+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

facebook üzerinden şantaj

Facebook Şantaj Suçu

Facebook şantaj suçu, bilişim suçları kategorisinde sık karşılaştığımız bir video şantaj suçu türüdür. Bu suç tipinde fail, özel görüntüleri yayınlamakla veya bazı kişilere göndermekle tehdit edip  şantaj yapmaktadır. Dolayısıyla fail bakımından suçun ilk adımı mağdura ait özel fotoğraf veya videoları elde etmektir. Facebook üzerinden şantaj suçunda çoğu zaman bazı failler maddi çıkar elde etmek için şantaja başvurmaktadır. Ancak bazen fail, ilişkiyi sonlandırmak isteyen mağduru ilişkiye zorlamak amacıyla da şantaj yapabilmektedir. Hatta bazen flört ilişkisi sona eren kişi, kıskançlık nedeniyle bu suçu işlemektedir. Ve eskiden ilişkisi olduğu mağdura özel görüntüleri kullanarak Facebook üzerinden şantaj suçu işleyebilmektedir. Facebook üzerinden şantaj suçu, diğer görüntülü konuşma kaydı ile işlenen Whatsapp şantaj suçu ve Skype şantaj suçu türlerine oldukça benzemektedir. Nitekim bu suçların hemen hepsinde soyunma tuzaklı şantaj unsuru bulunmaktadır.

Facebook Üzerinden Şantaj

Diğer şantaj türlerinde olduğu gibi Facebook şantaj suçu bakımından ortak nokta, müstehcen görüntülerin şantaj malzemesi olarak kullanmasıdır. Fotoğraf ya da videolar fail tarafından bazen mağdurun kendi rızası ile göndermesi sonucu elde edilmektedir. Kimi zaman ise failler, bir takım özel yöntemlerle izinsiz olarak özel görüntüleri elde etmektedir. Özel yöntem bazen mağdurla yapılan görüntülü konuşmanın habersiz şekilde kaydedilmesi şeklinde olabilmektedir. Bazen de şifre kırma gibi yöntemlerle mağdura ait özel fotoğraf veya videoları temin edilebilmektedir.  Şantajcılar, sonraki aşamada elde ettikleri görüntüyü internette yayınlamakla ya da belirli kişilere göndermekle mağduru tehdit etmektedir. Failler bazen mağdurun özel fotoğraf ve videoların mağdurun ailesine veya iş yerine göndermekle tehdit edilmektedir. Bazen de fail, görüntüleri Facebook’ta paylaşmakla tehdit ederek şantaj yapmaktadır.

Facebook’ta Şantaj Suçu Mağduru Olanlar Ne Yapmalı?

Kuşkusuz şantaj suçu mağduru olmamanın en iyi yolu, internette tanışılan kişilere özel fotoğraf veya video göndermemektir. Ancak bir şekilde böyle bir hata yapıldıysa zaman kaybetmeden yasal işlem başlatmak en ideal çözümdür. Zira Facebook’ta  şantaj mağduru olan kişilerin, şantaja boyun eğerek bu süreçten çıkması mümkün değildir. Facebook üzerinden şantaj suçunda, şantaj failini durdurmanın en etkili ve tek yolu yasal işlem başlatmaktır. Bunun devamında ise failin elinde bulundurduğu mağdura ait görüntülere el koydurtmaktır. Dolayısıyla bu tür video şantaj suçu sarmalından çıkmanın tek yolu derhal yasal işlem başlatmaktır. Zira içeriklerin geometrik şekilde yayıldığı internet ortamında paylaşılan görüntü bir anda yüzlerce siteye yayılabilmektedir. Messenger veya Facebook şantaj suçu söz konusu olduğunda, içerik henüz yayınlanmadan ve vakit kaybetmeden bize başvurulması halinde hızlı sonuç alabilmekteyiz.

Bu kapsamda görüntülerin yayınlanmaması için hem hukuki hem teknik bir takım önlemler alabiliyoruz. Ayrıca görüntüler yayınlanmışsa bunların internet ortamından hızlıca çıkartarak failin durdurulmasını sağlıyoruz. Dolayısıyla mağdurların hukuki süreç başlatmak için vakit kaybetmemesi önemlidir.

Messenger Şantaj

Facebook‘un kendi iç denetim mekanizmasını kullanarak şantaj yapan kullanıcıyı şikayet etmek mümkündür. Ancak Facebook’un devasa boyutu ve milyarlarca kullanıcısı dikkate alındığında bunun hızlı bir yöntem olduğu söylenemez. Nitekim, 3 milyara yakın kullanıcının bulunduğu Facebook’ta şikayetlerin işleme alınması zaman almaktadır. Dolayısıyla, şikayet mekanizması kullanılana dek fail çoktan harekete geçip şantaj malzemesi olan görüntüleri birilerine ulaştırabilmektedir. Facebook şikayetten sonuç alınsa bile failin başka hesap açıp tekrar şantaja başlaması ihtimal dahilindedir. Bu itibarla Facebook’ta şantaj suçuna maruz kalan kişilerin bu konuda uzman bir bilişim avukatı ile çalışması uygun olacaktır. 20 yıldır bilişim suçları ve internet suçları alanında dosya takibi yapan ve şantaj suçları konusunda uzman bir hukuk bürosu olarak Facebook şantaj suçu mağduru kişilerin vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçmesini tavsiye ederiz.

5 Yorum

 1. asuman

  instegram üzerinden sahte bir hesaptan bana ait özel video ile tehdit ve şantaj almaktayım.Karakola şikayette bulundum ifadem alındı. bundan sonraki aşamalar için avukat tutmak istiyorum. aşamalar hukuki olarak nasıl ilerleyecek ? İstanbul dışında yaşıyorum. avukat ücretleriniz ne kadar?. randevu öncesi bilgi verirseniz sevinirim.

 2. eyüp çelik

  mrb sosyal medya üzerinden bi kişiyle tanıştım benden tüzümü ve aletimi görstememi istedi bende çekip gönderdim beni ailemle ve akrabalarıma göndermekle tehdit etti bunun çözüme ulaşmasını istiyorum

 3. biçare

  mağdur
  merhaba ilker bey eşim duygusal boşluğunda bir hata yaptığını kendinisini kadın olarak tanıtıp daha sonra erkek olduğunu açıklayan birisi tarafından (sadece facede görüştüğü)resim ve yazışmalar ile tehdit ediliyor malum kişiyi kendi beyanına göre verdiği isim bilgisi adres ve en önemlisi bizi hala üç aydır tehdite devam ettiği aktif iki adet cep nosuna rağmen savcılık kişinin tc numarası ve açık adresi belli değil diyerek bizim başvurumuzu reddetti eşim şiddetle görüşmeyi reddetmesine rağmen malum kişi tehditlerin boyutunu artırdı ay sonunda bulunduğun ile seni görmeye geleceğim diyor tam bir çıkmaza doğru gidiyoruz maddi durumum da çok iyi değil eşimi çok seviyorum pişman olduğunu biliyorum üç çocuğum var yardımınızı ve yol göstermenizi bekliyorum iyi günler

 4. Murat BAŞIBÜYÜK

  Fecebookta tabiatıyım bir bayanla uygunsuz bir video elinde bulunmaktadır beni devamlı tehdit etmektedir bunun için ne yapmaliyim

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!