+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

internet suçu

İnternet Suçları

İnternet suçları veya internet üzerinden işlenen suçlar, İnternetin yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan ve son zamanlarda uygulamada sıklıkla görülmeye başlamıştır.  En yaygın olan internet suçları türlerinden birisi, başkasına ait internet sitesi hesabının veya e-posta hesabının hukuka aykırı şekilde ele geçirilmesidir. Özellikle facebook, instagram ve twitter gibi sosyal ağ hesaplarının ele geçirilmesi yaygınlaştığından “hackerlık suçu” olarak bilinen bu bilişim suçu son dönemlerde sıkça medyada haber olmaya başlamıştır.

internet suçları

İnternet Suçları ve Bilişim Suçları

İnternet suçları dendiğinde akla bilişim suçları gelse de esasen internet suçu ve bilişim suçu farklı kavramlardır.  Bilişim suçu veya siber suç olarak tanımlanan suç tipinin özel bir türü de internet üzerinden veya internet yoluyla işlenen suçları tanımlamak için kullanılan “internet suçları” kavramıdır.

İnternet veya e-posta hesaplarının ele geçirilmesi halinde hangi internet suçları işlenmiş olur?

İnternet sitesi veya e-posta hesaplarının ele geçirilmesi eylemlerinde birden fazla internet suçları tipi oluşabilmektedir. Şöyle ki; herhangi bir internet hesabına veya e-posta hesabına hukuk aykırı yollar girmek tek başına TCK madde 243’te düzenlenmiş olan bilişim sistemine hukuka aykırı girme suçu teşkil edecektir. Bu suç tipinde önemli olan hakkı ve yetkisi olmadığı bir hesaba izinsiz giriş sağlamaktır, yoksa girişin nasıl yapıldığının prensip olarak suça bir etkisi yoktur. Dolayısıyla failin şifresini bildiği bir hesaba giriş yapmasının veya şifreyi hukuka aykırı olarak ele geçirmesinin suça veya cezaya etkisi bakımından bir önemi yoktur. Söz konusu suçun cezası 1 yıla kadar hapis veya adli para cezasıdır.

Başkasına ait özel mesajların veya e-postaların okunması suç mudur?

Bir internet hesabına hukuka aykırı olarak girildikten sonra hesap sahibinin başkalarıyla kurmuş olduğu iletişime dair bilgi ve veriler okunduysa başka bir suç oluşacaktır. Örneğin özel mesajların ya da e-posta yazışmalarının okunması veya bunların ifşa edilmesi haberleşmenin gizliliği ihlal suçu teşkil edebilecektir. Burada önemli olarak gizliliği ihlal edilen bilgi ve verilerin haberleşme niteliğinde olması bir başka deyişe 2 veya daha fazla kişi arasında kurulan bir iletişim niteliğinde olmasıdır. İnternet suçları arasında yer alan bu suçun cezası da eylemin niteliğine göre 1 ile 5 yıl hapis cezasıdır.

internet suçu

İnternet hesaplarında değişiklik yapılmasının hukuken anlamı nedir?

Ayrıca hukuka aykırı giriş yapılan hesapta birtakım değişiklikler yapılmışsa, örneğin hesap bilgileri değiştirilmiş veya silinmişse başka bir suç oluşacaktır. Bu durumda TCK 244’te düzenlenmiş olan internet suçları ve bilişim suçlarından biri olan bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme suçu söz konusu olabilecektir. Bu suçun cezası da eylemin özelliklerine göre 1 ile 6 yıl hapis cezasıdır. Hesaba hukuka aykırı giren fail verilere müdahale etmediyse o zaman sadece bilişim sistemine hukuka aykırı girme suçu  söz konusu olacaktır.

Başkasına ait fotoğraf veya videoların yayınlaması hangi internet suçunu oluşturur?

Eğer ele geçirilen internet sitesi hesabından, hesap sahibine ait birtakım özel bilgiler, fotoğraflar, videolar ve benzeri özel hayata ilişkin bilgi ve veriler yayınlanmışsa, bilişim sistemine veya verilere yönelik işlenmiş olan bilişim suçlarına ek olarak özel hayatın gizliliğini ihlal suçu da işlenmiş olacaktır. Dolayısıyla başkasına ait internet hesabı ele geçirilmesi halinde hesaba yapılan müdahaleler ve o hesap üzerinden yayınlanacak veriler ayrı birer internet suçları oluşturabilmektedir. Hukuka aykırı olarak ele geçirilen hesaptan bazı özel bilgilerin veya görüntülerin paylaşılırsa   özel hayatın gizliliğini ihlal suçu oluşacaktır. Örneğin ele geçirilen Facebook hesabından, hesap sahibinin özel hayat fotoğraflarının herkese açık olarak yayınlanması bu suçun tipik bir örneğidir. Sosyal medya birtakım özel hayata ilişkin videoların yüklenmesi de aynı kapsamdadır. Bu suç tipi için TCK’da öngörülen yaptırım ise 1 ila 5 yıl arası hapis cezasıdır. Ayrıca ele geçirilen verilerin niteliğine göre “kişisel verilerin hukuka ele geçirilmesi” suçu da  gündeme gelebilecektir.

Cinsel içerikleri sitelere girmek suç mudur?

İnternette cinsel içerikli sitelere girmek suç mu sorusunun cevabı müstehcenlik suçunun tanımına göre değişmektedir. Cinsel sitelerin tümü olmasa da müstehcenlik suçu kapsamına giren ve içeriğinde çocukların kullanıldığı cinsel içerikli sitelere girilmesi müstehcenlik suçu oluşturur. Ayrıca şiddet içeren veya ceset ya da hayvanlarla olan cinsel içerikler de suç kapsamındadır.

İnternet Suçları Nedeniyle Soruşturma ve Davalar

Bu tür suçlar sebebiyle yürütülen soruşturma ve kovuşturmalarda dijital deliller ve teknik detaylar söz konusudur. Bu nedenle gerek mağdur tarafın gerekse suç şüphesi altında olan tarafın teknik bilgisi yüksek olan ve mutlaka internet suçları konusunda uzman bir bilişim avukatından hukuki destek almasını öneriyoruz.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

4 Responses

  1. Kadir BÜYÜKKOYUNCU

    Numaramızı ınternetten hayat kadını olarak bir sitede sayfa açıp numaramı ve bana ait numaraların tamamının yayınlanıp benım adıma profil açıp fiziki özelliklerimi orada yazıp karşı cınsın benı aramasını sağlamıştır.Bir okulda görev yapan öğretmenım okula gönderilen geçici polisin yaptıgını ogrendım bu durum 3 ay boyunca 3 ayrı telefon uzerinden yapıldı.Bu kişi hala polislik yapmakta bunun cezası ne olur ve ben nasıl yol izlemelıyım? TESEKKURLER SIMDIDEN..

  2. Mehmet

    Merhaba benim internetimden Arap face profilli biri çıplak fotoğrafa bakmış ifade verdim siber şubeye galiba Amerikan polisi suç duyurusunda bulunan nasıl bir yol izlemeliyim

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!