukatları, Elektronik Ticaret Kanunu, mesafeli sözleşmeler, izinli pazarlama ve benzeri e-ticaret hukuku alanlarında tecrübe ve uzmanlık sahibidir. Bu alanda görev yapan avukatların uzman olduğu bir diğer konu da internet içerik meseleleridir. Gerçekten bilişim alanında uzman avukat arama faaliyetinde en çok ihtiyaç duyulan avukatlar başında bunlar gelmektedir.

İnternetten İçerik Çıkartma ve Haber Kaldırma

Bilişim alanında çalışan hukukçuların bir başka çalışma konusu “internet hukuku” veya “itibar yönetimi” olarak bilinen ve internetteki hukuka aykırı içeriklerin çıkartılması işlemleridir.  Karalayıcı, hakaretamiz ve benzeri nitelikteki hukuka aykırı içerikler bakımından içerik çıkartma ve erişim engelleme yapılmaktadır. İnternetten haber kaldırma ve Google silme ve Google içerik kaldırma ile hukuka aykırı içerikler sebebiyle erişim engelleme konuları bu anlamda bilişim hukuku alanına girer. Aynı şekilde Youtube video silme işlemleri de internet hukuku alanına giren güncel konular arasındadır. Bazı şirketler tarafından verilen itibar yönetimi hizmeti içerik çıkartmaktan ziyade geriletme amacı taşır. Daha açık bir ifadeyle internete yeni içerikler ekleyerek olumsuz içerikleri arama sonuçlarında geriletmeyi amaçlar. Ancak bilişim avukatı olarak olumsuz içerikleri geriletmek yerine bunları tümden çıkartarak soruna kesin çözüm sunuyoruz. Zira, çıkartma yapılmadan sadece geriletme yapılan içerikler zamanla tekrar arama sonuçlarında üstlere çıkabilmektedir. Bu itibarla ajans veya itibar yönetimi olarak lanse edilen yerler yerine avukatlarla çalışılması uygun olacaktır.

Bilişim Suçları Avukatı

Bilişim suçları, bu tür avukatların temel çalışma alanı olduğundan “bilişim suçları avukatı” sıfatı da kullanılmaktadır. Nitekim, bilişim suçları ve cezaları, bilişim avukatlarının uzmanlık alanına giren en temel konulardır. Bilişim suçları konulu ceza soruşturması veya davalarında şikayetçi veya şüphelileri bilişim uzmanı avukatlar temsil etmelidir. Bilişim alanında çalışan avukatlar, bir nevi bilişim alanında uzmanlaşmış, teknik bilgisi olan ve bilişim davalarında tecrübeli bir ceza avukatı türüdür. Dolayısıyla herhangi bir bilişim suçu konulu soruşturmada, mutlaka bilişim alanında uzman bir hukukçuyla çalışılması önemlidir. Zira dosyanın öncelikle avukat tarafından okunup anlaşılması ve buna göre savunma ve beyanların hazırlanması gerekir. Bilgisayar ve internet suçları konulu savcılık soruşturmaları son yıllada hızlı bir şekilde artmaktadır. Aynı şekilde bu tür suçlar nedeniyle açılan ceza davaları da istatistiksel olarak yükselmektedir. Bu nedenlerden dolayı bu alanda çalışan avukatlara olan ihtiyaç sürekli artmaktadır.

Bilişim Avukatının Uzman Olduğu Bilişim Suçları Nelerdir?

Doğrudan bilişim sisteminin kendisini hedef alan suçlar, bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girme ve bilişim sistemini engelleme veya bozma suçlarıdır. Verilere yönelik suçlar “bilişim sistemindeki verileri bozma, yok etme, değiştirme ve sisteme veri ekleme” suçlarıdır. İnternet ve teknoloji avukatları açısından pratikte en çok rastlanan suç tipi budur. Bilişim hukukçularının sık karşılaştığı bilişim suçlarından diğeri ise banka veya kredi kartlarına yönelik işlenen suçlardır. Bunlar “başkasına ait kredi kartını kullanma”, “sahte kredi kartı üretme, satma, satın alma” suçlarıdır. Kredi kartı kopyalama suçu tipinde bir bilişim sisteminin varlığı gerekmese de kredi kartlarına yönelik bu suç bilişim suçları başlığı altındadır. Bunlara ek olarak Facebook şantaj suçu ve Skype şantaj suçu ve Whatsapp şantaj suçu ve genel olarak şantaj suçu ve siber zorbalık da bilişim hukukçularının görevine girmektedir. Benzer şekilde casus program ile izleme ve dinleme suçları da bilişim suçu olarak bu kapsamdadır. Son olarak ayrı bir kategori olarak bilişim hırsızlığı suçunu bunlara eklemek gerekir.

Bilişim Hukuku ve Bilişim Suçları

Diğer bilişim suçları, “bilişim alanında suçlar” başlığında düzenlenmeyen ancak bilişim sisteminin araç olarak kullanıldığı suçlardır. İnternet dolandırıcılığı suçu, İnternet yoluyla hakaret ve şantaj suçu bu tür suçlara örnektir. Aynı şekilde özel hayatın gizliliğini ihlal ve müstehcenlik suçu ile kripto para dolandırıcılığı ve Bitcoin dolandırıcılığı suçları bu kategoridedir. Dolayısıyla bilişim uzmanı sıfatlı avukatların bu tür siber suç alanında uzman olmasa beklenmelidir. Ayrıca internet suçları da bilişim suçları kategorisi altında değerlendirilen suç tipleridir. Bilişim suçları mevcut olduğunda ister şikayetçi/mağdur isterse şüpheli/sanık olsun bilişim suçu avukatı ile çalışılması uygundur. Atamer Hukuk Bürosu’nun bilişim hukuku alanında uzmanlaşmış tecrübeli kadrosuyla çalışmak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

25 Yorum

 1. Av. İlker Atamer

  Bu tür şantaj suçları konusunda uzman bir bilişim avukatı olarak size önerim hiç vakit kaybetmeden bu konuda uzman bir avukatla çalışmanız. Herhangi bir adım atmamanız veya şantaja boyun eğip faile para vermeniz çözüm olmayacaktır.

 2. Av. İlker Atamer

  Aboneliği size ait olan bir internet hattı üzerinden bir bilişim suçu işlenmesi halinde IP sorgulamasından sizin adınız gözükeceğinden bu sizi doğrudan şüpheli hatta sanık yapabilir.

 3. Av. İlker Atamer

  Eğer yazılımı satın aldığınızı gösteren fatura ile talepte bulunursanız yazılım firmasının size lisans yerine geçen bir belge vermesi gerekir. Eğer vermezlerse fatura ile birlikte Polis tutanağını beraber muhafaza ederseniz herhangi bir lisanssız yazılım kullanma iddiasıyla karşılaşmanız halinde bunları delil olarak kullanabilirsiniz.

 4. Av. İlker Atamer

  Sevil Hanım bize telefonla ulaşırsanız bu konuda uzman bir hukuk bürosu olarak bizden avukatlık hizmeti alabilirsiniz.

 5. Av. İlker Atamer

  “Mahkeme devam etmekte” dediğinize göre dosyanın kovuşturma aşamasında olduğunu anlıyorum. Dolayısıyla tedbir konulmuş hesaplarınız varsa ve tedbirin kaldırılmasını istiyorsanız itiraz dilekçesi vermeniz gerekir. Ancak netice almak adına alelade bir itiraz yapmak yerine bu konuda uzman bir avukatın itiraz başvurusu yapması uygun olacaktır. Ayrıca itirazdan sonuç alamazsanız ve mahkeme sonucunda mahkumiyet kararı çıkarsa bloke konmuş hesaplarınızdaki para müsadere edilecektir.

 6. Av. İlker Atamer

  Kumar ve bahis dolandırıcılığı suçları konusunda uzman bir hukuk bürosu olarak bize başvurursanız kaybettiğiniz paraların hukuki yoldan tahsili için bizden hukuki destek alabilirsiniz.

 7. Av. İlker Atamer

  İfadeye mutlaka bir bilişim avukatı ile gitmenizi veya en azından bir bilişim avukatından danışmanlık hizmeti aldıktan sonra ifade vermenizi tavsiye ederim.

 8. Av. İlker Atamer

  Bu konuda uzman bir hukuk bürosu olarak bize başvurmanız halinde ailenizin veya üçüncü kişilerin haberi olmaksızın yasal süreç başlatabiliriz.

 9. Av. İlker Atamer

  Muhtemelen bizi taklit eden acemi avukata denk geldiniz. Bize telefon veya e-posta ile ulaşırsanız hukuki destek alabilirsiniz.

 10. Av. İlker Atamer

  Bankanın güvenlik noktasına bir kusuru olup olmadığı ve bu tür hacker saldırıları için müşterileri korumak adına gerekli güvenlik önemlerini yeteri kadar alıp almadığı önemlidir. Yoksa tek başına şifre girerek işlem yapış olmak bankayı tek başına sorumluluktan kurtarmaz. Tüketici mahkemesinde dava açabilirsiniz.

 11. Av. İlker Atamer

  Bu alanda uzman bir hukuk bürosu olarak bize başvurursanız hem şantaj suçu bakımından hem de icloud şifrenizin resetlenmesi konusunda bizdendestek alabilirsiniz.

 12. Av. İlker Atamer

  Evet gerek bizzat ilgili kişi tarafından açılan orijinal sosyal medya hesaplarını ve gerekse başkası adına açılan sahte sosyal medya hesaplarını kapatma konusunda hukuki destek veriyoruz.

 13. Av. İlker Atamer

  Evet bu tür içeriklerin hem ilgili sitelerden hem de google’dan kesin olarak kaldırılması konusunda bizden hukuki destek alabilirsiniz.

 14. Av. İlker Atamer

  Evet hem bankaya hem banka personeline karşı tazminat davası açma hakkınız bulunuyor.

 15. Av. İlker Atamer

  Oynadığınız filmle alakalı sözleşmenizin olup olmadığı, söz konusu sahnelerin yayını için rızanız olup olmadığına göre yasal işlem yapılması ve içeriklerin interntten çıkartılması mümkün olacaktır. Bizimle telefonla iletişime geçip detalı bilgi alabilirsiniz.

 16. Av. İlker Atamer

  Fotoğrafların teknik analizi ve karşılaştırması için birlikte çalıştığımız bilişim uzmanlarından bu konuda destek alabilirsiniz.

 17. Atabey

  Merhaba bugün haberlerde yasa dışı bahislerle ilgili haber izledim dört ay önce facebookda sponsoru bir bahis sitesi karşıma çıktı merak ettim üye oldum fakat siteye para yüklemedim nede bahis yaptım öyle kaldı bundan dolayı bir mağduriyet yaşarmıyim saygılar

  1. Av. İlker Atamer

   Hayır yasadışı bahis sitelerine üye olmak tek başına suç teşkil etmez. Oyun oynanması halinde para cezası gerektiren bir hukuka aykırı eylem söz konusu olacaktır.

 18. yıldız

  Merhaba benim bilişim suçları davam var Cuma günü Sinop’ta yaşıyorum ve bilişim suçları avukatı bulamıyorum.2 avukata başvurdum ancak bilişim davaları almadıklarını söyledikler.Başka avukat tanıdığım bildiğim yok baroya başvursam bana avukat bulurlar mı ?Çok zor durumdayım.

  1. Av. İlker Atamer

   İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler dışında gerçek anlamda bilişim avukatı bulmanız pek mümkün değil maalesef. Ancak şehir dışından bir bilişim avukatı ile çalışmanız mümkün.

 19. cansel çelik

  merhabalar. BİGO LİVE adlı canlı yayın platformunda yayıncılık yapmıştım bir ara. o esnada goruntum cekilmiş ve başka sitelerde reklam olarak yayınlamış. herkese açık bir platform oldugu için birşey yapamıyormuyum veya şikayet etsem kaldırılır mı onu da bilmiyorum tek merakım bu. bunun için avukata para ödüyormuyum onu da bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Özel hayatın gizliliğini ihlal eden veya müstehcen nitelikteki görüntülerin hızlı bir şekilde internet ortamından kaldırılması için bizden hukuki destek alabilirsiniz.

 20. Mücahit Karayel

  Sahte bitcoin borsasına arbitraj yaparken dolandırıldım site dolandırıcıymış beni telegramdan üye olduğum sinyal grubu yönlendirdi lütfen yardımcı olun bana

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!