+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

evlilik dolandırıcılığı

Evlilik Dolandırıcılığı Suçu

Evlilik vaadiyle dolandırıcılık suçunun sayısız versiyonu olmakla beraber bu makalenin konusu internette işlenen evlilik dolandırıcılığıdır. Bu suç, arkadaşlık veya evlilik siteleri veya sosyal medya üzerinden işlenmektedir. Evleneceği bahsiyle mağdurları kandıran dolandırıcılar, hem duygusal olarak  hem de maddi zarar vermektedir. Evlilik dolandırıcılığı suçu hem kadınları hem erkekleri hedef alabilen ve farklı türleri bulunan bir nitelikli dolandırıcılıktır. Bu tür evlilik temalı dolandırıcılık suçunun en tipik türlerinden birisi Bulgaristan ve Balkan ülkeleri üzerinden işlenmektedir. Türkiye’deki erkeklere karşı işlenen evlenme dolandırıcılığı suçları Bosna Hersek, Makedonya, Bulgaristan ve Romanya kökenlidir. Ve ülkelerindeki Türk kökenli ve/veya iyi Türkçe konuşan kişiler tarafından işlenmektedir.

Evlilik Dolandırıcılığı Yöntemleri

Dolandırıcılık yapan failler temelde iki şekilde kurbanlara ulaşmaktadır. Birinci yöntem, yabancı (genelde Bulgaristan ülke kodlu) bir numaradan cevapsız çağrı yapıp geri dönüş yapan kişilerle iletişim kurup ardından duygusal bir sohbete devamında da evlenme dolandırıcılığı aşamasına geçilmesidir. İkinci ve günümüzde daha yaygın yöntem ise suçun bir internet dolandırıcılığı suçu olarak evlilik siteleri ya da sosyal medya üzerinden işlenmesidir. Maddi durumunun iyi olduğu tahmin edilen kişiler bu yolla kurban seçilerek dolandırılmaktadır.

Yurt Dışından Evlilik Vaadiyle Dolandırıcılık

Yurtdışındaki evlilik dolandırıcıları genellikle benzer hikayeler anlatarak mağdurları aldatmaktadır. Yetim büyümüş olmak veya anne ve babanın hayatta olmaması klasik olarak mağdurlara anlatılan asılsız hikayeler arasındadır. Mağdur ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı zor durumda olduğunu anlatarak mağdurun kendisini kurtarıcı gibi hissetmesini sağlamaktadır. Dolandırıcılar kimi zaman maddi zorlukları kimi zaman akraba şiddetini hikayeleştirip anlatmaktadır. Özellikle Bulgaristan ve Romanya üzerinden işlenen evlenme vaadiyle dolandırıcılık suçlarında, failler oldukça profesyonel olup sabırla ve yavaş yavaş ilerlemektedir. Bu sayede daha büyük vurgun yapma peşinde koşan dolandırıcılar kimi zaman tiyatral yeteneklere dahi başvurmaktadır. Kısa sürede acele edip güven vermeyen hareketlerle küçük meblağlar almak yerine ciddi emek ve zaman harcayıp büyük oranda maddi menfaat elde etme amacındadırlar.

Bulgaristan Üzerinden İşlenen Evlilik Dolandırıcılığı

Bulgaristan evlenme dolandırıcıları, adeta bir tiyatro oyuncusu gibi rol yapmaktadır.  Failler, oynadığı rol için kimi zaman valiz hazırlayıp hazırladığı valizin resmini mağdura atarak inandırıcı olmaktadır. Hatta kimi zaman havalimanına gidip oradan fotoğraf veya video çekip “bak geliyorum işte” mesajı vererek mağduru ikna edip kandırmaktadır. Bu tür evlilik temalı dolandırıcılık suçlarında, evlilik vaadiyle dolandırıcılık suçu işleyen kişiler para tahsilatlarını ise genelde banka hesabı vermeksizin ödeme sistemleri ile yapmaktadır. Bunlar Western Union, UPT ve Money Gram gibi uluslararası para transfer sistemleridir. Evlenme vaadiyle dolandırıcılık yapan kişiler klasikleşmiş yalan ve hileler kullanarak mağdurlardan para tahsil etmektedirler. Önce uçak bileti parası, ardından seyahat sigortası ve depozito bedeli istenmektedir. Ardından pasaport harcı, para cezası, vergi borcu, hastane masrafı, cenaze masrafı gibi ekstra masraflar istenmektedir. Senaryo gereği çok sayıda değişik bahaneler üreterek mağdurdan sürekli para almaktadırlar. Bu suçu işleyenler her seferinde “bu sefer son” deyip tekrar tekrar çeşitli bahanelerle para almaktadırlar.

Hile ve Aldatma Unsuru

Evlilik dolandırıcılığı mağduru olup bize başvuran müvekkillerimizin neredeyse tümü yüksek eğitimli kişilerdi. Zeki, bilgili ve gözü açık kişilerin bile evlenme dolandırıcılığı kurbanı olmasında bazı faktörler etkili olmaktadır:

1- Mağdurların duygusal boşluk yaşaması

Duygusal boşluk yaşayan veya eş arayan kişilerin bu manevi yapısı onlar açısından zayıf bir nokta olmaktadır. Bu nedenle dikkatli ve tedbirli kişiler bile evlenme dolandırıcılığı kurbanı olabilmektedir.

2- Evlilik dolandırıcılarının yavaş ve sabırla ilerlemesi

İnternette evlilik dolandırıcılığı yapan kişiler sabırsız ve aceleci davranmak yerine bu işe ciddi zaman ayırmaktadır. Sabırlı ve yavaş hareketler güven tesis etmek için günler harcamaktadır. Bu da onları evlilik vaadiyle dolandırıcılık suçunda inandırıcı kılmaktadır.

3- Dolandırıcıların pasaport bilgisi, isim, gerçek fotoğraf ve video kullanması

Evlilik vaadiyle dolandırıcılık yapanların en önemli özelliklerinden birisi de güven vermek adına sahte belge kullanmalarıdır. Normalde internette dolandırıcılık yapan kişiler asla kendilerini deşifre etmek istemez. Bu anlamda gerçek isim ve gerçek fotoğraf asla paylaşmaz. Ancak genel durumun aksine evlilik sitesi dolandırıcılığı yapan kişiler bazı vakıalarda gerçek bilgi ve fotoğraf paylaşabilmektedir. Hatta bu uğurda gerçek videolarını hatta pasaportunun resmini göndermekten dahi çekinmemektedirler. Dolandırıcıların gerçek bilgi paylaşması çok akıllı ve tedbirli kişilerin bile dolandırılmasını sağlayan bir taktik olmaktadır. Zira mağdur, üzerindeki isim gerçek olan bir sahte pasaportu mağdura uçak bileti için göndermektedir. Ardından da para isterken de yine pasaportun üzerinde yazılı isim adına para gönderilmesini istemektedir. Dolayısıyla mağdur, pasaporttaki isimle parayı alacak kişinin aynı olmasını inandırıcı unsur olarak görüp şüphe etmemektedir.

Türkiye’de Evlilik Dolandırıcılığı Suçları

Türkiye’de internet üzerinden işlenen evlilik dolandırıcılığı suçları ise biraz daha farklı şekilde gerçekleşmektedir. Evlilik vaadiyle dolandırıcılık suçu işleyen kişiler, ilk aşamada evlilik siteleri veya arkadaşlık sitelerinde kurban aramaktadır. Ayrıca evlilik dolandırıcıları, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya siteleri üzerinden sahte sosyal medya hesapları ile mağdurla tanışmakta ve kendisini maddi durumu iyi olan ideal bir eş olarak tanıtmaktadır. İkinci aşamada, dolandırıcılık faili, mağdurun güvenini kazanmakta ve çoğu zaman görüntülü görüşmeye gelmektedir. Üçüncü aşamada, fail ilerleyen sohbet ve samimiyet sayesinde mağdurun maddi durumu ve mal varlığı konusunda bilgi edinmektedir. Son aşamada ise fail, mağdura evlilik teklif etmek ve evleneceklerine inandırmaktadır. Son aşamada fail, maddi durumu iyi olmasına rağmen acil sıkışıklık yaşadığını söyleyerek mağdurdan para almaktadır. Ardından da mağduru sömürebildiği kadar sömürdükten sonra iletişimini tümüyle kesmektedir.

Evlilik Dolandırıcılığı Mağdurları İçin Hukuki Destek

Türkiye’de işlenen evlilik dolandırıcılığı suçları hem erkekleri hem kadınları hedef almaktadır. Hatta Türkiye’deki evlilik dolandırıcılığı suçlarında kadınların daha fazla hedef seçildiğini söylemek mümkündür. Bu dolandırıcılık suçlarının ortak özelliği tümüyle yalan ve hile üzerine kurulu olmasıdır. Evlilik dolandırıcılığı mağdurlarının dosyasını takip ederken bazı evlilik vaadiyle dolandırıcılık yapanların evli çıktığını belirtmek isteriz. Hatta ve hatta eşinin bilgisi dahilinde bu suçu işleyen dolandırıcılar mevcut olduğunu vurgulayalım. Bu şekilde mağdur olup kayba uğrayan kişiler hukuki destek için büromuza başvurabilirler.

Av. İlker ATAMER

7 Yorum

  1. Betül

    Sayın İlker bey annem evlilik vaadi ile kandırılmış ve bankadan para çekmiş şuan ödeyebilmek gibi bir durumumuz yok şikayetçi olsak bu borcu şahısa ödetebilirmiyiz. İyi günler.

  2. Sefasevimay

    İlker bey merhabalar bu bulgar dolandiricilar yakalaniyourmu peki dava nasıl sonuçlanıyor izlerine ulasiliyormu

  3. Necati çelik

    Sayın İlker bey ben bir evlilik sitesi üzerinde arandım ve bu kişi Bulgaristan lı çıktı büyük meblağlar kayıp yaşadım bekarım annem babam trafik kazasında kaybettim dedi bir çok yalanlarla arkadaş olup bu kişi ile watsap kontürllü konuşmalar çok paralar kaybettim evli çıktı sayfaları asyaasya. Hüseyin amed olarak girış Facebook resimler Whatsapp görüşmeler bulunuyor bu kişi için kimlere başvurmalıyım ve cezasını çekmesini istiyorum belgeler fotoğrafları sayfaları mevcut ve ücret olarak ne tutar.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!