+90-212-706-1111     |     Trump Towers 2606 Mecidiyeköy - İstanbul

gümrük limitleri

Gümrük Limitleri

Gümrük limiti bir yolcunun ülkeye girerken beyana tabi olmaksızın yanında getirebileceği eşya ve malların sınırıdır. Yurt dışından gelen yolcular belirli sınırlar dahilinde mallarını ve eşyalarını gümrüğe beyan etmeksizin geçirebildikleri için buna gümrük muafiyeti de denmektedir. Dolayısıyla bu sözünü ettiğimiz limit ve sınırlar bir yolcunun yanında getirebileceği mal ve eşyaların limiti değil, gümrüğe beyan etmeksizin getirebileceği mal ve eşyaların limitidir. Dolayısıyla belirli istisnalar dışında yolcular beyan etmek ve vergilerini ödemek şartıyla bu limitlerin üzerinde mal ve eşya getirebilmektedir. Bu arada altını çizelim, bu makalenin konusu yalnızca yurt dışından Türkiye’ye gelen yolcuların için belirlenmiş olan mal/eşya sınırlarıdır ve nakit para dışında Türkiye’den yurt dışına çıktışa ilişkin limitleri içermemektedir.

Gümrük Muafiyetleri

Yolcuların gümrüğe beyan etmeden yanlarında getirebileceği malların ve eşyaların limitleri aşağıda belirtilmiştir. Eğer yolcu bu limitlerin üzerinde eşya/mal getiriyorsa yeşil hattan geçmeden önce kırmızı hatta uğrayıp malları beyan etmeli ve çıkan vergileri ödemelidir. Eğer yolcu kırmızı hatta uğramadan ve malları beyan etmeden yeşil hatta geçerse gümrük kaçakçılığı suçu isnadı ile yüzyüze kalabilir. Zira yeşil hattan geçmek “beyan edecek gümrüğe tabi eşyam yok” manasına gelmektedir. Gümrük limitlerinin aşılmasının hukuki sonuçlarına yazımızın sonunda değindik. Bu arada vurgulayalım bu gümrük muafiyetlerin çoğu yalnızca yolcular için geçerlidir ve işi gereği yurt dışına çıkıp mal getiren şoförlere uygulanmamaktadır.

Yurt Dışına Çıkışta Para Limitleri

Yurt dışından gelirken yolcunun beraberinde getirebileceği nakit parada herhangi bir miktar sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak bir kişinin yurt dışına çıkarken beyan etmeden yanında bulundurabileceği nakit para sınırı 10.000 Euro ve bunun karşılığı olan başka cins paradır. Bu rakamın üzerindeki nakit paranın gümrüksüz alana geçilmeden önce mutlaka gümrükte beyan edilmesi gerekir. Beyan edilmeksizin 10.000 Euro üzeri nakit para taşınması gümrük mevzuatına aykırılık teşkil edilecek ve paralara el konulması ve ardından ceza davası açılması gündeme gelebilecektir.

Elektronik Eşya Limiti

 • 1 adet TV
 • 1 adet dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar
 • 1 adet oyun konsolu
 • 1 adet cep telefonu
 • 1 adet fotoğraf makinesi
 • 1 adet kamera

Tütün Ürünleri ve Sigara Limitleri

 • Sigara 600 adet (3 karton kutu)
 • Sigarillo (3 gramı geçmeyen küçük puro) 100 adet
 • Puro 50 adet
 • Sarmalık tütün 250 gram
 • Pipo tütünü 250 gram

Alkolü İçki Limitleri

 • Alkol derecesi %22’yi geçen yüksek alkollü içkiler (viski, votka, rakı, tekila vs) 1 litre.
 • Alkol derecesi %22’yi geçmeyen düşük alkollü içkiler (likör, şarap, şampanya vs) 2 litre.

Kozmetik ve Parfüm Limitleri

 • Toplam 600 ML’yi aşmamak şartıyla parfüm. (Parfümde adet değil, toplam ağırlık önemlidir.)
 • 5 adetle sınırlı kozmetik ve makyaj malzemesi.

Çay ve Kahve Limiti

Çay ve kahvede her biri için limit 1 kilo ile sınırlıdır.

Mücevher ve Altın Limiti

Toplam değeri 15.000 USD’yi geçmeyen altın, gümüş veya değerli taşlardan (elmas, zümrüt, yakut vs) yapılmış kişisel ziynet eşyaları ülkeye getirebilirler ve ülke dışına çıkarılabilir.

Gümrük Limitlerinin Aşılması

Yukarıda belirtilen gümrük limitlerin aşılması durumunda mutlaka bunların beyan edilmesi gerekir. Gümrük limitlerinin üzerindeki malların ve eşyaların beyan edilmemesi hukuki açıdan son derece risklidir. Eğer bir yolcu bu limitleri aşan eşyalarını beyan etmeden yeşil alandan geçerse ve aramaya denk gelirse gümrük kaçakçılığı suçlaması nedeniyle hakkında tutanak tutulacaktır. Türkiye’de yurt dışından gelen her yolcu tek tek gümrük aramasına tabi tutulmamaktadır. Gümrük memurları yeşil hattan geçen yolculardan bazen şüphelendikleri kişileri bazen rastgele seçtikleri kişileri aramaya yönlendirmektedir. Eğer yolcu yeşil hattan geçerken aramaya tabi tutulur ve üzerinde limit üzeri mal veya eşya bulunursa gümrük memurları tutanak tutup mallara el koyacaktır. Ardından da gümrük kaçakçılığı suçundan kamu davası açılacaktır.

Hukuki Destek

Yurt dışından gelirken bu şekilde aranan gümrük limitlerine aykırılık nedeniyle hakkında tutanak tutulan kişiler hakkında asliye ceza mahkemelerinde ceza davası açılmaktadır. Bu tür kaçakçılık suçu ve cezası dürüstlüğe aykırı yüz kızartıcı suç kapsamına girdiği için bu suçların kategorik olarak ciddi olduğunu ve bu suç nedeniyle adli sicile işlenecek kayıtların olumsuz neticelerinin olduğunu vurgulamak gerekir. Bu itibarla bu suçlamayla karşılaşan kişilerin profesyonel hukuki destek almasını tavsiye ederiz. Gümrük suçları nedeniyle hakkında dava açılmış çok sayıda kişi hakkında emsal beraat kararı almış bir hukuk bürosu olarak gümrük kaçakçılığı suçlaması yönetilen kişiler hukuki destek almak üzere büromuza başvurabilirler.

Yorum Yaz

error: Kopya koruması engeli!