+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

vajinismus boşanma

Vajinismus Nedeniyle Boşanma

Vajinismus nedeniyle boşanma konularına girmeden önce vajinismus hakkında genel bir bilgi vermek uygun olacaktır. Vajinismus, kadınların çeşitli sosya-psikolojik nedenlerle ve korku gibi dürtülerin etkisiyle cinsel ilişki sırasında aşırı kasılma nedeniyle cinsel ilişki kuramaması durumudur. Vajinismus niteliği gereği cinsel ilişki kurulmasını çok zorlaştıran ve bazen cinsel ilişkiyi imkansız hale getiren bir rahatsızlıktır. Vajinismusun evliliğin temel unsurlardan birisi olan cinsel ilişkiyi engelleyen bu yapısı onu boşanma davalarında sık duyulan bir terim haline getirmektedir. Zira vajinismus cinsel birlikteliği olumsuz yönde etkilendiğinden her iki taraf için de evliliği çekilmez hale getiren bir yapıya sahip olabilmektedir. Vajinismus, tıp biliminde primer (primary) ve sekonder (secondary) olarak 2 kategoriye ayrılmaktadır. Psikolojik yönü ağır basan sekonder vajinismus diğer toplumlarda olduğu gibi bizim toplumumuzda da daha sık görülmektedir. Vajinismusun sekonder olması tedavi edilebilir nitelik taşıması anlamına geldiğinden, sekonder vajinismus boşanma davası bakımından önem arz etmektedir.

vajinismus nedeniyle boşanma

Vajinismus Sebebiyle Boşanmak

Eşlerin vajinismus yüzünden boşanma noktasına gelmesi özellikle Türkiye’de sık karşılaşılan bir durumdur. Vajinismus yüzünden boşanma davası çoğu zaman koca tarafından açılmaktadır. Vajinismus boşanma nedeni olarak gündeme geldiğinde hakimin bakacağı ilk unsur vajinismusun niteliği olarak tedavi edilebilir olup olmadığıdır. Hakim bu hususta gerekirse bilirkişi raporu alarak vajinismusun tedavi edilebilir olup olmadığını araştıracaktır. Eğer rapora göre tedavi edilebilir yapıda ise o zaman hakimin bakacağı ikinci unsur vajinismus problemi olan kadının tedaviden kaçınıp kaçınmadığıdır. Eğer kadın tedaviden kaçınmıyorsa ve tedavi olmak için çaba sarf ediyorsa o zaman kocanın tedavi sürecini desteklemesi ve eşini bu konuda yalnız bırakmaması beklenecektir. Nitekim Yargıtay vermiş olduğu bir kararda, tedavi edilebilir vajinismusu olan bir kadının tedaviden kaçınma durumu olmadığı için kocanın açtığı boşanma davasının reddedilmesini haklı bulmuştur. Dolayısıyla tüm olaylar ve kişiler için geçerli şekilde “vajinismus bir boşanma sebebidir” veya “vajinismus boşanma nedeni değildir” demek mümkün değildir. Her olay ve durumun, her davanın kendi çerçevesinde değerlendirilmesi ve yorumlanması gerekir.

Yargıtay’ın Vajinismus Yüzünden Boşanmaya Bakışı

Yargıtay şu ana kadar vermiş olduğu pek çok kararda cinsel birlikteliğin evlilik için olmazsa olmaz unsurlardan biri olduğunu ve evlilik süresi içinde cinsel ilişkinin kurulamamış olmasını evliliğin birliğini sarsan bir unsur olarak vurgulamıştır. Cinsel sorunlar nedeniyle boşanma başlıklı makalemde de belirtiğim gibi Yargıtay, herhangi bir cinsel sorunun boşanma gerekçesi olması için bazı kriterler belirlemiştir. Bu anlamda her cinsel sorun bir boşanma sebebi teşkil etmemektedir. Bunun bir boşanma sebebi olması için cinsel sorunun cinsel ilişkinin kurulmasını engellemesi gerekmektedir. Ayrıca cinsel soruna sahip olan tarafın makul bir sürede tedavi olmayı kabul etmesi ve tedavi olması gerekmektedir. Ancak cinsel bir rahatsızlık veya vajinismus nedeniyle cinsel ilişki kuramayan taraf bir de tedavi olmayı reddediyorsa bu hem bir boşanma hem de tazminat sebebi olabilecektir. Nitekim Yargıtay, eşlerden birisinin cinsel sorun taşımasına rağmen tedaviden kaçınması durumunda diğer eşin evi terk etmesini ve boşanma davası açmasını haklı görmektedir.

Vajinismusun Görülme Sıklığı

Vajinismus, özellikle sosyo-kültürel ve psikolojik yönleri ağır basan bir rahatsızlık olduğu için cinsellik konusunda daha açık olan Batı toplumlarında vajinismus görülme sıklığı %1’in altında iken, Türkiye ve Ortadoğu ülkeleri gibi cinsel konularda nispeten daha kapalı toplumlarda bu oran %10 civarına yaklaşmaktadır. Türkiye de vajinismusun dünyada en sık görüldüğü ve boşanma sebebi olarak gündeme geldiği ve bunun sonucu olarak da vajinismus nedeniyle boşanma oranın yüksek olduğu ülkelerden birisidir.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

6 Yorum

 1. yasar kavuncu

  esim vajinamus rahatsizligi var mahkeme hastaneye sevk etti muayene olmuyo 3 .kez sevk yapildi 25 yildir evliyim doktor fobisi var mahkeme sonucu ne olabilir 2 yildir ayri yasiyoruz

  1. Av. İlker Atamer

   Yazınızdan anlaşıldığı kadarıyla boşanmaktan başka çözüm kalmamış görünüyor. 25 yıldır sabretmişsiniz bundan sonra sabretmek istemiyorsanız boşanma davası açmanız uygun olur.

 2. Emrullah

  Hocam 5 bucuk yildir evliyim esim vajinismus tedaviye ikna olmuyor herhangi bir mahkemeye filanda basvurmadim henuz mahkemeye versem bosandiktan sonra tazminat alabilirmi benden cocuk yok

  1. Av. İlker Atamer

   Boşanmada salt eşiniz kusurlu ise veya onun kusuru sizden fazla ise sizden tazminat alamaz. Vajinismus sebebiyle boşanma başlıklı yazımızda belirttiğimiz gibi vajinismus gibi cinsel birlikteliğe engel bir rahatsızlığı olduğu halde tedaviye yanaşmamak kusurdur.

 3. hasibe

  iyi günler avukat bey. ben 6 aylık evliyim. vajinismus hastasıydım. evlendik ilk gece ilişki eşimin zorlamasıyla benim için çok zor olarak gerçekleşti. daha sonraları denedik ama kasılmalarım oldu ilişki kuramadık. eşim çok agrasifleşti. ben durumu araştırdım 2. ayımızda vajinismusu öğrendim ve hemen tedaviye başladım. doktor 2 aylık süreç dedi. ama eşim bu sürede hem tedaviye gelmedi başkalarına söyledi bu durumu. hemde evden ve benden uzaklaştı. ben yinede evliliğim için katlandım. tedavinin bittiği gün boşanmak istediğini söyledi yani ben 2 ay daha hem ilişki için hem de evlilik için çabaladım ama olmadı. bu durumu herkese yaydı ve sonunda benim de aileme söyleyince bende boşanmayı kabul ettim. davayı kendisi açamadı ben açtım. maddi manevi tazminat talep ettim sizce bu durumda nasıl ilerler yargılama.

  1. Av. İlker Atamer

   Vajinismus, tedavisi mümkün olan bir cinsel işlev bozukluğu olduğundan eşinizin makul bir süre tedavinin tamamlanmasını bekleyerek sabır göstermesi hatta size destek olması uygun olurdu. Cinsel problemi olan taraf tedaviye yanaşmıyorsa, tedaviden kaçıyorsa bu onun kendi kusurudur. Ancak cinsel işlev bozukluğu olan kişi, tedaviyi kabul ettiği ve tedavi için çaba harcadığı halde karşı taraf evliliği buna rağmen sonlandırmak istiyorsa bu durumda kusur boşanma isteyen tarafta kabul edilecektir.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!