+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

ip adresi tespiti

IP Adresi Nedir

IP, İngilizce Internet Protocol sözcüklerinin kısaltması olup IP adresi ise Internet Protokolü Adresi manasına gelmektedir. İnternete bağlanan bilgisayar, telefon, tablet ve benzeri cihazlar internet servis sağlayıcının atadığı ve rakamsal bir adres şeklindeki IP’yi kullanarak internete çıkış yapar. İnternet servis sağlayıcının, kanundaki ifadesiyle “erişim sağlayıcının” atadığı IP adresi başta bilişim suçları olmak üzere işlenen suçun delillendirilmesi ve faile ulaşılması için delil olarak kullanılmaktadır.

IP adresi tespiti

Dinamik IP Adresi ve Statik IP Adresi Ayrımı

Genel olarak dünyada ve Türkiye’de erişim sağlayıcılar kullanıcılara dinamik (değişken) IP adresi vermektedir. Böylece kullanıcı her internete giriş yaptığında kendisine farklı IP adresi atanmaktadır. Ancak bazı erişim sağlayıcılar, talep üzerine kullanıcılara sabit IP verebilmekte ve kullanıcı internetten çıkış yapıp tekrar giriş yapsa bile kendisine aynı IP adresi atanmaktadır. Dinamik ve statik IP farkı, özellikle soruşturma veya kovuşturma aşamasında yapılan IP testlerinde önem taşımaktadır.

IP Adresinin Tespiti ve Faile Ulaşılması

IP adresinden suç işleyen kişiye ulaşmanın temelde iki ayağı vardır. Birincisi IP adresinin tespit edilmesi, ikincisi ise tespit edilen IP adresinin ilgili kurumlardan sorgulanarak kimlik bilgilerine ulaşılmasıdır. Dolayısıyla IP adresinin tespit edilmesi faile ulaşmak için tek başına yeterli değildir. Zira IP adresi, faile ulaşılması bakımından tek başına hiçbir kişisel bilgi içermez. Faile ulaşılması bakımından tespit edilen IP adresinin internet servis sağlayıcısından (erişim sağlayıcıdan) veya internet servis sağlayıcı bilgilerinin toplandığı BTK‘dan sorgulanması gerekir. Söz konusu IP ad sorgulama işlemi ise soruşturma aşamasında cumhuriyet savcılıkları ve kovuşturma aşamasında ise mahkemeler tarafından yapılacaktır. Yıllardır bilişim suçu davalarını takip eden bir bilişim avukatı olarak uygulamada başkasına ait olan internet ağı üzerinden işlenen bilişim suçlarıyla fazlasıyla karşılaşıyorum.

IP adresi

IP Adresinin Delil Niteliği

Maalesef hakim ve savcılarımızın bir kısmı bu tür teknik bilişim konularında yeterli bilgi sahibi olmadığından, bilişim suçu nedeniyle açılan davalarda maalesef pek çok durumda IP sorgulama bilgilerini tek başına yeterli ve kesin delil kabul ediyor. Böylece IP adresine dayılı olarak önce kamu davası açılıyor ardından yine salt IP verisine dayanılarak mahkumiyet kararı veriliyor çoğu zaman. Bir dosyamda öğrenci evi olarak kullanılan bir konuta misafir olarak gelen bir şahıs evdeki WiFi ağına bağlanıp başkasına ait kredi kartını kullanarak bir Hepsiburada sitesinden alışveriş yapıyor. Ancak savcılık, soruşturma aşamasında Hepsiburada firmasına alışverişi yapan kişinin IP adresini soruyor ve internet hattı üzerine kayıtlı olan ama işlenen suçtan haberi bile olmayan müvekkile dava açılıyor. Müvekkil masum olduğunu bildiği için avukat tutma ihtiyacı duymuyor ve suçlamayı reddederek ifade veriyor. Ardından durum ciddileşiyor ve kamu davası açılıyor. Ancak müvekkil yine bir bilişim avukatından yardım almıyor ve sonunda salt IP adresi verisi baz alınarak  mahkumiyet kararı veriliyor.

IP Adresi Tek Başına Kesin Delil Değildir

Bu müvekkilimiz bu şekilde mahkumiyet kararı aldıktan sonra bize başvurdu. Yaptığımız analizde şunu fark ettik. Soruşturma savcısı hiç sormadığı halde alışveriş sitesi, IP adresine ek olarak kullanıcının adını soyadını ve e-mail adresini de savcılığa bildirmiş. Ancak savcılık adı ve soyadı bildirilen kişiyle ilgili hiç araştırma yapmadığı gibi ne faturanın kime kesildiğini ne de satın alınan malın kim tarafından teslim alındığını kargo firmasından araştırmamıştı. Müvekkilimiz bu şekilde bilişim avukatı tutmadan yargılanıp ceza aldıktan sonra bize başvurdu.  Yaptığımız temyiz başvurusu neticesinde karar bozuldu ve yeniden yerel mahkemeye gelen dosyada savunmayı biz yaptık ve beraat kararı aldık. Sırf IP adresi verisinin kesin delil kabul edilerek kamu davası açılan hatta mahkumiyet kararı verilen Türkiye’de böyle çok dosya var. Görüldüğü üzere maalesef savcı ve hakimler IP adresini çoğu zaman adeta %100 geçerli delil gibi değerlendirip başka hiçbir hususu araştırmadan yargıya varabiliyor.

Avukat Desteği Alınız

IP delil sayılmaktadır, hatta teknik bir savunma yapana dek adli merciler tarafından kesin delil gibi görülmektedir. Eğer işlemediğiniz bir suçtan dolayı sırf IP adresi delilinden dolayı hakkınızda savcılık soruşturması veya ceza davası açıldıysa mutlaka bir bilişim avukatından hukuki destek alınız. Zira masum olmanın beraat kararı almak için yeterli olmadığı durumlardan birisi de işte bu tür teknik bilgi gerektiren bilişim suçlarıdır. Dolayısıyla IP bağlantılı bir bilişim suçu söz konusu olduğunda bu alanda uzmanlığı olan bir bilişim avukatından destek alınması yerinde olacaktır.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

 

2 Responses

  1. Selim

    Merhaba hocam benim eylülde mahkemem var sebebide illegal film izlemek ve indirip depolamak sizce nasıl bir yol izlemeliyim mutlaka bir avukat tutmalimiyim bu arada ben ñigdede yaşıyorum cevap verirseniz mutlu olurum

    1. Av. İlker Atamer

      Mesajınızdan anlaşıldığı kadarıyla müstehcenlik suçu nedeniyle hakkınızda ceza davası açılmış. Bu suçun niteliği ve cezasının yüksek oluşunu düşünüldüğünde bu alanda uzman bir bilişim avukatı ile çalışmanız uygun olur.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!