+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

google haber kaldırma

İnternetten Haber Kaldırma

İnternetten haber kaldırma veya haber sildirme, internet haberciliğinin yaygınlaşmasıyla birlikte gündeme gelen hukuki bir konudur. İnternet dünyası arşivlenen ve birbirlerinin içeriklerini kopyalanan bir yapıdır.  Herhangi bir haber sitesinde çıkan bir haber birkaç saat içinde onlarca hatta yüzlerce siteye yayılabilmektedir. Dolayısıyla yayınlanan bir haberin içeriğinin gerçek dışı olması halinde kişilerin itibarı kısa zamanda zedelenmektedir. Ayrıca şirketlerin itibarını zedeleyici yayınlar da çok sayıda internet sitesine yayılabilmektedir. İşte bu tür yanlış, yanıltıcı, çarpıtılmış hatta karalayıcı nitelikteki haberleri internet hukuku kapsamında sildirmek mümkündür. İnternetten içerik kaldırma yoluyla hukuken olumsuz haberleri çıkartmak ve silmek mümkündür. Hatta haber videoları için de Youtube video silme ve internetten video kaldırma yoluyla internet ortamından kaldırılabilmektedir. Bilişim hukuku alanında faaliyet gösteren bir hukuk bürosu olarak internetteki haberleri haber içeriği doğru olsa bile hukuken kaldırabiliyoruz.

İnternetten Haber Silme ve Sildirme

Eğer bir haber veya ajans sitesinde yayınlanan haberin içeriği yanlış, yanlı, yanıltıcı veya karalayıcı nitelikteyse daha kısa bir ifadeyle haber içeriği kişilik haklarını zedeleyici ise söz konusu hukuka aykırı haber içeriklerini bilişim avukatı vasıtasıyla 5651 Sayılı Kanun çerçevesinde sildirmek ya da ilgili haber veya içeriği erişim engelletmek mümkündür. İnternet sitelerinden yayınlanan hukuka aykırı haber sebebiyle itibarı zedelenen kişiler veya markası ya da ticari prestiji zarar gören şirketlerin bilişim hukuku alanında uzman bir hukuk bürosu olarak bizimle iletişime geçmesi yeterlidir. İnternetten haber silme işlemi veya haber kaldırma için müvekkillerimizin tespit ettiği sitelerle yetinmiyoruz. Ayrıca teknik ekibimizle birlikte detaylı bir internet taramasıyla olumsuz içerikleri tek tek tespit etmekteyiz. Ardından eksiksiz olarak tespiti yapılan sitelerin tümüne yönelik hukuki işlem başlatıyoruz.

İnternetten Haber Çıkartma

İnternetten haber çıkartma işlemi sonrasında kaldırılan haberlerin arama motoru geçmişinden çıkartılması da gereklidir. Bu kapsamda içerik kaldırma sonrası internetten haber sildirme işlemi yapılması da kesin sonuç için önemlidir. Nitekim, haber çıkartma/kaldırma işlemi sonrasında haber internetten çıkartılsa dahi arama motorundan çıkması zaman almaktadır. Dolayısıyla bu kapsamda, haber silme/kaldırma işlemi yapılan içeriklerin arama motorundan silinmesi için gereken tedbirleri alıyoruz. Ardından da bu kapsamda hukuki yoldan arama motoru silme işlemi gerçekleştiriyoruz. Böylece, internetten haber silme işlemini hem hukuken ve hem teknik olarak gerçekleşmiş olmaktadır. Bu sayede müvekkillerimiz için birkaç gün gibi kısa sürelerde internetten haber sildirme işlemi gerçekleştirebiliyoruz.

Google Haber Kaldırma

İnternet haber sitelerinden haberin kaldırılması veya silinmesi pek çok durumda tek başına yeterli olmamaktadır. Zira çoğu zaman silinen haber Google arama sonuçlarında görünmeye devam etmektedir. Dolayısıyla siteden silinen haberin Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarından ayrıca silinmesi gerekmektedir. Ancak Google silme ve içerik çıkartma ile diğer arama motoru silme işlemleri haber çıkartma işlemlerinden farklı bir hukuki sürece tabidir. İlgili siteden yaptığımız haber çıkartma işlemi sonrası müvekkil talebi doğrultusunda ayrıca Google kaldırma ve içerik çıkartma desteği de veriyoruz. Ayrıca haber sitelerindeki haberlerin altına yazılan olumsuz yorumlar da Google olumsuz yorum silme hizmetinden olduğu gibi tarafımızca kaldırılabilmektedir. Bunlara ek olarak Google fotoğraf ve görsel kaldırma işlemleri de uzmanlık alanımız kapsamındadır.

İtibar Yönetimi ve İnternetten Haber Sildirme

İnternetten haber sildirme söz konusu olduğunda akla gelen bir başka terim de “itibar yönetimi”dir. Ancak itibar yönetimi hukuki değil PR  içerikli bir hizmet olup avukatlarca değil ajanslar tarafından verilmektedir. Ayrıca itibar yönetimi şirketlerinin hukuki yoldan haber silme veya kaldırma işlemi yapması mümkün değildir. Zira kanunen ve vekaleten haber silme ve kaldırma, erişim engelleme gibi konularda yalnızca avukatlar yetkilidir. Bazı müvekkillerimizden geri dönüş aldığımız için biliyoruz bazı itibar yönetimi ajansları güya birlikte çalıştıkları avukatları olduğunu iddia etmektedir. Ancak buna itibar etmemek gerekir. Çünkü vekaletin vekaleti hukuken mümkün olamaz. Bir başka deyişle itibar yönetimi şirket sizin adınıza kendi avukatına işlem yaptıramaz.  Dolayısıyla haber kaldırma ve haber sildirme işlemleri için bu tür şirketlere itibar etmek yerine bu alanda uzman bir bilişim avukatı ile çalışmak uygun olacaktır.

Av. İlker ATAMER

11 Yorum

 1. Av. İlker Atamer

  İlgili mahkeme kararı ile birlikte bize başvurursanız söz konusu haberlerin kaldırılmasını sağlayabiliriz.

 2. Av. İlker Atamer

  Bazı internet sitelerinde teknik bir detaydan dolayı klasik bir erişim engelleme kararı işlemez ve bunun için farklı hukuki bir hukuki yol izlenmesi gerekir. Detaylar için bize telefonla ulaşabilirsiniz.

 3. Serdal

  Internet ten haberinin kaldırılmasını kıbrıs gazeteleri 10 yıl ceza aldı diye haber yaptı türkiye bu cezaycezayı kabul etmedi ve çıktım haberler 10 yıl diye geciyor yardim edin

  1. Av. İlker Atamer

   Kıbrıs’taki haber siteleri de dahil olmak üzere çok sayıda internet haber sitesinden haber kaldırma işlemi yapmış bir hukuk bürosu olarak telefonla bize ulaşıp randevu alırsanız size de yardımcı olabiliriz.

 4. Dilek

  Merhaba Hale’n devam eden bir mahkemem var ve mahkemede yayın yasağı geldi bu kararla internet haber sitelerindeki haberleri kaldırtabiliyormuyuz

  1. Av. İlker Atamer

   Yayın yasağı kararı, kararın verilmesinden sonraki haberler üzerinde etki doğurur. Yayın yasağı kararından önce yayınlkanmış haberler söz konusu ise 5651 Sayılı Yasa kapsamında haber kaldırma veya erişim engelleme işlemi yapılması gerekir.

 5. Serkan

  Merhaba İnternetten tarafıma asılsız haber içğn Sulh ceza mahkemesine başvuruda bulundum. Mahkeme kararıyla erişimin engellenmesi tüm içerikleriyle birlikte hükmü çıktı. Google üzerinden bu haberi mahkeme kararıyla kendisimi kaldıracak yoksa bir girişimde bulunacakmıyım acaba. Teşekkürler

 6. ŞENAY DOLAY

  Merhaba.Eşimin yargılandığı bir dava var.İnternette bu dava ile ilgili asılsız haberler yapılıyor.Bu haberlerin kaldırılması için,tamamen beraat edilmeyi mi beklemeliyiz?Bu gazetelere de ,yalan haber için dava açmayı istiyorum.Bunun için de beraati mi beklemeliyiz?Gazetelere yalan haberden dolayı dava açılabiliyormu?

  1. Av. İlker Atamer

   İnternette yayınlanan haberler içerik doğru olsa bile kaldırabiliyoruz, bunun için bize telefonla ulaşıp randevu alabilirsiniz.

 7. Isimsiz

  Merhaba. Ben Singapur da bir suc nedeniyle 2 hafta hapis yattim. Suc tarihi 2015 haziran hapos tarihi 2015 aralik. Olay singapurda bir gazetede yayinlandi ve akabinde bir kac farkli internet sitesinde ayni haber yer aldi.
  Su anda turkiyede yasiyorum ancak bu haber hayatimi etkiliyor. Ceza islah amaclidir ancak su anda ben toplumdan dislanarak cezalandirilmis oluyorum.
  Bu haberi internet ortamindan komple sildirmek mumkun mudur? (Erisime engelleme sadece turkiyede gecerli olacagindan bu secenek beni tatmin etmiyor). Bunun toplamda ne gibi bir ucreti olur?

  1. Av. İlker Atamer

   Erişim engelleme dışında biz haberleri internet ortamından ve Google’dan tümden kaldırabiliyoruz.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!