201903.03
3
0

Google Olumsuz Yorum Silme

olumsuz yorum silme

Google Olumsuz Yorum Silme

Google olumsuz yorum silme şeklindeki hukuki işlemler, kötü niyetli ve asılsız yorumların ticari itibara verdiği zararı gidermek için yapılmaktadır. Ticari faaliyetlerin, reklam ve tanıtım çalışmalarının internet ortamına kaymasıyla birlikte, haksız rekabet ve karalama gibi istenmeyen bir takım olumsuz durumlar da internet ortamında kendisine yer bulmuştur. Firmasını veya ürün ya da hizmetlerin tanıtmak için Google Maps servisine kaydolan kişiler ve firmalar, rakiplerin ve bazen de kötü niyetli kişilerin asılsız ve haksız olumsuz yorumları ile karşı karşıya kalmaktadır. Google firması, yapılan yorumların doğruluğunu ve samimiyetini kontrol etmediği için iyi bir amaca hizmet etmek için sunulan Google Yorum hizmeti kötüye kullanmaya ve rakiplere itibar saldırısı yapmaya son derece müsait bir araç haline gelmektedir. Google Haritalar uygulamasına girilen bu tür olumsuz yorumlar ticari itibarı olumsuz etkilediği gibi maalesef iş ve kazanç kaybına da neden olmaktadır. Bu tür haksız ve asılsız yorumların silinmesi kuşkusuz kazanç kaybının önlenmesi açısından kritik bir öneme sahiptir.

Rakipler Tarafından Girilen Sahte Olumsuz Yorumların Silinmesi

Google olumsuz yorumların şüphesiz en yaygın olan çeşidi rakiplerin veya rakiplerce yönlendirilen kişilerin hiçbir ürün veya hizmet almadığı rakip bir işletmenin Google Haritalar bölümüne düşük puanlı yorum bırakmasıdır. Hatta kimi durumlarda düşük puanın yanında bazı asılsız ve gerçekdışı yorumların de eklendiği görülmektedir. Olumsuz Google yorumlarının kaldırılması ve silinmesi işlemi hem hukuki hem de teknik yönü olan bir işlem olduğundan ve bu işlemi yapacak kişilerin iyi derece İngilizce bilmesi kimi zaman gerekli olduğundan

Müşteriler Tarafından Yapılan Asılsız ve Olumsuz Yorumlar

Bazen asılsız olumsuz rakipler tarafından değil bizzat müşteri tarafından da bırakılabilmektedir. Müşteriler bazen tamamen haksız ve kötü niyetli olarak da bir işletmeye karşı oluşturduğu husumeti Google yorumları vasıtasıyla işletmeye itibar saldırısı yaparak yansıtmaktadır. Hatta kimi durumlarda konuyu takıntı haline getiren bazı müşteri sırf ilgili müesseseye ve itibara zarar vermek adına birden fazla hesaptan olumsuz yorum girebilmektedir. Müşterilerin yaptığı gerçekdışı yorumların bazılarına da asılsız veya düzmece fotoğraflar eklendiği durumlar da söz konusu olmaktadır. Bu tür olumsuz yorumların çıkartılması, rakiplerce girilen yorumların kaldırılmasına göre nispeten biraz daha zaman alsa da eğer yorum içeriği gerçekdışı ve asılsız ise olumsuz yorum kaldırma işleminden yine olumlu sonuç alınabilmektedir.

Google Politikalarını İhlal Eden Yorumlar

Google’den olumsuz yorum silme işlemleri sadece yorumun asılsız ve kötü niyetli olması durumlarında değil, Google belirlemiş olduğu ve zamanla değişebilen uygulama kurallarına aykırı olması durumunda da yapılabilmektedir. İşletmenin ürün ve hizmetleri hakkında değerlendirme içermeyen alakasız yorumlar, yasadışı yazılar, işletmenin veya çalışanların gizliliğini ihlal eden yorumlar, çıkar çatışması barındıran değerlendirmeler ve genel olarak hukuka aykırı yorumlar da tarafımızca kaldırılabilmektedir.

Olumsuz Yorum Kaldırma İşleminden Sonra Yeniden Yorum Girilmesi

Google’a yazılan olumsuz bir yorum kaldırılıktan sonra aynı kişi yeniden aynı veya benzer bir olumsuz yorumu girebilir mi? Olumsuz yorum kaldırma işlemi yaptırmak isteyen kişilerin aklına gelen ilk soru budur. Bu soruya cevap verelim: Eğer kaldırılan bir yorum tekrar aynı kullanıcı tarafından girilirse kısa sürede tekrar kaldırılır. Eğer aynı kullanıcı 3. defa defa yorum girmeye çalışırsa bu durumda da o işletme hakkında yorum girme hakkı son erdirilir ve bir daha aynı işletme hakkında yorum giremez, girse de yayınlanmaz. Peki, aynı kişi farklı kullanıcı hesabından aynı işlemi yaparsa? Bu durum da Google tarafından kolaylıkla tespit edilmekte ve yine yorum yapma hakkı kısıtlanmaktadır.

olumsuz yorum kaldırma

Kötü Niyetli Olumsuz Yorumların Kaldırılması

Google’a girilen asılsız ve olumsuz yorumlar için profesyonel hukuki destek almak şüphesiz en hızlı ve kesin çözüm olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bu tür olumsuz yorum sildirme işlemlerinin vekaletnameye dayalı olarak bu konuda uzman bilişim avukatlarınca yapılabileceği gerçeğinin göz ardı edilmemesidir. İnternete reklam vererek sözümona olumsuz yorum silme işi yaptığına iddia eden ajanslara itibar edilmemesi gerekir. Google olumsuz yorum silme ve kaldırma işlemleri için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve yazılar Av. İlker ATAMER’e ait olup, sitedeki yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından e-imzalı zaman damgası ile kayıt altına alınmıştır. Sitedeki makale ve yazıların yazılı izin olmaksızın kısmen veya tamamen kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında hem hukuki hem cezai işlem yapılacaktır.

Soru veya yorum yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. *