+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

vajinismus boşanma

Vajinismus Nedeniyle Boşanma

Vajinismus nedeniyle boşanma konularına girmeden önce vajinismus hakkında genel bir bilgi vermek uygun olacaktır. Kavram olarak vajinismus, kadınların cinsel ilişki sırasında aşırı kasılma nedeniyle cinsel ilişki kuramaması durumudur. Bu rahatsızlığın altında çeşitli sosya-psikolojik nedenler ve korku gibi dürtülerin etkisi bulunkatadır. Vajinismus niteliği gereği cinsel ilişki kurulmasını çok zorlaştıran ve bazen cinsel ilişkiyi imkansız hale getiren bir rahatsızlıktır. Vajinismus, evliliğin temel unsurlardan birisi olan cinsel ilişkiyi engelleyen bir özelliğe sahiptir. Bu yapısı onu boşanma davalarında sık duyulan bir terim haline getirmektedir. Zira vajinismus cinsel birlikteliği olumsuz yönde etkileyip her iki taraf için de evliliği çekilmez hale getirmektedir. Vajinismus, tıp biliminde primer (primary) ve sekonder (secondary) olarak 2 kategoriye ayrılmaktadır. Psikolojik yönü ağır basan sekonder vajinismus bizim ülkemiz daha sık görülmektedir. Vajinismusun sekonder olması tedavi edilebilir nitelik taşıması anlamına geldiğinden, sekonder vajinismus boşanma davası bakımından önem arz etmektedir.

 

Vajinismus Sebebiyle Boşanmak

Boşanma davası hakkında sorulardan birisi de bu rahatsızlığın boşanma sebepleri arasında olup olmadığıdır. Zira, eşlerin vajinismus yüzünden boşanma noktasına gelmesi özellikle Türkiye’de sık karşılaşılan bir durumdur. Vajinismus boşanma nedeni olarak gündeme gelince hakim ilk olarak vajinismusun tedavi edilebilir olup olmadığını araştıracaktır. Hakim bu hususta bilirkişi raporu alarak vajinismusun tedavisinin mümkün olup olmadığını araştıracaktır. Eğer rapora göre tedavi edilebilir yapıda ise o zaman hakimin ikinci bir unsura bakacaktır. O da vajinismus problemi olan kadının tedaviden kaçınıp kaçınmadığıdır. Eğer kadın tedaviden kaçınmıyorsa o zaman kocanın tedavi sürecini desteklemesi beklenecektir. Zira tedavi olmak için çabalayan kadını eşinin bu konuda yalnız bırakmaması gerekir. Nitekim Yargıtay tedavi edilebilir vajinismusu olan kadının tedaviden kaçınma durumu olmadığı için kocanın açtığı boşanma davasının reddedilmesini haklı bulmuştur. Dolayısıyla tüm olaylar ve kişiler için geçerli şekilde “vajinismus bir boşanma sebebidir” veya “vajinismus boşanma nedeni değildir” demek mümkün değildir. Her olay ve davanın kendi çerçevesinde değerlendirilmesi ve yorumlanması gerekir.

Yargıtay’ın Vajinismus Yüzünden Boşanmaya Bakışı

Yargıtay şu ana kadar vermiş olduğu pek çok kararda cinsel birlikteliğin evlilik için olmazsa olmaz unsurlardan biri olduğunu ve evlilik süresi içinde cinsel ilişkinin kurulamamış olmasını evliliğin birliğini sarsan bir unsur olarak vurgulamıştır. Cinsel sorunlar nedeniyle boşanma başlıklı makalemde de belirtiğim gibi Yargıtay, herhangi bir cinsel sorunun boşanma gerekçesi olması için bazı kriterler belirlemiştir. Bu anlamda her cinsel sorun bir boşanma sebebi teşkil etmemektedir. Bunun bir boşanma sebebi olması için cinsel sorunun cinsel ilişkinin kurulmasını engellemesi gerekmektedir. Ayrıca cinsel soruna sahip olan tarafın makul sürede tedavi olmayı kabul edip tedavi olması gerekmektedir. Ancak cinsel bir rahatsızlık veya vajinismus nedeniyle cinsel ilişki kuramayan taraf bir de tedavi olmayı reddediyorsa bu hem bir boşanma hem de tazminat sebebi olabilecektir. Nitekim Yargıtay, eşlerden birisinin cinsel sorun taşımasına rağmen tedaviden kaçınmasını kusur saymaktadır. Bu durumda diğer eşin evi terk etmesini ve boşanma davası açmasını haklı görmektedir.

Vajinismusun Görülme Sıklığı

Boşanma davası istatistiklerine gör vajinismus yüzünden boşanma davası çoğu zaman koca tarafından açılmaktadır. Vajinismus, özellikle sosyo-kültürel ve psikolojik yönleri ağır basan bir rahatsızlıktır. Bundan dolayı cinsellik konusunda daha açık olan Batı toplumlarında vajinismus görülme sıklığı %1’in altındadır. Ancak Türkiye ve Ortadoğu ülkeleri gibi cinsel konularda kapalı toplumlarda bu oran %10 civarına yaklaşmaktadır. Türkiye de vajinismusun dünyada en sık görüldüğü ülkelerden birisidir. Nitekim boşanma avukatı olarak buna uygulamada sıkça tanık olmaktayız. Bunun sonucu olarak da ülkemiz vajinismus nedeniyle boşanma oranın yüksek olduğu bir ülkedir.

Av. İlker ATAMER

7 Yorum

 1. yasar kavuncu

  esim vajinamus rahatsizligi var mahkeme hastaneye sevk etti muayene olmuyo 3 .kez sevk yapildi 25 yildir evliyim doktor fobisi var mahkeme sonucu ne olabilir 2 yildir ayri yasiyoruz

  1. Av. İlker Atamer

   Yazınızdan anlaşıldığı kadarıyla boşanmaktan başka çözüm kalmamış görünüyor. 25 yıldır sabretmişsiniz bundan sonra sabretmek istemiyorsanız boşanma davası açmanız uygun olur.

 2. Emrullah

  Hocam 5 bucuk yildir evliyim esim vajinismus tedaviye ikna olmuyor herhangi bir mahkemeye filanda basvurmadim henuz mahkemeye versem bosandiktan sonra tazminat alabilirmi benden cocuk yok

  1. Av. İlker Atamer

   Boşanmada salt eşiniz kusurlu ise veya onun kusuru sizden fazla ise sizden tazminat alamaz. Vajinismus sebebiyle boşanma başlıklı yazımızda belirttiğimiz gibi vajinismus gibi cinsel birlikteliğe engel bir rahatsızlığı olduğu halde tedaviye yanaşmamak kusurdur.

  2. Pelin

   2.5 aydır evliyim.vajinismus hastasiyim.evliligimin 2.haftasında yapamadım diye tokat yedim.sonra şuan çalışmadığımdan polise gidemedim.sonrasinda da isirdi kolumu,tekme atti baldirima fotolar var .(tasinmam vs hepsi masraftı çünkü).sonrasinda barışıp yaşıyorduk ben vajinismus tedavisi olmak istiyorum eşim istemiyor olursan sana takılan altınlardan ödersin diyor ama bu tedavide eşlerin desteği çok önemli.bakireyim.hiç birşey yapmadık.uzun zamandır yatakları da ayırdık.yemek yiyoruz beraber sonra herkes odasına gidiyor.bu durumdan dolayı evlilik iptali olma şansı olabilir mi?eşimden ne sevgi görüyorum,ne şevkat içten ne de bir destek.bu evlilik olamaz.cok da yeniyim kendime çok aciyorum😔

 3. hasibe

  iyi günler avukat bey. ben 6 aylık evliyim. vajinismus hastasıydım. evlendik ilk gece ilişki eşimin zorlamasıyla benim için çok zor olarak gerçekleşti. daha sonraları denedik ama kasılmalarım oldu ilişki kuramadık. eşim çok agrasifleşti. ben durumu araştırdım 2. ayımızda vajinismusu öğrendim ve hemen tedaviye başladım. doktor 2 aylık süreç dedi. ama eşim bu sürede hem tedaviye gelmedi başkalarına söyledi bu durumu. hemde evden ve benden uzaklaştı. ben yinede evliliğim için katlandım. tedavinin bittiği gün boşanmak istediğini söyledi yani ben 2 ay daha hem ilişki için hem de evlilik için çabaladım ama olmadı. bu durumu herkese yaydı ve sonunda benim de aileme söyleyince bende boşanmayı kabul ettim. davayı kendisi açamadı ben açtım. maddi manevi tazminat talep ettim sizce bu durumda nasıl ilerler yargılama.

  1. Av. İlker Atamer

   Vajinismus, tedavisi mümkün olan bir cinsel işlev bozukluğu olduğundan eşinizin makul bir süre tedavinin tamamlanmasını bekleyerek sabır göstermesi hatta size destek olması uygun olurdu. Cinsel problemi olan taraf tedaviye yanaşmıyorsa, tedaviden kaçıyorsa bu onun kendi kusurudur. Ancak cinsel işlev bozukluğu olan kişi, tedaviyi kabul ettiği ve tedavi için çaba harcadığı halde karşı taraf evliliği buna rağmen sonlandırmak istiyorsa bu durumda kusur boşanma isteyen tarafta kabul edilecektir.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!