+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

çekişmeli boşanma

Çekişmeli Boşanma Davası

Çekişmeli boşanma davası, evliliğin taraflarının boşanmanın temel unsurları olan boşanma, velayet, tazminat ve nafaka konularından en az biri nedeniyle uzlaşamaması nedeniyle iddia, talep ve savunmalarını aile mahkemesi huzurunda dile getirdikleri bir boşanma davası türüdür. Bu tür çekişmeli davalar, anlaşmalı boşanmaya göre çok daha uzun sürmekte ve tarafların iddialarını ispatlamaları beklenmektedir.

çekişmeli boşanma davası

Çekişmeli boşanma davası nedir?

Çekişmeli boşanma davası, bir boşanma davasında tarafların boşanma, velayet, tazminat veya nafakaya ilişkin bir anlaşmaya varamaması ve bu konularda bir tarafın talebinin diğer tarafça kabul edilmediği aile hukuku davalarıdır. Eğer taraflardan biri boşanma istiyor ancak diğer taraf boşanma istemiyorsa, çocuk veya çocukların velayetini her iki taraf da istiyorsa ya da tazminat veya nafakanın ödenip ödenmemesi veya miktarı konusunda bir mutabakat yoksa çekişmeli bir boşanma davası söz konusudur.

Çekişmeli boşanma nasıl olur?

Çekişmeli davalarda karşılıklı mutabakat ve anlaşma söz konusu olmadığından, taraflardan biri tarafından boşanma davası açılabilir. Bu tür boşanma davaları, boşanma sebepleri konusunda iddia edenin ispatla yükümlü olduğu davalardır ve iddiaların ispatlanması amacıyla delillerin sunulması ve tanıkların bildirilmesi ve bunların değerlendirilmesi zaman aldığından genelde tek celsede sonuçlanan anlaşmalı boşanma davasından farklı olarak uzun süren davalardır.

Çekişmeli boşanma davası nasıl açılır?

Çekişmeli dava, boşanmak isteyen taraflardan biri tarafından yetkili mahkemeye verilecek boşanma dilekçesi ve dilekçe ekinde bulunan delillerle birlikte bir dosya haline getirilerek açılır. Boşanma davalarında sıkı usul kuralları uygulandığından davanın aile avukatı tarafından açılarak yürütülmesi çok önemlidir. Ayrıca çekişmeli niteliğe sahip boşanma davalarında herhangi bir hak kaybı yaşanmaması açısından da davanın bir profesyonel bir avukat tarafından açılıp takip edilmesini tavsiye ediyoruz.

çekişmeli boşanma

Çekişmeli boşanma dilekçesi nasıl olmalı?

Çekişmeli boşanma davası dilekçesi, boşanma sebebi, kişinin özel durumu, kişinin talepleri, delil durumuna göre kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Bu sebeple her kişiye, olaya ve her davaya uygun standart bir “çekişmeli boşanma dilekçesi örneği” söz konusu değildir. Ayrıca boşanma dilekçeleri, davada izlenecek taktiğe göre birtakım hususları özellikle içermelidir ve mutlaka bir boşanma avukatı tarafından hazırlanmalıdır.

Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer?

“Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer” veya “çekişmeli boşanma kaç duruşmada biter” sorularının cevabı, davanın nerede açıldığına, boşanma sebebine ve dosyadaki delillere göre değişmektedir. Davanın görüleceği yer İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük bir şehirse mahkemelerin yoğunluğu genelde fazla olduğundan duruşma araları nispeten uzun olmaktadır. Ki bu da bu tür kalabalık şehirlerde dava sürecini kısmen uzatmaktadır. Ayrıca örneğin zina sebebiyle boşanma ile şiddetli geçimsizlik sebebiyle boşanma davası kuşkusuz aynı derecede uzun sürmeyebilir. Veya zinaya ilişkin fotoğraf, e-mail yazışması veya fotoğraf gibi delillerin bulunduğu bir zina sebepli boşanma davası ile tanık dışında hiçbir somut delilin bulunmadığı bir zina davasının aynı uzunlukta sürmesi beklenemez. Ayrıca her davada olmasa bile kimi boşanma davalarında keşif veya bilirkişi incelemesi gerekebilmektedir. Dolayısıyla, boşanma davası için boşanmanın sebebi, dosyanın özellikleri, delil durumu gibi faktörler de boşanma davalarının ne kadar uzun süreceğini etkilemektedir.

Çekişmeli boşanma davasında hakim neler sorar?

Hakim, çekişmeli boşanma davasında taraflara iddia ve savunmalarında beyan ettikleri hususlarla ilgili sorular sorabilir. Örneğin, davacı taraf şiddetli geçimsizlik nedeniyle dava açtıysa ve delil sunmadıysa davacıya delillerini sorabilir. Veya davalı taraf karşı beyanda bulunduysa bir belgeden bahsettiyse bu belgenin nerede olduğunu sorabilir.

Çekişmeli boşanma davasında ilk duruşma nasıl olur?

Çekişmeli davada ilk duruşma ön inceleme duruşmasıdır ve bu duruşmada davanın konusu tespit edilir ve uzlaşma imkanı olup olmadığı taraflara sorulur. Ön inceleme duruşmasında “tahkikat” aşamasına geçilmesine karar verilir. Bu nedenle taraflar delillerini ve tanıklarını en geç bu ilk duruşma olan ön inceleme duruşmasına kadar sunmalıdır.

Çekişmeli boşanma protokolü nedir?

Boşanma protokolü yalnız anlaşmalı boşanma davalarında söz konusu olan bir hukuki belgedir. Ve çekişmeli olan boşanma davalarında bu tür bir protokol olmadığından “çekişmeli boşanma protokolü örneği” şeklinde bir belge de yoktur. Zira protokol ancak taraflar arasında anlaşma ve uzlaşma mevcutsa söz konusu olan bir belgedir. Ancak taraflar arasında boşanma veya velayet gibi konularda anlaşmanın bulunmadığı çekişmeli davalarda bu tür bir protokol söz konusu olamaz. Ancak çekişmeli bir boşanma davası tarafların uzlaşması halinde her zaman anlaşmalı boşanma davasına dönüşebilmektedir. Boşanma kararı,  çekişmeli veya anlaşmalı boşanma fark etmeksizin kesinleştikten sonra nüfus idaresi tarafından boşanma işlemleri olarak nüfusa işlenecektir.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

50 Responses

 1. Eren altan

  öncelikle iyi çalışmalar..
  Ben yaklaşık 10 yıl öncE yabancı uyruklu bir bayan ile evlendim. Evlilik tamamen formaliteden ibaretti ve aradan yıllar geçmesine rağmen kendisini bir daha bulamadım. Boşanmak istiyorum boşanamıyorum adres tebligat yapılamadığı için olmuyo, evlenicem evlenemiyorum. Bana bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz. Çok kötü bir durumdayım.
  Saygılarımla…

  1. Av. İlker Atamer

   Eren Bey, durumu göre boşanma davası açarak ulaşamadığınız eşinize ilanen tebligat yaptırtabilir veya gaiplik müracaatında bulunabilirsiniz.

   1. Hüseyin özbek

    Say’ın İlker bey.benimde eşim yabancı uyruklu ben çekişmeli dava açtım lakin tebligat adresi eşimin
    Yok..beni aldattığını öğrendim ben işteyken baska erkeklerle buluşması ve yazışmalarını buldum viber whatsap gibi uygulamalarda turkcel numarasını incelettim ve Çokça tanımadığım erkeklerle cinsel içerikli be başka sohbetlerini öğrendım.benim işte oldugum bir sabah gitti ve kendisinden boşanmak istedim dava açtım benim acil boşanmak için ne yol izlemem gerek.davam daha başlamadı.delilleri resimleri yazışmaları mahkeme dosyasına sundum..lütfen bana yol gösterırmısınıZ..

    1. Av. İlker Atamer

     Zina sebepli olsa da çekişmeli boşanma davaları uzun sürebilmektedir. Ancak hızlı bir şekilde boşanmanın en iyi yolu usulü hatası yapmamak ve süreci hazlandırmak adına uzman bir boşanma avukatı ile çalışmaktır.

 2. ali

  eşim ile boşanmak için karar aldık fakat daha resmi müracatımız yok eşim düğünde takılan bütün zinet eşyalarını talep ediyor. kendisi çalışan biri düzenli bir geliri var kanunlarda düğüde takılan tüm takılar eşindir diye bir şey var mı bunlar eşit paylaşım veya dağıtım yapılamaz mı. Boşanma gerekçesi ise geçimsizlik( Kesilikle şiddet, aldatma yada başka bir şey yok) o mutlu olmadığını söylüyor

  1. Av. İlker Atamer

   Düğünde takılan altınların kime ait olduğu eşlerden hangisinin mülkiyetinde olduğu konusunda kanunda net bir düzenleme olmasa da kişisel mal ve edinilmiş mal ayrımına dair hükümler çerçevesinde ve Yargıtay kararları doğrultusunda yorum yapmak mümkündür. Ancak bunun için takıların tam olarak ne zaman kime veya ne şekilde takıldığını bilmemiz gerekiyor. Takılan takılar ve altınların kimin mülkiyetinde daha hukuki bir terimle kimin kişisel mal sayılacağı bu ayrıntılara göre belirlenecektir.

 3. muge

  İyi çalışmalar;
  Eşimle 5 yıldır evliyiz ve bu evlilikten ortak 4 yaşında bir kızımız var. Fakat eşim alkol bağımlısı ve paranoid kişilik bozukluğu olduğu kanısındayım. Çünkü sürekli evliliğinden beri kendisini aldattığımi düşünüyor ve herkesle beni suçluyor. Bu kendi öz babamda dahi olmak uzere.. Sürekli şahsıma ve aileme kufur,hakaret,iftira ve ağıza bile alınmayacak sözler sarfediyor üstelik çocuğumuzun yanında. 4 yaşındaki çocuğumuza ; annen eve erkek alıyor,annen seni bi yere bırakıp gitti mi? Eve biri geldi mi ? Bugün kim aradı ? die saçma sapan sorular soruyor . Kapıyı arkamızdan kilitleyip ise gitmişliği bile olmuştur . Sürekli şüphe içinde ve hic huzurum kalmadı . Böle bi evliliği 5 yıl boyunca zar zor yürüttüm kendisine defalarca şans verdim sırf çocuğum için ama verdiği sözlerin hiçbirinde durmadı. En son kızımın gözleri önünde beni darp etti ve balkondan atmaya kalktı , kızım herşeyi gördü ve çok korktu kızımı kaçırmaya bile yeltenmistir. Binamızdan polisi aramışlar memur beyler geldi şikayetçi olduğumu söledim fakat baskısı yüzünden geri çektim o an . Ardından hemen bir hastaneye gidip darp raporu aldım ve orda şikayetçi olduğumu söledim . Ve eve tekrar geri donmedim , başka bir şehirde yaşayan baba evime gittim ve yaklaşık 3 haftadan beridir de baba evindeyim. Kendisi boşanmaya yanaşmayacaktır ve beni tehdit de edecektir . Boşanmak istiyorum ve nasıl bir yol izlemeliyim inanın çok çaresiz bir durumdayım . Boşanmam uzun sürer mi ? Yasadiklarima dair şahitlerim de vardır . Kızımın ve kendi güvenliğim huzurum için ne yapmam gerekir ? Beni bu durumumla ilgili aydinlatirsaniz minnettar kalırım ..
  Saygılarımla..

  1. Av. İlker Atamer

   Eşiniz eğer akıl hastası ile akıl hastalığına dayanarak boşanma davası açabilirsiniz. Eşiniz tıbbi anlamda akıl hastası değilse cana kast, onur kırıcı davranış veya şiddetli geçimsizlik sebepleriyle de dava açmanız mümkündür. Ayrıca eşinizin size yönelik tehditleri sebebiyle uzaklaştırma kararı da talep edebilirsiniz. Eğer uzman bir boşanma avukatı ile hareket ederseniz hem sorunsuz ve hızlı şekilde boşanırsınız, hem çocukların velayetini alırsınız hem de eşinizin size ve çocuklara yönelik tehdit oluşturması riskini bertaraf edersiniz.

 4. canan

  Merhaba… Ben 20 yaşında bir genç kızım. 31 aralık 2015 te evlendim. Ve 12 martta boşanma davası açtım. Neden bu kadar kısa sürdü derseniz eşim sürekli içki içiyordu. Bir içmeye 20 tane içiyor beni gecenin bir yarısına kadar uyutmuyordu. Hep eziyet hep eziyet… Bir türlü içkiyi bırakmıyordu. En son 7 martta beni döverek darp etti. Bu yuzden bende polise sığınıp darp raporumu aldım ve savcılığa gönderttirdim. Ve bizim düğünümüzde olmadı sadece resmi nikah yapmıstık. Eşim daha önceden amatem de yatmış ve ben bilmiyordum. Yer olmadığı için kurt tepe de yatmış şizofrenilerin içinde ve bu yuzden orta depresif sinir hastalığına sahip… Alkol bağımlısı ilacları da var ama kullanmıyor tam anlamıyla… Yani demem o ki ben dava açtım ve davamda kazanma oranım nedir? Eşim memur benim ise hiç bir gelirim yok. Yoksulluk kağıdı alarak barolardan avukatta talep ettim. Eşimin bu kısa evlilik sürecinde bana hiçbir maddi katkısı olmamıştır. Hep zarar ve hep eziyet içerisindeydim. Lütfen sorumu cevaplayın eşim bana hakaret iftira msjları attı ben savcılığa intikal ettim. Kazanmak ve bu iftiralara maruz kalmak cok ağrıma gidiyor gerekirsw nafaka ve tazminat da istemem. Ama sevyrm bosanmicam derse bu iş uzar mı? Şimdiden teşekkürler…..

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer eşinizin darp, hakaret ve tehdit fiillerini ile alkol bağımlığını ispatlayabilirseniz eşiniz “boşanmak istemiyorum” dese bile boşanırsınız. Ancak hızlı bir şekilde boşanmak için uzman bir boşanma avukatına ihtiyacınız olacaktır.

 5. eylül

  Merhaba. Ben 1999yılında evlendim. Evlendikten sonra bir ev aldık. 2012 yılında aldatma olayından dolayı çekişmeli tazminat ve boşanma davası açtım. Deliler şahit 3adet ve yazılı delil resim kamera görüntüsü olmak üzere tamamladım. 2014 haziranda mahkeme karar verdi 80.bin maddi manevi tazminat +iki çocuğa 1500tl nafaka. Boşanmayı kabul etmiş fakat tazminatı yargıtay a götürmüş karşı taraf. Mahkeme bittiği için boşanma gerçekleştiği için temmuzda evimi sattim .ve ik çocuğumla oturdugum evi aldım. siimdi bana dava açmış katılım alacağı davası. Henüz elime tebligat gelmedi. Fakat bu arada evi aldığımızda tüm krediyi bana ödetmişti. Sadece yine parasının çoğunu benim ödediğim arabayı satıp parasını ev pesinatina katmıştı. bu arada kendisinin üstüne sürekli değer kazanan bir arsa ve jeep var. Nasıl yapmam lazım.

  1. Av. İlker Atamer

   Konunun tüm detayını bilmeden yanıt vermek mümkün değil ancak eşinizin açtığı mal rejimi davasını uzman bir boşanma avukatı ile takip etmeniz hatta duruma göre süresini kaçırmadan karşı dava açmanız halinde maddi anlamda herhangi bir kayba uğramadan dava sürecini atlatabilirsiniz.

 6. pelin

  Merhaba ben 2009 tarihinde evlendim ve bu talihsiz evliliğimden bana tek teselli ve en güzel şey kızım oldu fakat evlendiğimden beri eşim olcak şahıs hiç bir şekilde çalışmamakta ve benim kendi ailemin desteğiyle bu evliliği sürdürmekteydim.Fakat bu 6 yıllık evliliğim son 1.5yılında eşimin beni aldattığını öğrendim ve evden gitti ben onun ailesiyle beraber yaşamaya devam ettim her seferinde fırsat buldukça yada birlikte olduğu kişiyle tartışığında annesinin evine gelip beni darp ederek giderdi ben yine bu iğrenç evliliği kızım için sürdürmeye çalıştım ama kızımn psikolojisinin iyiye gitmediğini anladığımda kızımıda alıp baba evine sığındım yaklaşık 4 aydır ayrıyım boşanma davası açtım ama tanık göstermediğim için boşanmanın çok uzun süreceğini söylüyorlar yada karşı taraf kızımın velayeteni istiyo anlaşmalı boşanmak için özel avukatta tuttum ama benim içimi hiç bir şekilde rahatlatmıyo bana bu konuda Bi akıl verebilirseniz çok sevinirim artık ağlamaktan gözlerim kurudu lütfen yardımcı olursanız minnettar kalırım şimdiden tşkr ederim…

  1. Av. İlker Atamer

   Açtığınız boşanma davasının gerekçesinin ne olduğunu belirtmemişsiniz. Ancak şiddetli geçimsizlik gibi genel bir boşanma sebebine dayandıysanız ve eşiniz boşanmayı kabul etmezse şahit beyanı olmadan boşanmanız neredeyse imkansızdır. Avukatınız sizi bu konuda uyarmış olması gerekir.

 7. aras

  Iyi gunler ben esimden bosanmak icin dava actim ama o benden 50.000 tl para istedi mahkeme cekişmeliydi esimde ayrilmak istoyor ama ya parayi verirsin yada mahkemeye yalanci şahitle gelir ağlarim hakimde buna inandi ve mahkemeyi kapatti boşanma karari vermedi ama ben onunla evli kalmak istemiyorum nasil bir yol gitmeliyim tşk ederim

  1. Av. İlker Atamer

   Boşanma sebeplerinden en azından birinin geçekleştiğini ispat ederseniz eşiniz boşanmak istemse dahi boşanma kararı alabilirsiniz. Bu konuda uzman bir boşanma avukatından yardım almanızı öneririm.

 8. elif

  Merhbalar.. Ben 19yasindayim ilk olarak esimle biz facebookta tanistik dha sonra kacark evlendik dugunumz oldu ve bir takim borclarimiz vardi ve benimde Eve katkimda bulunmam icin vende ise basladim daha sonra esim alkol almaya basladi Ina icmemekye israr etdim ama olmadi ve bunumla birlikte beni dovmeye basladi ama polise gitmedim agir laf ve hakarrtle
  r duymaya basladim ne yapmaliyim .
  Ayrica dugunumde takilan takilarimda harcandi ve biriktirmis oldugum parayla ziynet esyasi aldim onuda harcadi ve du an bosanma davasi acacagim birde yaklasik bir ay once alkollu arac kullanmaktan kaza yapti bunu delil olarak kullanabilirmiyim
  teskkurlr..

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer uzman bir boşanma avukatı ile çalışırsanız eşinizin aşırı alkol kullanımı, size yönelik hakaret ve fiziki saldırıları ile ekonomik sömürü niteliği taşıyan eylemlerden dolayı boşanma davası açabilir ve söz konusu alkollü kazaya ilişkin tutanağı da delil olarak kullanabilirsiniz.

 9. sarp

  merhabalar ben 7 ay önce evlendim fakat,evlendiğim bayanın yalanları ve geçimsizliği sebebiyle ilişkimiz bitme noktasına geldi.ordakilerde farketmemiş zamanı ve anlaşmalı boşanma davası açtık,davacı eşim oldu,fakat bu bekleyiş sürecinde annemlerle birlikte yaşadığımız evde,annemin kilitli odasını açarak altınlarını çaldı ve sattı.sattığı kuyumcuları gösterdi ve itiraf etti.ailesi başka şehirde yaşıyor,babası gelip onu aldı ve götürdü,mahkemeye gelmediler,telefonları açmıyorlar.üstelik ailesi hırsızlık olayını bilmesine rağmen konuyla ilgili bizle muatap bile olmayarak tehtitler savuruyor.Hırsızlık olayı ile ilgili savcılığa yada karakola annem başvuru yapacak.Fakat ben şu an çekişmeli boşanma davası açar isem bu yüz kızartıcı suçun bir etkisi olurmu mahkemede ? ne kadar sürer ?

  1. Av. İlker Atamer

   Eşler arasında işlenen suçlarda ceza verilememektedir. Ancak altınların sahibi anneniz ise durum değişir. Ayrıca her halükarda hırsızlığın ispatı eşinizin kusurunun ispatı olacağı için lehinize olacaktır.

 10. zehra

  Merhaba eşimden ayrılmak istiyorum,çok içiyor ve içkiliyken hakaret ediyor,tanık olarak ailemden başka kimse yok ve kanıtımda yok,bir ev,araba ve altı yaşında oğlum var,avukatsız boşanmam mumkunmu,ben çalışıyorum,oğlumun velayetini ve nafaka almam mumkunmu,o boşanmak istemiyor

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer çekişmeli bir boşanma davası söz konusu olacaksa mutlaka avukat tutmanızı öneririm. Boşanma avukatı olmaksızın çekişmeli dava sürecini yürütmek, davayı ispat etmek gerçekten çok zordur.

 11. atlantis

  Eşimle artık anlaşamıyoruz bende boşanmak istiyorum ama eşim buna yanaşmıyor nasıl bir yol izlemeliyim. Ayrıca 2 tane erkek çocuk var biri 2 yasinda ve digeri 2ay lik velayeti kim alır yaklaşık 2700 tl gelirim var nafaka nekadar oderim bu konuda bilgi verebilir misiniz. İyi günler…

  1. Av. İlker Atamer

   Eşiniz boşanmayı kabul etmiyorsa çekişmeli bir boşanma davası söz konusu olacaktır. Çocukların yaşlarının küçük olduğu dikkate alınırsa eşiniz (anne) çok büyük ihtimal velayeti alacaktır.

 12. Aliye

  İlker bey merhaba.eşimle 2007 yılında evlendik. Fakat eşim çok problemli biri. Psikolojik sorunları var fakat bir uzmana gitmiyor kafasında kuruyor ve kurduklarını yaşıyor küfür hakaret aşağılama herşey var içinde kuzenimizde olduğu arabayla kasıtlı kaza yaptı affettim ama çocuklarımın önünde darp ediyor öfke kontrolü yok evdeki eşyaları kırıyor çocukları darp ediyor ben kamuda çalışıyorum çok şiddetli geçimsizliğimiz var komşularım biliyor 2012 de yüz kızartıcı suçla işten kovuldu 2 çocuğum var 1 evim 1 arabam bir miktar bankada ortak hesap paramız var hiç bir şey vermem diyor dava açmak istiyorum tayin isteyip ailemin yanına gitmek istiyorum davayı açınca iş olayını kaza olayını ispatlasam boşanmada etkisi olurmu üzerinden zaman geçti ama şahitlerim var birde ev için krediyi ben çektim ben ödedim evi tamamen ben alabilirmiyim beni öldürmekle tehdit ediyor ne yapabilirim lütfen yardım edin daha önce yine boşanmak istedim avukat tuttum vekâletnamem duruyorrrr etkisi olurmu teşekkürler

  1. Av. İlker Atamer

   Boşanma davasıyla birlikte eşinizin sizin zarar vermemesi ve tehdit etmemesi açısından koruma kararı almak mümkündür. Böylece eğer boşanma avukatı ile çalırsanız hiçbir risk almadan ve hatta eşinizle hiç kaşılaşmadan boşanma davasını açabilir ve avukat vasıtayısyla yürütebilirsiniz.

 13. Betül

  Merhaba ilker bey, eşimle 4 aylık evliyiz 10 gün önce gördüğüm şiddetten dolayı darp raporu alıp karakola şikayette bulundum. Ayrıca şiddet gördüğümde 8 haftlık hamileydim. ailesinin aileme aldıralım teklifinden sonra kendisininde senide bebeğide istemiyorum demesinin üstüne onunda izni alınarak kürtaj ile bebeğimi kaybettim şuan kendi ailemin evinde yaşıyorum. Aİlesininde evliliğimizin 1. ayında bana karşı aşağılama hakaret gibi durumları olmuştu ama ben eşimin hatırı için susmuştum. iilk gördüğüm şiddette değil. hamilelikte yaşadığım olay bebeğimi isteyerek te olsa kaybetmiş olmam psikolojik olarak çok ağır geldi çok büyük travmalar yaşıyorum profesyonel yardım almayı düşünüyorum. Davayı onlar mı açmalı ben mi? düğünde kendilerinin bana taktığı Altınlarım da onların bankasında ve vermiiyorlar.. anlaşmalımı olmalı nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Av. İlker Atamer

   Boşanma konusunda kesin karar verdiyseniz dava sizin açmanız bazı bakımlardan daha uygun olacaktır. Eğer eşiniz boşanmayı kabul etmiyorsa ya da maddi taleplerinizi reddediyorsa anlaşmalı değil çekişmeli bir boşanma söz konusu olacaktır.

 14. Esra

  12 yıllık evliyim. Eşimin yanında çalışanıyla ilişkisi oldunu öğrendim fotoğrafladım.. Boşanma davası açıldı maddi manevi tazminat istiyorum. Fakat eşimin üzerine hiç bişey yok . Ailesi çok zengin babasının üzerine tapular nsl sonuçlanır bu dava ?

  1. Av. İlker Atamer

   Eşinize ait olmayan, eşinizin anne veya babasına ait mallar üzerinde hiçbir şekilde hak talep edemezsiniz ve haciz işlemi yapamazsınız.

 15. Deniz

  Merhaba,Eşimle 1 yıldan daha az zamandır evliyiz fakat 2 aylık evlilik sürecimizde boşanma kararı aldık ve mahkemeye başvurduk.bende eşimde boşanma taraftarı fakat kendini zor durumda gibi göstermek için işten çıktığını maddi manevi tazminat istediğini aylık nafaka istediğini söyledi,dilekçelerinde yazdıklarınında hiçbir gerçeklik payı yoktur ve cinsel birlikteliğimiz olmadı ve sorunun benden kaynaklı olduğunu söyledi bende bunun üzerine mahkemeye sunmak için erkeklik raporu aldım.Mahkemenin ilk celsesi dün oldu ve 2.celseye uzadı.2. celse temmuz ayında olacak gidişat olarak nelerle karşılaşabilirim? tazminat olarak 15.000 maddi 15.000 manevi tazminat talep etmiştir.İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

 16. Kader

  Selam …
  Ben bu sene evlendim lakin kocamla birliktelik olmadığı icin ayrıldık yanlız kocam çekişmeli yaptı bu dava ne kadar sürebilir ?

  1. Av. İlker Atamer

   Eşler arasında cinsel ilişki kurulamaması önemli bir boşanma sebebidir. Bu tür çekişmeli davalar İstanbul koşullarında en az 1 yıl sürebilmektedir.

 17. Selinay

  Merhaba İlker Bey;
  Eşimle 1,5 yıldır evliyiz ve evlendiğimiz günden beri problemler bitmiyor
  Beni çalıştırmıyor, resmen eve hapsetmiş durumda görüştüğüm sayılı insanlar var.. Sürekli bahis sitelerinde ve çok fazla harcama yapıyor ben de oynadığı her bahis için kazandığı ve kaybettiğine dair fotoğraflar var.. Karşılıklı olarak saygıyı da yitirdik.. Sürekli arkadaşlarından borç alıyor ve ben birşey istediğim zaman hep param yok diyor evlendiğimizden beri tahıl ve makarna yemekten kan değerlerimde düştü bayılıp duruyorum doktorun verdiği yemek programına uyamıyorum. Ona boşanacağımı ve bu 1,5 yıl içerisinde beni bu hale getirdiği için nafaka isteyeceğimi söyledim bana asgari ücret olarak gösterilen maaşım var ayda 100 lira anca veririm sana ama bakmak zorunda da değilim diyor. Halbuki bankalardan çektiği kredilerde gelirini 5000 civarında gösteriyor açıkçası biraz uğraştırmak istiyorum bana yaşattıkları için şu an aynı evde yaşıyorum anlaşmalı boşanmaya yanaşmıyor evi terketmiyor o da ben de nasıl bir yol izlemem gerekiyor acaba? Ne yapabilirim?

  1. Av. İlker Atamer

   Eşinize karşı şiddetli geçimsizlikten veya kumar ya da bahis bağımlılığı varsa haysiyetsiz bir yaşam sürmeden dolayı boşanma davası açma, eşinizin müşterek evden uzaklaştırılmasını ayrıca size nafaka ve tazminat ödemesini talep etme haklarınız bulunmaktadır. Eğer uzman bir boşanma avukatı ile çalışırsanız tüm bu haklarınız çok kısa sürede alabilirsiniz. Eğer uzman bir avukat ile çalışırsanız bu durumda hakim nafaka ya da tazminat miktarına karar verirken sadece kağıt üstündeki maaş gelirine değil şahsın sahip olduğu menkul ve gayrimenkul malların değeri ile banka hesap hareketlerine da bakarak kişinin ekonomik durumunu tespit edecek ve nafaka ve tazminat miktarını buna göre belirleyecektir.

 18. merhaba ilker bey ben eşimden boşanmak istiyorum ama eşim kabul etmiyor dava var ve dava çekişmeli.davanın 4 ya da 5. celsesine geçtik .ben kanıt veremedim ama karşı tarafın kanıtı var .2 oğlum var 15 ve 10 yaşındalar ben de kalıyorlar.eşim ayrı evde. acaba bu celsede boşanabilir miyiz .yardımlarınızı en kısa zamanda bekliyorum

  1. Av. İlker Atamer

   Dava dosyanızı görmeden duruşma tutanaklarını analiz etmeden davanınız ne zaman biteceğine dair hiç kimse yorum yapamaz. Ancak delil listesi sunmadıysanız ve karşı taraf delil sunduysa şimdiden sizin dezavantajlı durumda olduğunuzu söyleyebiliriz.

 19. Merhabalar ilker bey ben 15 yıllık evliyim. 1.5 sene önce eşime dava açtım. Davam hala da sürüyor. Ben mahkemeye delil olarak karşı tarafın telefon mesajlarını sundum. Evimizde sürekli şiddetli geçimsizlik var. Ve eşim tarafından sürekli hakarete uğradığımı çocuklarımı tanık olarak gösterdim. Karşı taraf ise sevgilimin fotoğrafını ve telefon görüşmelerini mahkemeye sundu. Sizce sonuç ne olur. Boşanabilir miyim.

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer boşanma davanız doğru gerekçeyle açıldıysa ve sunulan deilleri boşanma nedeninizi ispatlamaya yetiyorsa tabii ki boşanabilirsiniz. Ayrıca her iki tarafın boşanmayı kabul etmesi halinde boşanma kararı çıkacaktır.

   1. NİHAN

    merhaba ilker bey;
    eşimle 1,5 yıldır evliyiz. evliliğimiz ilk gününden beri her tartışmamızda eşim bana benim gibi bir insanla yapamayacağını ve sevgının bır yere kadar olduğunu vurgulayıp boşanlım dıyordu. bende bır sure sonra fikir uyuşmazlıklarımızda gün geçtikçe arttığından dolayı bırbırımıze olan saygıyı ve yıtırdıgımıze ınandıgım ıcın ayrılık kararı aldım. ve bunu esımle paylaştım ve esım ılk basda kabul edıp avukata bır dılekce hazırlatıp geldı fakat ben ımzalamadım. daha sonraları ayrılmak ıstemıyorum falan dedı ama tabıkı evlılıgımızı kurtarmak ıcın herhangı bır cabası olmadığı ıcın ben kararımdan dönmedım ve bu surecdede adlı tatılın bıtmesını bekledik adlı tatılın bıtmesıne bır hafta kala kayınvalıdem geldı ve tartışma çıkardı. düğünde takılan takılardan sadece annemle babamın taktıklarını ve bır kac hedıyelık takı verıp gerısını bana hıc sormadan bozdurdu. bozdurma gerekçeside aıle apartmanında oturuyoruz bızım oturduğumuz daireye yapılan tadılatın ben istediğim için yapıldığını oğlunun bu masraf için kredi çektiğini ve o borca karşılık aldığını ve borç kadarını bozduracaklarını geri kalanının oğlunun hakkı olduğunu söylemiş annemlere…
    benım sorum şu; ziynetler için anlaşamadığımız için dava açıcam boşanma davasında ayrı mı açılıcak ve ilk önce boşanıp sonra zıynetler ıcın mı dava görülecek prosedür nedir ?

    1. Av. İlker Atamer

     Ziynet eşyaları da dahil olmak üzere mal rejimine bağlı talepleriniz için ayrı bir mal rejimi davası açmanız gerekmektedir. Boşanma davasında mal rejiminin tasfiyesi yapılmamaktadır.

 20. ayşegül

  Merhabalar ilker bey benim sorum şu olacak yengem yaklaşık 10 gün önce çekişmeli boşanma davası açtı abime şimdi bu davadan vazgeçme durumu var ne zamana kadar vazgeçebilir ve vazgeçmek için ne yapması gerekiyor .

  1. Av. İlker Atamer

   Davadan vazgeçmek için beklemeye lüzum yok her an gidip mahkeme dilekçe sunarak davadan vazgeçebilirsiniz.

 21. Ertan

  Cekismeli bosanma davasi actm 3 durusma goruldu esim glmedgi icin dava uzadi sonunda onu ikna ettim anlasmali bosanma dilekcesini imzaladi fakat mahkemeye gelmezse bile bosanma gerceklesrmi ne ypmam gerekiyo saygilarimla

 22. Aylin

  Mrb kolay gelsin cekismeli bosanma davasi actim. Esim benim yapmadigim yonlerde ailesiyle yalanci taniklik yapiyor. Ziynet ve ev icerisinde huzursuzluk ve evliligi benim bitirdigime dair. Ama bende ewliligi bitirdigine dair msj ve dugundeki taki fotografi var ispat olarak. Acaba ilk durusmada davam bitermi ve kac ay (bu uzama suresinde neler yapiliyor)surebilir. Bosandiktan sonra evlilik dusunursem kac ay sonra evlenebilirim.

  1. Av. İlker Atamer

   Çekişmeli boşanma davasının ilk duruşmada bitmesi mümkün değildir ve normal koşullar altında en az 3 celse sürecektir.

 23. Emel k

  Merhaba 6 senelik evliliği de hem şiddet gördüm hemde çocuğum olduktan sonra aynı çatı altında kardeş gibi karı koca ilişkisi olmadan yaşadık. Doktora gitti herhangi ir sağlık problemi yokdu. Şimdiye kadar takılan altınlarımı çalıştığımda maaşlarını hepsini eşime verdim. Ailesinin lafına bakıp evliliğini yürütemeyecek dereceye geldiğini anladım ve 2 yaşındaki çocuğu da aldım ailemin evine geldim şehir dışına. Eşimin sadece maaşı var üzerinde kayıtlı birşey yok. Bana nafaka ödemek istemiyor çocuğa da ödeme yapmıyor çekişmeli git dava aç diyor ben 4 bin TL maaş alan birine çekişmeli dava açsam hak alabilir miyim. 3 sene evde kardeş gibi yaşayıp bana Kocalık yapmaması elimdeki darp raporları işe yararmı?

  1. Cinsel ilişkiden kaçınmak ve şiddet uygulamak başlı başına boşanma sebebidir. Çekişmeli davalarda nafaka ödenmesi kişinin keyfine göre hakim kararına göre olur. Dava açtığınızda 2 yaşına olan bir çocuğun öncelikle geçici velayetini mahkeme büyük olasılıka size verecektir. Mahkeme ayrıca eşiniz her koşulda çocuk için nafaka ödemesine, eğer çalışmıyorsanız sizin için de nafaka ödemesine karar verecektir.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!