201807.10
3
1

Facebook Şantaj Suçu

Facebook Şantaj Suçu

Santaj suçları konusunda uzman bir hukuk bürosu olarak bilişim suçları kategorisinde sık olarak karşılaştığımız bir şantaj suçu türü de Facebook Şantaj Suçu olarak adlandırdığımız suç tipidir. Bu suç tipinde fail Facebook üzerinden tanıştığı ve özel fotoğraf ya da videolarını elde ettiği mağduru, söz konusu özel görüntüleri yayınlamakla veya bazı kişilere göndermekle tehdit edip şantaj yapmaktadır. Facebook üzerinden şantaj suçunda bazen fail henüz mağdur ile tanışmadan belirli bir amaç (dolandırıcılık, şantaj vs) doğrultusunda hareket edip mağdur ile tanışıp arkadaşlık kurduktan sonra maddi çıkar elde etmek için şantaja başvururken kimi zaman başlangıçta suç işleme amacı olmayan ve doğal duygularla hareket ederek flört ilişkisi kuran fail, ilişkiyi sonlandırmak isteyen mağduru vazgeçirip ilişkiye devam etmeye zorlamak amacıyla şantaj yapabilmektedir. Hatta kimi durumlarda flört ilişkisi sona eren kişi, kıskançlık nedeniyle de daha önce ilişkisi olduğu mağdura özel görüntüler kullanarak Facebook şantaj suçu işleyebilmektedir.

facebook şantaj

Facebook şantaj suçu bakımında ortak bir nokta, failin mağdurun rızası ile veya bir takım özel yöntemlerle (gizli çekim, şifre kırma, hesap ele geçirme vs) elde ettiği mağdura ait özel veya müstehcen fotoğraf veya videoları internette yayınlamakla ya da belirli kişilere göndermekle tehdit etmesidir. Facebook şantajı suçu işleyen fail bazen mağdurun bazı özel fotoğraf ve videoların mağdurun ailesine ya da çalıştığı işyerine Facebook üzerinden özel mesajla göndermekle bazen de kamuya açık olarak bir Facebook sayfasında paylaşmakla tehdit ederek şantaj yapmaktadır.

Facebook Şantaj Suçu Mağduru Olanlar Ne Yapmalı?

Kuşkusuz Facebook şantaj suçu mağduru olmamanın en iyi yolu, internette tanışılan kişilere özel fotoğraf veya video göndermemektir. Ancak bir şekilde böyle bir hata yapıldıysa bu durumda hiç zaman kaybetmeden yasal işlem başlatmak en iyi çözümdür. Zira Facebook’ta  şantaj mağduru olan kişilerin, diğer şantaj suçu türlerinde olduğu gibi şantaja boyun eğerek bu süreçten çıkması mümkün değildir. Facebook üzerinden şantaj suçu mağduru olan kişiler bakımından şantaj failini durdurmanın en etkili ve tek yolu yasal işlem başlatmak ve failin elinde bulundurduğu mağdura ait görüntülere el koydurmaktır. Dolayısıyla şantaj sarmalından çıkmanın tek yolu  Zira içeriklerin geometrik şekilde hızla yayıldığı internet ortamında paylaşılan bir fotoğraf ve videonun bir anda yüzlerce sitede paylaşılması mümkündür. Facebook şantaj suçu söz konusu olduğunda, içerik henüz yayınlanmadan bize başvurulması halinde görüntülerin yayınlanmaması için hem hukuki hem teknik bir takım önlemler alabildiğimiz gibi görüntüler yayınlanmışsa da bunların internet ortamından hızlı bir şekilde çıkartılması için ve failin durdurulması için işlemler yapabilmekteyiz.

messenger şantaj

Messenger Şantajında Şikayet

Facebook‘un kendi iç denetim mekanizmasını kullanarak şantaj yapan kullanıcıyı şikayet etmek mümkündür. Ancak Facebook sitesinin devasa boyutu ve milyonlarca kullanıcıyı barındırdığı göz önüne alındığından bunun etkili bir yöntem olduğunu söylemek mümkün değildir. Nitekim, 2 milyara yakın kullanıcının bulunduğu Facebook’ta şikayet işlemlerinin değerlendirilme süreci uzun sürdüğü gibi çoğu durumda Facebook şikayet veya raporlama yöntemi ile sonuç almak da pek mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla şantaj faili Facebook şikayet mekanizması ile rapor edildiğinde, Facebook’un şikayete konu hesabı veya mesajı inceleyip hesabı askıya alana dek fail çoktan harekete geçip şantaj malzemesi olan görüntüleri birilerine ulaştırabilmektedir. Facebook şikayetten hızlı sonuç alınsa bile bu sefer failin birkaç dakika içinde yeni bir hesap açıp tekrar şantaja başlaması da aynı şekilde ihtimal dahilindedir. Dolayısıyla ciddi bir şantaj tehdidi altında olan ve Facebook’ta şantaj suçuna maruz kalan kişilerin bu konuda uzman bir bilişim avukatı ile çalışması uygun olacaktır. Yaklaşık 17 yıldır bilişim suçları alanında dosya takibi yapan ve şantaj suçları konusunda uzman bir hukuk bürosu olarak Facebook şantaj suçu mağduru kişilerin vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçmesini tavsiye ederiz.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.


Soru veya yorum yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. *