+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

boşanma dilekçesi

Boşanma Dilekçesi

Boşanma dilekçesi, davası açmak için gereken en temel ve hatta en önemli dokümandır. Dolayısıyla, boşama dilekçesinin eksiksiz ve kusursuz olarak yazılmış olması boşanma davasının lehe sonuçlanması bakımından önemlidir. Boşanma davasının kabul edilmesi ve davacının hak ve menfaatlerinin en iyi şekilde korunması için boşanma davası dilekçesinin, boşanmaya ilişkin tüm hukuki gerekçeleri ve dayanakları içermesi gerekir. Ayrıca dilekçede, boşanma nedenlerine ve delillerine atıf yapmalı, varsa tedbir talepleri ve usuli talepler eksiksiz gösterilmeli ve dilekçenin sonuç ve talep kısmı, hak kaybı olmaması açısından doğru ve eksiksiz yazılmalıdır. Boşanma dilekçelerinde yaşanan tüm olaylar ayrıntılı ve hikayesel biçimde aktarılarak dilekçenin muhteviyatının gereksiz yere şişirilmemesi ve sadece aile hukuku anlamında önem taşıyan noktaların yazılması uygun olacaktır. Boşanma davası hakkında sorular anlamında dilekçe hususunda aşağıdaki konulara değinebiliriz.

Anlaşmalı Boşanmada Dilekçe

Anlaşmalı boşanma dilekçesi, taraflar boşanma konusunda anlaştığından ve çekişmeli bir durum olmadığından çekişmeli dava dilekçesine göre kısa olacaktır. Ancak anlaşmalı boşanma davası dilekçesinde, yapılan anlaşmaya ve varsa mal rejimine dair diğer ayrıntılara yer vermek ve boşanma protokolüne atıf yapmak yerine olacaktır. Ayrıca anlaşmalı boşanma davası dilekçesinin mutlaka kusursuz bir anlaşmalı boşanma protokolü ile desteklenmesi gerekir.

Çekişmeli Boşanma Dilekçesi

Çekişmeli boşanma davaları, tarafların boşanma ve diğer konularda anlaşmaya varamadığı için açılan davalardır. Boşanma konusunda mutabakat olmakla birlikte velayet, mal paylaşımı, tazminat, nafaka gibi konularda anlaşma olmadığından da çekişmeli dava söz konusu olacaktır. Dolayısıyla, çekişmeli boşanma davası dilekçesi, boşanmaya dair anlaşmazlıkları ve en önemlisi boşanma sebepleri konusunda ayrıntılar içermelidir. Dilekçe, boşanmanın somut sebepleri konusunda hukuki gerekçe ve dayanaklar içermelidir. Bir diğer önemli nokta ise, boşanma sebebi olan olay ve olgular konusundaki delil ve tanıklara atıf yapılmasıdır.

Boşanma Davası Dilekçe Örneği

Boşanma davası dilekçe örneği hiçbir şekilde başvurulmaması gereken bir yöntemdir. Boşanmak çok ciddi hukuki sonuçları olan hukuki bir durumdur ve kişilerin boşanma sonrası hayatlarını dahi etkilemektedir. Bu itibarla maddi imkanı bulunanların mutlaka boşanma avukatı ile çalışmalarını maddi imkanı olmayanların da en azından boşanma dilekçelerini bir aile avukatına yazdırmalarını ve boşanma süreçleri konusunda danışmanlık hizmeti almalarını öneriyoruz. Zira bu tür dava dilekçeleri sıkı usul kurallarına tabi olduğundan yapılan bir hata hak kaybına yola açabilmektedir.

Boşanma davası dilekçesi nasıl yazılır?

Boşanma dava dilekçesi, boşanmanın anlaşmalı veya çekişmeli olmasına göre boşanma sebeplerini içermelidir. Ek olarak boşanmaya dair dayanak ve deliller, varsa tedbir talepleri de yer almalıdır. Eğer 18 yaşından küçük çocuk varsa geçici ve kalıcı velayet konusundaki talepleri, varsa nafaka ve tazminat konularındaki talepleri içerecek şekilde kanuna uygun olarak yazılmalıdır.

Boşanma davası dilekçesi nereye verilir?

Boşanma davası dilekçesi aile mahkemesi kalemine ve aile mahkemesi adına dava dosyalarını teslim alan tevzi bürolarına veya ön bürolara verilmelidir. Eğer bulunduğunuz şehirdeki adliyelerde aile mahkemesi yoksa dilekçeler aile mahkemesi görevi gören asliye hukuk mahkemelerine verilmelidir.

Av. İlker ATAMER

20 Yorum

 1. hasan

  Merhaba 2 yıldır evliyiz. 1 yasında oğlum var . oğlumun velayetini almak istiyorum yardımcı olabilir misiniz . bu arada almak için bazı delillerin de var alabilirmiyim ??

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer annede çok sıradışı bir durum yoksa 1 yaşındaki çocuğun velayetini babanın alması hukuken pek mümkün değildir.

 2. gulten

  Merhaba ben eşinden boşanmak istiyorum şiddetli geçimsizlik aile içi sidet ve raporların var sidet ve yaralama suçundan daha önce yargılandı en hızlı ve en çabuk şekilde nasıl bosanirim

  1. Av. İlker Atamer

   En hızlı ve en sorunsuz boşanmanın tek yolu boşanma avukatı ile çalışmaktır. Avukatınız olmazsa usuli işlemlerdeki eksiklikler ve yavaş ilerleyen tebligat süreçleri, duruşmalar için geç tarihlerin verilmesi gibi sebeplerle davanızız bitmesi daha uzun zaman alacaktır.

 3. Mehmet

  Merhaba. 9ay once evlendim evlenmeden once tanıdığım esimle simdiki esimin alakasi yok cok siddetli gecimsizlik soz konusu fikirler zikirler hayatlar cok farkli. Esime birdaha benmle kavga edersen bosanalim dedim guvenmedigim icin de bir dilekce yazdirdim gönüllü ayrilmayi kabul ediyorum diye bunun bosanmada faydası olurmu. Eger esim istemezse bile.

  1. Av. İlker Atamer

   Tek başına eşinizin sizden boşanmak istediğine dair yazılı beyan verip imzalaması anlaşmalı boşanma davası için yeterli değildir. Kaldı ki eşinizin böyle bir belge imzalasa ve bu belge bir boşanma protokolü niteliği taşısa dahi eşiniz bundan dilediği zaman vazgeçebilir.

 4. Özge

  Merhabalar ben 4 aylik evliyim ve hamileyim eşimle çok şiddetli gecimsizligimiz var hakaret siddette var asla hata yaptiginda Özür dilemeyi bilmez ben bosanmak istiyorum çocuğumu vermem diyor yasal olarak benim hakkim degilmi. Nasil bir yol izlemeliyim

  1. Av. İlker Atamer

   Yeni doğmuş bir bebek söz konusu ise velayet zaten anne olarak size verilecektir. Dava açıp boşanırsanız eşinizin velayeti alma şansız neredeyse hiç yok. Bu itibarla hakaret ve şiddete katlanmak yerine hiç çekinmeden boşanma davası açabilirsiniz.

 5. Tuba

  Merhaba ben bir buçuk yıllık evliyim ve dokuz aylık hamileyim eşim beni aldattığı için boşanmak istiyorum ancak anksiyete bozukluğu ve depresyon nedeniyle tedavi görüyorum eşim bunu bahane ederek çocuğumun velayetini alabilir mi

  1. Av. İlker Atamer

   Psikolojik rahatsızlığınızın çocuğa bakmanızda ve velayet görevini yürütmenizde risk oluşturduğuna dair resmi bir rapor olmadığı sürece velayeti almanıza engel yoktur.

 6. Serpil

  Merhaba 8 yaşında ıkizlerim var bır kız bır erkek eşimle anlasamiyoruz şiddet de var 5 yıl önce şikayet ettim ceza aldı şimdi aynı şeyleri yapıyor şikayet etsem ne ceza alır çocuklar kimde kalir

  1. Av. İlker Atamer

   Bütün detayları bilmeden kesin yorum yapmak mümkün değil ancak eşinizde şiddet eğilimi varsa velayeti almada daha şanslısınız. Eşinizi yeniden şikayet eder ve şikayetinizi delillendirirseniz eşiniz yine ceza alacaktır.

 7. Aylin

  Merhaba ben 6 yıldır evliğim ve çalışan bir bayanım
  Eşim yıllardır hep kaba sevgi ve saygısız evde hiç yardımcı olmayan bir adamdı ve ara ara tartışırdık
  Ancak 10 aylık oğlum var ve bu çocuk doğduktan sonra iyice benimde yüklerim arttıkça iyice arttı tartışmalarımız
  Sevgi ve saygı tamamen bitti evliliği kurtarmak için çabalasamda her gün daha kötüyw gidiyor
  Bu durumda çocuğumu alabilirmiyim

  1. Av. İlker Atamer

   Çocuğunuz 10 aylık olduğuna göre boşanma davası açtığınız takdirde velayeti kesin surette alırsınız.

 8. Ahmet

  Merhaba ilker bey ben ahmet size şöyle bir sorum olucak ben 6 yıldır evliyim biri 5 diyeri 1,5 yaşında 2 kızım var esimle ciddi bir geçimzizlik yaşıyorum fakat eşimle şöyle bir anlaşmamız var noter imzalı olurda ayrılırsak çocukların ikiside bende kalıcak budurumda ayrılmamız neticesinde çocuklarımı alabilirmiyim cevaplarsanız çok sevinirim hoşçakalın

  1. Av. İlker Atamer

   Hakim tarafından onaylanmadığı sürece velayete ilişkin hiçbir anlaşma veya protokol geçerli olmaz.

 9. gülbahar

  Merhaba ben 17 yıldır evliyim iki kızım var ben boşanmak istiyorum eşim çok sorumsuz şidetli geçimsizlik yaşıyoruz çocuklarımı ben almak istiyorum yardımcı olurmusunuz

 10. S.özdemir

  Ben eski eşimle iki defa anlaşmalı olarak boşandım ve tekrar 2 ay önce evlendim eşim beni pasif gay olmakla suçlamaya başladı rapor alarak nafaka ve tazminat vermeden boşanabilirmiyim

  1. Av. İlker Atamer

   Eşinizin size yönelik eşcinsellik isnadı gerçekdışı ise bu ağır bir hakaret ve aynı zamanda kusur anlamına gelir ve bu nedenle tazminat talep edebilirsiniz.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!