+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

boşanma protokol

Boşanma Protokolü

Boşanma protokolü veya boşanma sözleşmesi, bir boşanma davasının anlaşmalı olarak sonuçlandırılması için gerekli olan bir hukuki metindir. Bu tür protokoller, anlaşmalı bir boşanma davasında boşanmanın hukuki sonuçlarını düzenleyen ve her iki eş tarafından imzalanması gereken bir tür boşanma sözleşmesidir. Boşanma protokolü, bu anlamda boşanacak tarafların boşanma, velayet, tazminat, soyadı, mal varlıkları, tazminat ve nafaka konularında tarafların talep ve anlaşmalarını içeren son derece önemli bir hukuki metindir.

Boşanma Protokolü

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Boşanma davaları ve aile hukuku konusunda uzmanlaşmış boşanma uzmanı avukatlar ile içerik bakımından kusursuz bir protokol ile vakit kaybetmeden hızlı boşanmak mümkündür. Ancak boşanma süreçlerinin basite alınması, internetten bulunan dilekçe veya protokol örnekleriyle hareket edilmesi çoğu zaman ciddi hukuki problemlere yol açabilmektedir. Bu itibarla boşanmanın sonuçlarını hükme bağlayan anlaşmalı boşanma protokolü, boşanmanın adeta anayasası niteliğinde son derece önemli bir sözleşmedir. Boşanmaya dair protokol, anlaşmalı boşanma davalarında söz konusu olduğundan, boşanma sebepleri fazla bir önem taşımaz. Ancak protokole konulacak maddeler boşanmanın sonuçları açısından son derece önemlidir.

Protokol nasıl olmalıdır?

Boşanma protokolleri tarafların kişisel ve hukuki durumuna göre tamamen kişiye, davaya ve olaya özgü hazırlanması gerektiğinden, tüm anlaşmalı boşanma davaları için geçerli olabilecek bir standart protokol yoktur. Ayrıca boşanma davası protokolü, hakim tarafından onaylandığı anda adeta boşanma kararının bir parçası haline geldiğinden çok önemli hukuki sonuçlar doğurmaktadır ve mutlaka boşanma konusunda uzmanlaşmış avukatlar tarafından hazırlanması gerekir. Yanlış ya da eksik hazırlanan protokoller ciddi hak kaybına yol açabileceği gibi boşanma sonrası mal rejimi davalarının yolunu açabilir.

Boşanma protokolü nasıl hazırlanır?

Boşanma davasında kullanılacak protokolü, boşanma sebepleri konusundan bağımsızdır. Ancak tarafların boşanma gerekçesine, mal rejiminin özelliklerine, tarafların birbirlerinden taleplerine ve aradaki güven ilişkininin ne kadar sağlam olup olmadığına göre boşanmaya ilişkin protokolde mutlaka bulunması gereken maddelerin tarafların özel durumuna göre hazırlanması gerekir. Protokolde bulunması gereken özel bir maddenin bulunmayışı, boşanma davasıyla her şeyin bittiği sanılırken bir anda beklenmedik bir davanın muhatabı olunması sonucunu gündeme getirebilir. Benzer şekilde tazminat veya nafakaya ilişkin maddelerde bir takım hukuki eksiklilerin bulunması tarafların tazminat ve nafaka alacağını dahi tehlikeye sokabilir. Bu itibarla boşanma protokolünün mutlaka bir boşanma avukatı tarafından hazırlanmasını veya en azından incelenmesini kesinlikle tavsiye etmekteyiz.

Protokole imza attıktan sonra vazgeçmek mümkün mü?

Evet boşanmaya dair protokole imza atan bir eş daha sonra duruşma sırasında protokolün içeriğini kabul etmediğini beyan edebilir. Ayrıca protokole imza atan bir eş hata, hile veya baskı ya da tehdit altında imza atmışsa bu hususu mutlaka bir dilekçe ile yazılı olarak ya da duruşma esnasında sözlü olarak bildirmesi gerekir. Dolayısıyla boşanma protokolüne imza atılmış olması geri dönülmez bir noktaya gelindiği anlamına gelmemektedir. Dolayısıyla protokol hazırlandı artık protokol şartları uygulanmak zorunda gibi bir düşünce doğru değildir. Protokolün uygulanması için hakim tarafından onaylanması da yetmez ayrıca boşanma kararının kesinleşmesi gerekir.

Boşanma protokolü niçin önemlidir?

Türkiye’de mahkemeler anlaşmalı boşanma davalarında boşanma kararı verirken doğrudan boşanma konusunda yapılan protokolü esas almaktadır. Protokolde eksik veya yanlış bir madde bulunması durumunda o eksiklik veya yanlışlık boşanma kararına yansımakta ve geri dönülmez noktaya ulaşabilmektedir. Bu itibarla mutlaka boşanma avukatları tarafından kişiye özgü ve profesyonel olarak hazırlanmış bir boşanma sözleşmesi kritik önemdedir. Protokoller kişilere ve davalara özgü hazırlandığından “anlaşmalı boşanma protokolü örneği” şeklinde arama yapılarak internetten bulunan protokol örnekleri adeta internetten reçete bulup ilaç almak kadar riskli bir yöntemdir. Dolayısıyla boşanma protokolü mutlaka bir boşanma avukatı tarafından hazırlanmalı veya hazırlanmış bir protokol varsa avukat tarafından gözden geçirilmelidir.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

0 Response

  1. Sibel

    Mrb. Anlaşmalı boşanmada protkol yapmıştık. Protokolü bulamıyorum. Maddi tazminatımın süresi geçti henüz alamadım. Evrağın örneğini nerden temin edebilriim
    Tşklr

  2. ÖMER

    Ben eşimden anlaşmalı boşandım o zamanlar tüm bankalara borçlanmıştım elimdeki sahip olduğum tek şeyim evimdi psikolojik bunalımdaydım intiharı düşünüyordum benim bu zaafım dan faydalanan eşim evin icraya düşmemesi için bana hile yolu ile prokotol hazırladı kendi tanıdığı olan avukata benim avukatım gib dava açtırdı hazırladığı prokotol de beni borçlardan kurtaracak tek şeyim olan evimi ona vermem buda yetmez gibi ömür boyu maaşımda ödemem gereken icra varken aylık 1500 TL nafaka ödemem geçiyordu icra ve nafakadan bana yaşamımı sürdürecek para kalmıyor bu prokotol ün iptali mümkün mü yoksa az kaldı intihar edeceğim. Birdüşünsenize şuuru yerinde olan birkişi bankalara maaşıyla ödeyemiyeceği bir borcu varken böylebir prokotol e imza atarım cevabınızı çok merak ediyorum. Benim yaşamam buna bağlı. Şimdiden teşekkür ederim

error: Kopya koruması!