+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

gayrimenkul avukatı

Emlak ve Gayrimenkul Avukatı

Gayrimenkul avukatı veya bir başka ifadeyle emlak avukatı taşınmaz hukuku ve gayrimenkul hukuku alanında uzmanlaşmış avukatları tanımlayan bir kavramdır. Gerek arsa  gerekse ev kaynaklı gayrimenkul davaları Türkiye’de en sık görülen dava türleri arasında yer almaktadır. Bunlarında başında ise tapu tescil ve tapu iptal davaları gelmektedir. Tapu ve emlak davaları söz konusu olduğundan bu alanda uzmanlaşmış gayrimenkul avukatı ile çalışmak son derece önemlidir.

Emlak Avukatı ve Gayrimenkul Davaları

İnşaat sektörünün hızla gelişmesiyle İstanbul başta olmak üzere inşaat firmalarının çok sayıda konut ve iş yerini hızlı bir şekilde inşa ederek maketten sattığı bir dönem yaşanmıştır. Son 10 yılda satılan konut sayısı ile doğru orantılı olarak gayrimenkul hukuku uyuşmazlıkları ve gayrimenkul davaları da son derece artmıştır. Geçmiş dönemde satılan konutların büyük kısmının maketten satılması ve kişilerin görmedikleri konutları maketten satın almaları gayrimenkul davalarını artırmıştır. Emlak avukatı olarak gözlemlediğimiz kadarıyla bu tür uyuşmazlıkların başında müteahhit firmaların satış vaadi sözleşmesine rağmen inşaatları bitirmemesi ve alıcıya teslim etmemesi veya taahhütlerine uymayan kalitede ya da özellikte konut inşa etmeleri, taahhüt ettikleri sürede konutları bitirememeleri, sözleşmede kararlaştırılan ücretlerden başka ekstra ücretler talep etmeleri, tapu ve kat mülkiyeti konularında yaşanan gecikmeler sebebiyle kat malikleri kurulunun oluşmaması ve ortak alanlarda kullanımı veya aidatlar konusunda yaşanan sıkıntılar gelmektedir.

emlak ve gayrimenkul avukatı

Ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Eğer doğrudan müteahhitten veya inşaat şirketinden ev satın alma durumu söz konusu ise gayrimenkul satış vaadi sözleşmesinin geçerliliği kritik önemdedir. Geçersiz bir satış vaadi sözleşmesine taraf olmak ev alma hayali kuran kişiler bakımından hayal kırıklığı yaratabilecektir. Dolayısıyla gayrimenkul avukatı tarafından hazırlanmamış veya incelenmemiş bir satış vaadi sözleşmesine imza atmak bazı durumlarda çok riskli olabilmektedir. Bu itibarla bir emlak avukatının, satın alınacak gayrimenkulün tapu kaydını araştırması ve yapılacak gayrimenkul satış vaadi sözleşmesini incelemesi ilerde doğabilecek hukuki uyuşmazlıkların önlenmesi açısından son derece önemlidir. Ev satın alma sonrası yaşanan hukuki problemler başlıklı yazımızda belirttiğimiz türden hukuki sorunlar yaşanmaması için ev satın almadan öncesi titiz davranmak uygun olacaktır.

Satış vaadi sözleşmesinde neler dikkat edilmeli?

Ayrıca satış vaadi sözleşmesinde kullanılan ibare ve ifadelerindeki ayrıntılar son derece önemlidir. Satış vaadinde bulunan kişinin yükümlülüklerini düzenleyen maddelerdeki muğlak veya ucu açık ifadeler tehlikelidir. Zira, bu tür eksiklik ve boşluklar ileride açılacak bir tapu tescili davasında bir takım gecikmelere veya sakıncalara yol açabilir. Dolayısıyla yüz binlerce TL değerinde bir ev alırken imzalayacağınız sözleşmenin bu alanda profesyonel bir gayrimenkul avukatına inceletilmesini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Alınan taşınmazın tapu kaydı ile uyumunun kontrolü

Tapu kayıtlarında bilgisayar sistemine geçilmeden önceki süreçlerde, satış aşamasında gösterilen taşınmaz ile gerçek taşınmazın kayıtlarının farklı olması gibi durumlar olabiliyordu. Nitekim, gösterilen taşınmaz ile tapu dairesinde gerçekten satışı yapılan taşınmazın farklı olması gayrimenkul avukatı olarak uygulamada sık gördüğümüz hukuki problemlerden biriydi. Ancak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü‘nün bilgisayar sistemine geçmesi hatta bazı tapu dairelerinde online sisteme geçilmiş olması bu tür dolandırıcılık vakıalarını azalttıysa da buna benzer hukuki problemlerin İstanbul’da bile halen yaşandığını görüyoruz. Dolayısıyla ister arsa ister ev veya işyeri alırken gerçekte gösterilen taşınmaz ile tapuda satılan taşınmazın bire bir uyuştuğunun hem tapu dairesinden hem belediyeden kontrol edilmesini emlak avukatı ve gayrimenkul avukatı olarak önemle tavsiye ediyoruz.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

10 Responses

 1. derya yağmur yayla

  Merhaba
  Eşim ve ben 250000 TL değerinde ev aldık ilk taksidi 125.000 TL ödedik fakat ev sahibinin eşi satıştan vazgeçti ve bize 125. 000TL yi iade etti lakin biz evin içine 52.000 TL lik bu arada masraf yaptık. Yaptığımızı masrafa istinaden dava açmak istiyoruz açabilirmiyiz

  1. Av. İlker Atamer

   Evet evet iç in yaptığınız masrafı anlaşma yolu ile iade etmezlerse dava açıp yaptığınız masrafı faiziyle birlikte isteyebilirsiniz.

 2. TUĞBA

  Merhaba,

  2015 yılında iskansız daire aldık müteahhit bize 1 yıl içinde iskanı alacağını söyledi,fakat hala almış değil,elimizde kendi aramızda yapmış olduğumuz sözleşme tarzı yazı var 1 yıl içinde alacağına dair kaşeli imzalı bu belge ile dava açabilirmiyiz?
  açarsak süreç nasıl ilerler ne yapmamızı önerirsiniz?Teşekkürler..

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer noterde yapılmış geçerli bir gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi yoksa hukuki açıdan biraz sıkıntı yaşanabilir ama her halükarda dava açıp uğradığınız zararın tazminini müteahhitten isteyebilirsiniz.

 3. Halil kökez

  İyi günler

  Biz 2 kisi bu hafta Antalyada bir inşaat şirketinden 1.250.000 tl değerinde bir daire satın almak istiyoruz.

  Şirket sahibi satışlarını hep kapora alarak yaptığını söyledi ve bizden 5bin euro kapora istiyor tabiki satış sözleşmesi yaparak.

  Biz biraz çekiniyoruz önden sözleşmeli miktar vermeye.amacimiz direk tapuya gidip bütün miktarı orda tapu karşılığında ödemekti.

  Sirket te bu bizim çalışma prosedürümüz diyor işlemleri kaporasız başlatamayız diyor.

  Biz güvenip güvenemiyeceğimizi bilemedik ve size danışmak istiyoruz.

  Bilgileriniz için şimdiden Teşekkürler

  Halil kökez

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer taşınmazın tapusu hazırsa ve doğrudan tapuda işlem yaparak satın alma imkanı varsa tapu dışında sözleşme yapıp kapora vermenin bir gereği yoktur. Satış vaadi sözleşmesi genel olarak tapusu hazır olmayan taşınmazlar için noterde yapılan bir sözleşme türüdür. Ancak tapusu hazır olan yerin sözleşmesi zaten tapuda yapılacağı için tapu dışı bir sözleşmeye gerek yoktur.

 4. İrem

  Merhabalar, biz şubat 2018 de kiracı olarak bir eve girdik, merkezi kömürle ısınıyorduk nisanda doğalgaza geçiceğimizi söyledi ev sahibi. Fakat şuanda özel durumlardan dolayı, sözleşmeden önce çıkmak istediğimizi ev sahibimize ilettik, ya kiraları ödersiniz yada yerinize birini bulup çıkın dedi. Şuanda 1.700 den oturuyoruz ve ev sahibi doğalgazdan dolayı evin değerlendiği ve yılda bir kira artışı yapabileceği için 2.200 den kiracı bulmamızı istiyor yerimize, böyle bir hakkı var mı? Çünkü evin içi 2.200 etmediği için kimse tutmuyor ve biz mağdur olacağız gibi görünüyor, cevabınız için teşekkürler şimdiden

  1. Av. İlker Atamer

   Sözleşmeye aykırı şekilde kira artışı yapılamaz. Ayrıca tahliye talebinin de hukuki bir dayanağı bulunmuyor.

  1. Av. İlker Atamer

   Sözleşmenin geçerliliği tamamen sözleşmenin içeriğine bağlıdır. Sözleşmeyi görmeden geçerli olup olmadığı konusunda hiçbir avukat yorum yapamaz.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!