+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

cinsel boşanma nedenleri

Cinsel Sorunlar Nedeniyle Boşanma

Cinsel sorunlar nedeniyle boşanma, ülkemizdeki yaygın boşanma sebeplerinden birisidir. Ancak kapalı bir toplum yapısına sahip olmamız nedeniyle bazen asıl boşanma sebebi davaya yansımamaktadır. Cinsel sorunlar veya cinsel uyumsuzluk asıl sebep olduğu halde farklı sebeplerle boşanma davası açılabilmektedir. Nitekim boşanma davası hakkında sorulardan en sık karşılaştıklarımız arasında cinsel boşanma nedenleri de bulunmaktadır. Cinsellik hukuken evlilik kurumunun en önemli unsurlarından biridir. Yargıtay’ın pek çok kararında ifade edildiği üzere cinsel tatmin evliliğin en önemli özelliklerindendir.

Cinsel Sorunlar Boşanma Sebebi midir?

Cinsel ilişkinin kadının veya erkeğin kusurundan dolayı kurulamaması, cinsel uyumsuzluk veya benzer ciddi cinsel sorunlar hukuki anlamda evlilik birliğinin sarsılması olarak kabul edilmektedir. Ve bu husus ayrıca önemli bir boşanma ve tazminat sebebidir. Cinsel boşanma sebepleri olarak en çok karşılaşılan durum çeşitli sebeplerle eşler arasında cinsel ilişki kurulamamasıdır. Bunun dışında cinsel yetersizlik, cinsel tiksinti, cinsel uyumsuzluk, cinsel isteksizlik, erken boşalma, iktidarsızlık gibi hususlar da boşanma sebepleri olarak gündeme gelebilmektedir. Ayrıca vajinismus nedeniyle boşanma da cinsel boşanma davaları arasındadır. Dolaysıyla cinsel sorunlar boşanma sebebi olabilmektedir ve cinsellik yüzünden boşanma kararı verilebilmektedir. 20 yıldan fazla süredir boşanma avukatı hizmetleri veren bir büro olarak cinsel konuların ülkemizde yaygın bir boşanma sebebi olduğunu söyleyebiliriz.

Eşler Arasında Cinsel İlişki Kurulamaması

Cinsel ilişkinin kurulamaması sebebiyle açılan boşanma davalarında mahkeme bilirkişiye başvuracaktır. Hakim, taraflar arasında cinsel ilişki kurulmasını engelleyen fizyolojik bir rahatsızlığın olmadığı konusunda rapor alınmasına karar verecektir. Eğer taraflardan birisinin cinsel ilişki kurmasını engelleyen ve tedavisi mümkün olmayan bir hastalığı veya anomalisi söz konusu ise bu bir boşanma sebebi olarak kabul edilse bile söz konusu sağlık problemi bir kusur ve tazminat sebebi olmayacaktır. Ancak rapor vajinismus veya erken boşalma gibi tedavi edilebilir veya geçici bir rahatsızlığın olduğunu gösterebilir. Bu durumda hakim boşanmaya karar vermek yerine eşlerin tedavi olmasını salık verecektir.

Cinsel İlişkiden Kaçınma ve Kusur

Ancak cinsel problemi olan taraf tedaviden kaçınıyorsa,tedaviye yanaşmayan eş kusurlu kabul edilecektir. Bu durumda problem geçici ve tedavi edilebilir nitelikte olsa dahi boşanmaya ve tazminata karar verilebilecektir. Zira tedaviyi kabul etmeyen eş kusurlu sayılmaktadır. Tarafların cinsel bir sağlık problemi  ve psikolojik olarak ilişkiden kaçınma durumu söz konusu olmayabilir. Bu durumda hakim eşlerden hangisinin cinsel ilişkiden kaçındığını veya dolayısıyla kusurlu olduğunu tespit etmeye çalışacaktır. Bu noktada kusurun tespiti son derece önemlidir. Zira cinsel ilişkinin kurulmamasında kusurlu olan taraf, eğer talep varsa diğer tarafa tazminat ödeyecektir. Yargıtay cinsel ilişkinin uzun süre kurulmaması durumunda, cinsel ilişkinin kurulamamasında kusuru olmayan tarafın cinsel ilişkinin kurulmasını beklemeye zorlanamayacağına hükmetmiştir. Nitekim cinsel ilişki kurulmadığı için evi terk eden ve ailesinin yanına giden Yargıtayca haklı görülmüştür. İlgili kararda makul bir sürede cinsel ilişkinin kurulmamasında erkek kusurlu bulunmuştur. Öte yandan kadının bu hareketi kusur olarak nitelendirilmemiştir.

Cinsel İlişkinin Olmaması

Belirli süre cinsel ilişki kurulamamasının ardından eşlerin cinsel ilişki yaşaması, cinsel ilişkiden önceki kusurun affı anlamına gelmektedir. Nitekim cinsel ilişki kurulmadığı gerekçesiyle açılan bir boşanma davası devam ederken tarafların cinsel ilişki yaşaması Yargıtayca davanın reddi için gerekçe sayılmıştır. Ayrıca aseksüellik denilen ve herhangi bir cinsel rahatsızlığı olmadığı halde cinselliğe ilgi ve istek duymamak da bir boşanma sebebi olabilmektedir. Her toplumda ortalama her 100 insandan 1’inin aseksüel olduğu tahmin edilmektedir.  Aseksüel kişiler cinsel yönelim sapması yaşamadığı ve cinsel sağlıkları olduğu halde cinsellik yaşamaya istek duymamaktadır.

Eşler Arasındaki Cinsel Mahremiyetin İhlali

Eşler arasındaki cinsel sırlar hukuken mahrem kabul edilmektedir. Bu itibarla, eşler arasındaki yatak odası sırlarının başkalarına anlatılması boşanma sebebi olabilmektedir. Nitekim eşler arasındaki cinsel hususlar mahrem kabul edilmekte ve bunların ifşa edilmesi kusur sayılmaktadır. Nitekim Yargıtay böyle ifşa eylemlerini evliliğin temelinden sarsılmasına etki eden ağır kusur olarak kabul etmiştir. Dolayısıyla evlilik sırlarının ve yatak odası mahremiyetinin ifşa edilmesi boşanma ve tazminat sebebidir.

Zorla Cinsel İlişki ve Cinsel Şiddet

Eşlerden birisinin diğerini cinsel ilişkiye zorlaması ve baskı yapması boşanma hukuku anlamında kusur teşkil etmektedir. Ayrıca yine Yargıtay kararlarına göre eşlerden birisinin diğerini doğal olmayan yoldan (anal) ilişkiye zorlaması da hukuka aykırıdır. Bu tür ters ilişki zorlaması da bir boşanma sebebi ve kusur olarak kabul edilmiştir. Eşlerin birbirini istekleri dışında normal olmayan fantezilere veya sapıkça ilişkilere zorlaması da Yargıtayca cinsel şiddet olarak kabul edilmektedir.

Cinsel Sorunlar Nedeniyle Boşanma Davası

Yukarıda açıklandığı gibi cinsellik evlilik açısından olmazsa olmaz unsurlardan birisi kabul edilmektedir. Ancak tüm çabalara rağmen cinsel sorunlar devam edebilir. Bu durumda eşlerden birisi için evlilik çekilmez hale geldiyse boşanma davası açılması makuldür. Eğer taraflar boşanma konusunda mutabakata varırsa anlaşmalı boşanma davası, eğer mutabakat olmaz ise çekişmeli boşanma davası gündeme gelecektir.

Av. İlker ATAMER

31 Yorum

 1. Gökhan E.

  15 yıllık evli , 10 yaşında bir kız evladı sahibi bir beyim. Çocuğumun annesiyle görücü usulü ile evlendik. Aramızda herhangi bir sevgi bağı yok. Yaklaşık 2,5 yıldır da cinsel ilişkiden kaçıyor. Görevim gereği yaz ayında istanbul’a tayinim çıkacak ve boşanma davası açmak istiyorum. Sağladığım imkanlardan dolayi bosanmak istemeyecektir. Birbirimize karşı herhangi bir hakaret veya kavga etmisligimiz yoktur. Çocuk için çevreye zoraki mutlu aile imajı çiziyoruz. Hızlı ve problemsiz bosanmam mümkün mü? Ayrica cinsel ilişkiden kacindigini nasıl ispatlanir?

  1. Av. İlker Atamer

   Yargıtay’a göre cinsellik bir evliliğin vazgeçilmez unsurlarından biri olup eşlerden birisinin haklı bir sebep olmaksızın cinsel ilişkiden kaçınması boşanma nedenidir. Dolayısıyla eğer 2.5 senedir eşiniz cinsel ilişkiyi kabul etmiyorsa ve bu noktada herhangi sağlık problemi de yoksa bu sizin için boşanma sebebi teşkil eder.

 2. JALE

  Merhaba lar ben 28 yaşında 6 yıllık bir bayanim iki çocuk annesiyim ve eşimin ailesi ile yaşıyoruz aynı ev de bi nedenle rahat bir şekilde cinsel hayat yaşamıyoruz esimde o nedenle sürekli netten yetişkin filmi izleyerek bu kez de benim onlar gibi davranmami giyinmemi istiyor yapmayincada mana monoton olduğumu hatta boşanmak istediğini söylüyor sizce bu durumda mahkeme önünde kim haklı kim haksızdır

  1. Av. İlker Atamer

   Bahsettiğiniz sorun, boşanma sebebi olacak kadar ciddi bir soruna benzemiyor. Eşiniz sırf bu sebeple boşanma davası açarsa kaybedecektir.

 3. aytn

  ben 28 yıllık evliyim eşimle aynı evde 5 yıldır ayrıyız .hiç bir şekilde karı koca hayatımız yok ne o benimle nede ben onunla muhatabız sorunun ilki ağız kokusuydu 2 cinsellik ve ilgisizlikten dolayı boşanmak istediğim belki düzelir diye hiç bir şekilde yol kat edemedim ve artık ayrılmak istiyorum . bu boşanmada ne kadar etkilidir saygılarımla

  1. Av. İlker Atamer

   Cinsel hayatın olmayışı hatta bazı şartlar gerçekleştiyse ağız kokusu dahi haklı bir boşanma nedeni olabilir. Eğer boşanma konusunda kesin karar verdiyseniz bir boşanma avukatının kapısını çalabilirsiniz.

 4. NILUFER

  Istenmeyen normal yolla olmayan cinsel yaklaşımı sadece sözlü ifade etmek bosanmada yeterli midir.? 8 aylik ve 6 yaşlarında iki erkek çocuğum var.velayeti kime verilir bu durumda.eşimin aile durumu( maddi veya manevi ) boşanma sürecini nasıl etkiler.

  1. Av. İlker Atamer

   Zorla anal ilişki bir boşanma sebebidir ve bu hususun tanıkla ispatı mümkün olmadığından ya raporla ya da beyanınız esas alınarak bu husus hakim tarafından değerlendirilecektir. Eşinizin maddi durumu alacağınız nafaka ve tazminat miktarları bakımından etkili olur.

 5. Hatice

  Merhaba ben 6 yıllık evli bir bayanım bir kız çocuğum var 4 yaşında ben eşimle hiç birlikte olmadım çocuğu bit şekilde aşılama gibi bir yöntemle yaptık ilk gece korktum ve sonra hiç istemedim doktora gittik ben doktorun vermiş olduğu eğzersizleri yapabiliyorum ama eşim hiç birzaman ne sarıldı ne öptü ben boşanma davası açtım o boşanmak istemiyor o benim hasta olduğumu söylüyor ten uyuşmazlığındaki boşanan bilirmiyim

  1. Av. İlker Atamer

   6 yıllık evli bir çift hala cinsel birliktelik yaşamamışsa bu kesin bir boşanma sebebidir. Eğer eşiniz bunu mahkemede doğrularsa tanık dinletmeye bile gerek kalmayacaktır.

 6. Filiz

  Merhaba 11 aylık evliyim ve bakireyim.eşimle geçinemiyoruz sürekli kavga hakaretler söylüyoruz birbirimize kahve alışkanlığı var ve ben bundan rahatsizım.benimle vakit gecirmiyor içimde ne varsa hepsini tuketti.evde sürekli yalnızım , işten geliyo yemek yiyo kahveye gidiyo gece yarısı geliyor. Bekarken tatlı sözler söylerdi evlendik bir kere tatlı söz duymadım. Kalbimi sürekli kırıyor.kaç kez konuştum tamam diyo duzeltcem kendimi diyo duzeltmiyor. Ben boşanmak istiyorum diyorum asla boşanmam diyo.doktora gittim vajinimus olabilirmiyim diye kontrol sonucu vajinismus ta verilmesi gereken tepkileri vermedigim için doktor belki eşine güvenmiyorsundur dedi.benim size sorum dava açsam boşana biliyommu eşim istemesede.

  1. Av. İlker Atamer

   11 aylık evlilikte hala cinsel birleşme yaşanamamışsa burada ciddi bir sorun var demektir. Eğer cinsel sorunlar nedeniyle boşanmak istiyorsanız burada önemli olan cinsel ilişkinin kurulmamış olmasında kusurun hangi tarafa ait olduğu ve kusurlu tarafın bu konuda tedavi almayı kabul edip etmediğidir.

 7. Hasret

  Merhabalar ben 21 yasindayim yaklasik 4 yillik evliyim esimle aramda 10 yas var 2 de evladim var ..
  eşimle cinsel sorunlar yasiyorum.
  aramizda muhabbet falan hicbirsey yok ben birlikte olmak istedikce o istemiyor geceleri ben uyurken yasak sitelere girip kendini öyle tatmin ediyor ..
  Bir çok kez başka kadinlarla telefon üzerinden konusup beni aldatti gözu hep baska kadinlarda çok caresizim boşanmak istiyorum bosanamiyorum ailem falan kabul etmiyor bosanmami yaşım çok genç böyle evliligimin olmasini istemiyorum bu konular boşanma sebebimidir ..

  1. Av. İlker Atamer

   Evet Yargıtay’ın da pek çok kararında vurguladığı gibi cinsellik evliliğin en önemli unsurlarından biri olup, haklı bir neden olmaksızın cinsel ilişkiden kaçınmak boşanma sebebidir.

  1. Av. İlker Atamer

   Yargıtay kararlarına göre cinsellik evliliğin temel unsurlarından birisi olup bazı koşullarda cinselliğin yaşanmıyor olması boşanma ve tazminat sebebidir. Eğer randevu alıp ofisimize gelirseniz bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

 8. Ayşe

  Merhaba 5 yıllık evliyiz eşim 37 ben 34 yaşındayım 3 yaşında bir oğlumuz var çok aktif olan cinsel hayatımız aşkımız eşimin annesinin ölümü ve çocuk doğurmamla birlikte bitti 3,5 yıldır hiç birliktelik olmadı psikolojik sorunları var ve çok sinirli bunların boşanma sebebi olduğunu biliyorum ama benim ve ailemin durumu yok onun eğitimi ve çok parası var korkum oğlumu alabilir mi benden?

  1. Av. İlker Atamer

   Çocuğun yaşı henüz 3 olduğundan anne olarak çocuğun velayetini sizin almanız çok muhtemel, eşinizin şu aşamada velayeti alması çocuğun yaşı itibariyle çok zor.

 9. Ebru Sinem

  Merhaba 8 yillik evli bayanim esim beni surekli aldatiyor benimm kiz kardesime bile Internet ustunden gizli hesap acip yazdi ben duydum ve gordum o zamanda babam hastanede yattigi icin gizledim ailemdem ustunden 2 yil gecmesine ragmen hala kabullendim yok hala gizli hesaplar kullaniyor ve gosterdim halde surekli inkar ediyor 2 yildir esimle iliskiye girmek istemiyorum beni hayattan soguttu hic bir sekilde hatalarini kabullenmiyor 3 tane cocugum var korunmamada izin vermiyor ailemde koyde oturdugu icin arkamda durmuyor bunalimdayim ne yapmaliyim

  1. Av. İlker Atamer

   Türkiye’de yasal mal rejimi, ekonomik bağımsızlığı olmayan kadınları korumak için edinilmiş mallara katılma rejimi olarak değiştirilmiştir. Eşinizin zinası söz konusu ise buna katlanmak zorunda değilsiniz. Boşanma davası açıp nafaka ve tazminat talep edebilir hatta eşinizin şiddeti veya şiddet tehdidi söz konusu ise oturduğunuz evin size özgülenmesini ve eşinizin uzaklaştırılmasını talep edebilirsiniz.

 10. Aleyna

  Ben altı yıllık evliyim bir kızımız var eşimin evlendiğimizden beri cinsel sorunları var tedavi olmak istemiyor kızımız başlarda kullandığı ilaçla oldu doktora ben zorla götürdüm verdiği ilaç çok az işe yaradı ama cimriliğinden onuda canı isterse alıyor çok nadir kullanıyor ama ilaçta yetersiz yine doktora gidelim diyorum gitmek istemiyor bana karşı sorumsuz ihtiyaçlarımı karşılamak istemiyor özel hiç bir günümüzü kutlamıyor hep işten gelince yemek yiyip kahveye gidiyor madem niye evlenmiş evde bir şey bozulsa yada boya badana gerekse kavga çıkarıyor ben çocuğumu manen yalnız büyüttüm aynı evde odası ayrı birlikte uyumak bile istemiyor 5 yıldır,ben ev hanımıyım ayrılmaya kalksam bunlar nafaka tazminat almama hak kazandırır mı

  1. Av. İlker Atamer

   Eşinizin cinsel sorunu olması rağmen tedaviden kaçınması ve evliliğin getirdiği yükümlülükleri yerine getirmemesi kusur niteliğinde olup hem boşanma hem de manevi tazminat sebebidir. Ev hanımı olduğunuza göre tazminata ek olarak nafaka da alma hakkınız bulunuyor hem kendiniz hem çocuk için.

 11. Aysel

  4 yıllık evliyim eşim beni 1,5 yildir aldattigini ogrendin üstelik 4 aylık hamile iken ayrıca önceden ayda yada 15 gün de 1 ilişki ye 1 defa olmak üzere girerken yaklaşık 19 aydır da ilişki ye girmiyoruz kızım 8 aylık oldu boşanmayı düşünüyorum yanlız kızımın velayeti kime de kalır baba ya verilirse diye korkuyorum onun için dava açamadim lütfen yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

  1. Av. İlker Atamer

   Çocuk 8 aylık olduğu ve anneye muhtaç olduğu için boşanma durumunda velayet kesin şekilde sizde kalacaktır. Babanın, 8 aylık bir çocuğun velayetini alması hiçbir şekilde mümkün değildir.

 12. ismihan

  Merhaba, eşim muhtemel kompülsif mastürbasyon hastası. muhtemel dememin sebebi araştırmalarım sonucunda böyle bir takıntılığının olduğunu biliyorum ancak herhangi bir psikiyatriste gitmediğinden emin değilim. gitmeyi de kesinlikle kabul etmiyor. ancak cinsel içerikli filmler izlemesi ve birliktelik yaşansa bile mastürbasyon yapmaktan vazgeçmemesi ve bunun günde 3-4 kereyi bulana bir durum olması ona karşı sevgi, saygı ve güven duygularımı zedelemiş bulunmakta. şiddetli geçimsizlik safhasında başka problemlerimiz olsa da temel de en büyük sıkıntım bu. bu sebeple boşanma davası açılabilir mi? bir de 3.5 yaşında bir kızımız var. eğer bir gün bu sebep ile boşanırsam onun büyüdüğünde boşanma davasını görme gibi bir ihtimali olabilir mi? babasını bu şekilde bilmesini istemem nihayetinde.

  1. Av. İlker Atamer

   Maalesef bazı erkeklerde bu tür cinsel/psikolojik sorunlar son dönemlerde sık görülmeye başlamıştır. Eşinizde eğer bu tür psikolojik durum söz konusu ise ve profosyonel destek aldığı halde bundan kurtulamıyorsa bu sizin için bir boşanma sebebi teşkil edecektir. Çocuğunuzun ilerde arşive kaldırılmış olan ve tarafı olmadığı bir boşanma davası dosyasına ulaşıp inceleme imkanı olmayacaktır. Ancak yine de boşanma sebebinin dava dosyalarına yansımasını istemiyorsanız anlaşmalı şekilde boşanmayı deneyebilirsiniz.

 13. Zühre

  Merhabalar oğlu evlendiği kızla cinsel problem yüzünden boşanma aşamasında 3 aylık evlilikte kız hiç ilişkiye yanaşmadığı için hep onu evden göndermek istedi biz biraz daha sabret olur belki düzelir dedik. Bir kere denemişler kız kendini kasıp sanırım bilerek istememiş olabilir. Çünkü gelinimi yanımıza aldık aralarını düzeltiriz de belki bir şeyler olur diye lakin oğlum eve geldiği an oğluma 7 yabancı gibi davranıyordu. Tamamen soğuktu bizde zorlamayı kestik şuan çekişmeli boşanma açıldı karşı taraf babası nafaka istiyor kızına bunu almaya hakları var mı ? Bir de oğlum bu çekişmeli boşanmadan ne zaman kurtulabilir şubat ayında ilk mahkeme oldu avukat gitti sadece temmuzda da ikincisi var ? Sizce nasıl olur bu süreç karşı taraf siz davayı açın dedi zate bize bu durumda ne kadar sürede boşar hakim uzatır mı birleştirir mi mümkünatı yok zaten de?

 14. MUAMMER

  Merhabalar Eşim ile anlaşamadık Mahkemede süren karşılıklı çekişmeli boşanma davamız var. Cinselliğe karşı eşimde tiksintili haller var. Bundan dolayı devamlı birliktelikten kaçınma tavırları vardı. Ben mahkemeye genel hatlarla ten uyuşmazlığı durumunu anlattım. Tiksintili tavırlarını mahkemede nasıl ispatlayabilirim. Üçüncü kişilerden böyle özel bir durumun tanığı olmaz. Ne yapmalıyım?

  1. Cinsel problemlerde tanık olamayacağı için tanıkla bu durumların ispatlanması zaten beklenemez. Eğer sağlık raporuyla ispatlanması mümkün olmayan bir durum söz konusu ise beyanlar esas alınacaktır.

 15. Ömer Can

  Merhaba boşandım eşimle 5 sene evli kaldık benimle hiç bir zaman ilişkiye girmedi bunu aile mahkemesinde belirtmedim boşanma kesinleşti ama nafaka vermek istemiyorum bu sebepden dolayı nafakayı kaldırabilir mi mahkeme

  1. Cinsel ilişki kurulmamasında siz değil eşiniz kusurluysa bu argümanı dava bitmeden dile getirip bu nedenle nafaka ödemek istemediğinizi beyan etmeniz gerekirdi. Karar kesinleştiğine göre artık durum sizin açınızdan zorlaşmış.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!