+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

cumhurbaşkanına hakaret suçu

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu

Cumhurbaşkanına hakaret suçu Türk Ceza Kanunu’nda ayrı bir maddede özel olarak düzenlenmiş ciddi bir suçtur. Suçun üst sınırı 4 yıl olduğundan uygulamada bu suç nedeniyle sulh ceza hakimlerinin sıklıkla tutuklama kararı verdiği görülmektedir. Bu itibarla cumhurbaşkanına hakaret davaları, gerek tutuklama tedbirinin uygulandığı gerekse ciddi oranda hapis cezası almanın mümkün olduğu kritik kamu davalarıdır. Kuşkusuz, her birey hukuki sınırlar içinde kalmak ve yasalara uymak kaydıyla görüş ve düşüncelerini, eleştiri ve yorumlarını özgürce dile getirebilir. Nitekim Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne göre bireylerin ifade özgürlüğü güvence altındadır. Ancak bu ifade özgürlüğü eleştiri sınırlarını geçip hakaret noktasına ulaşmamalıdır. Bir sözün hakaret olma kriteri ise söylenen veya yazılan bir söz veya ifadenin onur, şeref ve saygınlığı rencide edici olmasıdır. Dolayısıyla, cumhurbaşkanını hedef alan hakaret suçunun oluşması için sözlerin siyasi eleştiri sınırlarını ötesine geçip şahsi hakaret boyutlarına ulaşması gerekir.

Suçun Cezası

TCK 299’da yer alan cumhurbaşkanına hakaret suçunun cezası, TCK 125’te düzenlenen hakaret suçundan farklı olarak 1 yıl ila 4 yıl hapis cezasıdır. Suçun alenen işlenmesi durumunda ise verilecek cezanın 6’da 1 oranında artırılması gündeme gelecektir. Bu itibarla, bu suç tipinde alelade hakarete göre çok daha yüksek ceza öngörülmüştür.

cumhurbaşkanına hakaret suçu

İnternet Yoluyla Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu

Alelade hakaret suçu gibi cumhurbaşkanına yönelik hakaret suçu da aynı şekilde internet yoluyla işlenmesi mümkün olan bir suç tipidir. Uygulamada cumhurbaşkanına yönelik işlenen hakaret suçunun genelde haber sitelerine yazılan yorum veya facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya sitelerinde yapılan paylaşımlar nedeniyle işlendiği görülmektedir. Bu itibarla internet yoluyla işlendiği iddia edilen bir cumhurbaşkanına hakaret suçu söz konusu olduğunda failin tespiti önem arz etmekte ve çoğu zaman IP adresi üzerinden failin kimlik ve adres bilgilerine ulaşılmaktadır. Ayrıca suçun internet ortamında işlenmesi bazı durumlarda suçun ağırlaştırıcı sebebi olabilmektedir. Nitekim Yargıtay, bir web sitesi veya haber sitesine yapılan yorum vasıtasıyla işlenen hakaret suçlarında aleniyet koşulunun gerçekleştiği sonucuna varmaktadır. Zira bir internet sitesine yazılan hakaret içeriğini internet ortamında pek çok kişi görebilmektedir ve bu da aleniyet unsuru oluşturmaktadır.

TCK 299 Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu Soruşturma ve Kovuşturma

Bu suç tipinin takibi şikayete bağlı olmadığı ve resen soruşturma yürütüldüğü için cumhurbaşkanına karşı işlendiği iddia edilen hakaret suçundan dolayı cumhuriyet savcıları doğrudan soruşturma başlatabilmektedir. Ancak bu suç nedeniyle kovuşturma başlatılabilmesi için Adalet Bakanlığı‘nın izni gerekmektedir. Dolayısıyla cumhurbaşkanına hakaret suçunun işlendiğini tespit eden cumhuriyet savcısı, soruşturmayı tamamladıktan sonra bu suçtan dava açmak üzere kovuşturma izni için Adalet Bakanlığı’na başvuracaktır. Cumhurbaşkanına hakaret davası çok ciddi ve vahim sonuçları olabilen bir davadır ve çoğu zaman tutuklama kararı dahi verilmektedir. Bu nedenle cumhurbaşkanına hakaret suçu nedeniyle soruşturma veya kovuşturma altında olan kişilerin bu konuda uzman bir avukattan profesyonel savunma desteği almalarını tavsiye ederiz.

Av. İlker ATAMER
Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

10 Responses

 1. Av. İlker Atamer

  Bahsettiğiniz davanın mahkemesine ve dosya numarasına bakarsanız yeni bir dava olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 2. Av. İlker Atamer

  Cumhurbaşkanına hakaret suçu şikayete bağlı bir suç olmadığından yapılan şikayet aslında hukuken ihbar niteliğindedir ve ihbarcı ile aranızda husumet olması yargılama sürecini etkilemeyecektir.

 3. Av. İlker Atamer

  Hakaret suçlarında hakaret fiili gerçekleştiği anda suç oluşmakta olup, hakaret içerikli yazı veya görüntüüün sonradan silinmesi veya bunun paylaşıldığı sosyal medya hesabının kapatılması hakaret suçunun oluşumunu engellemez.

 4. Selçuk

  Kısa bir süre önce cumhurbaşkanına hakaret nedeniyle ifade için çağırıldım ve ifademde de pişmanlığımı dile getirdim defalarca bir anlık öfkeyle söylediğimi belirttim şimdi ne olacak hiç ceza almamak mümkün mü şikayet eden kişi şikayetinden vazgeçerse ceza düşer mi harhangi bir suç işlemedim sabıkam ve sicilim yok bu konu ile ilgili bilgi verirmisiniz rica etsem

  1. Av. İlker Atamer

   Cumhurbaşkanına hakaret suçu şikayete bağlı bir suç değildir. Dolayısıyla sizinle ilgili suç duyurusu, teknik anlamda bir şikayet değil ihbardır. Dolayısıyla ihbarı yapan kişi ihbardan vazgeçse dahi bunun açılan soruşturmaya veya davaya bir etkisi olmaz.

 5. ismail

  cumhurbaskanina hakaret icerikli bir paylasim yaptigimi soylediler ifademi aldar ve asli hukuk mahkemesinden dava acilmis ben boyle bir paylasim yapmadim nasil kendimi savuna bilirim
  ve ne yapmam lazim karsi dava acabilirmiyi bilgi verebilirmisiniz

  1. Av. İlker Atamer

   Ceza davalarında karşı dava olmaz. Hakaret içerikli paylaşım yapmadığınıza dair ceza hukuku ve bilişim hukuku alanında uzman bir avukattan destek almanızı öneririz.

 6. Enes Em

  merhabalar cumhurbaşkanına hakaret etmiştim ve ifadem alındı mahkeme açılma olasılığı nedir ve sicilim temiz daha yeni reşit oldum ne ceza verilebilir ?

  1. Adli sicilde kayıt olup olmaması ceza davasının açılıp açılmamasını etkilemez. Dava açıldıktan sonra cezanın ertelenmesi gibi durumlarda dikkate alınır.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!