+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

google olumsuz yorum kaldırma

Google Olumsuz Yorum Silme

Google olumsuz yorum silme işlemleri, kötü niyetli ve asılsız yorumların itibara vereceği engellemek için yapılmaktadır. Ticari faaliyetler, reklam ve tanıtım çalışmaları son yıllarda internet ortamına kaymıştır. Bu itibarla, haksız rekabet ve karalama gibi istenmeyen olumsuz durumlar da internet ortamında gerçekleşmektedir. Firmasını veya ürün ya da hizmetlerin tanıtmak için Google Maps servisine kaydolan kişiler ve firmalar, rakiplerin ve bazen de kötü niyetli kişilerin asılsız ve haksız olumsuz yorumları ile karşı karşıya kalmaktadır. Google firması, yapılan yorumların doğruluğunu ve samimiyetini ön kontrolden geçirmemektedir. Bu yüzden iyi bir amaçla kurulan Google Yorum hizmeti kötüye kullanmaya elverişli hale gelmiştir. Ve bu yönüyle rakiplere itibar saldırısı yapmak isteyenler için müsait bir araç haline gelmiştir. Google Haritalar uygulamasına girilen bu tür olumsuz yorumlar yalnızca ticari itibarı olumsuz etkilememektedir. Ayırca maalesef iş ve kazanç kaybına da neden olmaktadır. Bu tür haksız ve asılsız yorumların silinmesi kazanç kaybının önlenmesi açısından kritik öneme sahiptir.

Rakipler Sahte Olumsuz Yorumlarının Silinmesi

Google olumsuz yorumların şüphesiz en yaygın olan çeşidi rakiplerin girdiği yorumlardır. Rakipler veya rakiplerce yönlendirilen kişiler hiçbir ürün veya hizmet almadığı rakip bir işletmeye olumsuz yorum bırakabilmektedir. Hatta kimi durumlarda düşük puanın yanında bazı asılsız ve gerçekdışı yorumların de eklendiği görülmektedir. Olumsuz Google yorumlarının kaldırılması ve olumsuz yorum silme işlemi hem hukuki hem de teknik yönü olan bir işlemdir. Bu nedenle Google silme ve içerik çıkartma işlemi yapacak avukatların iyi derece İngilizce bilmesi kimi zaman gerekli olmaktadır. İşletmeler, Google Haritalar bölümüne girilen tek yıldızlı veya düşük puanlı asılsız yorumlar için büromuzdan destek alabilirler.

Müşteriler Tarafından Yapılan Asılsız ve Olumsuz Yorumlar

Bazen asılsız olumsuz yorumlar rakipler tarafından değil bizzat müşteri tarafından da bırakılabilmektedir. Müşteriler bazen tamamen haksız ve kötü niyetli olarak işletmelere duyduğu husumeti Google yorumlara yansıtabilmektedir. Böylece bu kişiler husumetini Google yorumlar vasıtasıyla işletmeye itibar saldırısı haline getirmektedir. Hatta kimi durumlarda konuyu takıntı haline getiren bazı müşteri sırf ilgili müesseseye ve itibara zarar vermek adına birden fazla hesaptan olumsuz yorum girebilmektedir. Müşterilerin yaptığı gerçekdışı yorumların bazılarına da asılsız veya alaksız fotoğraflar eklendiği durumlar da olmaktadır. Dolayısıyla kimi zaman Google fotoğraf ve görsel kaldırma işlemi de gerekli olmaktadır. Bu tür olumsuz yorumların çıkartılması, rakiplerce girilen yorumların kaldırılmasına göre nispeten biraz daha zaman almaktadır. Ancak eğer yorum içeriği gerçekdışı ve asılsız ise olumsuz yorum kaldırma işleminden yine olumlu sonuç alınabilmektedir.

Google Politikalarını İhlal Eden Yorumların Silinmesi

Google’den olumsuz yorum silme işlemleri sadece yorumun asılsız ve kötü niyetli olması durumlarında yapılmamaktadır. Ayrıca, yorumların Google tarafından belirlenmiş politikalara aykırı olması halinde de silinmesi mümkündür. Google tarafından belirlenen yorum politika ve kuralları ise zamanla değişmekte ve güncellenmektedir. Örneğin, işletmenin ürün ve hizmetleri hakkında değerlendirme içermeyen alakasız yorumlar kurallara aykırıdır. Aynı şekilde yasadışı yazılar, işletmenin veya çalışanların gizliliğini ihlal eden yorumlar, çıkar çatışması barındıran değerlendirmeler da kurallara aykırıdır. Bu tür Google ilkelerini ihlal eden ve genel olarak hukuka aykırı yorumlar Google içerik kaldırma ve çıkartma hizmeti kapsamında tarafımızca kaldırılabilmektedir. Eğer olumsuz yorumlar haber haline getirilmişse bu durumda internetten haber kaldırma işlemi gerekli olacaktır.

Olumsuz Yorum Kaldırma İşleminden Sonra Yeniden Yorum Girilmesi

Google’a yazılan olumsuz bir yorum kaldırıldıktan sonra yeniden aynı olumsuz yorumu girebilir mi? Olumsuz yorum kaldırma işlemi yaptırmak isteyen kişilerin aklına gelen ilk soru budur. Eğer kaldırılan bir yorum tekrar aynı kullanıcı tarafından girilirse kısa sürede tekrar kaldırılır. Eğer aynı kullanıcı 3. defa yorum girmeye çalışırsa bu durumda da o işletme hakkında yorum girme hakkı son erdirilir. Bir daha aynı kişi aynı işletme hakkında yorum giremez, girse de yayınlanmaz. Peki, aynı kişi farklı kullanıcı hesabından aynı işlemi yaparsa? Bu durum da Google tarafından kolaylıkla tespit edilmekte ve yine yorum yapma hakkı kısıtlanmaktadır.

Kötü Niyetli Olumsuz Yorumların Kaldırılması

Google’a girilen olumsuz yorumlar için profesyonel hukuki destek almak hızlı ve kesin çözüm olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bu tür olumsuz yorum sildirme işlemlerinin yalnızca avukatlar tarafından yapılmasıdır. Zira başkasına temsilen yapılacak hukuki işlemlerde vekaletname sadece avukatlara verilebilmektedir. Dolayısıyla olumsuz yorum silmenin uzman bilişim avukatlarınca yapılabileceği gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerekir. İnternete reklam vererek sözde olumsuz yorum silme işi yaptığına iddia eden ajanslara itibar edilmemesi gerekir. Google olumsuz yorum silme ve kaldırma işlemleri için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Av. İlker ATAMER

3 Yorum

 1. Okan Sarıkaya

  İlker bey
  Peki yapılan bu yorumlar ile ilgili karşı tarafı tespit ve şikayetçi olma şansımız var mı

  1. Av. İlker Atamer

   Yerli websitelerinde içeriği suç teşkil eden olumsuz yorumları yazanların tespiti hukuki açıdan mümkündür. Ancak aynı şeyi yabancı siteler için söylemek mümkün değildir. Bir başka deyişle Google ve benzeri yabancı sitelerinde imkansız denilebilecek kadar karmaşık, masraflı ve uzun bir süreçtir. Bunun yerine olumsuz yorumun çıkartılmasını sağlamak daha etkili bir yöntemdir.

 2. Elif Tokkal

  İlker bey iyi akşamlar.Kreşimiz için rakip firma sürekli olumsuz bildirim yapmaktadır.Konu ile ilgili nasıl bir yol izleyebiliriz.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!