+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

zina nedeniyle boşanma

Zina nasıl ispatlanır?

Zinanın ispatı için mutlaka aldatmaya ilişkin delil sunulması zorunludur. Zina ve aldatmaya dair kanıtlar olmaksızın aldatmanın ispatından söz edilemez. Dolayısıyla bir şahıs, eşinin zina yaptığından yani aldatıldığından %100 emin olsa bile kanıt gerekecektir. Eğer kişinin zinayı ispatlayacak bir delili yoksa zinanın ispatlanması mümkün olmayacaktır. Bazen kişi zinadan emindir ama aldatmaya dair kanıtlar başka bir yerdedir. Örneğin delillerin bir hava yolu şirketinden veya otelden temin edilmesi gerekebilir. Bu tür durumlarda biz avukatlar mahkeme aracılığıyla bu tür ispat unsurlarını toplatabilmekteyiz. Dolayısıyla kişinin elinde bu tür deliller yoksa, en azında böyle bir kanıtı elde edebileceği bir yeri biliyor olmalıdır.

Aldatma hangi delillerle ispat edilir?

“Zina delilleri nelerdir” sorusu aldatılma şüphesi yaşayan herkesin boşanma avukatı olarak bize sorduğu ilk sorudur. Kanunda aldatmanın ispatı için özel birtakım deliller aranmamıştır. Bu bakımdan hakimi ikna edecek ve hukuka uygun yollarla elde edilmiş her türlü delil zinanın ispatı bakımından önem taşıyacaktır. Ancak kuşkusuz delillerin nitelik ve içeriği aldatmanın ispatı noktasında farklı etkiye sahip olabilecektir.

Her fotoğraf veya video zinayı ispatlamaz

İki kişiyi aynı masada otururken veya yemek yerken gösteren her fotoğraf veya video zinayı ispatlamaz. Zira kadınla erkek, aralarında özel ilişki olmadan da medeni şekilde aynı masada oturup yemek yiyebilir. Zinanın ispatlanması açısından bu tür görüntülerin iki kişiyi yan yana göstermekten öteye geçmesi gerekir. İki kişinin arasında özel bir ilişki olduğunu gösterecek nitelikte olması gerekir. Delil olarak sunulan fotoğraf ve videoya bakan üçüncü bir kişinin, görüntüdeki kişilerin flört yaşadığını yorumdan uzak bir şekilde kolayca anlayabilmesi gerekir.

Aldatma delilleri nelerdir?

Yukarıda belirtildiği gibi kanunda zinanın ispatı açısından özel bir delil aranmamıştır. Dolayısıyla aldatma prensip olarak hukuka uygun her türlü delille ispatlanabilir. Uygulamada zina sebepli açılan boşanma davalarında çok çeşitli türde kanıtlar mahkemeye sunulabilmektedir. Bunlar genel olarak evlilik dışı ilişkiyi ispatlayan video, fotoğraf, otel rezervasyonu, bilgisayar ve internet kayıtları, kredi kartı ekstreleri, telefon mesajlaşma ve arama kayıtları ve benzeri delillerdir. Tabii ki aldatmaya ilişkin kanıtlar bu sayılanlarla sınırlı olmayıp her olayın özelliğine göre farklı delillerle de zinanın ispatlanması mümkündür.

Zinanın ispatında dijital delillerin önemi nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ilişkiler mobil telefonlar ve internet üzerinden yürütüldüğünden zina sebebiyle açılan çekişmeli boşanma davasında aldatmanın ispatı olarak sunulan delillerin neredeyse tamamı günümüzde dijital delilerden oluşmaktadır. Tanık dışında aldatma davasında evlilik dışı ilişkinin delili olarak dijital kayıtlar kullanılmaktadır. Bunlar video kaydı veya fotoğrafın dışında ayrıca Whatsapp gibi mesajlaşma uygulamaları ve Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya siteleri ile e-posta yazışmalarıdır. Ayrıca bu kapsamda zina sayılan ve sayılmayan eylemler konusunda yazımız da incelenebilir.

Aldatmanın ve zinanın tanıkla ispatı?

Zinanın tanıkla ispatı hukuken mümkündür. Eğer zinayı ispatlayacak başka delil yoksa ve tanık anlatımları hakim nazarında dürüst, çelişkisiz ve samimi bulunursa tanıkla da aldatmanın ispatı olanak dahilindedir. Ancak tanık dışında başkaca somut deliller sunulması zinanın ispatı bakımından kuşkusuz daha etkili olacaktır. Nitekim, fotoğraf, video, otel rezervasyonu, e-mail ve mesaj gibi deliller aldatmanın ispatı bakımından daha etkilidir.

Zina kanıtlarında hukuka aykırılık

Pek çok kişinin zinanın ispatı konusunda yaptığı önemli bir hata, hukuka aykırı delil elde etmektir. Hukuka aykırı delilleri mahkeme dikkate almadığı için bu çoğu zaman boşa bir çaba niteliği taşımaktadır. Ayrıca sırf aldatmayı kanıtlamak uğruna hukuksuz delil toplamak ayrı bir suç teşkil edebilmektedir. Dolayısıyla bir delilin hukuka uygunluğu konusunda şüphe varsa mutlaka avukata danışılmalıdır. Bu tür aldatma kanıtları kullanmadan önce mutlaka bu alanda uzman bir aile avukatına danışılması son derece önemlidir. Aksi takdirde yanlış bir delilin kullanılması veya doğru bir delilin yanlış kullanılması riskleri beraberinde getirmektedir. Hukuksuz kullanılan bir delil zehirli ağacın meyvesi doktrini uyarınca geçerli kabl edilmeyeceği için zinanın ispatını sağlamayacaktır. Ayrıca hukuka aykırı elde edilen bir delil nedeniyle zinayı ispat etmeye çalışan bir kişi ceza davasında sanık durumuna düşürme riski taşıyabilecektir.

Av. İlker ATAMER

3 Yorum

 1. Gül

  İyi günler kolay gelsin
  Zina ile ilgili yazinizi okudum sizden kısa bir bilgi almak istiyorum ben 1 yıl önce 4 ay bir başkasiyla görüşdüm eşim bunu öğrendi 5 ayrilmak istedi beni evden gönderdim sonra seniz yapamiyorum deyip tekrar eve götürdü 5 yaşinda oğlumuz var şuan 32 haftalik hamileyim 5 aydir annemin yaninda yaşiyorum oğlumla eşimden hiç bir şekilde destegim yok eşimin ailesi hamile olmami kabul etmedikleri için bebegi aldirmami istedi bende annemin yanina döndüm artik boşanmak istiyorum eşim nafaka vermek istemediği için 5 yaşindaki oğlumuzun velayetini istiyor 1 yıl önce olan olayı kullanarak velayeti alabilirmi elinde ses kayıtlari var ben velayet vermek istemiyorum

 2. recep diker

  eşim şiddetli geçimsizlik var diyerek boşanma davası açtı mahkemeden dilekcesi bana ulaştı ben eşimin beni aldattığını whatsapp konuşmalarının fotosunu almıştım avukatıma verdim ama avukatım teblikatın bana ulaşmasından 22 gün geçmesine rağmen hala cevap dilekcesini yazmamış 14 gün süre var biliyorum süre geçtiyse ne yapmalıyım

  1. Av. İlker Atamer

   Avukatın cevap süresini kaçırması ve taahhüt ettiği avukatlık hizmetini gerektiği gibi vermemesi ciddi bir kusurdur. Eğer avukatın süresi için cevap dilekçesi vermediğine ve bundan kusurlu olduğuna inanıyorsanız şikayet hakkınızı kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!