+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

mal rejimi evlilik sözleşmesi

Evlilik Sözleşmesi nedir?

Evlilik sözleşmesi veya kanundaki tanımı ile mal rejimi sözleşmesi, eşlerin evlilik süresi içinde mallarını nasıl yönetecekleri ve evliliğin sona ermesi halinde malların nasıl tasfiye edileceğini düzenleyen ve aile hukuku alanına giren bir sözleşmedir. Mal rejimi sözleşmesi, evlenecek olan çiftlerin veya halen evli eşlerin, mal varlıklarını nasıl yöneteceklerini düzenlemektedir. Tarafların evlilik süresince boyunca mal varlığına yönelik hak ve yükümlülükleri sözleşme kapsamındadır. Ayrıca evlilik sona erdiğinde malların ne şekilde tasfiye edileceğini de bu sözleşmeler düzenlemektedir. Bu tür sözleşmeler için Medeni Kanun’da “mal rejimi sözleşmesi” terimi kullanılmaktadır. Ancak halk arasında bu sözleşmenin yaygın ismi “evlilik sözleşmesi”dir. Fakat her iki terim de hukuken aynı manaya gelmektedir.

Evlilik sözleşmesi ile mal rejimi sözleşmesi farklı mıdır?

Hayır yukarıda açıklandığı gibi iki sözleşme de aynı şeyi ifade etmektedir. Halk arasında “evlilik sözleşmesi” olarak bilinen sözleşme aslında “mal rejimi sözleşmesi”dir ve her iki kavram da aynı sözleşmeyi ifade etmektedir. Diğer bir deyişle her iki sözleşme de tamamen aynı manaya gelmektedir.

Bu tür sözleşme yapmak niçin önemlidir?

Mal rejimi sözleşmesi, taraflar evlendikten sonra mallarının nasıl yönetileceğini düzenler. Ayrıca bu sözleşmeler boşanmayla birlikte malların nasıl tasfiye edileceğini düzenlemektedir. Bu bakımdan bu tür sözleşmeler son derece önemli hukuki belge ve delil niteliğindedir. Mal rejimi tasfiye edilirken kimin ne tür hakları olacağı tamamen mal rejimine göre belirlenecektir. Ayrıca bu tür sözleşmeler, boşanma veya evliliğin iptali durumunda bir başka deyişle mal rejimin tasfiyesi gündeme geldiğinde en önemli hukuki belge haline gelecektir.  Dolayısıyla profesyonel ellerde hatasız ve eksiksiz şekilde hazırlanmalıdır.

Müstakbel eşimin maddi gücü benim kadar iyi değil, ne yapmalıyım?

Evlilik her şeyden önce güvene ve sadakate dayanan bir kurumdur. Dolayısıyla her şeyden önce bu güvenin tesis edilmesi ve zedelenmemesi gerekir. Güven tesis edildiyse gayet medeni bir uygulama olan mal rejimi sözleşmesi yapmanın hiçbir tarafı rahatsız etmemesi gerekir. Eğer  taraflardan biri mal rejimi sözleşmesi yapmaya yanaşmıyorsa bu husus ciddi olarak değerlendirilmelidir. Bir genelleme yapmak gerekirse, kadınlara oranla evlilik sözleşmesi yapmak isteyen erkek sayısı daha fazladır.

Evlilik sözleşmesi ne zaman yapılır?

Taraflar, mal rejimi sözleşmesi evlilikten önce veya sonra yapılabilecektir. Bunun yanında evlilik töreni esnasında evlendirme memuruna yapılacak bir beyanla da yapılabilir. Ancak evlenme gerçekleştikten sonra taraflardan birinin bu tür bir sözleşme yapmaya yanaşmak istememesi ihtimaline binaen mal rejimi sözleşmesini nikahtan önce yapmak daha uygun olacaktır. Ancak Medeni Kanun, bu tip sözleşmelerde tarafların birtakım özel düzenlemeler yapmalarına müsaade ettiğinden evlendirme memuru önünde standart ve mal rejimi türleri arasında şablon seçmek yerine tarafların özelliklerine ve taleplerine göre kişiye özgü bir sözleşme yapmak hukuken her zaman daha sağlıklı olacaktır. Dolayısıyla henüz taraflar evlenmediyse sözleşmenin nikahtan sonraya bırakılması pek uygun olmayabilir. Zira nikahtan sonra eşlerden biri evlilik sözleşmesi yapmaya yanaşmayabilir. Ayrıca eşler evlendikten sonra da karşılıklı bir mutabakat ile evlilik ya da mal rejimi sözleşmesi yaparak tabi oldukları mal rejimini değiştirebilirler.

Evlilik sözleşmesi nasıl yapılır?

Bu tür sözleşmeler noterde düzenleme şeklinde yapılabileceği gibi bizim de tavsiye ettiğimiz en uygun yöntem mal rejimi sözleşmesinin aile hukuku konusunda uzman bir aile avukatı tarafından tarafların taleplerine, malvarlığı durumunun özelliklerine, maddi konular üzerinde anlaşmalarına göre kişiye özel olarak hazırlanması ve ardından notere onaylatılmasıdır. Zira Medeni Kanun mal rejimleri konusunda genel ve standart hükümler çizmişse de birtakım konular ve mallar üzerinde taraflara özel düzenlemeler yapma hakkı tanımıştır. Bu itibarla mal rejimi sözleşmesinin mutlaka uzman bir boşanma avukatı tarafından hazırlanmış olması önemlidir. Avukat tarafından hazırlanan sözleşme, notere götürüldükten sonra ilgili kişilerce imzalanır ve son olarak noter tarafından onaylanır. Evlilik ve mal rejimi sözleşmesi yapacak kişilerin notere giderken yanlarında kimlik ve 3 fotoğraf götürmesi gerekir.

Evlilik sözleşmesinin geçerlilik şartları?

Evlilik sözleşmesi resmi şekilde yapılması gereken ve Türkiye Noterler Birliği bağlı bir noterde yapılmadığı sürece geçerli olmayan bir aile hukuku sözleşmesidir. Dolayısıyla alelade şekilde yapılan sözleşmeler geçerli değildir.

Sözleşme maddeleri nasıl olmalıdır?

Evlilik sözleşmesi, tarafların mal varlıklarına, taleplerine göre taraflara özgü ve kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Sözleşme maddeleri çiftin özel durumuna göre oluşturulmalıdır. Örneğin evlenecek kişiler edinilmiş mallara katılma rejimini benimseyen bir sözleşme yapabilirler. Ve hangi malların kişisel mal hangi malların edinilmiş mal olduğu konusunda kısmi tercih yapabileceklerdir. Bu bakımdan tarafların durum ve taleplerine göre sözleşme maddeleri oluşturulacaktır. Ancak tüm çifteler için geçerli standart bir sözleşme metni yoktur.

Bu tür sözleşmeler nerede yapılır?

Mal rejimi sözleşmesi aile avukatı tarafından hazırlanır ve hazırlanan sözleşme metni taraflarca noterde onaylatır. Sözleşme yapacak olan kişiler sözleşme metnine ek olarak kimlik ve 3 fotoğraf bulundurmalıdır. Eğer eşlerden biri yabancıysa ayrıca pasaportun yeminli ve onaylı tercümesi gerekli olacaktır.

Evlendikten sonra da sözleşme yapılır mı?

Çiftler, evlilik ve mal rejimi sözleşmelerini evlilik öncesi veya sonrası yapabilir. Bu noktada herhangi bir hukuki engel yoktur. Bu tür bir sözleşme için süre sınırı da bulunmamaktadır. Taraflar evlilik öncesi veya sonrası dilediği zamanda sözleşme imzalayabilir. Ancak bizim tavsiyemiz mümkünse evlilik öncesi bu tür sözleşmelerin yapılmasıdır. İkincisi tavsiyemiz ise sözleşmenin hem aile hukuku konusunda uzman bir sözleşme avukatı tarafından hazırlanmasıdır.

Sözleşme yapılması zorunlu mudur?

Hayır evlilik sözleşmesi veya mal rejimi yapılması kanunen zorunlu değildir. Taraflar evlenmeden önce veya evlilik esnasında sözleşme yapabilirler. Ya da evlendikten sonra evlilik/mal rejimi sözleşmesi yapabileceği gibi yapmama özgürlüğüne de sahiptir.

Sözleşme yapılmazsa ne olur?

Eğer taraflar mal rejimi sözleşmesi yapmazsa yasal mal rejimi olan edinilmiş mal rejimi uygulanmaktadır. Veya nikah esnasında çiftler mal rejimi tercihlerini nikah memuruna söylemezlerse yasal mal rejimi geçerli olacaktır. Dolayısıyla herhangi sözleşme yapılmaması durumunda taraflar Medeni Kanun’a göre yasal mal rejimi olan “edinilmiş mallara katılma rejimi”ne tabi olurlar. Bu durumda eşler Medeni Kanun’daki yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejimine tabi olacaktır.

Sözleşme sonradan değiştirilebilir mi?

Taraflar, bu tür sözleşmeleri, sonradan bir başka evlilik/mal rejimi sözleşmesiyle değiştirilebilir. Hatta tarafların tabi olduğu mal rejimi de aynı şekilde yeni başka bir sözleşmeyle değiştirilebilmektedir.

Evlilik sözleşmesi örneği?

Bu tür kritik sözleşmeler, tarafların durumlarına, talep ve ihtiyaçlarına göre kişiye özel hazırlanmaktadır. Bu itibarla herkese uyan standart bir mal rejimi sözleşmesinden söz etmek mümkün değildir. Tarafların talep ve ihtiyaçları doğrultusunda boşanma avukatı vasıtasıyla sözleşme maddeleri kişiye özel olarak oluşturulmalıdır. Noterlerde bulunan standart metinler eksik ve yetersiz olduğundan bir boşanma avukatından sözleşme hazırlanması konusunda destek almak ve kişiye özgü eksiksiz bir evlilik sözleşmesi hazırlatmak uygun olacaktır.

Av. İlker ATAMER

16 Yorum

 1. Turkay

  Eski eşimle evlenmek istiyorum mal varlığı ayrımı yapılsın istiyorum fakat bilmek istediğim eşimin sgk haklarindan yararlanabilirmişim birde ölüm olma halinde sgk dan ölüm aylığı alabilirmiyim

 2. Aslı

  Eşimle aldatma sebebi ile boşanma aşamasına geldik. Ancak kendisi boşanmak istemiyor ve özür niteliğinde ve bu olayın bir daha tekrarlanmayacağının teminatı olarak; evlilik içinde ve öncesinde edindiğimiz tüm malları benim üstüme geçirmeyi teklif ediyor. Noter üzerinden mal paylaşım sözleşmesi ile bunu yapmak mümkün mü? Bir daha aldatma yaşanırsa, üzerime geçen tüm varlıkları alıp sorunsuz boşanabilir miyim?
  Gelecekte bunu bozabilir mi?

  Teşekkürler
  Aslı

  1. Mal rejimi sözleşmesi tek başına amacınıza hizmet etmeye yeterli olmayacaktır. Bu konuda danışmanlık hizmeti alarak alternatif hukuki yöntemler konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

 3. Aydin

  Benim bir sorum olcak. Ben evlenmeden once baskasina kefil oldum ve borcu odemedi esim babasindan mal varligi var benim yuzumden alamiyor alirsa esimin ustune haciz gelirmi benim yuzumden evlik hayatimiz cok kotu geçiyor. Araba ‘ev gibi birde bana diyorlar mal varligi ayirma rejimi gibi yapsam bir sorun olurmu nasil yapabilirim ve 2 tane cocugum var yardim ederseniz cok sevinim saygilarimla…….

 4. Nazan Çetinkaya

  Merhaba evlilik söZleşmesi ile ikimizin de önceden edinilmiş veya miras yoluyla kalmış mal varlığımızdan hiçbir hak istemeyeceğimizi onay altına alabilir miyiz? soruma cevap verebilirseniz çok sevinirim.Teşekkürler

  1. Zaten yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejiminde bu bahsettiğiniz mallar zaten kişisel mal kapsamında olup paylaşıma tabi değildir. Ancak mal ayrılığı sözleşmesi yaparak herkesin malı kendisine olacak şekilde tamamen paylaşımsız bir mal rejimi de seçebilirsiniz.

 5. Gamze

  Nişanlım evlilik sözleşmesi imzalandı evlendikten sonra bu kagitlari yırttı iptal oluyormuş ogrenebilirmiyim

  1. Mal rejimi sözleşmeleri yalnızca noterde yapıldığında geçerli olmaktadır ve noterde yapılan sözleşmelerin bir sureti noterde muhafaza edilir. Eğer diğer suretler kaybolmuş veya imha edilmişse noterdeki suret mevcudiyetini koruyacağı için hüküm ifade edecektir. Ancak sözleşme noterde yapılmadıysa zaten imha edilse de edilmese de geçerliliği yoktur.

 6. Nihat Erginyavuz

  Meraba Evlilik sözlesmesi yapmak istiyorum Konsoloslukta noterde yapsak yeterli olurmu
  Tesekkurler
  Nihat Erginyavuz

 7. Feyza kalayci

  Merhaba benim kizim yurtdisinda yabanci biri ile evlendi evlilik sozlesmesi yapmadi şimdi yapabilirmi ve nerede kime yaptirmasi lazim lütfen bilgi verirseniz sevinirim turkiyede sozlesme hazirlayip goturup imzalata bilirmiyiz

  1. Evlilik sözleşmesini biz hazırlıyoruz ve email olarak size gönderiyoruz. Siz de çıktısını alıp noterde veya Türk konsolosluğunda imzalayıp onaylatıyorsunuz.

  1. Nikah akdi sırasında sözleşme yapamasanız da mal rejimini seçmeniz mümkün. Ancak bunu nikaha bırakmak yerine nikah öncesinde bir avukat yardımıyla sözleşme yapmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!