+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

fake sosyal medya

Sahte Sosyal Medya Hesapları

Sahte sosyal medya hesapları açılması ve bu sahte hesaplar üzerinden bilişim suçları işlenmesi internetin yaygınlaşmasıyla birlikte daha sık gündeme gelmeye başlamıştır. İstatistiklere göre sosyal medya kullanıcı sayısı dünya çapında 2020 yılında 3 milyarı geçmiştir. Başta Facebook, Twitter, Instagram olmak üzere sosyal medya sitelerinin hızla yayılması beraberinde bir takım hukuki uyuşmazlıkları hatta bu tür sosyal medya siteleri üzerinden işlenen bir takım ciddi suçları da beraberinde getirmiştir.

Bu alanda uzman bilişim avukatı sosyal medya konusunda uygulamada en sık karşılaştığımız ve hukuki destek verdiğimiz suç tiplerinin bazıları şunlardır:

 • Sahte Twitter hesabı açmak
 • Sahte Facebook hesabı
 • Sahte Instagram hesabı
 • Sahte (fake) hesaplar üzerinden hakaret suçları
 • Sahte (fake) hesaplar aracılığıyla işlenen tehdit ve şantaj suçları
 • Özel hayatın gizliliğini ihlal
 • Haberleşmenin gizliliğini ihlal
 • Dolandırıcılık suçu
 • Şantaj suçu

sahte sosyal medya hesapları

Sahte (Fake) Hesapların Kapatılması

Sahte olarak açılan sosyal medya hesapları, adına açılan hesap sahibi açısından ciddi bir mağduriyet teşkil ettiğinden bu hesapların vakit kaybedilmeden kapatılması son derece önemlidir. Sahte olarak başkası adına açılan ve “fake” olarak tabir edilen sosyal medya hesaplarının hukuken kapatılmasının yolu ise bu konuda uzman bir bir bilişim avukatı ile çalışmaktadır. Atamer Hukuk Bürosu, Twitter, Youtube, Instagram ve Facebook gibi belli başlıca sosyal medya sitelerinde  sahte hesapları kapatma işlemleri yapmaktadır. Ayrıca sahte hesaplar üzerinden yapılan içerik paylaşımlarının kaldırılması ve silinmesi konusunda bilişim avukatı olarak destek vermekteyiz.

Sahte Sosyal Medya Hesapları İle İşlenen Bilişim Suçları

Fake hesaplar üzerinden işlenen suçların başında özel hayatın gizliliğini ihlal suçu gelmektedir. Failin, mağdurun isim ve soy ismini  hatta bazı durumlarda mağdurun fotoğrafını da kullanarak açtığı sahte sosyal medya hesaplarında mağdura ait özel hayata ilişkin bilgiler paylaşması ya da mağdurun özel hayat niteliği taşıyan özel fotoğraflarının veya videolarının yayınlanması en sık karşılatığımız özel hayat ihlali niteliğindeki suçlardır. Mağdura ait özel bilgileri, fotoğrafları veya videoları sahte hesaplar üzerinden paylaşan fail, işlediği suçun mağdur üzerindeki etkisini ve baskını artırmak için bazen sahte hesap üzerinden mağdurun ailesini ve yakınlarını da arkadaş olarak eklemekte veya etiketlemektedir. Ayrıca sosyal medya hesaplarının hacklenmesinin ardından ele geçirilen özel mesajlaşma ve yazışmaların sahte hesaplar üzerinden yayınlanması da haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu teşkil etmektedir. Bu suç tipinde fail, mağdura ait ele geçirdiği bazı özel yazışmaları paylaşarak mağdurun haberleşme gizliliğini ihlal etmektedir.

Sosyal Medya ve Şantaj Suçları

Sahte sosyal medya hesapları üzerinden en çok işlenen bir başka suç tipi ise internet yoluyla şantaj suçudur. Mağdura ait görüntüleri yayınlama tehdidi başta olmak üzere mağdura ait bir takım özel bilgi ve görüntüler üzerinden tehdit suçu ve şantaj suçu işlenmesi de en sık karşılaştığımız bir suç tipidir. Bu suç tipi genel olarak internet sitelerinde tanışılan kişiler tarafından işlenmektedir. Fail, mağdura belirli bir güven verdikten sonra, mağdurun fotoğraf veya video şeklinde özel görüntüsünü almakta ardından bazen ilişkiye bazen de para vermeye zorlamak için şantaj malmemesi olarak kullanmaktadır.

Sosyal Medyada Dolandırıcılık

Sahte sosyal medya hesabı üzerinden işlenen bir başka bilişim suçu ise dolandırıcılıktır. Ürün bedelini aldığı halde sattığı ürünü göndermemek veya farklı ucuz bir ürün göndermek en klasik sosyal medya dolandırıcılığıdır.  Mağdurun akraba veya arkadaşlarının sosyal medya hesaplarına mesaj gönderip mağdur adına borç istemek de bir başka dolandırıcılık türüdür. Ayrıca sosyal medya üzerinden arkadaşlık/evlilik vaadinde bulunup mağdurdan para almak da sahte sosyal medya hesapları üzerinden işlenen bir dolandırıcılık suçudur. Yine benzer şekilde başkası adına açılmış hesap üzerinden mağdurun bilgisi ve onayı olmadan suç işlenmesi örneğin sahte hesap üzerinden hakaret teşkil eden bir takım paylaşımlar yapılması da iftira suçu teşkil edebilecek eylemlerdir.

Av. İlker ATAMER
Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

20 Yorum

  1. Av. İlker Atamer

   Tehdit içerikleri mesajları silmeden bize başvurursanız failin tespiti ve yakalanması konusunda bizden hukuki destek alabilirsiniz.

 1. Semra akman

  Gecen sene esim hakkinda bir kadin savciliga sahte profil acmak ce ozel resimlerimi yayinlamak sucuyla sikayette bulunmus ama esimin bunla bir alakasi yok boyle bir facebook hesabida acilmis ve saatler gecmeden kapatilmis ama esimden sikayetci oldugu icin durum nasil olur esim suclu olir mu ellerinde kanit yokken

   1. zehra

    biri benim adıma sürekli hesaplar açıp duruyor..ismim soy ismim ve fotoğraflarımı paylaşıyorlar ne yapabilirim bu konuda nereye şikayet edebilirim

    1. Av. İlker Atamer

     Sahte hesapların kapatılması hatta sahte hesaplar üzerinden suç işlenmişse şüphelinin bulunması için bize başvurabilirsiniz.

 2. Ceren

  Merhaba ben sahte hesap üzerinden bi bayanın resmini paylaştım fakat sonra çok pişman oldum çünkü hakaret içerikliydi akabinde yanlış anlaşılmadan dolayı bi hata yaptım bayandan özür dilerim diye paylaşım yaptım şimdi beni savcılığa vermiş ifade vereceğim bu durumda herhangi bi ceza söz konusu mu

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer paylaşımlarınız hakaret niteliği yaşıyorsa ve bu paylaşımları sizin yaptığınızı da kabul ettiyseniz hakkınızda hakaret suçundan kamu davası açılacaktır.

  1. Av. İlker Atamer

   Instagram üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık suçlarında, faili tespit etmek pek kolay olmasa da eğer ödemeyi banka transferi ile yaptıysanız en azından faile veya suç ortağına ulaşmak mümkün olabilir. Ancak bir bilişim avukatı olarak kurumsal kimliği ve internet sitesi olmayan instagram hesaplarından alışveriş yapmanızı tavsiye etmiyorum. Fiyatlar ne kadar ucuz ve cazip gözükse de…

 3. hayall

  Merhaba. Instagramdan feyk hesaplar acip benimle ugrasan biri var. Surekli feyk hesaplar acip kapatiyor. Iki saat icerisinde hesaplar siliniyor. Bu hesaplarda benimle ilgili hos olmayan seyler soyleniyor. Elimde ekran goruntuleri var. Fakat instagram hesaplari silinmis. Savciliga verirsem sonuc alir miyim

  1. Av. İlker Atamer

   Sate sosyal medya hesapları üzerinden işlenen suçlarda maalesef savcılığın etkin bir soruşturma yürüttüğünü söylemek pek mümkün değil. Eğer işlenen suç sizin için önem arz ediyorsa şahsen başvuru yapmak yerine uzman bir bilişim avukatı ile hareket etmeniz önemli.

 4. Hasret

  Merhabalar, adım ve profil fotoğrafım kullanılarak fake hesap açılıyor ve escort veya yüzü görünmeyen müstehcen fotoğraflar ben milim gibi lanse edilerek bütün tanıdığım tanımadığım herkes eklenmekte ve cinsel içerikli konuşmalar yapılmakta.. Polise gittim ancak Facebook Twitter gibi sosyal ağların yurtdışında kurulması ve bu tip suçların Avrupa’da suç teşkil etmemesi sebebiyle ip vermezler ve ispat edemezsiniz dendi. Bu ne kadar doğru? Madem böyleyse özel hayatın gizliliği kişilik haklarını ihlal tehdit hakaret bunlar neden ülkemizde suç sayılıyor. Yani ben hakkımı aralamayacaksam Şeref’ime namusuma hakaret edilecekse adalet nerde sorabilir miyim? Bugün ünlü insanların önüne gelene hakaret davası açarken, onlara ip veriliyor alenen karalama yapılmasına rağmen ben korkarak yaşıyorum. Ve bu insanlar adresime numarama kadar bilip beni tehdit ediyorlar, mailime mesaj attılar gittim yine ip verilmez dendi. Ben tecavüze uğradığımda yahut öldürüldüğümde veya üstüne basarak söylüyorum dayanamayıp intihar ettiğimde gelecek olan adalet hiç gelmesin. Kadın olmak zormuş erkeğin elinin kiri olan kadının alnının lekesi oluyormuş. Suçum yokken iftiraya uğradım ve hergün bugün ne olacaklara uyanıyorum..

  1. Av. İlker Atamer

   Bu tür sahte hesaplar üzerinden işlenen bilişim suçlarında klasik bir polis veya savcılık şikayeti ile sonuç almanız mümkün değil. İşlenen suç sizin için önem arz ediyorsa bu alanta teknik uzmanlığı da olan bir bilişim avukatından destek almanızı öneririm.

 5. Açelya

  Merhabalar.benim adımin ve soyadimin ve resminin olduğu bir face açılmıştır.Savciliga dilekçe verip ekran görüntüsü aldığım bilgileri verirsem sonuç alirmiyim acaba.bilisim avukatı ip adrese ulaşmasını sağlayabilurmi

  1. Av. İlker Atamer

   Yurtdışı menşeili sosyal medya sitelerinde (facebook, instagram, twitter vs) sahte hesaplar üzerinden işlenen suçlar konusunda klasik savcılık şikayeti ile netice almak maalesef mümkün değil. Bu tür durumlarsa hem hukuki hem teknik anlamda işlem yapılması için bilişim avukatı ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

 6. Ayşe

  Merhabalar instagramda bana mesaj olarak hakaret eden fake hesabı savcılığa şikayet etsem sonuç alınır mı kik olduğu bulunur mu

  1. Av. İlker Atamer

   Eğer sahte sosyal medya hesabını açan kişinin kimliği belli değilse savcılığın yapabileceği işlemler son derece sınırlıdır. Bilişim avukatı olarak kimliği belirsiz sosyal medya hesap sahipleri hakkında uluslararası bir takım hukuki işlemler yaparak netice alıyoruz.

 7. Derya

  Merhabalar sahte bir İnstagram hesabım vardı nişanlımı işleteyim derken olay farklı yerlere gitti şimdi kim olduğunu bulmak için savcılığa gidiyor ben ben olduğumu anlamasını istemiyorum savcılıktan eposta adresi hangi cihazdan girildiği falan bunlarla kimliğimi tespit edebilir mi

 8. Gunay

  Slm benim sorunun bir kadin benim adimi ve resimlerimi kullanarak instagram hesap açmiş 3 tane luttfennnn bana yardim edermisiniz bu kadina nasil tazminat davasi acabillirim cevapnizi bekliyorummm luttfennnn Tesekurler

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!