201408.20 18

İnternetten Haber Kaldırma

İnternetten Haber Kaldırma

İnternetten haber kaldırma veya haber sildirme, internet haberciliğinin yaygınlaşmasıyla birlikte gündeme gelen hukuki bir konudur. İnternet dünyası arşivlenen ve kopyalanan bir yapı olduğundan herhangi bir ajans veya haber sitesinde çıkan bir haber birkaç saat içinde onlarca hatta yüzlerce siteye yayılabilmektedir. Dolayısıyla yayınlanan bir haberin içeriğinin gerçek dışı ya da abartılı olması halinde kişilerin veya şirketlerin itibarı zedelendiği gibi bir anda itibar zedeleyici yayınlar çok sayıda internet sitesine yayılabilmektedir. İşte bu tür yanlış, yanıltıcı, çarpıtılmış hatta karalayıcı nitelikteki haberleri internet hukuku kapsamında internetten içerik kaldırma yoluyla hukuken sildirmek mümkündür. İnternetten içerik çıkartma ve silme, youtube video kaldırma benzeri işlemler yapan ve bilişim hukuku alanında faaliyet gösteren bir hukuk bürosu olarak internetteki haberleri haber içeriği doğru olsa bile hukuken kaldırabiliyoruz.

internetten haber kaldırma

İnternetten Haber Silme ve Sildirme

Eğer bir haber veya ajans sitesinde yayınlanan haberin içeriği yanlış, yanlı, yanıltıcı veya karalayıcı nitelikteyse daha kısa bir ifadeyle haber içeriği kişilik haklarını zedeleyici ise söz konusu hukuka aykırı haber içeriklerini bilişim avukatı vasıtasıyla 5651 Sayılı Kanun çerçevesinde sildirmek ya da ilgili haber veya içeriği erişim engelletmek mümkündür. İnternet sitelerinden yayınlanan hukuka aykırı haber sebebiyle itibarı zedelenen kişiler veya markası ya da ticari prestiji zarar gören şirketlerin bilişim hukuku alanında uzman bir hukuk bürosu olarak bizimle iletişime geçmesi yeterlidir. İnternetten haber silme işlemi veya haber kaldırma için sadece müvekkillerimizin tespit ettiği web siteleri ile yetinmek yerine ayrıca teknik ekibimizle birlikte detaylı bir internet taraması yaptıktan sonra tüm hukuka aykırı içerikleri tek tek ve eksiksiz olarak tespit edip tümüne yönelik hukuki işlem başlatıyoruz.

internetten haber silme

İnternetten Haber Sildirme

İnternetten haber kaldırma işlemi sonrasında kaldırılan haberlerin arama motoru geçmişinden ve önbelleğinden çıkartılması, bu kapsamda içerik kaldırma sonrası internetten haber sildirme işlemi yapılması da son derece önemlidir. Nitekim, haber çıkartma/kaldırma işlemi sonrasında ilgili hukuka aykırı haber hemen internetten çıkartılsa dahi arama motoru geçmişinden çıkması belirli bir zaman almaktadır. Dolayısıyla bu kapsamda olmak üzere, haber silme/kaldırma işlemi yapılan içeriklerin arama motorundan silinmesi için gereken tedbirleri alıyoruz ve bu kapsamda ihtarname yoluyla da arama motoru silme işlemi gerçekleştiriyoruz. Böylece, internetten haber silme işleminin hem hukuken hem teknik olarak en hızlı şekilde gerçekleşmesi için gereken her şey yapılmış olmaktadır. Bu sayede pek çok müvekkilimiz bakımından birkaç gün gibi çok sürelerde internetten haber sildirme işlemi gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Google Haber Kaldırma

İnternet haber sitelerinden haberin kaldırılması veya silinmesi pek çok durumda tek başına yeterli olmamakta ve çoğu zaman silinen haber Google arama sonuçlarında görünmeye devam etmektedir. İşte bu tür durumlarda internetten silinen haberin başta Google olmak üzere Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarından da silinmesi gerekmektedir. Ancak arama motoru silme işlemleri haber kaldırma işlemlerinden farklı bir sürece tabidir.

İtibar Yönetimi ve İnternetten Haber Sildirme

İnternetten haber sildirme söz konusu olduğunda akla gelen bir başka terim de “itibar yönetimi”dir. Ancak itibar yönetimi hukuki olmaktan daha çok PR (public relations/halkla ilişkiler) içerikli bir hizmet olup avukatlar tarafından değil bazı ajanslar tarafından verilmektedir. Ayrıca itibar yönetimi şirketleri haber sildirme veya kaldırma işlemi yapmaz, zaten hukuken de yapamaz. Zira kanunen ve vekaleten haber silme ve kaldırma ile  erişim engelleme gibi konularda yalnızca avukatlar yetkilidir. Bazı müvekkillerimizden geri dönüş olduğu için biliyoruz bu tür itibar yönetimi ajansları güya birlikte çalıştıkları avukatları olduğunu iddia etmektedir ancak buna itibar etmemek gerekir. Çünkü vekaletin vekaleti olmaz. Bir başka deyişle itibar yönetimi şirket sizin adınıza kendi avukatına işlem yaptıramaz.  Dolayısıyla haber kaldırma ve haber sildirme işlemleri açısından bu tür şirketlere itibar etmek yerine bu alanda uzman bir internet ve bilişim avukatı ile çalışmak uygun olacaktır.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

Soru veya yorum yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. *