+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

cinsel saldırı ve cinsel taciz

Cinsel Taciz Suçu

Cinsel suçlardan birisi olan cinsel taciz suçu TCK madde 105’te düzenlenmiştir. Kişilerin cinsel dokunulmazlığına karşı işlenen suçlardan biri olan taciz, cinsel saldırı suçu ile karıştırılmaktadır. TCK madde 102’de düzenlenmiş olan cinsel saldırı (tecavüz) suçu tacizden tamamen farklıdır. Vücut dokulmazlığını ihlal eden ve mağdurun vücuduna temas içeren cinsel  suçlara “taciz” denmesi yanlıştır. Fakat aşağıda açıklanacağı üzere eğer vücut teması söz konusu tacizden söz edilemez. Bu durumda cinsel saldırı suçu söz konusudur. Bu suçun internet üzerinden işlenmesi ve siber zorbalık kapsamına girmesi de mümkündür. Suçun sosyal medyada işlenmesi de internet suçları kapsamına girmesi manasına gelecektir. Nitekim özellikle sahte sosyal medya hesapları üzerinden bu suçun sıkça işlendiği bilinmektedir. Ancak bu suçun bilişim suçları kapsamında değerlendirilmesi pek mümkün değildir.

Cinsel taciz suçu nedir?

TCK madde 105’te düzenlenmiş olan taciz suçu, en basit tanımıyla cinsel amaçlı olarak mağdurun rahatsız edilmesidir. Taciz, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar içerisinde en düşük dereceye sahip olanıdır.  Suçun işlenme şekli farklı yollarla olabilmektedir. Bu suç bazen sözle bazen hareketle hatta çıkartılan bazı seslerle dahi işlenebilir. Bu bakımdan cinsel bir saikle mağdura yönelik ıslık çalmak bu suç kapsamına girer. Aynı şekilde müstehcenlik içeren laf atmak taciz kapsamındadır. Aynı şekilde cinsel ilişki teklifinde bulunmak, cinsel içerikli SMS veya e-posta göndermek de bu niteliktedir. Yargıtay‘a göre cinsel amaçlı olarak birini takip etmek, cinsel organ teşhir etmek de bu suç kapsamında kabul edilmektedir. Bir kişiye ısrarla şekilde ilişki daveti yapmak da yine bu kapsamdadır. Dolayısıyla bu suçun çok farklı görünüm şekilleri mevcuttur.

Taciz suçunun cezası nedir?

Cinsel taciz suçunun cezası TCK’da 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezasıdır. Suçun niteliğine, işleniş biçimine, sanığın durumuna ve hakimin takdirine göre ceza miktarı tayin olunacaktır. Bu suçun cezasının saldırı türü suçlara göre daha düşük olduğu söylenebilir. Ancak suçun işleniş biçimi ve kastın yoğunluğu ceza takdirinde dikkate alınmaktadır.

Sarkıntılık Suçu

Sarkıntılık, taciz suçuna benzese de esasen cinsel saldırı suçunun daha hafif hali durumundadır. Failin, mağdura temas etmeden gerçekleştirdiği cinsel amaçlı el kol hareketleri ve teşhircilik bu kapsamdadır. Sarkıntılık suçunun cezası ise 2 ila 5 yıl arası hapis ceza olarak belirlenmiştir. Görüleceği üzere sarkıntılık suçunun cezası taciz cezasına göre daha yüksektir. Ayrıca kimi zaman saldırı niteliğindeki cinsel eylemler teşebbüs aşamasında kalmakta ve suçun niteliği değişmektedir. Bu tür teşebbüs aşamasında kalan cinsel saldırı suçları sarkıntılık kapsamına girebilmektedir.

Cinsel Taciz Mağdurun Yaşının Küçük Olması

Cinsel nitelikli suçlarının mağdurunun çocuk olması durumunda suçun türü değişecektir. Bu tür cinsel içerikli suçların küçüklere karşı işlenmesi halinde suçun türü cinsel istismar suçu olacaktır. Yani, 18 yaşından küçüklere yönelik cinsel saldırı eylemleri  istismar kapsamına girecek ve cezası hayli artacaktır. Bu konuda detaylı bilgi almak isteyenler istismar suçu konulu makalemizi inceleyebilirler.

Av. İlker Atamer

0 Yorum

  1. Fatih yüksel

    Slm ben fatih 3 ay önce bir dul bir bayanlar tanıştım 3kez buluştuk bayan evime gelmek istedi benimle birlikte olmak istediğiniz onunla Tlfda cinserlikle ilgili olarak konuştuk karşılıklı Tlf 3kez bosat dimi benden bara istedi bende para vermeyince beni karakola şikayet etti bana CİNSEL taciz etti diye şimdi mahkeme kağıdı çıktı sizce neolur kararı hakimim

  2. mustafa ince

    Merhaba benim kardesim ,sarhoş kafayla otobüste bir kıza dokunmuş hangi suc kapsamına girier

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!