+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

medyum büyü dolandırıcılığı

Medyum ve Büyü Dolandırıcılığı Suçları

Medyum dolandırıcılığı ve büyü dolandırıcılığı suçları son birkaç yılda artma eğilimi gösteren nitelikli dolandırıcılık türleridir. İnternetin anonim yapısı ve kötü niyetli kişilere suç işleme imkanı vermesi maalesef internet suçlarını artırmıştır. Bu kapsamda dolandırıcıların kimliklerini bir ölçüde gizleyerek işledikleri dolandırıcılık suçu türü eylemler artmıştır. Alışveriş dolandırıcılığı, kumar ve bahis dolandırıcılığıkredi kartı dolandırıcılığı, online arkadaşlık dolandırıcılığı gibi yaygın internet dolandırıcılığı suçu türlerinden birisi de büyü dolandırıcılığı ve medyum dolandırıcılığı suçudur. İnternetteki bilişim suçları türlerinin bazıları alışveriş yapmak isteyen kişileri hedef almaktadır. Büyü dolandırıcıları ve medyum dolandırıcılar ise metafizik beklentileri olan kişileri kurban seçmektedir.

Medyum Dolandırıcılığı

Medyum dolandırıcılığı en klasik tanımıyla gelecekle ilgili bir takım bilgiler verme vaadiyle kişilerin kandırılarak paralarının alınmasıdır. Medyumluk, esasen hiçbir bilimsel yönü ve yöntemi bulunmayan eğlence amaçlı bir aktivite niteliği taşımaktadır. Ancak bazı kötü niyetli kişiler gelecekten haber verme vaadini maddi karşılığa bağlamaktadır. Üstüne bilimsel olmayan asılsız sözlerle haksız maddi menfaat temin etmektedirler. Medyum dolandırıcılığı suçu failin doğrudan mağdurla temas kurarak işlenebilmektedir. Bunun yanında internet üzerinden de online olarak işlenebilmektedir. Medyum ve fal türü metafizik konular dolandırıcılar açısından suistimali kolay konular  arasında yer almaktadır. Fal bakmak veya büyük yapmak gibi bilim-ötesi hususların ispatı mümkün olmadığından kötü niyetli bir kişi hiçbir dayanağı olmayan baş sözleri gelecekte gerçekleşecek olaylar gibi anlatarak mağdurları kolaylıkla aldatabilmektedir.

Büyü Dolandırıcılığı

Bir başka nitelikli dolandırıcılık olan “büyü dolandırıcılığı” suçunda  kişilere belli sonuçları gerçekleştirecek büyüler yapma vaadiyle maddi menfaat temin edilmektedir. İnternette büyü ve büyücülük üzerine siteler açan bazı kötü niyetli kişiler, sitelerine ekledikleri asılsız ve aldatıcı bilgilerle insanları kandırmaktadır. Hatta dolandırıcılar kendi sitelerine inandırıcı olmak adına sahte yorumlarla başarılı sonuç aldıklarına dair yazılar girip ikna edici olmaya çalışmaktadır. Bu amaçla sitelerine ekledikleri sahte yorumlarla sanki kendilerine başvurup müspet bir sonuç almış insanlar varmış gibi izlenim yaratarak insanlar dolandırılmaktadır. Büyü dolandırıcılığının bir başka alt türü ise büyü bozma dolandırıcılığı suçudur. Mağdur kişinin yaşadığı bir takım olumsuzlukların kaynağı olarak büyü yapılmasını gösteren dolandırıcılar sözde büyüyü bozmak vaadiyle maddi menfaat temin edebilmektedir. Büyü dolandırıcılığı yapan kişiler, genelde evlenme, boşanma, sınav gibi konularda arayış içinde olan insanları hedeflemektedir.

Büyü Dolandırıcıları

Kendi internet sitelerine ekledikleri asılsız ve sahte bilgilerle bu arayış içindeki insanlara asılsız vaatlerde bulunmaktadırlar. Büyü yaparak metafizik sonuçlar elde ettiğini söyleyen fail, bunun karşılığında da para talep etmektedir.  Tuzağa düşürdüğü mağdurdan para aldıktan sonra fail bununla yetinmemektedir. Ayrıca  failler sözde büyü malzemesi almak için yeniden para istemektedir. Bu yolla mağdurdan sürekli para talep eden dolandırıcılar çeşitili bahanelerle para taleplerine devam etmektedirler. Sonraki aşamada ekstra büyü yapılması gerektiğini iddia edip yeniden mağdurdan para talep istemektedirler. Bu şekilde mağdurdan olabildiği ölçüde maddi çıkar sağlamaya çalışmaktadırlar. Hatta büyü dolandırıcılığı yapan bazı kişilerin, mağdurların artık para ödemeyi kestiğinde şantaj suçuna yönelmektedirler. Para ödemeyi kesen mağdura karşı büyü yapacağı bahsiyle tehdit suçu işleyen kişiler söz konusudur. Ayrıca eğer fail büyü yapma bahanesiyle mağdurun müstehcen görüntülerini elde etmişse şantajın türü değişmektedir. Ve bu durumda video şantaj ve fotoğraf şantaj suçu    işlendiği de görülmektedir.

Büyü Dolandırıcılığının Cezası

Nitelikli dolandırıcılık teşkil eden büyü dolandırıcılığı TCK 158/1a kapsamına girmektedir. Bu nedenle suçun cezası 3 ila 10 yıl arası hapis cezasıdır. Hapis cezasına ek olarak kanunda 5.000 güne kadar para cezası öngörülmüştür. Eğer büyü dolandırıcılığı suçu internet veya sosyal medya üzerinden işlenmişse 158/1f fıkrasının uygulanması gereği oluşacaktır. Ayrıca medyum dolandırıcılığı suçunda dini inanç ve duygular suistimal edildiyse suçun niteliği değişecektir. Bu durumda ve ayrıca suç bilişim sistemleri vasıtasıyla işlendiyse yine nitelikli dolandırıcılık suçu oluşacaktır.

Ödenen Paraların Geri Alınması

Dolandırıcılık suçlarında faillerin parayı iade etmesi ancak hukuki süreçle mümkün olabilmektedir. Yakalanan dolandırıcılar yüksek cezalardan kaçınmak için ya uzlaşma kapsamında ya da dolandırıcılık suçlarında etkin pişmanlıktan faydalanmak için iade yapmaktadır. Bu itibarla bu konularda tecrübeli bir avukatla çalışılması halinde maddi kaybın geri alınması daha mümkün olmaktadır.

7 Yorum

 1. Konuk

  Merhabalar esim medyumluk yapmakta Idi. Bende actigim bosanma dava dilekcemde bunu belirttim. Bana bu ifademi geri cekmemi, kamu davasina donusup ceza alacagini soyluyor. Bu durum kamu davasina donusur mu ??

 2. Hatice ay

  Merhabalar bır medyum tarafından dolandırıldım bana nasıl yardımcı olabılırısiniz

 3. Yok

  Bir Medyum tarafında dolandırıldım zorla para istedi ben de 600 Euro aldıktan sonra beni engelledi Lütfen yardım edin bana.

 4. Hamza Coşkun

  Merhaba,
  Medyum ve hocalar tarafından dolandırıldım maddi ve manevi zarar gördüm. Muska ve benzeri büyü materyalleri yazdılar psikolojik sorun haline geldi bende. Konuyla ilgili bilgi görüş ve yardımlarınızı rica ediyorum.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!