+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

zina nedeniyle boşanma

Zina nasıl ispatlanır?

Zinanın ispatı için mutlaka aldatmaya ilişkin delil sunulması zorunludur. Zina delilleri olmaksızın zinanın ispatından söz edilemez. Dolayısıyla bir şahıs, eşinin zina yaptığından bir başka deyişle aldatıldığından %100 emin olsa bile eğer zinayı ispatlayacak bir delili yoksa veya böyle bir delili elde edebileceği bir yer bilmiyorsa zinanın ispatlanması mümkün olmayacaktır.

zina delil

Aldatma hangi delillerle ispat edilir?

“Zina delilleri nelerdir” sorusu aldatılma şüphesi yaşayan herkesin aklına gelen ilk sorudur. Kanunda zinanın ispatı için özel birtakım deliller aranmamıştır.  Bu bakımdan hakimi ikna edecek ve hukuka uygun yollarla elde edilmiş her türlü delil zinanın ispatı bakımından önem taşıyacaktır.

Her fotoğraf veya video zinayı ispatlamaz

İki kişiyi yan yana veya yemek yerken ya da aynı masada otururken gösteren her fotoğraf veya video kaydı zinayı ispatlamaz. Zira bir kadın ile erkek aralarında özel bir ilişki olmadan da medeni bir şekilde aynı masada oturabilir ve yemek yiyebilir. Zinanın ispatlanması açısından bu tür görüntülerin iki kişiyi yan yana göstermekten öte aralarında özel bir ilişki olduğunu gösterecek nitelikte olması gerekir.

Zina delilleri nelerdir?

Yukarıda belirtildiği gibi kanunda zinanın ispatı açısından özel bir delil aranmamıştır. Dolayısıyla aldatma prensip olarak hukuka uygun her türlü delille ispatlanabilir. Uygulamada zina sebepli açılan boşanma davalarında çok çeşitli türde deliller mahkemeye sunulabilmektedir. Bunlar genel olarak evlilik dışı ilişkiyi ispatlayan video, fotoğraf, otel rezervasyonu, bilgisayar ve internet kayıtları, kredi kartı ekstreleri, telefon mesajlaşma ve arama kayıtları ve benzeri delillerdir. Tabii ki zina delilleri bu sayılanlarla sınırlı olmayıp her olayın özelliğine göre farklı delillerle de zinanın ispatlanması mümkündür.

zinanın ispatı

Zinanın ispatında dijital delillerin önemi nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ilişkiler mobil telefonlar ve internet üzerinden yürütüldüğünden zina sebebiyle açılan boşanma davalarında zinanın ispatı olarak sunulan delillerin neredeyse tamamı günümüzde dijital delilerden oluşmaktadır. Tanık dışında zina konulu bir boşanma davasında evlilik dışı bir ilişkinin delili olarak dijital kayıtlar kullanılmaktadır. Bunlar video kaydı veya fotoğrafın dışında ayrıca Whatsapp gibi mesajlaşma uygulamaları ve Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya siteleri ile e-posta yazışmalarıdır.

Aldatmanın ve zinanın tanıkla ispatı?

Zinanın tanıkla ispatı hukuken mümkündür. Eğer zinayı ispatlayacak başka delil yoksa ve tanık anlatımları hakim nazarında dürüst, çelişkisiz ve samimi bulunursa tanıkla da zinanın ispatı olanak dahilindedir. Ancak tanık dışında başkaca somut deliller sunulması zinanın ispatı bakımından kuşkusuz daha etkili olacaktır.

Zina delillerinde hukuka aykırılık

Pek çok kişinin zinanın ispatı konusunda yaptığı önemli bir hata, sırf zinayı kanıtlamak uğruna hukuka aykırı delil elde etme yoluna gidilmesidir. Hukuka aykırı delil elde etmek, bu tür delilleri mahkeme dikkate almadığı için çoğu zaman boşa bir çaba niteliği taşıdığı gibi ayrıca ayrı bir suç dahi teşkil edebilmektedir. Dolayısıyla bir delilin hukuka uygunluğu konusunda şüphe varsa, delilleri kullanmadan önce mutlaka bu alanda uzman bir avukata danışılması son derece önemlidir. Aksi takdirde yanlış bir delilin kullanılması veya doğru bir delilin yanlış kullanılması zinanın ispatını sağlamazken kişiyi ceza davasında sanık durumuna düşürme riski taşımaktadır.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

3 Responses

 1. Gül

  İyi günler kolay gelsin
  Zina ile ilgili yazinizi okudum sizden kısa bir bilgi almak istiyorum ben 1 yıl önce 4 ay bir başkasiyla görüşdüm eşim bunu öğrendi 5 ayrilmak istedi beni evden gönderdim sonra seniz yapamiyorum deyip tekrar eve götürdü 5 yaşinda oğlumuz var şuan 32 haftalik hamileyim 5 aydir annemin yaninda yaşiyorum oğlumla eşimden hiç bir şekilde destegim yok eşimin ailesi hamile olmami kabul etmedikleri için bebegi aldirmami istedi bende annemin yanina döndüm artik boşanmak istiyorum eşim nafaka vermek istemediği için 5 yaşindaki oğlumuzun velayetini istiyor 1 yıl önce olan olayı kullanarak velayeti alabilirmi elinde ses kayıtlari var ben velayet vermek istemiyorum

 2. recep diker

  eşim şiddetli geçimsizlik var diyerek boşanma davası açtı mahkemeden dilekcesi bana ulaştı ben eşimin beni aldattığını whatsapp konuşmalarının fotosunu almıştım avukatıma verdim ama avukatım teblikatın bana ulaşmasından 22 gün geçmesine rağmen hala cevap dilekcesini yazmamış 14 gün süre var biliyorum süre geçtiyse ne yapmalıyım

  1. Av. İlker Atamer

   Avukatın cevap süresini kaçırması ve taahhüt ettiği avukatlık hizmetini gerektiği gibi vermemesi ciddi bir kusurdur. Eğer avukatın süresi için cevap dilekçesi vermediğine ve bundan kusurlu olduğuna inanıyorsanız şikayet hakkınızı kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!