+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

depozitonun iadesi

Depozito Nedir?

Depozito, kiracıların kiraladıkları menkul veya gayrimenkul bir mala, kira süresi boyunca verebilecekleri olası zararlarda mal sahibinin zararını garanti altına almak amacıyla ödedikleri bedeldir. Halk arasında ev yaygın ismiyle depozito denilen bu ödemeye hukuk terminolojisinde “güvence bedeli” de denilmektedir. Depozitonun gerek amacına uygun kullanılması gerekse zamanı geldiğinde iade alınabilmesi için sözleşmelerin düzgün bir şekilde hazırlanması ve depozito maddesinin de hukuka uygun şekilde yazılması gerekir. Bu konuda sözleşme nedir nasıl hazırlanır başlıklı yazımıza göz atılabilir.

Depozitonun İadesi

Depozitonun iadesi normal şartlarda kira sözleşmesinin bitiminde yapılmalıdır.  Eğer kira sözleşmesinde aksine bir düzenleme yoksa, kiralanan yeri kira sözleşmesine uygun olarak kullanıp herhangi bir maddi zarar vermeyen kiracı, kiralayan yeri tahliye ettiğinde kiralayanın depozitonun ideasini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

depozitonun iadesi

Depozitonun İade Edilmemesi veya Kesinti Yapılması

Kiralayanın, kira sözleşmesinin süresinin bitiminde depozito bedelini, hiç iade etmemesi ya da depozitodan kesinti yaparak kısmen iade etmesi uygulamada sık karşılaşılan gayrimenkul hukuku uyuşmazlıklarının birisidir. Depozitonun iadesi konusunda hukuki durum şudur: Gayrimenkuldeki olağan yıpranmalar, Yargıtay kararlarına göre kiralayan yani mal sahibi bakımından depozito bedelinde kesinti yapmak için geçerli bir sebep teşkil etmez. Depozito bedelinde kesinti yapılabilmesi için mutad (olağan) kullanımlar sonucu oluşan yıpranmaların ötesinde kiracının gayrimenkule maddi anlamda zarar vermiş olması gerekir. Örneğin kiralanan gayrimenkulün parkelerinin olağan yıpranmanın ötesinde kırılması, olağan kullanım dışında aşırı çizilerek bozulması, cam veya çerçevenin kırılması, banyo tesisatının ciddi zarar görmesi ve benzeri nitelikteki maddi zararlar ve gayrimenkulün kıymetini ve gayrimenkulün kullanımından beklenen faydayı düşüren ciddi ve esaslı zararlar bu kapsamdadır. Bunun dışında kiralanan yerdeki normal kullanım sonucu olaşan olağan ve beklenen kullanım kaynaklı zararlar ise asla depozito bedelini kesmek için sebep teşkil etmez.

Kiracının Depozito Bedelini Geri Alması

Kiracının depozitonun iadesi konusunda herhangi hukuki bir sorun yaşamaması için kira sözleşmesine konulacak maddelerin dikkatle incelemesi ve gayrimenkulün mevcut durumunun sözleşmeye yeteri kadar açık, net ve detaylı şekilde yazdırması gerekir. Ayrıca depozito bedelinin asla belgesiz ve elden verilmemesi, banka transferi veya tediye makbuzu ile belgeli şekilde ödenmesi ve ayrıca ödemenin kira sözleşmesine yazılması da kiracı açısından ispat noktasında güvence oluşturacaktır. Kira sözleşmesi uzun dönemli olacaksa depozito bedelinin yabancı para (döviz) cinsenden verilmesi kiracıyı enflasyona karşı koruyacak bir önlem olacaktır.  Bunun dışında kiracı, gayrimenkulü kiralayana teslim ederken bir teslim tutanağı hazırlayarak gayrimenkulün sözleşmeye uygun şekilde kullanılıp anahtarı ile birlikte kiralayana sözleşmeye uygun şekilde teslim ve iade ettiğini karşılıklı imza altına alabilirse bu durumda kiralayanın depozitoyu iade etmesi daha fazla garanti altına alınmış olur.  Eğer ortada olağandışı ve somut bir zarar olmadığı halde kiralayan depozito bedelini iade etmiyorsa önce ihtarname çekilerek iade talep edilmesi, bunun işe yaramaması durumunda ise yasal yola başvurulması gerekecektir ki bu durumda kiralayan taraf yani mülk sahibi gayrimenkulde olağan dışı maddi zarar olduğunu ispatlamak zorunda kalacaktır. Zira ispat hukuku bakımından iddia eden taraf mal sahibi olduğuna göre depozito bedeli konusundaki iddiasını ispat yükü de yine mal sahibine düşecektir.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

8 Yorum

 1. Tunay

  Merhaba ben iki sene önce kiraladığım evden kiramı ödedim ancak ev sahibi depozito vermiyor. Sebep ilk kontrat yaparken tarih 15 şubattı ancak emekliyim maaşım 26 sında yatıyor bunu o anda akıl edemedim. Ondan sonraki aylar hiç aksamadan 26 emekli maaşımda yattı ama ev sahibi bunu bahane ederek depozito vermiyor. Çok sinirlendim ne yapmalıyım dava açsam ne yapmalıyım

  1. Av. İlker Atamer

   Kira bedelinin geç yatması depozito bedelinin iade edilmemesi için bir sebep değildir. İade edilmeyen depozito için tabii ki yasal işlem başlatabilirsiniz.

 2. doğukan

  Sayın ilker bey,yazmış olduğunuz bu düzgün ve açıklayıcı makale için teşekkür ederim.

 3. Kubilay Öztürk

  Merhaba
  Kat Mülkiyeti Kanunu gereği alınan kiranın ekonomik değerini kaybetmemesi için TÜFE oranını geçmemek üzere her yıl bir kira artışı yapılıyor. Bildiğim kadarı ile aynı değer koruma ödene depozito için de geçerli olmalı.
  Yani 1000tl olarak girilen birkonut çıkışta 2000 tl olmuşsa ve kiracı 2 kira yani 2000 tl depozito ödemişse aynı şekilde 2000*2000=4000Tl geri alamalı.
  Bu bilgi doğru mudurve hangi koşullarda uygulanır?

  1. Evet doğrudur. Depozito aylık kira bedeli karşılığı olarak ödendiğine göre kiracı konutu boşaltığı tarihte güncel kira ne ise depozito iadesi de o bedel üzerinden yapılır.

 4. Zihni Toprakoğlu

  Benim şahsi fikrim ev sahibine depozito olarak verilen bir kira karşılığı paranın bir bankada ortak bir hesap açılıp oraya yıllık faize yatırılması veya evden çıkacağı tarih ve aydaki kira ne ise depozitoyu o rakamdan olması hakkaniyetli olur

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!