+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

google haber kaldırma

İnternetten Haber Kaldırma

İnternetten haber kaldırma veya haber sildirme, internet haberciliğinin yaygınlaşmasıyla birlikte gündeme gelen hukuki bir konudur. İnternet dünyası arşivlenen ve kopyalanan bir yapı olduğundan herhangi bir ajans veya haber sitesinde çıkan bir haber birkaç saat içinde onlarca hatta yüzlerce siteye yayılabilmektedir. Dolayısıyla yayınlanan bir haberin içeriğinin gerçek dışı ya da abartılı olması halinde kişilerin veya şirketlerin itibarı zedelendiği gibi bir anda itibar zedeleyici yayınlar çok sayıda internet sitesine yayılabilmektedir. İşte bu tür yanlış, yanıltıcı, çarpıtılmış hatta karalayıcı nitelikteki haberleri internet hukuku kapsamında internetten içerik kaldırma yoluyla hukuken sildirmek mümkündür. İnternetten içerik çıkartma ve silme, youtube video silme internetten video kaldırma benzeri işlemler yapan ve bilişim hukuku alanında faaliyet gösteren bir hukuk bürosu olarak internetteki haberleri haber içeriği doğru olsa bile hukuken kaldırabiliyoruz.

internetten haber kaldırma silme

İnternetten Haber Silme ve Sildirme

Eğer bir haber veya ajans sitesinde yayınlanan haberin içeriği yanlış, yanlı, yanıltıcı veya karalayıcı nitelikteyse daha kısa bir ifadeyle haber içeriği kişilik haklarını zedeleyici ise söz konusu hukuka aykırı haber içeriklerini bilişim avukatı vasıtasıyla 5651 Sayılı Kanun çerçevesinde sildirmek ya da ilgili haber veya içeriği erişim engelletmek mümkündür. İnternet sitelerinden yayınlanan hukuka aykırı haber sebebiyle itibarı zedelenen kişiler veya markası ya da ticari prestiji zarar gören şirketlerin bilişim hukuku alanında uzman bir hukuk bürosu olarak bizimle iletişime geçmesi yeterlidir. İnternetten haber silme işlemi veya haber kaldırma için sadece müvekkillerimizin tespit ettiği web siteleri ile yetinmiyoruz. Ayrıca teknik ekibimizle birlikte detaylı bir internet taraması yaptıktan sonra tüm hukuka aykırı içerikleri tek tek ve eksiksiz olarak tespit edip tümüne yönelik hukuki işlem başlatıyoruz.

İnternetten Haber Çıkartma

İnternetten haber kaldırma işlemi sonrasında kaldırılan haberlerin arama motoru geçmişinden ve ön belleğinden çıkartılması da gereklidir. Bu kapsamda içerik kaldırma sonrası internetten haber sildirme işlemi yapılması da kesin sonuç için son derece önemlidir. Nitekim, haber çıkartma/kaldırma işlemi sonrasında ilgili haber hemen internetten çıkartılsa dahi arama motoru geçmişinden çıkması belirli bir zaman almaktadır. Dolayısıyla bu kapsamda olmak üzere, haber silme/kaldırma işlemi yapılan içeriklerin arama motorundan silinmesi için gereken tedbirleri alıyoruz. Ardından da bu kapsamda hukuki yoldan arama motoru silme işlemi gerçekleştiriyoruz. Böylece, internetten haber silme işleminin hem hukuken hem teknik olarak en hızlı şekilde gerçekleşmesi için gereken her şey yapılmış olmaktadır. Bu sayede pek çok müvekkilimiz bakımından birkaç gün gibi çok sürelerde internetten haber sildirme işlemi gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Google Haber Kaldırma

İnternet haber sitelerinden haberin kaldırılması veya silinmesi pek çok durumda tek başına yeterli olmamaktadır. Zira çoğu zaman silinen haber Google arama sonuçlarında görünmeye devam etmektedir. İşte bu tür durumlarda internetten silinen haberin başta Google olmak üzere Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarından da ayrıca silinmesi gerekmektedir. Ancak arama motoru silme işlemleri haber kaldırma işlemlerinden farklı bir hukuki sürece tabidir. İlgili siteden yaptığımız haber çıkartma işlemi sonrası müvekkil talebi doğrultusunda ayrıca Google silme ve içerik çıkartma desteği de veriyoruz. Ayrıca haber sitelerindeki haberlerin altına yazılan olumsuz yorumlar da Google olumsuz yorum silme hizmetinden olduğu gibi tarafımızca kaldırılabilmektedir.

İtibar Yönetimi ve İnternetten Haber Sildirme

İnternetten haber sildirme söz konusu olduğunda akla gelen bir başka terim de “itibar yönetimi”dir. Ancak itibar yönetimi hukuki olmaktan daha çok PR  içerikli bir hizmet olup avukatlar tarafından değil ajanslar tarafından verilmektedir. Ayrıca itibar yönetimi şirketlerinin hukuki yoldan haber silme veya kaldırma işlemi yapması mümkün değildir. Zira kanunen ve vekaleten haber silme ve kaldırma ile erişim engelleme gibi konularda yalnızca avukatlar yetkilidir. Bazı müvekkillerimizden geri dönüş aldığımız için biliyoruz bu tür itibar yönetimi ajansları güya birlikte çalıştıkları avukatları olduğunu iddia etmektedir ancak buna itibar etmemek gerekir. Çünkü vekaletin vekaleti olamaz. Bir başka deyişle itibar yönetimi şirket sizin adınıza kendi avukatına işlem yaptıramaz.  Dolayısıyla haber kaldırma ve haber sildirme işlemleri için bu tür şirketlere itibar etmek yerine bu alanda uzman bir bilişim avukatı ile çalışmak uygun olacaktır.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

11 Responses

 1. Av. İlker Atamer

  İlgili mahkeme kararı ile birlikte bize başvurursanız söz konusu haberlerin kaldırılmasını sağlayabiliriz.

 2. Av. İlker Atamer

  Bazı internet sitelerinde teknik bir detaydan dolayı klasik bir erişim engelleme kararı işlemez ve bunun için farklı hukuki bir hukuki yol izlenmesi gerekir. Detaylar için bize telefonla ulaşabilirsiniz.

 3. Serdal

  Internet ten haberinin kaldırılmasını kıbrıs gazeteleri 10 yıl ceza aldı diye haber yaptı türkiye bu cezaycezayı kabul etmedi ve çıktım haberler 10 yıl diye geciyor yardim edin

  1. Av. İlker Atamer

   Kıbrıs’taki haber siteleri de dahil olmak üzere çok sayıda internet haber sitesinden haber kaldırma işlemi yapmış bir hukuk bürosu olarak telefonla bize ulaşıp randevu alırsanız size de yardımcı olabiliriz.

 4. Dilek

  Merhaba Hale’n devam eden bir mahkemem var ve mahkemede yayın yasağı geldi bu kararla internet haber sitelerindeki haberleri kaldırtabiliyormuyuz

  1. Av. İlker Atamer

   Yayın yasağı kararı, kararın verilmesinden sonraki haberler üzerinde etki doğurur. Yayın yasağı kararından önce yayınlkanmış haberler söz konusu ise 5651 Sayılı Yasa kapsamında haber kaldırma veya erişim engelleme işlemi yapılması gerekir.

 5. Serkan

  Merhaba İnternetten tarafıma asılsız haber içğn Sulh ceza mahkemesine başvuruda bulundum. Mahkeme kararıyla erişimin engellenmesi tüm içerikleriyle birlikte hükmü çıktı. Google üzerinden bu haberi mahkeme kararıyla kendisimi kaldıracak yoksa bir girişimde bulunacakmıyım acaba. Teşekkürler

 6. ŞENAY DOLAY

  Merhaba.Eşimin yargılandığı bir dava var.İnternette bu dava ile ilgili asılsız haberler yapılıyor.Bu haberlerin kaldırılması için,tamamen beraat edilmeyi mi beklemeliyiz?Bu gazetelere de ,yalan haber için dava açmayı istiyorum.Bunun için de beraati mi beklemeliyiz?Gazetelere yalan haberden dolayı dava açılabiliyormu?

  1. Av. İlker Atamer

   İnternette yayınlanan haberler içerik doğru olsa bile kaldırabiliyoruz, bunun için bize telefonla ulaşıp randevu alabilirsiniz.

 7. Isimsiz

  Merhaba. Ben Singapur da bir suc nedeniyle 2 hafta hapis yattim. Suc tarihi 2015 haziran hapos tarihi 2015 aralik. Olay singapurda bir gazetede yayinlandi ve akabinde bir kac farkli internet sitesinde ayni haber yer aldi.
  Su anda turkiyede yasiyorum ancak bu haber hayatimi etkiliyor. Ceza islah amaclidir ancak su anda ben toplumdan dislanarak cezalandirilmis oluyorum.
  Bu haberi internet ortamindan komple sildirmek mumkun mudur? (Erisime engelleme sadece turkiyede gecerli olacagindan bu secenek beni tatmin etmiyor). Bunun toplamda ne gibi bir ucreti olur?

  1. Av. İlker Atamer

   Erişim engelleme dışında biz haberleri internet ortamından ve Google’dan tümden kaldırabiliyoruz.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!