+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

sözleşme nasıl yapılır

Sözleşme nedir?

Sözleşme, birden fazla kişinin hukuki bir netice oluşturmak amacıyla belirli bir konu üzerinde vardığı anlaşmadır. Sözleşmeler yazılı olabileceği gibi sözlü de olabilir. Ancak ispat kolaylığı açısından her zaman yazılı sözleşme türü nü tercih etmek yerinde olacaktır. Bir metnin sözleşme olabilmesi için en az iki kişinin irade beyanını yansıtması gerekir. Tek taraflı bir beyan sözleşme niteliği taşımaz olsa olsa taahhüt niteliği taşıyabilir.

Sözleşme Nasıl Hazırlanır?

Sözleşme sözlü olabileceği gibi yazılı olabilir. Örneğin kira sözleşmesi yazılı olabileceği gibi sözlü de yapılabilir. Bazı sözleşme tiplerinde sözleşmenin sözlü olması geçerlilik bakımından gerekli değilse de hukuki bir ihtilaf çıktığından ispat bakımından sözleşmenin yazılı yapılması her zaman faydalıdır.  Ancak kanunlarda bazı tip sözleşmelerin geçerli olması için yazılı olarak yapılması hatta bazı sözleşmelerin yazılı yapılmaktan öte noterlerde veya tapuda yapılması geçerlilik şartı olarak düzenlenmiştir. Sözleşe nasıl yapılacak olursa olsun önemli sözleşmelerde mutlaka bir sözleşme avukatı ile çalışmak uygun olacaktır.

Sözleşme Türleri Nelerdir?

Belirli tip sözleşmeler başta Borçlar Kanunu olmak üzere çeşitli kanunlarda özel olarak düzenlenmiştir. Örneğin mal rejimi sözleşmesi, gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi gibi. Ancak sözleşme serbestisi çerçevesinde hukuka ve ahlaka uygun olmak koşuluyla kanunlarda yazılanlar dışında taraflar istedikleri türde sözleşmeyi hür iradeleriyle akdedebilirler.

Satış Sözleşmesi

En sık kullanılan sözleşme türlerinden birisi olan satış sözleşmesi taşınabilir bir malın mülkiyetinin bir kişiden bir başka kişiye aktarılması için yapılan bir sözleşmedir. Satış sözleşmelerinin bazı türleri (gayrimenkul, otomobil vs) özel şekle tabidir ve sıradan yani adi yazılı sözleşme ile yapılamaz.

Kira Sözleşmesi

Kira sözleşmesi, bir menkul veya gayrimenkul malın belirli bir bedel karşılığında kullanım hakkının geçici bir süreliğine başka bir kişiye verilmesidir. Yukarıda ifade edildiği gibi kira sözleşmesi yazılı olarak yapılmak zorunda değildir. Ancak sözleşmenin varlığı veya sözleşme maddeleri konusunda bir uyuşmazlık çıkma ihtimaline binaen ispat bakımından yazılı sözleşmesi yapılması daha uygun olacaktır. Kira sözleşmesi yaparken, kira sözleşmelerinde TL zorunluluğu, Kira sözleşmelerinde depozitonun iadesi ve kira sözleşmelerinde kira artış oranı gibi hususları göz önünde bulundurmak gerekir.

Hizmet Sözleşmesi

Bir başka sözleşme türü olan hizmet sözleşmesi işçi ile işveren arasında yapılan ve İş Kanunu ve ilgii diğer mevzuata tabi olan özel bir sözleşme türüdür. Bu tür hizmet sözleşmeleri, işveren ile personel arasındaki hukuki ilişkiyi ve karşılıklı sorumluluk ve yükümlülükleri düzenler.

Evlilik Sözleşmesi (Mal Rejimi Sözleşmesi)

Evli çiftler arasında malların nasıl yönetileceğini ve nasıl tasfiye edileceğini düzenleyen evlilik sözleşmesi, özel bir sözleşme türüdür ve noterde düzenleme veya onaylama şeklinde yapılması zorunludur.

Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi

Ev veya apartman dairesi şeklindeki taşınmazların yapımı belirli bir süre aldığından alıcı ve satıcı henüz satışa konu gayrimenkul henüz hazır olmadan alım-satım işlemi yapmak istediğinden uygulamada sıkça başvurulan sözleşme türlerinden birisidir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken, gayrimenkul satış vaadi sözleşmesinin şekle tabi olduğu ve mutlaka noterde yapılması gerektiğidir. Noterde yapılmayan gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri kural olarak hukuken geçerli değildir. Dolayısıyla inşaat firması veya müteahhit noter dışında sözleşme yapılmasını teklif etse dahi bu teklif kabul edilmemeli ve mutlaka sözleşme noterde yapılmalıdır.

Sözleşmenin Noterde Yapılması Zorunlu mudur?

Bazı kanunlarda belirli tip sözleşmelerin noterde yapılması geçerlilik bakımından zorunlu kılınmıştır. Örneğin taşıt satış sözleşmesi, gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi ve mal rejimi sözleşmesi (evlilik sözleşmesi) noterde yapılmadığı sürece geçerli olmaz. Ancak eğer kanunda şekil bakımından geçerlilik şartı olarak noterde yapılması zorunluluğu yoksa diğer sözleşmelerin noterde yapılması zorunluluğu yoktur. Sözleşmenin mevcudiyetini ispat bakımından sözleşmenin yazılı yapılması yeterlidir. Ancak noterde yapılan sözleşme, sözleşmenin varlığını ispattan öte imza itirazına ve sahteciliğe karşı da güvence sağlar.

Av. İlker ATAMER

4 Yorum

 1. Azadeh

  merhabalar , ben Turkiye de degilim , yani aslinda Turk degilim , Istanbulda bir ev satin almak istiyorum , ama orda sozlesmelar bu konuda nasil lar bilmiyorum ve o yuzdan korkiyorum ve yardim istiyorum , siz ev satin almak sozlesmeye imza atmak icin bana yardim etmek icin ne kadar ucret aliyorsunuz ? orda danismak icin yani sizin ofisinde danismak icin ne kadar ucret aliyorsunuz bendan ? bide bu konuda yani ev satin almak yardimci aukat numarasi ve ofisin adresini istiyorum lutfen , oncedan cevabiniz icin tesekkur edirim

  1. Av. İlker Atamer

   İletişim sayfamızdan bize ulaşırsanız gayrimenkul satın alımı ve sözleşmeleri konusunda bizden hukuki destek alabilirsiniz.

 2. Leyla Küçükali

  Merhaba, güzellik merkezinde bir kaç işlem yaptırmak için bir sözleşme imzaladık. Bir seans işlem yapıldı devamını istemiyorum. Vazgeçme şansım var mı?
  150 tl 150 tl 250 tl 250 tl 250 tl yazılı.
  sadece ilk seans için 150 tl verdim.

  1. İmzaladığınız sözleşmeyi görmeden net yorum yapmak mümkün değil. Ancak tüketicilerin alınan hizmetten memnun kalmama durumunda sözleşmeyi feshetme hatta ödediği kısmi bedelin iadesini isteme hakkı mevcuttur.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!