+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

cinsel saldiri tecavuz

Cinsel Saldırı Suçu

Halk arasında tecavüz olarak bilinen cinsel saldırı suçu Türk Ceza Kanunu’nun 102. maddesinde düzenlenmiştir. Bu suç, istismar haricinde cinsel suçlar arasında nitelik olarak en ağır derecede olandır. Sarkıntılık ve cinsel taciz suçundan farklı olarak saldırı suçunda mağdurun vücut dokulmazlığının ihlal edilmektedir. Bu suç “tecavüz” veya “ırza geçme” olarak bilinse de saldırı suçu  bakımından cinsel ilişki şart değildir. Cinsel ilişkinin gerçekleşmesi suçun oluşumu için zorunlu olmayıp vücut teması dahi yeterli olabilmektedir.

Tecavüz Suçu

Cinsel saldırı suçundan söz edebilmek için mağdurun vücut dokunulmazlığının ihlal edilmesi şartttır. Ancak cinsel ilişkinin kurulması suçun oluşması bakımından zorunlu değildir. Örneğin sarılmak, öpmek, ellemek birer saldırı suçu niteliğinde olduğu gibi cinsel ilişkide bulunmak veya vücuda organ sokmak da cinsi saldırganlık niteliğinde olan eylemlerdir. Ancak herhangi bir vücut teması gerçekleşmediği durumlarda, başka bir deyişle mağdurun vücut dokulmazlığının ihlal edilmediği cinsel davranışların varlığı halinde saldırı suçu değil sarkıntılık veya cinsel taciz suçu söz konusu olabilecektir. Eğer mağdur reşit değilse yani 18 yaşından küçükse o zaman saldırı suçu değil cinsel istismar suçu gündeme gelecektir. Cinsel ilişki tam olarak kurulmamış olsa bile vücut dokunulmazlığı ihlal edildiğinden saldırı suçundan oluşabilecektir.

Cinsel saldırı veya tecavüz suçunun cezası nedir?

Saldırı suçunun cezası TCK’da 5 ila 10 yıl hapis cezası olarak belirlenmiştir. Cinsi saldırı suçu, mağdurun vücuduna organ veya cisim sokmak suretiyle gerçekleştiyse nitelikli hal oluşacaktır. Suçun nitelikli hali söz konusu olduğunda suçun cezası en az 16 yıl hapis cezasından başlayacaktır. Bu itibarla suçun penetrasyon yoluyla gerçekleşmesi cezayı ciddi miktarda artırmış olacaktır.

cinsel saldırı

Suçun nitelikli hali

Cinsi saldırı suçunun gerçekleşmesi için cinsel ilişkinin kurulması veya penetrasyon şart değildir. Başka bir ifadeyle bu suçun oluşumu için vücuda organ veya cisim sokulması gerekmez. Ancak saldırı fiili sırasında vücuda organ veya  cisim sokulması suçun ağırlaştırıcı sebebini oluşturur. Madde metninde vücuda organ veya cisim sokulması ifadesine yer verilmiştir. Suçun bu nitelikli halinin oluşması için failin sadece cinsel organını kullanması şart değildir. Failin elini, parmağını veya herhangi bir cismi saldırı sırasında kullanması da yeterlidir. Madde metninde “cinsel organ” yerine “vücut” terimi kullanıldığından nitelikli hal için cinsel organına penetrasyon gerekmez. Dolayısıyla makata veya ağza cinsel amaçlı olarak organ veya cisim sokulması suçun oluşumu için yeterlidir.

Eşler arasında tecavüz suçu

Cinsel saldırı suçu  işleyen failin mağdurla evli olması saldırı suçunun oluşmasını engellememektedir. Ancak bu durumda suçun takibi şikayete bağlı olmaktadır. Dolayısıyla eşler arasında zorla cinsel ilişki (tecavüz) durumunda şikayet üzerine soruşturma başlatılabilecektir. ”Evlilik içi tecavüz” olarak adlandırılan ve eşlerden birinin diğerine cinsi saldırı gerçekleştirmesi bu kapsamda değerlendirilmelidir. Bu suç nedeniyle mağdur olan kişiler İstanbul ceza avukatı olarak bizden hukuki destek alabilirler.

1 Yorum

  1. Nur

    Merhaba ismimi vermek istemiyorum bilgi alabilir miyim eşler arasında tecavüz suçmudur ve cezası ne kadar şikayet süresini bilmek istiyorum lütfen bilgi verin yardım edin

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!