+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

ölüme sebebiyet verme

Taksirle Öldürme Suçu

Taksirle öldürme suçu veya taksirle ölüme sebebiyet verme veya taksirle ölüme neden olma, öldürme kastı olmaksızın kusurla ölüme sebep olmaktır. Taksir, bir kişinin dikkat ve özen yükümlüğüne uymaması sonucunda öngörmediği bir neticenin meydana gelmesidir. Dolayısıyla taksir durumunda, fail ortaya çıkan neticeyi (öldürme) istememekte hatta öngörmemektedir. Dolayısıyla taksirle insan öldürme suçunda, öldürmeye yönelik kasıt yoktur. Bu nedenle, bu suçun cezası aşağıda açıklandığı üzere kasten öldürme yani cinayet suçuna göre nispeten düşüktür.

taksirle öldürme suçu

Taksirle Öldürme Suçunun Cezası

Taksirle adam öldürme suçunun cezası, suç sonucunda ortaya çıkan neticeye göre ayrım yapılarak belirlenmiştir. Bu suç için TCK’da düzenlenmiş yaptırımlar taksirli eylem sonucu kaç kişinin öldüğü ve/veya yaralandığı sonucuna göre değişmektedir. Sadece bir kişinin ölümüne sebep olma durumunda öngörülen ceza 2 ila 6 yıl hapis cezasıdır. Suçun nitelikli hali ikinci fıkrada düzenlenmiştir. Buna göre, taksirli eylem sonucunda birden fazla kişi ölmüşse veya ölümle birlikte en az 1 kişi de yaralanmışsa ceza artmaktadır. Bu durumda olayın niteliğine, taksirin derecesine, ölen/yaralanan kişileri sayısına göre ceza 2-15 yıl arasında hapis cezası olarak tayin edilecektir. Ayrıca eğer suç bilinçli taksirle işlendiyse bu durumda netice ceza 1/3’ten 1/2 oranına kadar artırılacaktır.

Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Suçu

Taksirle insan öldürme suçu, failin dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranması sonucunda öngörmediği ölüm halinin meydana gelmesidir. Bir başka deyişle, fail ölüm neticesini istemek bir yana ölümün meydana geleceğini dahi öngörmemekte ancak dikkatsizlik ve özensizlik sonucu ölüm olayı meydana gelmektedir. Eğer fail öldürme neticesini öngörmüş ise bu durumda bilinçli taksir söz konusudur ki, suçun bilinçli taksirle işlenmesi halinde verilecek ceza artacaktır. Bu suç tipinde taksirin derecesi bir başka söyleyişle suçun taksirle mi yoksa bilinçli taksirle mi işlendiği verilecek ceza bakımından son derece önemlidir.

Taksirle Ölüme Neden Olma

Trafik kazaları taksirle ölüme neden olma suçunun uygulamada en sık görülen halidir. Kaza istatistiklerine göre her ne kadar otomobillerdeki güvenlik teknolojisinin iyileşmesi ve yolların geliştirilmesi nedeniyle ölümlü trafik kazaları her geçen yıl azalma eğilimindedir. Ancak buna rağmen maalesef ülkemizde her yıl 3.500 civarında kişi trafik kazalarında hayatını kaybetmektedir.  İşte ölümlü trafik kazaları söz konusu olduğunda taksirle ölüme sebep olma suçundan ceza davası açılmaktadır. Ayrıca trafik kazalarına ek olarak inşaat kazaları, iş yerinde gerçekleşen kazalar ve benzeri şekilde gerçekleşen kast olmaksızın taksir sonucu meydana gelen ölüm olayları taksirle öldürme suçunun en tipik örnekleridir.

Taksirle İnsan Öldürme Davası ve Ceza Avukatı

Taksirle öldürme suçunda beraat kararı veya alınabilecek en düşük cezanın alınması yapılacak savunmaya bağlıdır. Olayın özelliklerine, suçun işleniş şekline, taksirin derecesine, maktulün kusuruna ve pek çok somut detaya bağlı olduğundan profesyonel bir savunma kritik önemdedir. Ayrıca bu tür davalarda kasıt unsuru çok önemli olduğundan yapılacak savunma kusur, kasıt ve taksir kavramları bakımından yapılacak teknik savunma önem arz eder. Bu itibarla gerek mağdur tarafın gerekse failin mutlaka bir ceza avukatı ile birlikte hareket etmesini tavsiye ederiz. Bu tür davalarda uzman bir hukuk bürosu avukatlık desteği almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

2 Responses

  1. imer

    Merhaba.iki yıl önce kardeşim öldürüldü.olay planlı ve kasıtlı yapıldığını gösterdiği halde mahkeme nefsi mudafayi ön görerekten karşı taraftan iki kişiye 10yıl hapis cezası verdi..dosya hâlâ temyizde ordan da farklı bir sonuç gelemiyecegini düşünüyoruz bu sebepten dolayı insan hakları mahkemesine basvuruda bulunmak istiyoruz bu mümkünmüdür nasıl bir yol almamız gerekir..

    1. Av. İlker Atamer

      Eğer öldürme eylemi kasıtlı ise veya sanıklar 10 yıl üzeri ceza aldıysa zaten taksirle öldürme suçundan bahsedemeyiz. Kasten öldürme suçu ise bu makalenin konusu değil.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!