201801.05 9

Ceza Soruşturmasında İfade Verme

Ceza Soruşturmasında İfade Verme

Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre herhangi bir ceza soruşturması söz konusu olduğunda ifade verme işlemi hem şikayetçi hem de şüpheli taraf için gerekli olan bir işlemdir. Herhangi bir suç nedeniyle şikayet veya ihbar söz söz konusu olduğundan adli merciler hem suçtan zarar gören şikayetçinin hem de suç şüphesi altında olan kişinin ifadesini alacaktır. İfade işlemi bazı durumlarda kolluk (polis veya jandarma) bazı durumlarda savcılık bazen de hem savcılık hem de kolluk tarafından yapılmaktadır.

ifade verme

İfade Verme ve Verilen İlk İfadenin önemi

Ceza soruşturması aşamasında ifade verme ve verilen ifadelerin ileriki hukuki aşamalara etkisi son derece önemlidir. Ceza soruşturması sürecinde verilen ifade iki sebeple çok kritiktir. Birincisi soruşturmanın ceza davasına mı dönüşeceği yoksa takipsizlik kararı mı verileceği delillerle birlikte verilen ifadelere bağlıdır. İkincisi, soruşturmanın kovuşturmaya dönüşmesi bir başka deyişle ceza davası açılması durumunda soruşturma aşamasında verilen ifadenin önemi daha da artacaktır. Zira soruşturma aşamasında olaydan hemen sonra alınan ifadeler daha inandırıcı bulunacaktır ve ifadenin sonradan değiştirilmesi inandırıcılık anlamında sorun çıkartacaktır. Bu bakımından gerek ceza davasının açılıp açılmamasındaki etkisi gerekse ceza davası açılması durumunda davaya olan etkisi nedeniyle en başta eksiksiz ve doğru bir ifade verilmesi ceza hukuku açısından büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla verilen ifadenin eksiksiz ve kusursuz olması açısından ifade işlemine bir ceza avukatından danışmanlık hizmeti aldıktan sonra ya da bizzat bir ceza avukatı ile gidilmesi son derece önemlidir.

İfadeye çağrılan kişi ne yapmalı?

Polis merkezine, jandarma karakoluna veya savcılığa ifade vermek için çağrılan kişi mümkünse hiç heyecana kapılmadan ve panik yapmadan özel bir ceza avukatı ile anlaşmalı ve ifadeye özel avukatıyla gitmelidir. Eğer avukat tutacak maddi imkan yoksa en azından bir ceza avukatından danışmanlık hizmeti alındıktan sonra ifade verilmelidir.

İfade vermeye ne zaman gitmeliyim?

İfadeye çağrıldığınız anda veya aynı tarihte ifadeye gitmek zorunda değilsiniz. Dolayısıyla kolluk görevlisi (polis veya jandarma) sizi ifade için çağırırsa ve o anda müsait değilseniz veya ifade öncesi avukat tutmak istiyorsanız görevlilere bu şekilde açıklama yaptıktan sonra ertesi gün veya daha sonraki bir tarihte de ifade verebilirsiniz.

İfade vermeye avukatla beraber gitmek zorunda mıyım?

Hayır. Ancak ceza hukuku bilgisi olmayan sıradan bir vatandaşın ifade verirken kendisini iyi ifade etmesi zordur ve hukuki anlamda önem arz eden noktalara değinmesi de pek mümkün değildir. Türkiye’deki adli işlemler de maalesef gelişmiş ülkelerdeki gibi pek sağlıklı yürümediğinden vatandaşın verdiği ifade kimi zaman ifade tutanağına tam olarak yansımamakta ya da eksik veya yanlış yansıyabilmektedir. Dolayısıyla eksiksiz ve doğru bir ifadenin ifade tutanağına düzgün yansıması için bir ceza avukatı ile çalışmanın ve ifade verme işlemi için hukuki destek almanın büyük avantajı olacaktır.

İfade nasıl verilir?

İfade, kolluk görevlisinin veya savcının sorduğu soruya cevap verilmesi ve verilen cevabın kolluk ya da savcı katibinin bilgisayarda ifade tutanağına yazması yoluyla verilir. Verilen sözlü ifade, anlık olarak kaydedilmediği ve dolaylı aktarım olarak metne döküldüğü için bazen verilen ifadenin eksik ya da kısmen değişikliğe uğrayarak ifade tutanağına geçmesi söz konusu olabilmektedir ancak mümkün olduğunca verilen ifadenin ağızdan çıktığı gibi metne yansımasına dikkat edilmelidir. Bu bakımdan avukat huzurunda ifade verme önemlidir.

İfadeye vermeye gitmezsem ne olur?

İfadeye çağrıldığınız halde gitmezseniz hakkınızda gözaltı kararı verilebileceği gibi hakkınızda yakalama kararı da çıkartılabilir. Dolayısıyla herhangi bir soruşturma nedeniyle ifadeye çağrılma durumu söz konusu olduğunda süreci uzatmadan ve sürüncemeye bırakmadan ifade vermek gerekir.

İfade vermemenin sonuçları nelerdir?

İfade vermenin sonuçları kuşkusuz genel olarak olumsuzdur. Ancak dosyada gizlilik kararı bulunması ve suçlama ile dosyadaki delillerin içeriğinin bilinmemesi gibi bazı durumlarda ifade vermemek susma hakkını kullanmak da gerekebilir. Dolayısıyla ifade verip vermeme konusunda tereddüt yaşayan kişiler bir ceza avukatından danışmanlık hizmeti alabilir.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

Soru veya yorum yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. *