+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

facebook üzerinden şantaj

Facebook Şantaj Suçu

Facebook şantaj suçu, bilişim suçları kategorisinde sık karşılaştığımız bir video şantaj suçu türüdür. Bu suç tipinde fail, özel fotoğraf veya videolarını elde ettiği mağduru, söz konusu özel görüntüleri yayınlamakla veya bazı kişilere göndermekle tehdit edip  şantaj yapmaktadır. Facebook üzerinden şantaj suçunda çoğu zaman bazı failler maddi çıkar elde etmek için şantaja başvurmaktadır. Ancak bazen doğal duygularla hareket ederek internette flört ilişkisi kuran fail, ilişkiyi sonlandırmak isteyen mağduru ilişkiye zorlamak amacıyla şantaj yapabilmektedir. Hatta bazen flört ilişkisi sona eren kişi, kıskançlık nedeniyle eskiden ilişkisi olduğu mağdura özel görüntüleri kullanarak Facebook üzerinden şantaj suçu işleyebilmektedir. Facebook üzerinden şantaj suçu, diğer görüntülü konuşma kaydı ile işlenen Whatsapp şantaj suçu ve Skype şantaj suçu türlerine oldukça benzemektedir.

Facebook Üzerinden Şantaj

Facebook şantaj suçu bakımından ortak bir nokta, failin mağdura özel ve çoğu zaman müstehcen görüntülerini şantaj malzemesi olarak kullanmasıdır. Fotoğraf ya da videolar fail tarafından bazen mağdurun kendi rızası ile göndermesi sonucu elde edilmektedir. Kimi zaman ise failler, bir takım özel yöntemlerle izinsiz olarak özel görüntüleri elde etmektedir. Özel yöntem bazen mağdurla yapılan görüntülü konuşmanın habersiz şekilde kaydedilmesi şeklinde olabilmektedir. Bazen de şifre kırma veya hesap ele geçirme gibi yöntemlerle de mağdura ait özel veya müstehcen fotoğraf veya videoları temin edilebilmektedir.  Şantajcılar, sonraki aşamada elde ettikleri görüntüyü internette yayınlamakla ya da belirli kişilere göndermekle mağduru tehdit etmektedir. Failler bazen mağdurun özel fotoğraf ve videoların mağdurun ailesine veya iş yerine göndermekle bazen de Facebook sayfasında paylaşmakla tehdit ederek şantaj yapmaktadır.

Facebook’ta Şantaj Suçu Mağduru Olanlar Ne Yapmalı?

Kuşkusuz şantaj suçu mağduru olmamanın en iyi yolu, internette tanışılan kişilere özel fotoğraf veya video göndermemektir. Ancak bir şekilde böyle bir hata yapıldıysa bu durumda hiç zaman kaybetmeden yasal işlem başlatmak en iyi çözümdür. Zira Facebook’ta  şantaj mağduru olan kişilerin, diğer şantaj suçu türlerinde olduğu gibi şantaja boyun eğerek bu süreçten çıkması mümkün değildir. Facebook üzerinden şantaj suçu mağduru olan kişiler bakımından şantaj failini durdurmanın en etkili ve tek yolu yasal işlem başlatmak ve failin elinde bulundurduğu mağdura ait görüntülere el koydurtmaktır. Dolayısıyla şantaj sarmalından çıkmanın tek yolu  Zira içeriklerin geometrik şekilde hızla yayıldığı internet ortamında paylaşılan bir fotoğraf ve videonun bir anda yüzlerce sitede paylaşılması mümkündür. Facebook şantaj suçu söz konusu olduğunda, içerik henüz yayınlanmadan bize başvurulması halinde görüntülerin yayınlanmaması için hem hukuki hem teknik bir takım önlemler alabildiğimiz gibi görüntüler yayınlanmışsa da bunların internet ortamından hızlı bir şekilde çıkartılması için ve failin durdurulması için işlemler yapabilmekteyiz.

facebook şantaj

Messenger Şantaj

Facebook‘un kendi iç denetim mekanizmasını kullanarak şantaj yapan kullanıcıyı şikayet etmek mümkündür. Ancak Facebook’un devasa boyutu ve milyarlarca kullanıcısı göz önüne alındığında bunun hızlı ve etkili bir yöntem olduğunu söylemek mümkün değildir. Nitekim, 3 milyara yakın kullanıcının bulunduğu Facebook’ta şikayetlerin değerlendirilmesi uzun sürdüğü gibi çoğu zaman sonuç almak da fazla mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla, şikayet mekanizması kullanılana dek fail çoktan harekete geçip şantaj malzemesi olan görüntüleri birilerine ulaştırabilmektedir. Facebook şikayetten sonuç alınsa bile bu sefer failin dakikalar içinde başka hesap açıp tekrar şantaja başlaması da aynı şekilde ihtimal dahilindedir. Dolayısıyla Facebook’ta şantaj suçuna maruz kalan kişilerin bu konuda uzman bir bilişim avukatı ile çalışması uygun olacaktır. 20 yıldır bilişim suçları ve internet suçları alanında dosya takibi yapan ve şantaj suçları konusunda uzman bir hukuk bürosu olarak Facebook şantaj suçu mağduru kişilerin vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçmesini tavsiye ederiz.

Av. İlker ATAMER

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

 

3 Responses

 1. asuman

  instegram üzerinden sahte bir hesaptan bana ait özel video ile tehdit ve şantaj almaktayım.Karakola şikayette bulundum ifadem alındı. bundan sonraki aşamalar için avukat tutmak istiyorum. aşamalar hukuki olarak nasıl ilerleyecek ? İstanbul dışında yaşıyorum. avukat ücretleriniz ne kadar?. randevu öncesi bilgi verirseniz sevinirim.

 2. eyüp çelik

  mrb sosyal medya üzerinden bi kişiyle tanıştım benden tüzümü ve aletimi görstememi istedi bende çekip gönderdim beni ailemle ve akrabalarıma göndermekle tehdit etti bunun çözüme ulaşmasını istiyorum

 3. biçare

  mağdur
  merhaba ilker bey eşim duygusal boşluğunda bir hata yaptığını kendinisini kadın olarak tanıtıp daha sonra erkek olduğunu açıklayan birisi tarafından (sadece facede görüştüğü)resim ve yazışmalar ile tehdit ediliyor malum kişiyi kendi beyanına göre verdiği isim bilgisi adres ve en önemlisi bizi hala üç aydır tehdite devam ettiği aktif iki adet cep nosuna rağmen savcılık kişinin tc numarası ve açık adresi belli değil diyerek bizim başvurumuzu reddetti eşim şiddetle görüşmeyi reddetmesine rağmen malum kişi tehditlerin boyutunu artırdı ay sonunda bulunduğun ile seni görmeye geleceğim diyor tam bir çıkmaza doğru gidiyoruz maddi durumum da çok iyi değil eşimi çok seviyorum pişman olduğunu biliyorum üç çocuğum var yardımınızı ve yol göstermenizi bekliyorum iyi günler

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!