+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

sahtecilik suçu

Sahtecilik Suçu ve Türleri

Sahtecilik suçu, ceza hukuku bakımından önemli ve uygulamada yaygın olarak görülen bir suç tipidir. Güncel TCK, bir önceki ceza kanunumuzda olduğu gibi evrakta sahteciliği iki ayrı suç olarak düzenlemiştir. Bu düzenlemeye göre evrakın resmi mi yoksa özel mi olduğuna göre işlenen suçun tipi ve cezanın miktarı değişmektedir. Ancak her iki suç tipinde de ortada bir belge olması gereklidir. Belge, yazılı nitelikte olabileceğinden yazılı vasfı olmayan hiçbir şey belge olarak kabul edilmez . Dolayısıyla bu suç tiplerine de konu olamaz. Ayrıca TCK, kambiyo senedi (çek, senet vs) ile hisse senedi, tahvil veya vasiyetnameyi nitelik olarak özel evrak olsalar da resmi evrak olarak kabul etmiştir. Dolayısıyla bu tür özel evraklar üzerinden gerçekleşecek sahtecilik suçları resmi evrakta sahtecilik olarak değerlendirilecektir. Sahtecilik suçları genelde dolandırıcılık suçu ile birlikte işlenebilmektedir. Sahtecilik suçunda imza ve yazı örnekleri Adli Tıp Kurumu tarafından incelenmekte bu hususa hazırlanan rapora göre sahtecilik soruşturmalarının ve davalarının seyri belirlenmektedir.

Resmi evrakta (belgede) sahtecilik

TCK madde 204’te düzenlenmiş olan resmi belgede sahtecilik suçu, resmi bir belgenin sahte olarak üretilmesi veya sahte bir resmi belgenin kullanılması ya da orijinal bir resmi belgenin başkalarını aldatacak şekilde değiştirilmesidir. Suçun maddi unsurlarına girmeden önce resmi evrak veya resmi belge nedir sorusunu cevaplamak yerinde olacaktır. Resmi evrak veya belge bir kamu görevlisi tarafından kamu görevinin gereği olarak hazırlanan belgedir.

Suçun üç farklı tipi söz konusu olup kanuni tanımdaki her fiil başlı başına sahtecilik oluşturmaktadır. Bu anlamda kullanılmasa dahi sahte bir resmi belge üretmek suç olduğu gibi üretilme sürecine katılınmamış olunan sahte bir resmi belgenin kullanılması da suçun oluşumu için yeterlidir. Resmi evrakta sahtecilik suçunun cezası resmi evrakı hazırlayan kişinin niteliğine göre değişmektedir. Prensip olarak resmi evrakta sahteciliğin cezası 2 ile 5 yıl hapis cezasıdır. Ancak sahtecilik eylemine konu resmi evrak, bir kamu görevlisi tarafından hazırlanmışsa cezanın miktarı artmaktadır. Suça konu evrakı hazırlamakla görevli memurun sahte evrak hazırlamasının cezası 3 ile 8 yıl arası hapis olacaktır.

Özel evrakta (belgede) sahtecilik

TCK 207’de düzenlenen özel evrakta sahtecilik suçu, resmi evrak niteliği olmayan özel evraklara yönelik işlenmektedir. Resmi olmayan özel bir belgenin sahte olarak düzenlenmesi suçtur. Ayrıca gerçek bir özel evrakın başkalarını aldatacak şekilde değiştirilmesi veya kullanılması aynı kapsamdadır. Sahte bir özel evrakı, evrakın sahte olduğunun bilerek kullanılmak da özel belgede sahtecilik teşkil eder. Özel evrakta sahteciliğin cezası 1 ila 3 yıl arası hapis cezasıdır.

Sahtecilik Yüz Kızartıcı Suçtur

Sahtecilik suçu Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenmiş ciddi suçlardan birisi olup aynı zamanda yüz kızartıcı suç kapsamındadır. Pek çok özel kanunda yüz kızartıcı suçlardan ceza alınması halinde birtakım kısıtlayıcı düzenlemeler bulunmaktadır. Dolayısıyla sahtecilikten hüküm giyenler devlet memuru olamadığı gibi bankalarda da çalışamaz. Ayrıca yüz kızartıcı suç, basın ve yayın organlarında sorumlu müdür olmaya engeldir. Ayrıca, sigorta şirketlerinde kurucu olmaya da engeldir. Yüz kızartıcı suç nedeniyle ortaya çıkan kısıtlayıcı durumlar bunlardan ibaret değildir. Ayrıca bazı şirketler de personel alımı için adli sicil kaydı istemektedir. Ve yüz kızartıcı suç işlediği sabit olan kişiler işe alınmamaktadır. Dolayısıyla sahtecilikten hüküm giymenin verilen hapis veya para cezası dışında da ağır bir sonucu oluşmaktadır. Bu bakımdan bu tür kritik davalarında uzman ve tecrübeli bir avukattan destek almak önemlidir. Evrakta sahtecilik suçu sebebiyle yürütülen soruşturma ve davalarda bizden ceza avukatı olarak destek almak üzere iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Av. İlker ATAMER

0 Yorum

 1. Enes

  Ben bir alışveriş merkezinde calisiyorum maasimi tam alamadığım icin maas bordrosuna magaza müdürüm zorla imza attirmak istedi bende atmayinca benim yerime kendisi attı bunun yaptirimi nedir elimde maas bordrosunun fotografi mevcuttur

  1. Av. İlker Atamer

   Maaş bordrosunun sizin yerinize imzalanması özel belgede sahtecilik suçu teşkil eder.

 2. mehmet baltacı

  Alacağım karşılığında 40.000 Tl bir senet aldım.senet üzerindeki tarihte 30.06.2014 iken ben yazılı kısım açık ve ödeme tarihi yeri boş olduğundan ben yanlışlıkla 30.12.2013 olarak senet üzerinde oynama yaptım.Mahkeme neticesinde senedi iptal etti.Senet düzenleyen borcunu ödemediği gibi bana senet üzerinde oynamadan dolayı dava açtı.Bu davadan ben ceza alırmıyım. aydınlatırsanız sevinirim.Dava devam ediyor. Saygılarımla…

  1. Av. İlker Atamer

   Senet üzerinde tahrifat yapılması kural olarak sahtecilik suçu oluşturacaktır ancak suç kastı ile hareket etmediğinizi ispat edebilirseniz suçun manevi unsurunun oluşmadığına binaen beraat etme şansınız olabilir.

 3. Burcu

  Ozel bir sirkette calisiyordum musterinin satis sozlesmesindeki yazı bana ait imza bana ait degil sozlesmede benim cep telefon nunaram mevcut musteri suç duyurusunda bulunmuş. Ifadem alındı bunun yaptırımı ne olur?

  1. Av. İlker Atamer

   Yukarıdaki yazımızda belirttiğimiz gibi özel evrakta sahtecilik suçunun cezası 1 ila 3 yıl arası hapis cezasıdır.

 4. Mehmet

  Slm ben askeri personelim ehliyet sınavına giremedim yani yerime başkasını koydum o da yakalandı bunun cezası ne olur ehliyet sınavının zorluğundan değil izin tarihlerim ehliyet sınavına denk gelmediği için böyle bişey yaptım

  1. Av. İlker Atamer

   Başkasının yerine sınava girmek sahtecilik suçu oluşturacaktır. Siz de sınavda yerine girilen kişi olarak muhtemelen “azmettirici” sıfatıyla yargılanacaksanız. Dosya detayını görmeden daha fazla yorum yapabilmek mümkün değil maalesef.

 5. elif

  merhaba, ben özel bankada çalışıyordum bır musterının tedıye fısıne ( para yatrma makbuzuna) musterının bılgısı dogrultusunda ımza attım. bu durum subede olağan denetım sırasında ortaya cıktı ve ben ısımden ayrıldım.banka sımdı mahkemeye evrakta sahtecılık sucundan dolayı dava açmış.musterı sıkayetı, musterı zararı ve banka zararı kesınlıkle yok. daha once ıslenen herhangıbır sucum yok.burda beraat etme sansım ne kadar ? yada avukat tutmam gerekır mı ? teşekkürler..

  1. Av. İlker Atamer

   Hakkınızdaki suçlama çok ciddi olduğundan ve hatta yüz kızartıcı suç kapsamında olduğundan işi şansa bırakmamanızı ve mutlaka bu alanda uzman bir ceza avukatıyla çalışmanızı öneririm.

 6. Yunus can

  Ben kira kontratı na amcamın yerine imza attım bunun cezası nedir Bilgi verir Şeniz sevinirim

  1. Av. İlker Atamer

   Kira sözleşmesi özel belge niteliğinde olduğundan suçun cezası 1-3 yıl hapis cezasıdır.

 7. Ökkeş

  Merhaba iyi çalışmalar öncelikle
  Ben özel bir bankada çalışıyordum. Bir müşterinin yerine kredi kartı e extresine imza attım. (Ekstresinin posta yoluyla değilde e mail adresine gelmesi icin) burada ne müşterinin ne de bankanın herhangi bir zararı söz konusu değil. Ancak adıma bir şikayet olmuş ve neticesinde dava açıldı. Bu durumda süreç ne olur, ceza alır mıyım, en önemlisi adlı sicil kaydım ne olur beraat etsem de bozulur mu. Lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

  Saygılarımla,

  1. Av. İlker Atamer

   Sahtecilik suçunun oluşması için herhangi bir zarar şartı yoktur. Dolayısıyla ortada müşterinin maddi bir kaybı olmaması sizi sahtecilik suçlamasından kurtarmaz. Eğer sahtecilik suçu konusunda uzman ve tecrübeli bir avukatla çalışırsanız alınabilecek en iyi sonucu alırsınız. Beraat ederseniz adli sicile herhangi bir kayıt işlenmez.

error: Kopya koruması engeli!