+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

zimmet avukat

Zimmet Suçu

TCK madde 247’de düzenlenmiş olan zimmet suçu, bir kamu görevlisinin yaptığı görev nedeniyle zilyetliği (fiili hakimiyeti) kendisine verilmiş olan malı veya parayı sahiplenmesi veya başkasının sahiplenmesini sağlamasıdır. Zimmet suçu herkesin işleyebileceği bir suç olmayıp sadece “kamu görevlisi” sıfatı taşıyan kişilerin işleyebileceği özel bir suç tipidir. Eğer burada tanımlanan fiili işleyen kişi kamu görevlisi değilse bu durumda güveni kötüye kullanma suçu söz konusu olabilecektir. Madde metninde geçen “kamu görevlisi” salt devlet memurlarını değil kamusal faaliyeti yürüten herkesi içine almaktadır. Bu bakımdan örneğin yeminli tercüman, noter, askerlik hizmeti yapan kişi kamu görevlisi tanımına girmektedir.  Zimmet suçunun basit hali, bir malı veya parayı zimmetine geçiren kişinin işlediği bu suçun ortaya çıkmasını önlemek adına herhangi bir eylemede bulunmaması durumudur. Zimmet suçu işleyen kişi suçunu gizlemek adına başkaca bir eylemde bulunmadıysa bu durumda basit zimmet söz konu olacaktır. Basit zimmet suçunun cezası 5 yıl ile 12 yıla arası hapis cezasıdır.

zimmet suçu

Nitelikli Zimmet Suçu

Zimmet suçunun, zimmetin açığa çıkmasını engellemek için bir takım hileli davranışlarla birlikte işlenmesi halinde nitelikli zimmet suçu söz konusu olacaktır. Örneğin gözetiminde olan parayı zimmetine geçiren kişinin bu fiilinin ortaya çıkmasını engellemek için fatura veya defterlerde tahrifat yapması veya bazı belgeleri yok etmesi  nitelikli zimmet teşkil etmektedir.  Nitelikli zimmet halinde verilecek cezanın yarı oranında artıracağı düzenlenmiş olduğundan bu durumda nitelikli zimmet suçunda verilecek ceza 7.5 yıl ile 18 yıl hapis cezası arasında olacaktır.

Banka Zimmeti Suçu

Banka çalışanlarının işlediği banka zimmeti suçu bakımından TCK düzenlemesinin dışında özel kanunlarda bazı hükümler bulunmaktadır. Buna göre basit zimmet için 6 – 12 yıl arası hapis cezası öngörülmüş, nitelikli zimmet durumunda ise suçun cezasının 12 yıldan başlayacağı öngörülmüştür. Zimmet suçu ve bankacı zimmeti suçuyla ilgili çok sayıda dosya takip etmiş bir avukat olarak özellikle banka çalışanları tarafından işlenen banka zimmet suçlarında iki unsurun önem taşıdığını söylememiz mümkün: Zimmet suçu şüphesi altında olan kişinin, bankaya vereceği yazılı savunma son derece önemlidir. Dolayısıyla bir banka çalışanı, zimmet iddiasıyla savunması istendiğinde gerekirse süre isteyip zimmet konusunda uzman bir avukattan danışmanlık almalıdır. Hatta yazılı savunmanın avukat tarafından yazılması da mümkündür.  Yazılı savunma dışında ikinci önemli unsur da müfettiş tarafından hazırlanacak rapordur. Dolayısıyla yazılı savunmaya ek olarak müfettişe verilecek sözlü beyanlar da zimmet suçlamasının ilerde evrileceği nokta bakımından önem taşımaktadır.

Zimmet suçunda hafifletici sebep

Zimmet suçunun, malın geçici bir süre kullanıldıktan sonra iade edilmek üzere işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilebilir. İndirim yapılması kanunen zorunlu olmayıp hakimin takdirinde olan bir husustur. Hakim takdir hakkını ceza indirim şeklinde kullanması halinde suçun cezası 2.5 yıl ile 6 yıl arası hapis cezası olacaktır. Zimmet suçunun konusunu oluşturan malın değerinin azlığı nedeniyle, verilecek ceza üçte birden yarıya kadar indirilir.

Etkin Pişmanlık

Zimmet suçu nedeniyle henüz ceza soruşturma başlamadan önce, şüphelinin zimmetine geçirdiği malı aynen iade etmesi veya uğranılan zararın tamamen tazmin etmesi halinde, verilecek cezanın üçte ikisi indirilir. Eğer şüpheli, kovuşturma aşamasına geçilmeden önce, gönüllü olarak, zimmetine geçirdiği malı aynen iade ederse veya uğranılan zararın tamamen tazmin ederse verilecek cezanın yarısı indirilir. Etkin pişmanlığın hükümden önce gerçekleşmesi halinde, verilecek cezanın üçte biri indirilir. Zimmet suçu ciddi bir suç olup bu suç tipinde görevli mahkeme ağır ceza mahkemesidir. Bu tür suçlama nedeniyle soruşturma altında olan veya yargılanan kişiler hukuki destek almak için hukuk büromuza başvurabilirler.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

6 Yorum

 1. salih

  Bir sorunum var. Yardımcı olur musunuz?
  Afrikada yalnız yaşayan bir bayan mal varlığını Türkiye ye taşımak istiyor. Varlıklarını benim banka hesabıma yatırmak için IBAN No kullanmak istiyor. Benden yardım talep ediyor. Bana %30 verecek. Rakam çok yüksek . İşin gerçeği ben bu işten çekiniyorum. Eğer kabul edersem, nasıl bir kanuni işlem ile karşılaşırım.
  Lütfen bana açıklama yapınız.

  1. Av. İlker Atamer

   Sorunuzun zimmet suçu ile bağlantısı yok ama yine de cevap verelim. İnternet üzerinden başta bilişim suçları, dolandırıcılık ve şantaj gibi suçlarla veya benzeri illegal yollarla başkalarından haksız kazanç elde eden kişiler kendi kimliklerini deşifre etmemek amacıyla bu şekilde komisyon teklif ettikleri kişiler vasıtasıyla söz konusu kara parayı tahsil etme yoluna gitmektedirler.

 2. Mehmet

  Merhaba,

  2016 yili nisan ayinda bankada calistken 16.000 tllik islem yaptim kendi adima daha sonra musteri yapilan islemi inkar etti ve ben parayi zimmete gecirme konumuna dustum. Mufettisle gorusup paranin tamamini musteri hesabina yatirdim. sahis benden savcilik kanaliyla sikayetci olmus ifadeye gittim bilirkisi raporunda sorusturmadan once kendi istegi ve rizasiyla parayi musteri hesabina yatirdigi icin basit zimmet ibaresi geciyo konuyla ilgili yardimci olabilir misini? Sonuc ne olur

  1. Av. İlker Atamer

   Hakkınızdaki iddianın basit zimmet olması, niteliki zimmet suçlamasına göre kuşkusuz daha iyi. Ancak basit zimmetin cezası da hayli yüksek olduğundan savunma konusunda profesyonel hukuki destek almanızı ve tecrübeli bir ceza avukatı ile çalışmanızı tavsiye ederim.

 3. ylmzykt

  merhabalar bir sorunum var sizlere zahmet yardımcı olur musunuz?
  ben bir kamu kurumunda yöneticiyim kendimce bir belge düzenleyerek alacağım harcırah miktarını artırarak fazla aldım. ayrıca bir başka harcırahı da sehven iki kere aldım bu durum ile müfettiş geldi ve yaptığı tespit sonucu aldığım bu fazla ödemeleri ödedim.bundan sonra benim durumum ne olur ve ne ile karşılaşırım.
  size zahmet lütfen bana bir açıklama yapar mısınız.
  çok teşekkürler

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer alındıysa verdiğiniz savunma, müfettişin tavrı ve hazırlayacağı rapor önemli. Eğer suç işendiğine dair bir kanaat oluşursa ve bu yönde bir rapor çıkarsa savcılığa ihbar yapılacaktır.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!