201611.16 22

Sahte Sosyal Medya Hesapları

sahte sosyal medya hesapları

Sahte Sosyal Medya Hesapları

Sahte sosyal medya hesapları açılması ve bu sahte hesaplar üzerinden bilişim suçları işlenmesi internetin yaygınlaşmasıyla birlikte daha sık gündeme gelmeye başlamıştır. İstatistiklere göre sosyal medya kullanıcı sayısı dünya çağında 2017 yılı itibariyle 2.5 milyarı geçmiştir. Başta Facebook, Twitter, Instagram olmak üzere sosyal medya sitelerinin hızla yayılması beraberinde bir takım hukuki uyuşmazlıkları hatta bu tür sosyal medya siteleri üzerinden işlenen bir takım ciddi suçları da beraberinde getirmiştir.

Bu alanda uzman bilişim avukatı sosyal medya konusunda uygulamada en sık karşılaştığımız ve hukuki destek verdiğimiz suç tiplerinin bazıları şunlardır:

  • Sahte Twitter hesabı açmak
  • Sahte Facebook hesabı
  • Sahte Instagram hesabı
  • Sahte (fake) hesaplar üzerinden hakaret suçları
  • Sahte (fake) hesaplar aracılığıyla işlenen tehdit ve şantaj suçları
  • Özel hayatın gizliliğini ihlal
  • Haberleşmenin gizliliğini ihlal
  • Dolandırıcılık suçu
  • Şantaj suçu

Sahte (Fake) Hesapların Kapatılması

Sahte olarak açılan sosyal medya hesapları, adına açılan hesap sahibi açısından ciddi bir mağduriyet teşkil ettiğinden bu hesapların vakit kaybedilmeden kapatılması son derece önemlidir. Sahte olarak başkası adına açılan ve “fake” olarak tabir edilen sosyal medya hesaplarının hukuken kapatılmasının yolu ise bu konuda uzman bir bir bilişim avukatı ile çalışmaktadır. Atamer Hukuk Bürosu, Twitter, Youtube, Instagram ve Facebook gibi belli başlıca sosyal medya sitelerinde  sahte hesapları kapatma ve bu hesaplar üzerinden yapılan içerik paylaşımlarının kaldırılması konusunda internet ve bilişim avukatı olarak çok kısa sürede sonuç almaktadır.

Sahte Sosyal Medya Hesapları İle İşlenen Bilişim Suçları

Fake hesaplar üzerinden işlenen suçların başında özel hayatın gizliliğini ihlal suçu gelmektedir. Failin, mağdurun isim ve soy ismini  hatta bazı durumlarda mağdurun fotoğrafını da kullanarak açtığı sahte sosyal medya hesaplarında mağdura ait özel hayata ilişkin bilgiler paylaşması ya da mağdurun özel hayat niteliği taşıyan özel fotoğraflarının veya videolarının yayınlanması en sık karşılatığımız özel hayat ihlali niteliğindeki suçlardır. Mağdura ait özel bilgileri, fotoğrafları veya videoları sahte hesaplar üzerinden paylaşan fail, işlediği suçun mağdur üzerindeki etkisini ve baskını artırmak için bazen sahte hesap üzerinden mağdurun ailesini ve yakınlarını da arkadaş olarak eklemekte veya etiketlemektedir.

Ayrıca sosyal medya hesaplarının hacklenmesinin ardından ele geçirilen özel mesajlaşma ve yazışmaların sahte hesaplar üzerinden yayınlanması da haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu teşkil etmektedir. Bu suç tiğinde fail, mağdura ait ele geçirdiği bazı özel yazışmaları paylaşarak mağdurun haberleşme gizliliğini ihlal etmektedir.

Sahte sosyal medya hesapları üzerinden en çok işlenen bir başka suç tipi ise internet yoluyla şantaj suçudur. Mağdura ait görüntüleri yayınlama tehdidi başta olmak üzere mağdura ait bir takım özel bilgi ve görüntüler üzerinden tehdit suçu ve şantaj suçu işlenmesi de en sık karşılaştığımız bir suç tipidir. Bu suç tipi genel olarak internet sitelerinde tanışılan kişiler tarafından işlenmektedir. Fail, mağdura belirli bir güven verdikten sonra, mağdurun fotoğraf veya video şeklinde özel görüntüsünü almakta ardından bazen ilişkiye bazen de para vermeye zorlamak için şantaj malmemesi olarak kullanmaktadır.

Sahte sosyal medya hesabı üzerinden işlenen bir başka bilişim suçu ise dolandırıcılıktır. Ürün bedelini aldığı satışı konu ürünü teslim etmeme veya mağdurun akraba veya arkadaşlarının sosyal medya hesaplarına mesaj gönderip mağdur adına borç isteme ya da internet üzerinden arkadaşlık kurup ve bazen de evlilik vaadinde bulunup mağdurdan “borç” adı altına para almak gibi eylemler de sahte hesaplar üzerinden işlenen ve dolandırıcılık niteliği taşıyan suçlardır.

Yine benzer şekilde başkası adına açılmış hesap üzerinden mağdurun bilgisi ve onayı olmadan suç işlenmesi örneğin sahte hesap üzerinden hakaret teşkil eden bir takım paylaşımlar yapılması da iftira suçu teşkil edebilecek eylemlerdir.

Av. İlker ATAMER
Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

Soru veya yorum yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. *