+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

google görsel kaldırma

Google Görsel Kaldırma

Google görsel kaldırma konusunda yıllardır hukuki destek veren bir hukuk bürosu olarak internetten fotoğraf silme taleplerinin sürekli arttığını gözlemlemekteyiz. İnternette yayınlanan fotoğrafların özel hayatı ihlal etmesi kişilik haklarını zarara uğratması nedeniyle internetten görsel çıkartma ve kaldırma işlemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Görsel sildirme talepleri daha çok haber sitelerinde yayınlanan fotoğraflar için gelmektedir. Bunun yanında sosyal medyada daha önce paylaşılan ancak sonradan pişman olunan fotoğrafların hala görsel aramalarında çıkması nedeniyle görsel silme istenmektedir. Ayrıca şantaj suçu amaçlı olarak internet ortamında paylaşılan müstehcen fotoğraf ve videolar için de internetten görsel silme ve kaldırma talepleri gelmektedir.

google görsel kaldırma

Google’dan Fotoğraf Kaldırma

Google’dan görsel sildirme işlemleri de yine bilişim avukatı olarak en sık yaptığımız hukuki işlemlerden birisidir. Çoğu zaman bir internet sitesinden kaldırılan bir içeriğin Google önbellekteki yansıması otomatik olarak kalkmadığı gibi bir internet sitesinden çıkartılan bir fotoğraf veya resim de Google görsel arama sonuçlarından kendiliğinden çıkmamaktadır. Bu bakımından resim kaldırma veya fotoğraf silme amaçlı olarak Google görsel kaldırma işlemleri yapılması gerekmektedir. Bilişim avukatı olarak bize başvuran kişilere bu anlamda görsel çıkartma ve fotoğraf kaldırma desteği veriyoruz. Google görsellerden fotoğraf kaldırma işlemleri için bize başvurabilirsiniz.

Google Fotoğraf Silme İşlemleri

Görsel kaldırma işleminin bir alt türü de Google görsel aramalarında çıkan fotoğrafların silinmesi işlemidir. Haber sitelerinde, sosyal medya sitelerinde, forumlarda veya kişisel sitelerde yayınlanan fotoğraflar Google’ın görsel arama sonuçlarında çıkmakta ve fotoğrafı yayınlanan kişileri bazen rahatsız etmektedir. Bu şekilde Google arama sonuçlarında çıkan fotoğraflar için sildirme işlemi yapmak isteyen müvekkillerimize yönelik Google fotoğraf kaldırma işlemi konusunda hukuki destek veriyoruz ve çok kısa sürede fotoğraf silme işleminde netice alıyoruz. Bu konuda detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızdaki telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Arama Motorlarından Görsel Çıkartma

İnternette ağırlıklı olarak kullanılan arama motoru Google olduğu için yukarıdaki açıklamalarda Google arama motorundan söz edilmiştir. Ancak Google görsel kaldırma işlemlerinin yanı sıra Yandex, Yahoo ve Bing gibi diğer belli başlı arama motorlarından da aynı şekilde fotoğraf silme ve görsel çıkartma işlemi yapmaktayız. Rahatsız edici görsellerin hızlı bir şekilde kaldırılması ve bunların tekrar internet ortamında yayılmasını önlemek açısından son derece önemlidir. Aksi takdirde internete düşen bir görselin başka sitelerde kopyalanarak yayınlanması ile hızlı bir yayılma gerçekleşebilir ve kaldırma maliyeti daha da artabilir. Dolayısıyla eğer Google görsellerden resim kaldırma işlemi yapılacaksa bunun hızlı bir şekilde yapılması faydalıdır.

Diğer İçeriklerin İnternetten Çıkartılması

Eğer çıkartılması istenen görsel veya fotoğraf bir internet sitesinde halen mevcutsa, söz konusu içeriğin kaynak siteden çıkmadan google görsellerden kaldırılması mümkündür. Ancak çoğu zaman önce kaynak sitede işlem yapıp ardından Google fotoğraf silme işlemi yapılmaktadır. Fotoğraf, resim ve görsel dışında ayrıca Youtube video kaldırma ve silme  ile internetten haber kaldırma işlemleri de hukuken mümkündür.

Görsel Kaldırmanın Maliyeti

Öncelikle ifade etmek gerekir ki, internetten görsel çıkartma ve Google fotoğraf silme işlemleri tamamen hukuki işlemler olup ancak bu konuda uzman bir bilişim avukatının vekaletname ile yapabileceği işlemlerdir. Dolayısıyla “itibar yönetimi” yaptığını iddia eden ve avukat sıfatı taşımayan kişilerden ve şirketlerden kaçınılması uygun olacaktır. Görsel silme ve fotoğraf kaldırma işlemleri, işlem yapılacak siteye, arama motoruna, ilgili görselin kaç sitede bulunduğuna, yerli veya yabancı site olup olmadığına göre farklılık arz etmektedir. Bu itibarla avukatlık ücreti konusunda rakam verebilmek için görsel kaldırma ve silme işlemleri konusunda bize telefonla ulaşıp çıkartılmasını istenen görseller konusunda bilgi verilmesi gerekmektedir.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

2 Responses

  1. Funda

    Resimlerimin bulundugu googleden ve bazi sitelerden nasil kaldira biliriz bana lutfen yardimci olurmusunuz

    1. Av. İlker Atamer

      Görsel kaldırma konusunda hukuki destek almak için iletişim sayfasındaki telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!