+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

güveni kötüye kullanma

Güveni Kötüye Kullanma Suçu

TCK 155’te düzenlenen güveni kötüye kullanma suçu, en basit tanımıyla bir kişinin kendisine emanet bırakılan mal veya eşyaya ihanet etmesidir. Bir kişinin kendisine geçici olarak verilen ve başkasına ait olan bir mal veya parayı, amacı dışında kullanması veya sahiplenilmesidir. Diğer adı “inancı kötüye kullanma” olan bu suç tipinde, mağdur taraf mülkiyeti devretme amacı olmaksızın bir mal veya paranın fiili hakimiyetini kullanması veya saklaması gibi belirli bir amaç için faile vermektedir. Fail ise kendisine geçici olarak ve belirli bir amaç için verilmiş mal veya parayı amacı dışında kullanmakta, sahiplenmekte veya başkasına vermektedir. Dolayısıyla bu suç tipinin temel özelliği, mağdurun bir kişiye güven duyarak bile malı veya parayı teslim etmesi, ancak failin bu güveni istismar etmesidir. Ayrıca kendisine geçici olarak fiili hakimiyeti verilen mal veya paranın kendisine bu amaçla verildiğinin inkar edilmesi de güveni kötüye kullanma suçu teşkil etmektedir.

Güveni Kötüye Kullanma Suçunun Özellikleri

Güveni kötüye kullanma suçu, nitelik olarak hırsızlık suçuna benzemekle birlikte hırsızlık suçu ile bu suç tipi arasındaki en önemli bir fark vardır. Hırsızlıkta mal veya paranın mağdurdan gizli ve rızası dışında alınmaktadır. Güveni kötüye kullanma suçunda ise mağdur, mal veya parayı kendi rızası ile faile vermektedir. Bu suçun benzeştiği bir başka suç tipi ise dolandırıcılık suçudur. Ancak  bu suç ile dolandırıcılık arasındaki en belirleyici fark, dolandırıcılık suçunda hile ve aldatma unsurunun bulunmasıdır. Ayrıca belirtmekte fayda var, güveni kötüye kullanma suçu olarak tanımlanan fiili işleyen kişi kamu görevlisi ise bu durumda eğer şartları oluştuysa zimmet suçu söz konusu olabilecektir. Bu itibarla bu suçun failinin görevi ve kamu görevlisi sıfatı taşıyıp taşımadığı da önem arz etmektedir.

güveni kötüye kullanma suçu

Meslek, ticaret veya hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçu

Görevi kötüye kullanma suçunun, meslek, sanat, ticaret veya hizmet ilişkisi kapsamında verilen mal/para nedeniyle işlenmesi suçun nitelikli halidir. Bu durumda verilecek ceza miktarı artmaktadır. Eğer bir kişi, tanıdığı olan ancak arasında herhangi bir meslek, ticaret ve hizmet ilişkisi bulunmayan bir şahsa karşı güveni kötüye kullanma suçu işlerse, suçun basit hali oluşacaktır. Ancak faille mağdur arasında meslek, ticaret veya hizmet ilişkisi varsa ve suç bu kapsamda işlenmişse nitelikli hal söz konusu olacaktır. Buna bir örnek bir muhasebecinin şirkete ait bir borcu ödemesi için kendisine verilen parayı harcamasıdır. Veya mağazada satış görevlisi olarak çalışan bir görevlinin sattığı malın parasını kendisinin alması da güveni kötüye kullanmadır. Aynı şekilde tamir için kendisine bırakılan bir saati başkasına satan tamircinin eylemi nitelikli güveni kötüye kullanmadır.

Güveni kötüye kullanma suçunun cezası

Güveni kötüye kullanma suçunun basit hali için TCK’da öngörülen ceza 6 aydan 2 yıla kadar hapis ve adli para cezasıdır. Eğer meslek, ticaret veya hizmet nedeniyle inancı kötüye kullanma suçu söz konusu ise ceza artacaktır. Bir başka deyişle suçun nitelikli hali işlenmişse, bu durumda hakim tarafından verilecek ceza 1 ila 7 yıl arası hapis cezası ve 3.000 gün adli para cezası olacaktır. Güveni kötüye kullanma suçu aynı zamanda yüz kızartıcı bir suç niteliğinde olduğundan bu tür bir suçlama ile karşı karşıya kalan kişilerin bir ceza avukatı ile çalışarak profesyonel yardım almasını öneriyoruz. Zira özellikle yüz kızartıcı suç, pek çok kanunda bir mesleğin veya görevin yapılmasına engel teşkil etmektedir.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

10 Yorum

 1. Uğur

  Merhaba biz bir arkadaşımıza birlikte is yapmak icin para verdik oda 6 ay boyunca isi yaptığını her gecen gün alacağımız paranin miktarinin arttığıni soyledi ve isin sonunda sadece bizden aldığı parayı iade ederek boyle bir is hic olmamis gibi davranarak kayiplara karisti. Avukat var takip ediyor parayi tahsil edecek bi suru rusvet verdik falan gibi şeyler yazdi bize. Biz bir para beklediğimiz icin ona bu parayi sermaye olarak verdik. Bize 600bin tl gibi bir para vaadinde bulundu. Elimizdeki 6 aylık bu isin konuşulduğu yazılı gorusmeler var Yeterincede şahit. Bu şahsi dava etmek istersek nasıl bir yol izleyebiliriz. Hiç parasi olmayan bu adam suan sirket kirmus ve is yapmaya başlamış bizde biyze vadedilen bu parayi almak istiyoruz Saygılar

  Teşekkürler.

  1. Av. İlker Atamer

   Bir kişiye kullanması için veya borç olarak verilen para nedeniyle güveni kötüye kullanma suçu oluşmaz.

 2. baran

  merhaba,bir şirketin bayisiyim.ve çalışanım tahsil yetkisi olmadan bir makbuz düzenleyerek ve faturaların üzerinde bilgisayar ortamında oynayarak elden ve hesabına para girişleri gerçekleştirmiş .bu durumda olması gerekenler nelerdir ?güveni kötüye kullanma resmi evrakta sahtecilik ve para hesabına yattıgı için zimmete para geçirme 3 dava birden mi olacak acaba ?

  1. Av. İlker Atamer

   Birden fazla suç nedeniyle tek bir dava açılacaktır ancak zimmet suçu değil, sahtecilik, güveni kötüye kullanma veya dolandırıcılık suçu söz konusu olabilir.

 3. mehmet

  Merhaba avukat bey. Geniş kapsamlı bir olayda dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma, hırsızlık suçları aynı fail tarafından işlenmişse şüpheli hakkında hangi suçtan dava açılır. teşekkürler

  1. Av. İlker Atamer

   Suç teşkil eden her eylem için ayrı ceza verilir. Ancak bir eylem aynı anda birden fazla suç teşkil ediyorsa bu durumda yalnızca cezası en yüksek olan suçtan tek ceza verilir.

 4. Ergun

  Merhaba ben bir hanimla tanistik. Evlenip ufak bir ev yemekleri dukkanI acacaktik ben Buna amerikadan 20000 bin dolar gonderdim ve turkiyeye dondum.donunce onu evinde bir hafta kaldim ve beni evden hakaretlerle kovaladi simdi kendine hic bir sekilde ulasamiyorum oradan kayboldu ne yapmam gerekiyor.Tesekkur ederim

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer parayı borç olarak verdiyseniz ortada ceza hukukunu ilgilendiren veya suç teşkil eden bir durum söz konusu olmayacaktır. Bu durumda hukuk mahkemeleri ve icra müdürlükleri nezdinde yasal işlem başlatmanız gerekir.

 5. Tuğra

  Merhaba,

  X şirketinden görevi kötüye kullanma nedeniyle işten atıldım. Ki böyle bisi gerçekleşti. Ama olayın detaylarını veremediğim için tehdit yoluyla bana kağıt imzalattılar ve okumama fırsat vermediler. Emniyetten arayıp ifadeye çağırdılar. Bundan sonra ki süreç ne olacaktır. Yardımcı olursanız sevinirim

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!