+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

medyum büyü dolandırıcılığı

Medyum ve Büyü Dolandırıcılığı Suçları

Medyum dolandırıcılığı ve büyü dolandırıcılığı suçları son birkaç yılda artma eğilimi gösteren nitelikli dolandırıcılık türleridir. İnternetin anonim yapısı ve kötü niyetli kişilere kimliklerini bir ölçüde gizleyerek suç işleme imkanı vermesi maalesef internetten işlenen dolandırıcılık suçlarını artırmıştır. Alışveriş dolandırıcılığı, kumar ve bahis siteleriyle dolandırıcılıkkredi kartı dolandırıcılığı, online arkadaşlık dolandırıcılığı gibi yaygın internet dolandırıcılığı suçu türlerinden birisi de büyü dolandırıcılığı ve medyum dolandırıcılığı suçudur. İnternetteki dolandırıcılık türlerinin bazıları alışveriş yapmak isteyen kişileri hedef alırken büyü dolandırıcıları ve medyum dolandırıcılar ise metafizik beklentileri olan kişileri kurban seçmektedir.

Medyum Dolandırıcılığı

Medyum dolandırıcılığı en klasik tanımıyla gelecekle ilgili bir takım bilgiler verme vaadiyle kişilerin kandırılarak paralarının alınmasıdır. Medyumluk, esasen hiçbir bilimsel yönü ve yöntemi bulunmayan eğlence amaçlı bir aktivite niteliği taşımaktadır. Ancak bazı kötü niyetli kişiler gelecekten haber verme vaadini belirli bir maddi karşılığa bağlayarak haksız maddi menfaat temin etmektedirler. Medyum dolandırıcılığı suçu failin doğrudan mağdurla temas kurması ile işlenebileceği gibi internet üzerinden de online olarak işlenebilmektedir. Medyum ve fal türü metafizik konular dolandırıcılar açısından internette suistimal edilmesi kolay olan konular  arasında yer almaktadır. Fal bakmak veya büyük yapmak gibi bilim-ötesi hususların ispatı mümkün olmadığından kötü niyetli bir kişi hiçbir dayanağı olmayan baş sözleri gelecekte gerçekleşecek olaylar gibi anlatarak mağdurları kolaylıkla aldatabilmektedir.

Büyü Dolandırıcılığı

Bir başka nitelikli dolandırıcılık olan “büyü dolandırıcılığı” suçunda  kişilere belli sonuçları gerçekleştirecek büyüler yapma vaadiyle maddi menfaat temin edilmektedir. İnternette büyü ve büyücülük üzerine siteler açan bazı kötü niyetli kişiler, sitelerine ekledikleri asılsız ve aldatıcı bilgilerle insanları kandırmaktadır. Hatta dolandırıcılar kendi sitelerine inandırıcı olmak adına sahte yorumlarla başarılı sonuç aldıklarına dair yazılar girip ikna edici olmaya çalışmaktadır. Bu amaçla sitelerine ekledikleri sahte yorumlarla sanki kendilerine başvurup müspet bir sonuç almış insanlar varmış gibi izlenim yaratarak insanlar dolandırılmaktadır. Büyü dolandırıcılığının bir başka alt türü ise büyü bozma dolandırıcılığı suçudur. Mağdur kişinin yaşadığı bir takım olumsuzlukların kaynağı olarak büyü yapılmasını gösteren dolandırıcılar sözde büyüyü bozmak vaadiyle maddi menfaat temin edebilmektedir.

Büyü Dolandırıcıları

Büyü dolandırıcılığı yapan kişiler, genelde evlenme, boşanma, sınav başarısı gibi konularda arayış içinde olan saf insanları hedeflemektedir.  Kendi internet sitelerine ekledikleri asılsız ve sahte bilgilerle bu arayış içindeki insanlara asılsız vaatlerde bulunmaktadırlar. Büyü yaparak bir takım metafizik sonuçlar elde ettiğini söyleyen fail, bunun karşılığında da yüklü miktarda para talep etmektedir.  Tuzağa düşürdüğü mağdurdan belirli bir miktar para aldıktan sonra fail yetinmemekte ve sözde büyü malzemesi almak için yeniden para istemektedir. Bu yolla mağdurdan sürekli para talep eden dolandırıcılar sonraki aşamada ekstra büyü yapılması gerektiğini iddia edip yeniden mağdurdan para talep etmekte ve mağdurdan olabildiği ölçüde maddi çıkar sağlamaya çalışmaktadırlar. Hatta büyü dolandırıcılığı yapan bazı kişilerin, mağdurların artık para ödemeyi kesmesi durumunda bizzat mağdura karşı büyü yapacağı bahsiyle tehditle para istediği bir başka deyişle şantaj suçu işlediği de görülmektedir.

Büyü Dolandırıcılığının Cezası

Nitelikli dolandırıcılık teşkil eden büyü dolandırıcılığı TCK 158/1a kapsamına girmektedir ve cezası 3 ila 10 yıl arası hapis cezasıdır. Hapis cezasına ek olarak kanunda 5.000 güne kadar para cezası öngörülmüştür. Eğer büyü dolandırıcılığı suçu internet veya sosyal medya üzerinden işlenmişse 158/1f fıkrasının uygulanması durumu da söz konusu olacaktır. Ayrıca medyum dolandırıcılığı suçunda dini inanç ve duygular suistimal edildiyse ve suç bilişim sistemleri vasıtasıyla işlendiyse yine nitelikli dolandırıcılık suçu oluşacaktır.

Av. İlker Atamer

Bu sitedeki tüm makale ve içerikler Av. İlker ATAMER’e ait olup, yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitedeki yazı ve içeriklerin yazılı izin olmaksızın kopyalanması veya başka yerde ksımen veya tamamen yayınlanması durumda FSEK kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

 

1 Yorum

  1. Konuk

    Merhabalar esim medyumluk yapmakta Idi. Bende actigim bosanma dava dilekcemde bunu belirttim. Bana bu ifademi geri cekmemi, kamu davasina donusup ceza alacagini soyluyor. Bu durum kamu davasina donusur mu ??

Yorum Yaz

error: Kopya koruması!